Elektrické zubné kefky

Aby vaše zuby vydržali čo najdlhšie, je potrebné sa o ne správne starať. Už veľmi malé deti sa naučia správne si čistiť zuby, často hneď ako sa im vyklenie prvý zub. Pri čistení zubov je dobré vybrať si vhodnú zubnú kefku.

Takýchto nástrojov je v obchodoch veľa a nový ručný si môžete kúpiť už za niekoľko desiatok korún. V čom je teda elektrická zubná kefka, ktorá stojí mnohonásobne viac, lepšia?

Táto zubná kefka ponúka predovšetkým modernejšie čistenie a má mnoho výhod oproti manuálnej zubnej kefke. V prvom rade je čistenie zubov oveľa efektívnejšie. Elektrické zubné kefky sú k dispozícii v niekoľkých rôznych technológiách, ktoré sa od seba výrazne líšia, čo je základom samotnej techniky čistenia zubov.

Pri manuálnych aj elektrických zubných kefkách je rovnaké dodržiavanie základných pravidiel a postupov pri čistení zubov. Čistenie by malo trvať aspoň 2 minúty, dokonca aj pri elektrickej zubnej kefke sa odporúča vymeniť náhradnú hlavicu za novú približne raz za 3 mesiace a po čistení použiť medzizubnú kefku alebo medzizubnú niť na čistenie medzizubných priestorov.

Porovnanie cien elektrických kefiek

Typy

Elektrické zubné kefky možno rozdeliť podľa rôznych technológií čistenia zubov. Ako prvé boli k dispozícii sonické kefy, novšie techniky čistenia prinášajú oscilačné alebo oscilačno-rotačné kefy a najnovšiu technológiu prináša magnetické čistenie.

Všetky technológie sú bezpečné, rozdiel je najmä v cene a tiež v príslušenstve, ktoré kefky ponúkajú. Pri výbere by ste preto mali zohľadniť aj starostlivosť, ktorú váš zub potrebuje z hľadiska príslušenstva.

Sonická zubná kefka

Keď je sonická zubná kefka spustená, štetiny vibrujú a pri priložení kefky k zubom pod uhlom 45° narúšajú zubný povlak, ktorý pokrýva zuby. V kombinácii so správnou technikou čistenia zubov, t. j. od ďasien smerom ku korunke zuba, sa potom povlak zotrie. Tieto kefky sú vo všeobecnosti vhodnejšie pre ľudí s veľmi citlivými alebo občas citlivými zubami.

Oscilačná a rotačná zubná kefka

Ide o zubnú kefku, ktorá využíva novšie technológie. Táto zubná kefka má malú okrúhlu hlavicu, ktorá po spustení začne pulzovať a nakláňa sa na obe strany.

Pri čistení zubov teda vykonáva v podstate trojrozmerný pohyb, pričom najprv opäť naruší zubný povlak a kmitaním ho zotrie.

Technika čistenia teda v tomto prípade zahŕňa len priloženie kefky na jednotlivé zuby. Najskôr sa vyčistí vonkajšia strana, potom vnútorná strana a nakoniec sa vyčistí hryzacia plošina. Tieto kefky sú vhodné najmä pre bezproblémové a mierne citlivé zuby.

Magnetické iO

Medzi najnovšie technológie, ktoré prichádzajú na trh, patria magnetické zubné kefky. Magnetické zubné kefky sú na trhu zastúpené len v obmedzenom množstve. V tomto revolučnom čistiacom procese sa používajú tie najlepšie technológie.

Vo vnútri zubnej kefky sa nachádza magnet, ktorý vytvára oscilačný rotačný pohyb s mikrovibráciami a prenáša ich na hlavu kefky. Vďaka tejto technológii je zubná kefka čo najšetrnejšia k zubom a ďasnám. Tieto kefy majú aj niekoľko režimov čistenia a umožňujú zakúpiť ďalšie príslušenstvo. Kefky sú vhodné pre všetky typy zubov.

Hlava

K elektrickým zubným kefkám, najmä oscilačným, možno pridať niekoľko náhradných hlavíc. Tieto hlavice by sa mali vyberať podľa toho, čo od zubnej kefky očakávate.

K dispozícii sú hlavice, ktoré umožňujú bielenie zubov, pričom malé rozmery hlavíc sú vhodné najmä pre deti. Existujú aj hlavice určené pre ľudí s rovnátkami, iné sú užitočné pre používateľov s citlivými ďasnami atď.

Väčšina náhradných hláv má rôzne farebné štetiny. Farebné časti obsahujú indikátory, ktoré zmiznú približne po 3 mesiacoch používania. Takto zistíte, kedy je potrebné hlavu vymeniť.

Počet oscilácií

V porovnaní s manuálnymi zubnými kefkami vykonávajú elektrické zubné kefky za minútu mnohonásobne viac pohybov, vďaka čomu je čistenie zubov účinnejšie. Pri výbere tohto typu zubnej kefky sa uvádza, že počet vibrácií za minútu, ktoré dokáže zubná kefka vykonať, urýchli a zefektívni čistenie.

S touto myšlienkou sa však nestotožňuje mnoho zubných lekárov. Podľa nich je dôležitejší tlak, ktorý je počas čistenia vyvíjaný na zuby. K informáciám o počte vibrácií však dodajme, že najlacnejšie zubné kefky zvládnu približne 6 000 vibrácií za minútu, zatiaľ čo najdrahšie zvládnu 45 000 a viac vibrácií.

Snímač tlaku

Pri čistení zubov sa často vyvíja zbytočný tlak. Z bezpečnostných dôvodov sú elektrické zubné kefky vybavené tlakovým senzorom. V prípade vysokého tlaku vás na túto skutočnosť upozorní snímač tlaku zmenou zvukového a svetelného signálu. Pri niektorých typoch sa pulzácia úplne vypne a kmitanie sa spomalí.

Napájanie

Lacnejšie zubné kefky môžu byť napájané tužkovými batériami. Tieto zubné kefky môžu vďaka batérii vydržať niekoľko rokov. Drahšie zubné kefky majú zabudovanú batériu. Vo väčšine prípadov vydržia na jedno nabitie 2 – 3 týždne. Ak sa batéria vybije, jednoducho vložte zubnú kefku do nástavca, ktorý sa používa na jej dobíjanie.

Bezpečnosť

Bezpečnosť elektrických zubných kefiek závisí od viacerých faktorov. V prvom rade je dôležitá kvalitná hlava, ktorá by mala mať zaoblené vlákna. Druhým faktorom je výber typu, ktorý má tlakový senzor, ktorý vás ochráni pred vysokým tlakom, ktorému by mohli byť vaše zuby a ďasná vystavené.

V neposlednom rade je potrebné dodržiavať správnu techniku čistenia. Ide najmä o pripevnenie zubnej kefky pod uhlom 45° a následný postup podľa toho, akou technológiou je zubná kefka vybavená. V prípade oscilačnej zubnej kefky by ste mali postupovať zub po zube, zatiaľ čo pri sonickej zubnej kefke by ste mali čistiť od ďasien smerom ku korunke.

Príslušenstvo

Najdôležitejším príslušenstvom sú vymeniteľné hlavy. Praktické sú aj rôzne puzdrá, ktoré sú vhodné na prenášanie a v niektorých prípadoch sa dajú použiť aj na nabíjanie zubnej kefky. Okrem toho puzdrá vybavené UV svetlom ničia baktérie, ktoré sa nachádzajú na hlave kefky.

Funkcie

V závislosti od kvality zubnej kefky a od toho, koľko vás stojí, budete môcť využiť niekoľko funkcií, ktoré tieto výrobky poskytujú. V prvom rade je k dispozícii niekoľko rôznych režimov v rozsahu 2 – 6. Tieto režimy zahŕňajú režim jemného citlivého čistenia, režim čistenia jazyka, režim bielenia, režim starostlivosti o ďasná atď.

Časovač je funkcia, ktorá vás upozorní, ako dlho si máte čistiť zuby. V skutočnosti to znamená, že si musíte zuby čistiť určitý čas, kým sa ozve zvukový signál.

Moderné zubné kefky majú aj zabudovaný bluetooth, ktorý umožňuje pripojenie k mobilnému telefónu. Prostredníctvom aplikácie bude inteligentná technológia sledovať čas čistenia zubov a upozorní vás aj na prípadné opomenutia počas čistenia.

Po vyčistení zubov sa na displeji telefónu zobrazí diagram, kde boli zuby vyčistené a ktoré oblasti boli vynechané. Vodeodolnosť je vhodná pre všetky zubné kefky. Vďaka tejto funkcii nedôjde k nechcenému poškodeniu a zubnú kefku budete môcť používať napríklad aj v sprche.

Údržba

Tieto kefy nevyžadujú žiadnu zložitú údržbu. Po vyčistení zubov jednoducho vyberte vymeniteľnú hlavicu kefky, ktorú treba opláchnuť. Telo zubnej kefky musíte opláchnuť alebo utrieť hriadeľ, na ktorom je nasadená hlavica. Dávajte pozor, aby sa do zariadenia nedostala voda, ktorá by mohla poškodiť elektroniku vo vnútri zariadenia.

Značka

Zubné kefky Oral-B sú jednou z najobľúbenejších značiek s najväčším počtom dostupných zubných kefiek vo všetkých cenových reláciách. Táto značka sa špecializuje na všetky typy výrobkov ústnej hygieny.

Spoločnosť Oral-B ponúka všetky dostupné typy elektrických a manuálnych zubných kefiek, ako aj veľké množstvo ďalších výrobkov, ktoré možno použiť pri starostlivosti o zuby. Ďalšou obľúbenou značkou je Philips a TrueLife. Elektrické zubné kefky ponúkajú aj spoločnosti Sencor, Eta a ďalšie.

Rýchle odkazy:

Cena

Cena týchto zubných kefiek je mnohonásobne vyššia ako cena manuálnych typov. Tu sa cena najlacnejších pohybuje v rádoch niekoľkých stoviek korún a môže sa vyšplhať až na niekoľko tisíc. Cena sa odvíja najmä od typu a kvality spracovania.

Najlacnejšie výrobky sa dajú kúpiť za menej ako 40 eur. Vysokokvalitné kefy s rôznymi funkciami možno zakúpiť za približne 80 eur. Tie najdrahšie vás vyjdú až na 120 eur.

Za vyššiu cenu si môžete kúpiť kefky s väčším množstvom príslušenstva alebo väčšie balenia, ktoré často obsahujú 2 kompletné produkty.

Porovnanie cien elektrických kefiek

Otázky a odpovede

Ktorá technológia je efektívnejšia?

Výber technológie a kefy závisí od vašich potrieb a do značnej miery aj od vašich finančných možností. Ak sa zameriame len na medicínske hľadisko, už niekoľkokrát sa preukázalo, že oscilačná rotačná zubná kefka poskytuje lepšiu techniku čistenia.

Zubná kefka s touto technológiou odstraňuje viac zubného povlaku, znižuje krvácanie z ďasien atď.

Je elektrická zubná kefka bezpečná?

Medzi používateľmi existuje mnoho mýtov týkajúcich sa bezpečnosti tohto produktu. Na tento účel sa už uskutočnilo mnoho dlhodobých klinických štúdií.

Štúdie sa zamerali na bezpečnosť ďasien aj zubov a výsledky ukázali, že elektrické zubné kefky poskytujú rovnakú bezpečnosť ako manuálne zubné kefky. Ak je navyše zubná kefka vybavená tlakovým senzorom, je bezpečnosť ešte väčšia.

Sú elektrické zubné kefky vhodné pre malé deti?

Tieto kefky sa môžu používať u detí už od troch rokov. Pri takýchto malých deťoch je však potrebný dohľad a pri veľmi malých deťoch je potrebná asistencia dospelých. Nie však preto, že by sa pri čistení mohli zraniť.

Predovšetkým je potrebné zabezpečiť, aby dieťa bolo pri čistení zubov naozaj svedomité. Elektrické zubné kefky sú však oveľa obľúbenejšie u detí, čo tiež svedčí o kvalite detských zubov.

Aký je rozdiel medzi bežnou a elektrickou zubnou kefkou z hľadiska kvality čistenia?

Ak porovnáme účinnosť čistenia, výsledná účinnosť je približne 80 %. To je len o niečo menej ako pri priemernej elektrickej zubnej kefke. Rozdiel teda nie je veľký. Elektrické zubné kefky majú tú výhodu, že majú časovač a nútia vás čistiť si zuby dostatočne dlhý čas.

Záver

Starostlivosť o zuby je veľmi dôležitá a správna technika čistenia zubov je dôležitejšia ako typ zubnej kefky. A práve správna elektrická zubná kefka vám uľahčí celkovú starostlivosť.

Odborníci sa jednoznačne zhodujú, že najlepšou voľbou je sonická alebo oscilačná zubná kefka, pretože je šetrná k zubnej sklovine a ďasnám. Podľa zubných lekárov by ste sa mali vyhýbať rotačným zubným kefkám, ktoré môžu nenávratne poškodiť zubnú sklovinu a ďasná.

S výberom najlepšej elektrickej zubnej kefky vám najlepšie poradí váš zubný lekár. Ani tá najkvalitnejšia zubná kefka však sama o sebe nevyrieši všetky problémy so starostlivosťou o zuby. Pozornosť by sa mala vždy venovať medzizubným priestorom, ktoré bohužiaľ nie sú dostatočne vyčistené žiadnym dostupným typom.

Ak už uvažujete o kúpe tohto výrobku, vyberte si taký, ktorý je vybavený snímačom tlaku. Táto zubná kefka je šetrná k zubom a ďasnám. Vymeniteľné nástavce umožňujú, aby telo kefky používala viac ako jedna osoba na správnu starostlivosť. Pre viac osôb sú k dispozícii aj rodinné balenia, ktoré obsahujú dve telá kefiek a ďalšie príslušenstvo.


Zdroje: www.alza.sk, www.pilulka.sk, www.nazuby.eu, www.philips.sk, www.profimed.eu

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo