Kávovary

Káva je celosvetovo veľmi obľúbený nápoj. Možno ju pripravovať na mnoho spôsobov. Najjednoduchší spôsob je obyčajné zaliatie kávovej zmesi horúcou vodou. Tento spôsob je stále najbežnejšie, ale tento nápoj nie je možné považovať za kvalitnú kávu.

Poctivú kávu pripravíte pomocou kávovaru. Mnoho používateľov si pod pojmom kávovar predstaví rôzne veľký a drahý prístroj, čo však nie je pravda. Dobrú a poctivú kávu pripravíte tak pomocou moka kanvičky, prekvapkávače, Džezva atď.

Pri výbere vhodného kávovaru je potrebné zohľadniť čas, ktorý budete môcť príprave kávy venovať, dôležitý je aj spôsob prípravy a samozrejme účel kávovaru. Niektoré typy zvládnu pripraviť iba poctivé espresso, pomocou iných potom prepravíte väčšie množstvo kávových nápojov.

Jednotlivé typy kávovarov je možné zaobstarať za veľmi rôznu obstarávaciu cenu a nezabudnete by ste mali ani potrebné príslušenstvo, bez ktorého sa pri príprave kvalitnej kávy nezaobídete.

Porovnať ceny kávovarov

Druhy kávovarov

Kávovary sa delia podľa druhu nápoja, ktoré môžete za jeho pomoci pripraviť, a to na espressovač a na kávovary určené na prípravu filtrovanej kávy. S pomocou espressovač pripravíte silnú čiernu kávu, a tiež mnoho mliečnych nápojov.

Druhý typ kávovaru je určený na prípravu menej aromatické a nie toľko silnej kávy. Filtrovaná alebo tiež prekvapkávaná káva je redší nápoj s vyšším obsahom kofeínu. Táto káva je však zdravší ako klasická turecká káva.

Espresso je možné pripraviť pomocou kapsulového, pákového a automatického kávovaru. Jednotlivé typy sa spôsobom prípravy, chuťou i cenou.

Kapsľové kávovary

Výhodou kapsulového kávovaru je predovšetkým nižšia obstarávacia cena. Jednoduchá je aj príprava. Tá spočíva iba vo vložení kapsule do prístroja a potom stlačením jedného tlačidla pripravíte jednu porciu kávy.

Pomocou kapsulového kávovaru je možné pripraviť väčšie množstvo kávových nápojov alebo napríklad deťom rôznu príchuť čokolády. Stačí si len vybrať z veľkej ponuky jednotlivých príchutí. Súčasťou drahších prístrojov môže byť tiež tryska na mlieko, ktorá je určená na prípravu mliečnej peny.

Kapsule majú dlhú dobu trvanlivosti a arómu kávy je uchovávané v ochrannej atmosfére. Nevýhodou kapsúl je však výrazne vyššia cena, podľa jednotlivých značiek pripravíte 1 šálka kávy za cca 10 – 24 Sk. Kapsľové kávovary predstavujú vďaka kapsulám veľké množstvo odpadu.

Kapsľové kávovary je možné rozdeliť na niekoľko niekoľko typov

Do prvej skupiny možno zaradiť kávovary, ktoré pripravia iba espresso a lungo. Tieto kávovary nedisponujú tryskou na mlieko. Mliečnu penu tak musíte pripravovať samostatne.

Do druhej skupiny sa radia multidrinky. S ich pomocou pripravíte veľké množstvo teplých aj studených nápojov s mliekom i bez mlieka. Pripraviť si môžete ľadový čaj alebo horúcu čokoládu. Ani s pomocou týchto kávovarov nie je možné pripraviť kvalitnú mliečnu penu.

Posledný typ kávovarov je vybavený šľahačom mlieka alebo parnou tryskou. Vďaka tomu pripravíte cappuccino alebo napríklad caffe latte s našľahanú mliečnou penou.

Pákové kávovary

Pákové kávovary sú určené pre skutočných milovníkov kávy a kávových nápojov, ktorým nevadí náročnejší spôsob prípravy. Príprava kávy vám zaberie viac času, kávu treba namletá a pomocou tlačidielka natlačiť do sitka. Potom prístroj pripraví kávu, na vás je však ručné príprava mliečnej peny.

Súčasťou prístrojov je tryska na mlieko, zaobstarať však budete musieť kanvičku na mlieko. Ak budete chcieť používať zrnkovú kávu, nevyhnete sa investíciu do mlynčeka na kávu.

Je možné používať tiež mletú kávu, s jej pomocou však nikdy nedosiahnete toho pravého arómu. V prípade, že budete investovať do tohto kávovaru, bola by škoda nevyužiť všetky jeho prednosti, medzi ktoré nepochybne patrí čerstvo namletá káva.

Pákové kávovary sú bežné najmä v komerčných zariadeniach. V domácnosti patria tieto typy vzhľadom k zdĺhavé a náročné príprave k menej obľúbeným. Príprava kávy vám môže zabrať aj 10 minút, pri zoznamovaní sa s prístrojom potom môže byť príprava dlhšia. Pomocou pákového kávovaru pripravíte veľmi kvalitné espresso, ale aj ďalšie mliečne nápoje s espresso základom. Výhodou je chuť kávy, ktorá je bezpochyby tou najlepšou.

Automatické kávovary

Výhodou automatických kávovarov je jednoduchá príprava, ktorá spočíva len vo vložení kávových zŕn do prístroja. O všetko ostatné sa po stlačení tlačidla postará samotný prístroj. Cena výsledného nápoja je minimálna, pripraviť môžete veľa rôznych kávových nápojov.

Súčasťou prístroja je zabudovaný mlynček aj tryska na horúcu paru, určená na šľahanie mlieka. Pomocou trysky môžete pripraviť tiež čaj. Prístroje vybavená zásobníkom na mlieko potom pripraví bez vašej pomoci aj mliečnu penu.

Výhodou automatického kávovaru je aj nulová údržba, pretože k prídavným funkciám patrí prepláchnutie, odvápnenie aj čistenie vnútorných častí. Vďaka nastaviteľnej výške výpustu budete môcť používať rôzne vysoké hrnčeky alebo poháre.

Nevýhodou je vyššia nákupná cena aj väčší rozmer prístroja. Ani s pomocou automatického kávovaru nepripravíte tak lahodnú kávu, akú zvládne pákový kávovar. Je to dané predovšetkým väčším zásobníkom, do ktorého sa sype väčšie množstvo kávy, ktorá sa postupne zahrieva a stráca tak na kvalite.

Filtrovaná káva

Tiež filtrovaná káva je veľmi obľúbená, k príprave sa používa mletá káva. Výhodou týchto prístrojov je výrazne nižšia cena prístroja aj samotného nápoja.

Moka konvička

Pomocou moka kanvičky pripravíte silnú kávu s vyšším obsahom kofeínu. Moka kanvice je veľmi obľúbená najmä v Taliansku, kde nechýba takmer v žiadnej domácnosti. Jej prednosťou je veľmi pekný dizajn a jednoduchá a rýchla príprava.

Výrobným materiálom je nerez alebo hliník, hliníkové kanvica do seba po čase natiahnu arómu kávy, čo má vplyv na ešte lepšiu chuť kávy.

Kanvica sa skladá z troch častí. Do spodnej sa naleje voda, do prostrednej časti sa sitkom nasype káva. Voda je potom počas ohrievania vytláčaná cez sitko s kávou do hornej časti, kde získava podobu hotového nápoja.

Moka kanvice sú k dostaniu v dvoch typoch, prvá je určená na prípravu kávy na klasickej platničke. K dostaniu sú tiež kanvica vhodné na indukčnej dosky. Druhú skupinu tvoria elektrické kanvice, tie sú samozrejme drahšie. Medzi funkcie patrí predovšetkým možnosť udržať nápoj po nejakú dobu teplý a tiež oceníte funkciu automatického vypnutia.

Jednoduchá je aj údržba, ktorá spočíva v obyčajnom vypláchnutie vodou, moka kanvica sa nesmie umývať s použitím čistiacich prípravkov a nemožno ju vkladať do umývačky.

French press

Tiež french press pripraví veľmi dobrú filtrovanú kávu. Výsledný nápoj je chuťovo veľmi dobrý a takmer sa vyrovná pravému espresse. Príprava je opäť veľmi jednoduchá, v tomto prípade stačí nasypať mletú kávu do nádoby, zaliať horúcou vodou a po cca 4 minútach stlačiť piest. Týmto spôsobom sa oddelí usadenina od kávy, potom už môžete servírovať.

Prekvapkávač

V prípade prekvapkávača stačí kávu nasypať na papierový filter alebo sitko a zaliať horúcou vodou s teplotou najlepšie 93 ° C. Voda bude cez kávu pozvoľna prekvapkávať. Prekvapkávače je možné kúpiť ako jednoduché nádoby alebo ako elektrické spotrebiče.

Ich výhodou je možnosť pripraviť viac kávy naraz a tú potom ľubovoľne ohrievať. V prípade elektrických prekvapkávačov môžete využiť funkcie ako časovač, svetelná signalizácia alebo funkciu Drip Stop, vďaka ktorej predídete nežiaducemu odkvapkávaniu počas nalievanie.

Džezva

Džezva na kávu je známa najmä v Turecku. U nás nie je príliš populárna. Káva v tomto prípade obsahuje usadeninu, ktorá je v mnohých prípadoch v nápoji nežiaduce. Do kávy sa pridáva rôzne korenia.

späť na obsah ↑

Príslušenstvo

Ak sa rozhodnete pre niektorý kávovar, ktorý je určený na mletú kávu, a nebudete sa chcieť ochudobniť o pravé aróma, bude sa vám hodiť mlynček na kávu. Mlynček je k dostaniu v ručné aj elektrické podobe. Mlynček môžete využiť tiež na mletie byliniek alebo korenie.

Speňovače mlieka sú určené na prípravu mliečnej peny. Opäť sú k dostaniu v ručné aj elektrické podobe. Ručné napeňovača vyžadujú mlieko pred prípravou ohriať, elektrický pripraví penu z teplého i studeného mlieka. Najlepšie penu bez námahy pripravíte pomocou automatického napeňovača.

späť na obsah ↑

Funkcia kávovarov

Jednotlivé funkcie sa týkajú viac-menej automatických kávovarov.

Nastavenie hrubosti mletia

Pokiaľ je súčasťou prístroja zabudovaný mlynček, bude sa vám hodiť funkcia, ktorá umožňuje nastaviť hrubosť mletia. Táto funkcia nie je bežná u všetkých kávovarov, preto si ju v prípade záujmov overte.

Nastaviteľná výška výpuste

V tomto prípade túto možnosť nájdete takmer u všetkých kvalitných automatických kávovarov. Vďaka nej budete môcť používať rôzne veľké nádoby.

Penenie mlieka

Súčasťou kávovarov sú aj peniče mlieka. Využiť môžete automatické penenie, ktoré prístroj vykonáva sám, poloautomatické šľahanie, kedy si môžete penu vyrobiť sami podľa svojich predstáv alebo jej výrobu opäť prenechať prístrojmi.

Automatické čistenie a odvápnenie

Opäť je súčasťou mnohých kávovarov. V tomto prípade sa jedná o zásadnú funkciu, ktorá sa postará o vyčistenie celého prístroja. Tam kde túto funkciu nenájdete, prichádza na rad ručné čistenie. V tomto prípade je potrebné nechať skrz prístroj pretiecť čistú vodu. Postup je nutné opakovať tak dlho, kým nevytečie čistá voda.

Odvápňovanie

Odvápňovanie je pre chod prístroja zásadný. Výhodou je opäť funkcia odvápnenie, kedy sa o všetko postará kávovar sám. V tomto prípade vás na nutnosť odvápnenia tiež upozorní.

V prípade, že túto funkciu kávovar neponúka, mali by ste odvápňovať ideálne každý mesiac. Opäť sa nejedná o nič zložité. Stačí použiť vhodný prípravok, ideálne ten, ktorý odporúča výrobca a prístroj potom odvápniť pomocou roztoku, ktorý podľa návodu pripravíte.

Časovač

Vďaka časovaču si môžete nastaviť dobu, na ktorú má byť káva pripravená.

Ohrev šálok

Kávovary s touto funkciou sú vybavené vyhrievanou plochou. V predhriatom šálke káva tak rýchlo nevychladne a stálejšie bude aj pripravená pena.

späť na obsah ↑

Značka

Kapsľové kávovary kúpite od značiek Tchibo, Krups, Bosch, Sogo, Tassumo, Phillips alebo Jura. Pákové a automatické sú k dostaniu od značky De’Longhi, Ariete, Catler, Sencor, Eta alebo Rohnson.

Moka kanvičky kúpite od značky Tescoma, Bialetti, Kaffia alebo Pezzetti. French press ponúka značky Tescoma, Lamart, Banquet alebo Orion. Prekvapkávače potom značky Sencor, Philco, Catler, Tristar, Hario alebo Esperanza.

späť na obsah ↑

Cena

Najlacnejšie pripravíte kávu pomocou moka kanvice, prekvapkávače alebo french presse. Tieto kávovary vás vyjdú od 20 – 80 EUR. Cena závisí predovšetkým od toho, či ide o klasickú kanvicu alebo elektrický spotrebič. Ďalej sa odvíja aj od veľkosti a teda toho, koľko šálok kávy môže kanvice pripraviť.

K lacnejším patrí aj kapsľové kávovary, tie je možné kúpiť od cca 40 – 120 EUR. Cena pákových a automatických kávovarov sa pohybuje od 200 – 790 EUR. Opäť záleží na veľkosti, množstvo rôznych funkcií atď.

Porovnať ceny kávovarov

späť na obsah ↑

Otázky a odpovede

Ako sa pripravuje espresso?

Espresso pripravíte zo 7 gramov mletej kávy. Kávou pretečie počas 20 sekúnd voda pod tlakom 9 barov. Týmto spôsobom sa pripraví 30 ml silnej kávy. Espresso je možné piť ako hotový nápoj, alebo môže tvoriť základ pre prípravu ďalších nápojov cappuccino alebo caffe late.

Aký je výkon kávovaru?

Výkon je na prípravu kávy zásadný. Minimálny výkon by mal byť 9 barov, väčšina dostupných kávovarov potom spĺňa výkon o veľkosti 15 barov, ktorý je považovaný za ideálny.

Aký dosah majú kapsule na ekológiu?

Medzi výhody kapsulových kávovarov sa radia rýchlosť prípravy kávy. Stačí vložiť kapsulu a stlačiť gombík. Použitá kapsule potom putuje do koša. Za jeden deň sa podľa výskumov týmto spôsobom vyprodukuje cca 12 12 miliónov ton kávového odpadu.

Väčšina kapsúl je vyrobená z plast a hliníka. Ak teda nechcete zvyšovať množstvo tohto odpadu, zamerajte sa na výrobky značky Nespresso, ktorá vyrába celohliníkové kapsule, ktoré sú recyklovateľné.

späť na obsah ↑

Záver

Príprava kávy a kávových nápojov je bežná v mnohých domácnostiach. Ak chcete piť naozaj kvalitnú kávu, kúpte si domov jeden z kávovarov. Ich výber je obrovský a uspokojí potreby všetkých spotrebiteľov. Aby bola káva naozaj čerstvá a neprišli ste o jej aróma, nezabudnite ani nákup mlynčeku, ktorý vám poslúži aj pri mletí iných surovín.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

      Budeme radi za váš komentár. Píšte prosím slušne a s pridanou hodnotou. Komentáre schvaľuje správca.


    Komentáre / diskusie / hodnotenie

    GDPR: Sme správcami údajov a chránime osobné údaje v súlade so zákonom 101/2000 Z. z. o ochrane osobných údajov a zásadami obsiahnutými v smernici EÚ 95/46/ES. Po odoslaní komentára spracúvame tieto údaje - meno, e-mail a IP adresu. E-mail používame na odoslanie informačnej správy o tom, že niekto odpovedal na vašu požiadavku. Na iné účely ho nepoužívame. IP adresu sledujeme na ochranu pred spamom. Ak chcete odstrániť svoje údaje, kontaktujte nás na adrese info@recenzer.sk