Kamery do auta

Kamera do auta je stále častejšie súčasťou výbavy vozidiel. Vďaka nej môžete predložiť nasnímaný záznam ako dôkazový materiál v prípade akejkoľvek kolízie, ktorá vám môže na cestách stretnúť. Pomôcť môže tiež vypátrať agresívne vodiča. Záznamy zhotovené kamerou do auta slúži iba na osobné potrebe, ich zverejňovanie nie je povolené.

Pri výbere kamery do auta je potrebné zamerať sa na niekoľko dôležitých parametrov. Medzi ten hlavný patrí kvalita obrazu, možné funkcie, výdrž batérie a obsluha. Dôležitý je aj spôsob upevnenia a samozrejme cena.

Porovnať ceny kamier do auta

Typy

Kamery je možné rozdeliť do niekoľko skupín. K najrozšírenejším patrí klasická a duálny kamera. Kúpiť môžete tiež zrkadlovú alebo kamery bez displeja. Za pomoci externej kamery môžete sledovať aj dianie vo vozidle.

Klasická

Klasická kamera zaberá oblasť pred autom, súčasťou balenia je teda iba kamera, ktorá sa pripevní na predné sklo automobilu. Klasická kamera patrí k lacnejším typom a je najrozšírenejší.

Duálny

Tieto kamery snímajú opäť priestor pred autom, ich súčasťou býva i druhá kamera, ktorá vyhotovuje záznam za autom. Niekedy sa stáva, že kúpite len predné kameru a zadnú môžete dokúpiť neskôr, alebo ju nepořizovat vôbec.

Zadná kameru je možné nainštalovať v zadnej časti automobilu, záznam tak môže zhotovovať cez zadné okno. Ak je kamera odolná voči poveternostným vplyvom, možno ju pripevniť tiež na vonkajšiu stranu vozidla. Vďaka tomu bude zaobstarávaný záznam kvalitnejší. Duálny kamery patrí k drahším.

späť na obsah ↑

Kvalita obrazu

Kvalita obrazu je v prípade kamery to najdôležitejšie. Kvalitný záznam môže pomôcť vyriešiť prípadnú nehodu alebo možný priestupok. Väčšina dnešných kamier umožňuje základné HD rozlíšenie.

Medzi štandardné patrí aj možnosť FULL HD rozlíšenie, tým je vybavené veľké množstvo kamier. Najdrahšie kamery ponúka 4K rozlíšenie. Najvyššie rozlíšenie poskytuje najkvalitnejší obraz, na druhú stranu rovnako dlhý záznam zaberie viac miesta v pamäťovej karte.

S kvalitou obrazu je spätá tiež rýchlosť snímkov. Štandardné kamery môžu nasnímať 30 snímok / sekundu. Výhodnejšie sú však kamery, ktoré umožní nasnímať 60 snímok / sekundu. Tie vám umožní prehrávať pomalší, ale plynulé spomalené zábery.

späť na obsah ↑

Pozorovací uhol

Tento parameter udáva, aký veľký záber bude kamera mať. U kamery oceníte nielen zaznamenanie situácie pred vozidlom, dôležitý je aj prehľad po stranách. Ani tu by ste ale nemali vyberať kamery s najväčším pozorovacím uhlom, pretože môžu poskytovať skreslený obraz. V ideálnom prípade vyberajte medzi kamerami s pozorovacím uhlom v rozmedzí 130 ° – 150 °.

späť na obsah ↑

Snímač obrazu

Súčasťou kamery do auta je snímač. S súčasnej dobe sú k dispozícii kamery s CCD snímačom a CMOS snímačom.

  • CCD snímač – v tomto prípade je možné zaobstarať vysoko kvalitný obraz aj za zhoršených podmienok.
  • CMOS snímač – tento snímač nie je tak kvalitný. Tieto snímače sú súčasťou menších kamier, ktoré možno pripevniť napríklad na bicykel. V porovnaní s CCD snímačom je tiež lacnejšia.
späť na obsah ↑

Úložisko

Ku kamere do auta budete musieť dokúpiť externú pamäťovú kartu, najčastejšie sa jedná o micro SD kartu. Minimálna veľkosť je 16 GB. Na takto veľkú kartu nahráte až 7 hodín záznamu v HD rozlíšení, alebo cca 4 hodiny vo FULL HD rozlíšení. K dostaniu sú však karty s 60 a viac GB, ktorá vám umožní kúpiť viac hodín záznamu.

späť na obsah ↑

Ovládanie

Čo sa týka spôsobu ovládania, môžete opäť vyberať z dvoch možností. Prvé sú kamery ovládané pomocou tlačidiel, druhú skupinu predstavujú dotykovo ovládané kamery. Dotykové ovládanie je modernejší, tento typ je vhodnejší pre mladšie vodiča. Tlačidlové ovládanie je pre mnoho užívateľov praktickejšie, a lepšie sa s ním pracuje počas jazdy.

Aby bolo možné kameru používať v priebehu niekoľkých sekúnd, je nutné, aby bolo ovládanie čo najľahší. Pri zapnutí by sa malo zobraziť jednoduché MENU, ktoré vyžaduje nastavenie iba niekoľkých parametrov. K dostaniu sú však kamery, ktoré vyžadujú zdĺhavé nastavovanie, v ktorom sa len ťažko zorientujete. Tieto kamery vás skôr od používania odradí.

späť na obsah ↑

Pripevnenie

Čo sa týka pripevnenie, máte na výber klasickú prísavku, ktorú jednoducho prisajete na sklo. Kamery prichytené pomocou prísaviek predstavujú to najjednoduchšie a najrýchlejšie riešenie pripevnenie. Prísavky sú veľmi spoľahlivé, a ak idete tak ako máte, nemôže dôjsť k uvoľneniu kamery počas jazdy. Prísavky je možné kedykoľvek jednoducho odstrániť.

Druhou možnosťou je potom pripevnenie pomocou obojstrannej samolepky. Tiež samolepky poskytujú pevné a stabilné pripevnenie kamery. Nevýhodou je ale veľmi obtiažna demontáž, ktorá vyžaduje značné úsilie, pevné nervy a často aj použitie rôznych nástrojov.

späť na obsah ↑

Napájanie

Súčasťou kamery je batéria, ktorá vám umožní nahrávanie aj nejakú dobu potom, čo zastavíte chod automobilu. Výdrž batérie však nie je nijak veľká, umožní robení cca hodinového záznamu.

Aby kamera fungovala dlhú dobu, je nutné, aby bola pripojená do zdroja elektrickej energie. Najčastejšie ju pripojíte pomocou USB kábla do adaptéra v zapaľovači. Nevýhodou sú nevzhľadné a prekážajúce káble.

späť na obsah ↑

Funkcia

Jednotlivé kamery ponúka niekoľko funkcií. Tieto funkcie nie sú pre chod a robení záznamu nijako dôležité, ale môžu vám pomôcť v rozhodovaní, akú kameru si nakoniec zvolíte.

Časozberná

Táto funkcia umožní výrazné skrátenie nahrávaného záznamu. Vďaka nemu môžete cestu prejsť pomocou zrýchlených záberov.

Nahrávanie do slučky

Jedná sa o podstatnú a veľmi žiadanú funkciu, ktorú možno nájsť takmer u všetkých kamier. Akonáhle sa zaplní pamäť kamery, dochádza automaticky k prehrávanie starých a vo svojej podstate nepotrebných záznamov. V prípade, že nechcete nejaký starý záznam prehrať, je možné ho takzvane uzamknúť a tým ho pred zmazaním ochrániť.

G senzor

Zaznamenáva otrasy a nárazy. Táto funkcia zabráni možnému premazanie práve nadobudnutého záberu v prípade, že dôjde k nehode alebo nejakému kontaktu s iným vozidlom, chodcom atď., Záznam sa automaticky uzamkne a nie je ho možné zmazať.

Automatické zapnutie

Automatické zapnutie vďaka nemu sa kamera zapne ihneď po naštartovaní vozidla.

Upozornenie na radary

Pred možnými pokutami vás ochráni táto funkcia, ktorá vás bude informovať o prítomnosti pevného radaru.

Nočný režim

Funkcia, ktorá zvyšuje kvalitu záznamu vyhotoveného za zníženej viditeľnosti.

Detekcia pohybu

Opäť sa jedná o veľmi prospešnú funkciu. Detektor pohybu zaznamenáva pohyb u zaparkovaného vozidla a dokáže automaticky zapnúť kameru.

Antikolizní systém

Upozorní vás na malú vzdialenosť od ostatných vozidiel. Vďaka tomu budete ľahšie dodržiavať bezpečnú vzdialenosť. Túto funkciu ocenia skôr začínajúci vodiči.

GPS

V tomto prípade je možné vyhľadať presné súradnice miest, ktoré sú pre vás zaujímavá, ale tiež môžete určiť súradnice v prípade kolízie.

späť na obsah ↑

Značka

Veľké množstvo Autokamera ponúka značka MIO, Navitel, Cel-Tec alebo DOD. K obľúbeným potom patrí kamery NEXTBASE, 70mA, Eltrinex, LAmax alebo TrueCam.

späť na obsah ↑

Cena

Najlacnejšie kamery je možné zaobstarať za necelé 80 EUR. Tieto kamery ponúka nižšiu kvalitu záznamu a nemajú príliš mnoho ďalších funkcií.

Najväčší výber ponúka cenové rozmedzie 80 – 160 EUR. Jedná sa o veľmi kvalitné kamery a vysokým rozlíšením a potrebnými funkciami.

Náročnejší motoristi môžu vyberať medzi kamerami, ktorých cena začína na 160 EUR. Ponúka perfektný obraz aj za zníženej viditeľnosti a všetky možné funkcie.

Porovnať ceny kamier do auta

späť na obsah ↑

Otázky a odpovede

Aké príslušenstvo je možné dokúpiť k Autokamera?

Okrem držiaka, môžete prikúpiť tzv. Polarizačný filter čiže CPL filter. Ten zabraňuje nechceným odleskom, ako napríklad odrazu palubnej dosky v prednom skle. A hodiť sa môže aj nabíjačka do zapaľovača s viacerými porty, ktorú môžete využiť pre napájanie kamery a tiež napríklad nabíjanie mobilného telefónu.

Možno kúpiť externú záznamovú kartu?

V prípade, že nechcete využiť funkciu samozberu, ktorá je schopná prehrávať staré záznamy, môžete si zaobstarať externú kartu s čo najväčším úložiskom. Je možné kúpiť napríklad kartu s pamäťou 250 – 520 GB.

Je možné púšťať záznam na inom zariadení?

Kamery do auta majú iba malý displej, ktorý nemusí každému vyhovovať. Preto je možné záznam prehrávať aj na iných zariadeniach. Ak túto možnosť využijete, overte si, akým spôsobom je možné obraz prenášať.

Kúpiť môžete kameru, ktorá umožňuje bezdrôtový prenos obrazu pomocou WIFI. Ďalšie kamery sú opatrené výstupy pre prenos pomocou kábla, najčastejšie sa jedná o výstup HDMI alebo USB. Poslednou možnosťou je vybrať z kamery pamäťovú kartu a záznam prehrať treba v počítači.

späť na obsah ↑

Záver

Kamera do auta je výborný pomocník, ktorý môže jednoducho vyriešiť všetky možné komplikácie, ktoré vás môžu pri jazde stretnúť. Aby kamera spĺňala všetky očakávania, mala by umožňovať kvalitné rozlíšenie obrazu. Dôležitý je aj zvukový záznam.

Z funkcií oceníte najmä G senzor, GPS a časozberná. Pri výbere kamery je vhodné zvoliť osobný nákup, pri ktorom si môžete vyskúšať ovládanie a nastavovanie kamery pred cestou. Naraziť môžete na zložité nastavovanie, ktoré vám nemusí vyhovovať.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

      Budeme radi za váš komentár. Píšte prosím slušne a s pridanou hodnotou. Komentáre schvaľuje správca.


    Komentáre / diskusie / hodnotenie

    GDPR: Sme správcami údajov a chránime osobné údaje v súlade so zákonom 101/2000 Z. z. o ochrane osobných údajov a zásadami obsiahnutými v smernici EÚ 95/46/ES. Po odoslaní komentára spracúvame tieto údaje - meno, e-mail a IP adresu. E-mail používame na odoslanie informačnej správy o tom, že niekto odpovedal na vašu požiadavku. Na iné účely ho nepoužívame. IP adresu sledujeme na ochranu pred spamom. Ak chcete odstrániť svoje údaje, kontaktujte nás na adrese info@recenzer.sk