Ryžovary

Najobľúbenejšie značky ryžovarov

Teraz sa dostávame k otázke, ktorá zaujíma snáď každého z vás, ako vybrať ryžovar, aby ste neboli sklamaní, ba naopak vás prekvapil pri práci s ním, a preto sa zameriame na vaše možnosti pri výbere.

Porovnať ceny ryžarov

Čo je to ryžovar?

Jednoducho by sa dal ryžovar predstaviť ako spotrebič na prípravu akejkoľvek ryže, ale je toho oveľa viac. Spoľahlivo vám tiež postráži dobu varenia a skontroluje množstvo vody.

Čo sa týka samotnej chuti, uvarená ryža je oveľa lahodnejšia a konzistenčne zodpovedá lepšej kvalite ako po príprave v hrnci na platni či v rúre.

Ako ryžovar funguje?

Princípom ryžovaru je prihrievanie všetkej vody, vďaka ktorej ryža napučí. Nemusíte sa teda báť, že by ste množstvo vody neodhadli a ryža by sa prevarila alebo naopak bola tvrdá.

Teplo je tu vedené pomocou 3D, čo vedie k rovnomernej príprave pokrmu ak nulovej starosti, takže zabudnite na miešanie, obracanie sáčkov, doplňovanie vody, pripaľovanie a mnoho ďalších prekážok.

Funkčnosť ryžovarov je rôzna, záleží predovšetkým na tom, aký typ si zaobstaráte.

Ryžovar do mikrovlnej rúry

Podľa názvu už usúdiť, že tu nebudeme hovoriť o ryžovare, ktorý iba zapojíme do zásuvky. V tomto prípade za vás pracuje mikrovlnná rúra.

Pýtate sa ako? Pod týmto typom si predstavte nádobu, ktorá je vyrobená väčšinou z plastu alebo silikónu, do ktorej potom nasypete ryžu, nalejete požadované množstvo vody a vložíte ryžovar do mikrovlnky.

KLADY
 • možno variť ryžu aj zeleninu
 • jednoduchá príprava
 • veľmi nízka cena

ZÁPORY
 • musíte mať mikrovlnnú rúru
 • chuť nie je taká
 • pôsobenie mikrovĺn
 • žiadne ďalšie funkcie

Elektrický ryžovar

Elektrický ryžovar je v podstate špeciálny hrniec fungujúci na princípe varenia v pare s 3D vedením tepla na rovnomernú prípravu pokrmu. Pýši sa tiež rôznymi programami a funkciami, vďaka čomu má oveľa širšie využitie ako nádoby do mikrovlnnej rúry.

Napríklad vám postráži čas ohľadom vypnutia spotrebiča, udrží optimálnu teplotu pre neskoršiu konzumáciu, nastavíte s ním čas spustenia alebo pripravíte iné pokrmy ako sú obilniny, strukoviny a pod.

Varenie v ryžovare

Pokiaľ ste si obľúbili chuť ryže, na ktorú ste zvyknutí zo špecializovaných reštaurácií, určite by vám v domácnosti nemal chýbať ryžovar. Tajomstvo týchto reštaurácií je založené práve na varení ryže v ryžovare.

Hoci ryžovar pracuje za nás, jeho ovládanie a manipulácia s ním je dôležitou súčasťou pre výsledný pokrm. Než však pristúpime k tomu, ako správne uvariť ryžu, treba podotknúť, že na výber máte z viacerých druhov a nie každý typ je vhodný ku všetkému.

Ryža sa v ryžovare uvarí približne za 30 minút. Ryžovar na varenie využíva nižšie teploty, vďaka ktorej sa v ryži uchová veľké množstvo prínosných látok.

Jedna je určená iba na sushi, iná k mäsu alebo len na rizoto. Ďalším dôležitým aspektom na ochutnanie skvelého pokrmu je nákup kvalitnej ryže.

Objem

V prvom rade je dôležité si uvedomiť, koľko členov rodiny potrebujete nakŕmiť. Určite nechcete pripravovať každú porciu zvlášť, a preto zvolenie správneho objemu je základným kameňom k úspechu.

 • Objem 0,4 – 0,6 l je vhodný pre samotárov alebo pár
 • Objem 0,6 – 1 l skvele poslúži štvorčlennej rodine
 • Objem 1 – 1,8 l užijete vo viac člennej rodine
 • Objem nad 1,8 l vám dopraje prípravu ryže aj pre vojenskú rotu

V súvislosti s objemom nádoby môžete tiež naraziť na prípustnú váhu ryže, väčšinou sa tento údaj pohybuje medzi 0,7 – 1,5 kg.

Príkon

Ďalším dôležitým aspektom pri výbere ryžovaru je práve príkon, ktorý sa prejavuje predovšetkým pri príprave samotného pokrmu. Jednoducho povedané, čím väčší objem, tým musí byť prispôsobený aj príkon kvôli rovnomernému uvareniu ryže.

Údržba

Po zakúpení každého spotrebiča zákazník dúfa, že dostane to najlepšie v akomkoľvek ohľade, to isté platí aj o jednoduchej údržbe. Ak hľadáte uľahčenie práce, vyberte si modely ryžovarov s odnímateľnou vnútornou vložkou, ktorú už úplne bez problémov môžete dať do umývačky riadu.

Materiál

Niekoho to ohromí, ale aj materiál, z ktorého je ryžovač vyrobený je podstatnou súčasťou výberu. Odporúča sa nerezová oceľ alebo špeciálny teflón, ktorý je ľahký na údržbu, ale tiež sa vyznačuje nepriľnavým povrchom, teda vás nečaká pripaľovanie ryže na steny nádoby a dno.

Funkcie a vlastnosti

Pri výbere ryžovaru si môžete vybrať z rôznych možností. Na trhu sa stretnete so spotrebičmi s jednou funkciou aj s multifunkčnými prístrojmi a práve pri tejto voľbe sa zastavíme, pretože práve ona je ďalšia vec, ktorú si zákazníci vyberajú.

 • Automatický režim – ryžovar sa vypne vo chvíli, keď pozná, že je ryža pripravená na konzumáciu
 • Časovač a timer – je možné odložiť program až o 24 hodín, možnosť nastavenia štartu na danú hodinu
 • Ostatné programy – k dispozícii sú u multifunkčných výrobkov a umožňujú vám pripraviť aj iné pokrmy ako je ryža (polievky, strukoviny atď.), v podstate vám nahradí parný hrniec
 • Termostat – automatické ukončenie varenia, ihneď hrniec prepne do udržiavania teploty ryže
 • Bezpečnostné prvky – poistka proti prehriatiu a vareniu bez vody, teplovzdorná rukoväť a pod.
 • Automatické vypnutie – akonáhle je ryža dovarená, ryžovar sa automaticky vypne, preto nedôjde k prevareniu ryže ani poškodeniu spotrebiča
 • Ochrana proti prehriatiu – funkcia ochráni prístroj pred prípadným prehriatím
 • Ochrana proti vyvareniu vody – v prípade vyvarenia všetko vy sa prístroj ihneď vypne

Príslušenstvo

Niektorí výrobcovia ryžovarov do balenia pridávajú aj ďalšie príslušenstvo, ako je lyžička na mäso, meracia odmerka, polievková lyžica alebo doplnky na varenie v pare.

Cena

V neposlednom rade sa zameriame na veľmi vyhľadávaný parameter výberu, na cenu ryžovaru. Našťastie si nemusíte pripraviť mesačný nájom na zaplatenie tejto vychytávky do domácnosti, vybrať si môžete z troch cenových kategórií.

 • Do 40 eur – najlacnejšie si ryžovar môžete zaobstarať už od 15 eur, ale nečakajte od neho zázraky, väčšinou sa jedná o spomínaný prístroj s jednou funkciou a dokonca sa stretnete aj s niektorými, ktoré nemajú tlačidlo START/STOP (fungujú na princípe zasunutia do zásuvky )
 • Od 40 eur do 120 eur – táto kategória by sa dala nazvať ako zlatý stred všetkého, tieto spotrebiče uspokoja snáď každého, a to ako svojimi funkciami a vlastnosťami, ale aj svojou bezpečnosťou a odolnosťou
 • Nad 120 eur – spotrebiče pre náročných zákazníkov a vhodné pre profesionálne využitie. Zdá sa vám to príliš veľa za ryžovar? Na trhu sa stretnete aj s výrobkom drahším ako 400 eur.

Porovnať ceny ryžarov

Na internete objavíte zaujímavé diskusie na tému ryžovary a stretnete sa s rôznymi názormi. Niekto vám povie, že je to iba výstrelok pohodlnosti niektorých jedincov a na druhej strane bude stáť ten, ktorý ho má naozaj doma. Bude spokojný a nedá naň dopustiť, ale aké bude vaše rozhodnutie, tak to je úplne na vás.

A čo povedať na záver? Ak patríte medzi ľudí, ktorí si radi pochutnajú na kvalitnom jedle, pamätajte na to, že kvalita pokrmu nie je len o kúpe dobrých surovín, ale aj o jej príprave.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.mall.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo