Autorádiá

Autorádio patrí k štandardnému vybaveniu automobilov, tieto prístroje sú však častým terčom zlodejov, alebo jednoducho nespĺňajú všetky vaše požiadavky. Nech už je váš dôvod na výmenu rádia akýkoľvek, vedzte, že aj tieto prístroje sú k dostaniu vo veľkom počte a to hneď v niekoľkých podobách. Preto je veľmi dôležité pred nákupom vedieť, na čo všetko sa treba zamerať.

Do väčšiny vozidiel je možné zaobstarať rádio typu 1DIN, jedná sa o menšie rádio, ktoré sa zaobstaráva do starších vozidiel. Ak vlastníte novšie vozidlo s väčším priestorom na umiestnenie rádia, budete musieť zaobstarať špeciálny redukčný rámček, vďaka ktorému môžete autorádio inštalovať aj tu. Väčšie rádiá 2DIN sa zmestia do novších vozidiel, disponujú veľkým displejom a samozrejmosťou sú rôzne funkcie.

Pri rádiu je dobré prihliadnuť aj na výkon, hoci je tento parameter pre bežných užívateľov skôr nepodstatný. Nie každý totiž využije výkon autorádia naplno. Pre každého majiteľa vozidla je však podstatným parametrom počet vstupov a výstupov. Zohľadnite aj funkcie, ktoré môžete u autorádia využiť a nezabudnite ani na zabezpečenie.

Porovnať ceny autorádií

Typy

Autorádií je niekoľko typov, okrem klasických 1DIN sú to modernejšie 2DIN a špeciálne rádiá. Názov, ktoré jednotlivé typy rozdeľuje, je daný rozmerom montážneho otvoru.

DIN 1

Najjednoduchší model s rozmermi 178 x 50 mm. Udávaný rozmer je bez rámčeka. Tieto autorádiá môžu mať rôzne podoby rámčekov. Autorádio môžete inštalovať do akéhokoľvek staršieho vozidla. Rádio sa ovláda pomocou tlačidiel a koliesok. Aj keď sa jedná o základný typ, je rádio veľmi kvalitné, k dostaniu sú modely s vyrážajúcou obrazovkou, bluetooth aj externým mikrofónom.

DIN 2

Oproti prvému typu je rádio 2x širšie, rozmer je 178 x 100 mm. Vyberať môžete rádio s displejom, lacnejšie prístroje displej nemajú. Rádiá je možné ovládať rôznymi spôsobmi, vôbec najobľúbenejšie sú autorádiá s dotykovou obrazovkou. Obľúbenými funkciami DIN 2 rádií je GPS, CD prehrávač a bluetooth. Aj v prípade týchto rádií narazíte na viac podôb rámčekov. K týmto autorádiám je možné napojiť aj parkovaciu kameru.

Špeciálna

Autorádio je možné použiť iba v niektorých typoch vozidiel. Podoba rádia sa líši v závislosti od typu vozidiel. Použiť ich môžete pre niektoré modely Hyundai, Mercedes, alebo napríklad Volkswagen.

U tohto typu nie je možné uviesť presný názov, pretože každý výrobca prispôsobuje veľkosť potrebám jednotlivých vozidiel, avšak vychádzať môžete z toho, že autorádiá sú zo všetkých typov najväčšie a nájdete u nich všetky funkcie. Počas jazdy môžete sledovať aj DVD.

Okrem týchto dnes už štandardných funkcií môžete rádio prepojiť s CAN bus jednotkou. Vďaka tomu môžete na displej rádia zobraziť údaje z palubného počítača ako je upozornenie na otvorené dvere, klimatizáciu atď.

Vstupy a výstupy

Aby bolo k autorádiu možné pripojiť ďalšie zariadenie, musí byť vybavené všetkými potrebnými vstupmi a výstupmi. K tomu najzákladnejšiemu patrí USB vstup a CD alebo DVD mechanika. Veľmi často budete mať k dispozícii aj vstup pre pamäťovú kartu.

K ďalším vstupom by mal patriť vstup pre pripojenie zosilňovača, subwoofera. Náročnejší užívatelia môžu využívať vstup na ovládanie autorádia prostredníctvom volantu. Na volante je možné ovládať predovšetkým hlasitosť. Na tieto účely budete potrebovať prepojovací konektor a adaptér volantu.

V prípade modernejších DIN2 autorádií býva k dispozícii aj vstup na pripojenie cúvacej kamery alebo monitorov, ktoré môžu byť umiestnené v opierkach hlavy alebo strope automobilu. 3,5 Jack je možné použiť pre pripojené slúchadiel alebo externého reproduktora.

Výkon

Menej nároční používatelia si vystačia s výkonom 50 W v prípade, že budú využívať jeden kanál. Ak sa vo vašom automobile nachádzajú 4 reproduktory, mal by sa výkon 50 W násobiť 4.

Ak si chcete užiť hudbu naplno, mali by ste voliť výkonnejší model, ideálny je výkon okolo 100 W. Aj tu platí, že pre 4 reproduktory je nutné výkon násobiť 4. Pri takto výkonných autorádiách je potrebné použiť aj veľmi kvalitné reproduktory.

Funkcia

K najzákladnejším funkciám patrí veľmi obľúbené bezdrôtové pripojenie na internet pomocou bluetooth. Túto funkciu využijete aj na bezpečné používanie mobilného telefónu počas jazdy.

Funkcia A2DP vám zase umožní streamovať hudbu.

DAB a DAB+ je technológia určená pre rádiové vysielanie. Využijete ho v miestach s nekvalitným FM signálom.

Pamäť je určená na uloženie rádiových staníc, ktoré budete môcť ľubovoľne prepínať. Menšia pamäť je typická pre 1DIN rádia, väčšie možnosti ponúka typ 2DIN.

RDS funkcia, ktorá zobrazuje textové informácie ako je názov interpreta aj piesne. Aj túto funkciu ponúka oba typy autorádií.

Bass boot vhodné pre tých, ktorí si chcú počúvanie užiť naplno. Funkciu využijete na nastavenie výšky a bassu.

Podsvietenie je ďalšou štandardnou funkciou. Drahšie rádiá umožňujú nastaviť aj farbu, ktorá vám bude pri nočnom riadení najviac príjemná.

Farebný displej je bežnou možnosťou 2DIN a špeciálnych rádií. Bežný užívateľ ju využije najmä v kombinácii s autonavigáciou, farebný displej však umožní aj sledovanie rôznych videí.

Značka

Kvalitné autorádio kúpite od značky Sencor, Kenwood, Pioneer BLOW, JVC alebo Sony. Títo výrobcovia dodávajú spoľahlivé rádiá. Zastúpenie na trhu je vďaka množstvu výrobcov skutočne veľké a je teda dobré prihliadnuť aj na užívateľské recenzie.

Tie často odhalia určité slabiny, na ktoré by ste pri nákupe nenarazili. Nejedná sa však o žiadne technické problémy, negatíva bývajú spojené s užívateľským komfortom. Každý majiteľ si jednoducho predstavuje ovládanie trochu inak.

Cena

K najlacnejším patrí 1DIN rádia. Ich cena začína na necelých 60 eur, vybavenejšie rádia vyjdú aj na 120 eur. Za 120 eur sú k dostaniu aj prvé 2DIN autorádia.

Patrí k menej výkonným, ale využiť môžete dotykové ovládanie a samozrejmosťou je farebný displej. Naozajstní hudobní nadšenci však môžu zaobstarať aj veľmi výkonné autorádio s mnohými funkciami za 400 a viac eur.

Porovnať ceny autorádií

Otázky a odpovede

Ako rádio zabezpečiť?

Autorádiá bývajú častým terčom zlodejov, myslieť tak musíte na to, ako svoj majetok pred nenechavcami ochrániť. V skorších dobách bolo možné celé rádio vybrať, od tohto riešenia sa však už ustupuje.

Rádiá, ktoré sú z panelu často vyťahované, sa rýchlo opotrebujú a úchyty neplnia svoju bezpečnostnú úlohu dobre. Pri náraze sa tak môže stať, že rádio vplyvom opotrebovania zarážok vyletí do priestoru automobilu. Z tohto dôvodu je možné vybrať iba časť prístroja, najčastejšie sa jedná o čelo.

Aký zosilňovač použiť?

Zosilňovač zvýši výkon reproduktorov, použitý môžete 1-kanálový, 2-kanálový alebo 4-kanálový prístroj. 1-kanálový je určený na inštaláciu subwoferu, 2-kanálový využijete na inštaláciu predných reproduktorov a 4-kanálový na inštaláciu zadných a predných reproduktorov.

Ako môžem autorádio ovládať?

Najlacnejšie rádiá stále disponujú tlačidlovým alebo kolieskovým ovládaním. Drahšie prístroje budete ovládať pomocou dotykového displeja alebo využijete ovládanie umiestnené na volante. V niektorých prípadoch je možné rádio ovládať pomocou diaľkového ovládania, čo ocenia najmä osoby sediace na zadných sedadlách.

Záver

Majitelia starších vozidiel s menším priestorom na umiestnenie budú vyberať autorádio typu 1DIN. Pri týchto rádiách nájdete tlačidlové ovládanie a menší počet funkcií. Ani tu však už nechýbajú obľúbené bluetooth. Väčšie možnosti ponúka typ 2DIN, a to najmä vďaka veľkej dotykovej obrazovke a väčším počtom funkcií. Najdôležitejším parametrom je počet vstupov a výstupov.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo