3D tlačiarne

3D tlačiarne sú zariadenia, ktorých popularita rastie. Predtým sa 3D tlačiarne používali najmä na komerčné účely. Dnes sa čoraz viac využívajú v stavebníctve, zdravotníctve, automobilovom, leteckom a inom priemysle. V súčasnosti je na trhu veľa výrobkov, ktoré sa dajú zakúpiť aj do domácnosti vďaka ich menšej veľkosti a prijateľnej obstarávacej cene. V tomto prípade ide o takzvané stolové tlačiarne.

3D tlačiareň je možné kúpiť pre dospelých aj pre deti. Deti si pomocou tlačiarne môžu vytvoriť rôzne populárne postavičky z kreslených filmov, komiksov a s jej pomocou si môžu vyrobiť aj rôzne hračky. Dospelí ju môžu použiť na výrobu dekorácií, šperkov, rôznych šupín a modelov. Domáci majstri si môžu vyrobiť náhradné diely, komponenty a mnoho ďalšieho.

3D tlačiarne nepoužívajú pri tlači farby. Vytlačený model vzniká roztavením plastových vláken. Nanášajú sa podľa predchádzajúceho digitálneho 3D modelu, ktorý sa musí najprv nakresliť pomocou špeciálneho programu, napríklad CAD alebo iného.

Pred nákupom je potrebné vybrať vhodný typ s ohľadom na materiál, ktorý je tlačiareň schopná spracovať. Mala by vás zaujímať veľkosť tlačovej plochy a kvalita tlače.

Porovnanie cien 3D tlačiarní

Typ

Stolné tlačiarne sa vyrábajú v dvoch základných typoch. Prvou sú takzvané FDM tlačiarne a druhou sú SLA tlačiarne.

FDM

V tomto prípade sa materiál taví pri teplote približne 200 °C v závislosti od materiálu použitého v každej vrstve. Jednotlivé vrstvy sú viditeľné na hotových výrobkoch. Medzi výhody patrí možnosť používať rôzne materiály vláken.

FDM tlačiarne patria medzi lacnejšie a kvalita tlače je pre bežného používateľa dostatočná. Pri lacnejších tlačiarňach však musíte počítať s dlhším časom tlače a nie veľmi presnými detailami.

SLA

Tento typ tlačiarne vytvára 3D tlačené objekty pomocou ultrazvukového laserového lúča. Na tlač sa potom používa živica. Vďaka tomu je tlač veľmi presná a v porovnaní s prvým typom aj rýchlejšia.

Nevýhodou je však vyššia obstarávacia cena tlačiarne a materiálu. Na bežné a príležitostné domáce použitie je táto tlačiareň dobrou voľbou.

Súradnicový systém

Súradnicový systém má vplyv na pohyb hlavy tlačiarne. K dispozícii je niekoľko systémov.

Karteziánsky

Karteziánsky je jedným z najčastejšie používaných a je veľmi podobný bežným tlačiarňam. V tomto prípade sa hlava pohybuje vertikálne a podložka horizontálne. Tento systém je vhodný na tlač skôr menších modelov.

Delta

Súradnicový systém delta je vhodný na tlač vysokých a tenkých výrobkov. Na tlač sa používajú tri ramená. Tieto tlačiarne dokážu tlačiť rýchlejšie, ale ich obstarávacia cena je vyššia.

Polárna

Polárna hlava sa pohybuje v dvoch osiach. Platňa je potom v rotačnej osi, táto technológia je vhodná najmä na tlač vázových tvarov.

Scara

Nevýhodou je vysoká cena. Výhodou sú dobré vlastnosti a jednoduchá montáž. Scara používa kĺbové alebo dve robotické ramená.

Konštrukcia

Podľa konštrukcie možno tlačiarne rozdeliť na otvorené a uzavreté. Oba typy sa môžu používať v domácom prostredí. Otvorené nie sú vhodné do prašného prostredia. Oba typy sú rovnako kvalitné. V prípade uzavretých tlačiarní nemáte priamy prístup k výtlačku a musíte počítať s mierne zhoršeným výhľadom.

Ochranné sklo však znemožňuje deformáciu alebo poškodenie tlače. Otvorené tlačiarne umožňujú lepší nákup náhradných dielov.

Materiály

Pri 3D tlačiarni musíte poznať matrice, ktoré sa používajú na tlač. Rôzne materiály sa líšia použitím a vlastnosťami. Každý materiál má potom svoje výhody a nevýhody.

PLA

PLA je jednoznačne jedným z najobľúbenejších materiálov. Možno ho použiť v takmer všetkých 3D tlačiarňach. Medzi výhody patrí skutočnosť, že ide o ekologický a cenovo dostupný materiál. Nevýhodou je, že je menej odolný, a preto nie je vhodný na výrobu namáhaných predmetov. Teplota topenia tohto materiálu je 60 °C.

ABS

Opäť ide o obľúbený a široko používaný materiál. V porovnaní s predchádzajúcim materiálom je ABS odolný voči mechanickému a tepelnému poškodeniu. Pri použití ABS však vznikajú škodlivé výpary.

PET

Tento materiál spája výhody oboch predchádzajúcich materiálov. Nevýhodou je v tomto prípade vyššia nákúpna cena.

Nylon

Nylon sa vyznačuje vysokou tepelnou odolnosťou. Materiál je veľmi tvárny a húževnatý. Hlavnou nevýhodou je vyššia obstarávacia cena.

LAYWOOD

Ide o špeciálny materiál, ktorého výhodou je lepší vzhľad. Opäť ide o drahší materiál.

Kvalita tlače

V prípade kvality tlače vás bude zaujímať minimálna hrúbka vrstvy podľa parametrov. Najkvalitnejšie tlačiarne ponúkajú najmenšiu možnú hrúbku, ktorá je v tomto prípade 0,01 mm. Vďaka tejto hrúbke ľudské oko vníma vytlačený model ako jednotný celok.

Čím väčšia je hrúbka, tým viac sú jednotlivé vrstvy viditeľné. Tlačiarne môžu tlačiť na hrúbky od 0,01 do 0,15 mm. Šírka trysky, použitý materiál a rýchlosť tlače tiež ovplyvňujú kvalitu tlače.

Rýchlosť tlače

Rôzne tlačiarne ponúkajú rôzne rýchlosti tlače. Svoju úlohu zohráva aj zložitosť tlačeného objektu a použitý materiál. Z tohto hľadiska nie je možné určiť presnú hodnotu, ktorú by mala kvalitná tlačiareň vytlačiť. Všeobecne sa uvádza, že je vhodnejšie zvoliť tlačiareň s nižšou rýchlosťou tlače, pretože pri vyšších rýchlostiach sa znižuje kvalita tlače.

Veľkosť tlačovej oblasti

Veľkosť tlačovej plochy by ste mali zvoliť s ohľadom na to, na čo budete tlačiareň najviac používať. V tomto prípade je rozhodnutie jednoduché. Čím väčšie modely tlačíte, tým väčšiu plochu budete potrebovať.

Pri výbere veľkosti plochy berte do úvahy skutočnosť, že väčšie produkty budú mať horšiu kvalitu tlače. Niektoré z najobľúbenejších tlačiarní majú v súčasnosti tlačovú plochu približne 20 mm.

Trysky

Pri veľkom počte tlačiarní sa stretnete len s jednou hlavou. Tieto tlačiarne postačujú na bežné domáce použitie. K dispozícii sú však aj tlačiarne s väčším počtom trysiek. Tie umožňujú kombinovať viac rôznych materiálov alebo tlačiť vo viacerých farbách. Tieto tlačiarne patria medzi drahšie.

Značka

Stolné 3D tlačiarne ponúkajú značky ako Creality alebo Prusa. Tieto značky patria medzi veľmi obľúbené. Tlačiarne sú kvalitné a cenovo dostupné. Medzi ďalšie rovnako kvalitné značky patria Anet, Gembird, Sindoh, Monoprice a ďalšie.

Cena

Cenová úroveň tlačiarní je široká. Pred výberom je vhodné zvážiť, ako často a ako chcete tlačiareň používať. V prípade príležitostného používania si vystačíte s tlačiarňami, ktorých cena nepresahuje 400 EUR. Ak si nepotrpíte na presnosť, budú pre vás tou správnou voľbou.

Pre náročnejších používateľov, ktorí budú tlačiareň používať pravidelne, budú vhodnejšie produkty v cenovom rozmedzí od 400 – 790 EUR. Tieto tlačiarne tlačia s väčšou presnosťou, čo umožňuje vyrábať detailnejšie produkty.

Drahšie tlačiarne vynikajú vysokou kvalitou tlače, majú viacero hláv a umožňujú použitie rôznych materiálov. V domácom prostredí ich používajú skutoční nadšenci, ale sú vhodné najmä na komerčné využitie.

Porovnanie cien 3D tlačiarní

Otázky a odpovede

Sú tlačiarne hlučné?

Úroveň hluku sa líši od výrobku k výrobku. Hladina hluku však nie je podstatná a vo väčšine prípadov nie je tento parameter špecifikovaný pre každý výrobok. Ak vám záleží na hlučnosti, mali by ste sa pred kúpou informovať u výrobcu.

Ako nákladná je tlač?

Suma, ktorú vás bude stáť jeden vytlačený model, závisí od spotreby a typu materiálu. V prípade lacnejších materiálov, ako je ABS alebo PLA, sa dá povedať, že výroba niekoľkocentimetrového modelu môže stáť približne 3 EUR.

Kde môžem získať 3D modely?

Na výrobu modelov je možné použiť programy ako AutoCAD, Blender atď. V prípade, že chcete vytvárať vlastné modely, je vhodné sa najprv oboznámiť s programami. Môžete tiež použiť hotové modely, ktoré sú k dispozícii na internete.

Záver

Vlastniť 3D tlačiareň nie je nič nezvyčajné. Neodporúča sa však pristupovať k výberu nezodpovedne, najmä s ohľadom na cenu. Na začiatku si ujasnite, na aký účel budete tlačiareň používať.

Tento výrobok vám pri správnom používaní bude slúžiť mnoho rokov, preto je vhodné zohľadniť jeho budúce plány. Na bežné domáce použitie si vystačíte aj s lacnejšou tlačiarňou, ale nebudete mať rovnakú kvalitu tlače. Na podrobnejšiu tlač a dlhodobé pravidelné používanie sa odporúča kúpiť drahší, ale kvalitnejší výrobok. Ak by pre vás bola 3D tlačiareň drahá, pozrite sa na 3D perá.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.alza.sk, www.datart.sk, www.best2buy.eu, www.datacomp.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo