Šijacie stroje

Pri nákupe šijacieho stroja je nutné zamerať sa na niekoľko zásadných kritérií. Na výber máte zo stoviek modelov, ktoré sa medzi sebou líšia nielen cenovo, ale predovšetkým spôsobom využitia. Kúpiť môžete veľmi kvalitné mechanické stroje, ktoré sú lacnejšie, ale ich obsluha nie je úplne jednoduchá najmä v začiatkoch používania. Na druhej strane sa investícia do drahšieho elektrického stroja nemusí každému vyplatiť.

Ako teda vybrať vhodný šijací stroj? Na začiatku je potrebné zohľadniť, ako často budete stroj využívať. Bude vám slúžiť iba na príležitostné opravy, alebo ho využijete na šitie bežného oblečenia, domácich doplnkov, dekoračných predmetov, atď.

Porovnať ceny stroja

Typy

Šijacie stroje sú k dostaniu v niekoľkých podobách. To, ktorý typ budete preferovať, záleží na frekvencii a spôsobe používania. Na občasné používanie si vystačíte s mechanickým strojom. Aj tieto stroje sú veľmi kvalitné a ich ponuka je široká.

Mechanické stroje sú k dostaniu aj v detskej podobe. Elektrické stroje sú určené na časté šitie, disponujú množstvom funkcií. Pri týchto strojoch je nutné zohľadniť to, čo skutočne využijete. S množstvom stehov aj počtom funkcií rastie totiž cena stroja.

Mechanické

Jednoduché mechanické stroje sa ovládajú pomocou koliesok, posuvných jazdcov a gombíkov. Využijete ich na šitie všetkých bežných stehov. Všetko potrebné je treba nastaviť ručne. Je vhodný na občasné použitie, ideálny pre všetky opravy oblečenia.

Elektrické

Elektrické stroje sú prepracovanejšie a ovládajú sa jednoducho pomocou displeja. S jeho pomocou zvolíte steh aj jeho šírku a dĺžku. Okrem všetkých bežných stehov umožňujú šitie ozdobnými stehmi. Elektrické šijacie stroje disponujú radom funkcií. Tieto stroje sú určené na pravidelné používanie.

Overlock

Overlok je určený na profesionálne začisťovanie viacerých vrstiev látky alebo zarolovanie hodvábu. Aj tento stroj disponuje niekoľkými funkciami aj šijacími programami. Možno ho kúpiť aj ako kombinovaný stroj, kedy využijete výhody overlocku aj coverlocku.

Coverlock

Jedná sa o špeciálny stroj, ktorého súčasťou nie je chápač, ale kľučkar. Vďaka nemu môžete získať pružný (krycí) steh. Tým je možné zakončiť výrobky z pleteniny aj úpletu. Šiť môžete aj retiazkovým stehom, ktorý sa používa na obšívanie obrysov aj liniek, ale tiež vypĺňa plocha rôznych motívov.

Chapač

Súčasťou šijacieho stroja je chapač, ktorý spôsobuje previazanie nití. Na výber máte z dvoch typov. Každý typ umožňuje iný spôsob výmeny cievky s niťou.

Kývny chapač

Chapač je vo vertikálnej polohe, pri výmene musíte otvoriť cievkové puzdro. Kyvný chapač umožňuje reguláciu napätia spodnej nite. Nevýhodou je nutnosť častejšieho premazávania, pomalšie šitie a väčšiu hlučnosť.

Medzi výhody patrí jednoduchá obsluha aj údržba a vyššia odolnosť. Stroje je možné využiť na jemné aj ťažšie materiály, na stroji môžete ušiť záclony, používať môžete riflovinu aj koženku. Stroje s kyvným chapačom sú ideálne aj pre začiatočníkov.

Rotačný chapač

Chapač sa nachádza v horizontálnej polohe, tento typ je častý pri hobby strojoch. K výhodám patrí priehľadný kryt, vďaka ktorému máte prehľad o stave cievky. Vo chvíli, keď cievka dôjde, vykonáte výmenu rýchlo bez nutnosti premazávania.

K ďalším výhodám patrí rýchlejšie šitie, tichší chod a možnosť ďalších funkcií ako automatický odstrih nití. Na tomto stroji môžete šiť širšie aj ozdobné stehy.

K nevýhodám patrí častejšie vyskakovanie z puzdra a následnému namotaniu nite. Je možné používať len veľmi kvalitné nite. Nie sú vhodné na používanie rôznych druhov materiálov, nevyhnete sa častému upravovaniu a nastavovaniu napätia hornej i spodnej nite.

Funkcia

V prípade šijacích strojov máte k dispozícii mnoho funkcií. Niektoré sú typické aj pre mechanické stroje, pri ktorých je potrebné všetko nastaviť mechanicky. V prípade elektrických strojov je voľba funkcií jednoduchšia.

Výber stehov

Výber stehov zvoliť môžete zo širokej ponuky. Niektoré stroje umožňujú zvoliť vlastnú podobu stehov. Stroje môžu disponovať desiatkami rôznych stehov, nie všetky ich ale využijete. K dispozícii máte niekoľko podôb rovných, slepých, overlockových, cik cak a mnoho ďalších stehov.

Regulácia dĺžky aj šírky stehu

Jednoducho si nastavíte všetky parametre podľa vlastného uváženia

Nastavenie pozície ihly

Vďaka tejto funkcii môže byť ihla umiestnená hore alebo zapichnutá v materiáli.

Dvojihla

Je vhodná pre elastický steh, využijete ju napríklad pri lemovaní pletenín. S jej pomocou môžete tvoriť také dekoratívne stehy.

Obšívanie gombíkovej dierky

Lacnejšie mechanické stroje umožňujú poloautomatické obšívanie. Nové stroje už majú funkciu automatického obšívania. Elektrické stroje potom umožňujú voľbu medzi niekoľkými typmi gombíkových dierok.

Navliekač nite

Pomocou navliekača bude navliekanie nite rýchle aj jednoduché.

Slow motion

Táto funkcia je určená začiatočníkom a disponujú jej elektrické stroje. Pri zapnutí sa šijací stroj rozbehne pomaly a počas šitia postupne zrýchľuje.

Voľné rameno

Je vhodné na šitie rukávov, lemov nohavíc i malého detského oblečenia.
Osvetlenie – funkciou osvetlenia sú vybavené snáď všetky kvalitné stroje.

Zdvih pätky

Tiež zdvih pätky patrí medzi základné funkcie, využijete ju vždy, keď budete vkladať alebo odstraňovať látku a aj v prípade zmeny smeru šitia. Veľa strojov disponuje aj možnosťou dodatočného zdvihu, pri ktorej stroj pätku podrží vo vyššej polohe.

Zapošitie

Funkcia určená na spevnenie začiatku i konca šitia. Aj túto funkciu nájdete pri oboch typoch strojov.

Mechanizmus podávania

Umožňuje rovnomerné podávanie látky.

Horné podávanie

Túto funkciu využijete pri šití z rôzne silných materiálov alebo viacerých vrstiev. Aj táto funkcia patrí medzi základné a nájdete ju pri mnohých strojoch.

Navíjač nití

Navíjač nití opäť býva súčasťou oboch typov. Súčasťou drahších strojov sú nezávislé navíjače.

Odstrih nite

Túto funkciu nájdete pri drahších elektrických strojoch, automaticky sa pri nej odstrihne spodná aj horná niť.

Regulácia rýchlosti

Funkciu nájdete pri strojoch bez nožného pedála. V prípade manuálnych strojov sa rýchlosť reguluje práve pomocou nožného pedála.

Regulácia napätia nite

Vďaka tejto funkcii budú všetky stehy správne vykonané.

USB port

USB port využijete v prípade, že budete chcieť prenášať nové vzory.

Pamäť

Pamäť je opäť súčasťou elektrických strojov.

Zrkadlenie

Funkciu nájdete pri drahších elektrických strojoch.

Značka

Kvalitný výrobca by vám mal umožniť dokúpiť potrebné náhradné diely alebo príslušenstvo a samozrejme poskytnúť dostatočne dlhú záruku aj prípadný pozáručný servis. Medzi týchto výrobcov je možné zaradiť Brother, Singer, Garudan, Bernina, Lucznik alebo Pfaff.

Cena

Cena najlacnejších strojov sa pohybuje od 80 – 200 eur. Pokiaľ budete vyberať medzi preverenými výrobcami, budú aj tieto stroje dostatočne kvalitné. Väčšie možnosti vám umožnia stroje, ktorých cena je v rozmedzí 200 – 400 eur.

Pre domáce využitie je možné kúpiť šijací stroj, ktorého cena šplhá k 590 eur. Tieto stroje sú už na profesionálnej úrovni a využijú ich tak tí, ktorí šijú naozaj často.

Porovnať ceny stroja

Údržba

Súčasťou každého šijacieho stroja je podrobný manuál, ktorý vás navedie pri práci, nastavení aj údržbe stroja. S jeho pomocou by ste mali zvládnuť vykonať aj najčastejšie opravy. Každý šijací stroj vyžaduje inú údržbu aj nastavenie. Manuál by mal obsahovať aj informácie o tom, ako stroj správne vyčistiť.

Otázky a odpovede

Kedy je vhodné kúpiť overlock?

Overlock je šijací stroj, ktorý využijete najmä pri šití z pružných h látok teda pletenín. Z tých je možné ušiť tričká, mikiny, tepláky, legíny atď. Vďaka overlocku bude šitie jednoduchšie a rýchlejšie ako pri práci na bežnom stroji.

Steh je vďaka tomuto stroju pružnejší, bez tendencie praskania. Pokiaľ budete chcieť z klasických látok, bude pre vás dostačujúci klasický mechanický alebo elektrický stroj.

Aký by mal byť výrobný materiál stroja?

Výrobným materiálom vnútorných častí stroja by mal byť kov. Pokiaľ teda zložíte horný ochranný kryt, mali by ste nájsť iba kvalitné a pevné kovové časti. V prípade, že sú niektoré časti vyrobené z plastu, bude mať celý stroj kratšiu životnosť. Plastové časti majú vplyvom vyššej teploty tendenciu k deformácii. Celokovové stroje sú síce drahšie, ale sú kvalitnejšie a dlhšie vydržia.

Kedy je lepší kyvný a kedy rotačný chapač?

Kyvné chapače sú ideálne vďaka jednoduchej obsluhe aj údržbe pre začiatočníkov. Profesionáli potom uprednostnia rotačný chapač, ktorý ponúka veľké množstvo rôznych druhov stehov a mnoho ďalších funkcií.

Záver

Tí, ktorí so šitím ešte len začínajú, by mali uprednostniť jednoduchšie stroje, ktoré sa vyznačujú predovšetkým jednoduchou obsluhou aj údržbou. Zdatnejšie potom využijú elektrické stroje s mnohými rôznymi funkciami. Pokiaľ sa špecializujete na šitie z pružných materiálov, bude vám najviac vyhovovať overlock.

V prípade všetkých strojov sa zamerajte na kvalitné prevedenie vnútorných častí. Tie by mali byť celokovové, čo vám zaručí dlhšiu životnosť a bezproblémový chod. Nepodceňujte ani výber značky. Pri výbere zvážte aj množstvo funkcií a predovšetkým stehov, ktoré naozaj využijete. V ideálnom prípade nakupujte stroj v špecializovanej predajni, kde si môžete vyskúšať obsluhu stroja.


Zdroje: www.wikipedia.org, www.sijaciestroje.biz, www.pean.sk, www.sashe.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo