Chytré hodinky

Dnešné hodinky neslúži len ako zariadenie, ktoré vám slúži iba na zobrazenie času a dátumu, ale umožňujú prepojenie s mobilnou aplikáciou a okrem času môžu zobrazovať mnoho ďalších údajov ako je prejdená vzdialenosť, srdcový tep atď. Okrem toho je možné využívať na ovládanie niektorých funkcií chytrého telefónu.

Mimo základné funkcie je možné niektoré hodinky využiť pre volania, fotenie, natáčanie videí, pri počúvaní muziky, surfovanie po internete. Okrem upozornenia na správy a hovory, budete dostávať upozornenia z aplikácií WhatsApp, Messenger, emailu atď.

Hodinky je možné s mobilným telefónom spárovať pomocou Bluetooth, na škárovanie využijete mobilnú aplikáciu. Hodinky je možné dobíjať pomocou vlastnej nabíjačky, niektoré typy potom umožňujú bezdrôtové dobíjanie.

Pri výbere hodiniek je potrebné venovať pozornosť parametrom ako dizajn, výrobný materiál, odolnosť, výdrž batérie, ovládanie, operačný systém, možné funkcie a tiež cena.

Porovnať ceny chytrých hodiniek

Typy

Rovnaké funkcie ako chytré hodinky plní tiež chytré náramky. Športovcom sú potom určené najmä športové hodinky.

Šikovný náramok

Chytré náramky sú rovnako ako hodinky pomôcky, ktoré disponujú mnohými funkciami. Výhodou náramku je nižšia obstarávacia cena, ktorú má na svedomí jednoduchší dizajn. Z ďalších výhod je možné uviesť dlhú životnosť, k dostaniu sú náramky, ktoré vydržia aj týždeň používania.

Tieto náramky umožňujú meranie ušlých krokov, spálených kalórií, kvalitu i dĺžku spánky, srdcový tep atď. Nevýhodou je menšia presnosť merania. Šikovný náramok však na rozdiel od hodiniek neumožňuje dodatočné nahrávanie nových aplikácií a vystačiť si tak musíte len s prednastavenými funkciami.

Chytré hodinky

Chytré hodinky môžu mať podobu klasických kovových hodiniek a možno ich využiť aj ako módny doplnok. K dostaniu sú v pánskom, dámskom a detskom prevedení a zladiť je možné s každým oblečením.

Okrem už spomínaných funkcií, ktoré sú zhodné s funkciami chytrého náramku, je využijete k volanie, zobrazí vám textové správy i prichádzajúce hovory a využijete je pre prehrávanie hudby.

Aby hodinky fungovali s vaším telefónom je potrebné, zistiť či sú s ním kompatibilné. Nie všetky modely možno spárovať s akýmkoľvek telefónom. Niektoré fungujú s Androidom aj Applom, v prípade iných je možné využiť iba jedného výrobcu. Informácie o kompatibilite nájdete v popise každého výrobku.

Športové hodinky

Športové hodinky sú určené, ako už názov napovedá, predovšetkým pre športovcov. Ich výhodou je presnejšie meranie a mnoho funkcií týkajúcich sa športových aktivít. Oproti chytrému náramku sú drahšie a na rozdiel od chytrých hodiniek majú skôr ležérny a športový dizajn.

späť na obsah ↑

Materiál

Materiál úzko súvisí s dizajnom a ten zasa s tým kde budete hodinky používať najčastejšie. Ak budete chcieť naozaj reprezentatívne hodinky, budete vyberať medzi elegantnými kúsky, ktoré sú vyrobené z ocele, keramiky a ďalších dizajnových materiálov. Tieto hodinky patria k tým najdrahším. Pásik je v tomto prípade vyrobený z kovu alebo kože.

Športovým typom môžu vyhovovať hodinky vyrobený z plastu alebo hliníka. Tieto modely majú pásky textilné, gumové a silikónové. K dostaniu sú v mnohých farebných kombináciách a patrí k lacnejším.

späť na obsah ↑

Odolnosť

Či už vyberiete akýkoľvek štýl, mala by vás vždy zaujímať tiež odolnosť. Tá je dôležitá najmä u športových hodiniek, ale vodeodolnosť aj odolnosť proti prachu využijete vo všetkých prípadoch.

Odolnosť určuje IP stupnice. Najvyššia krytie zaručujú hodinky IP68, číslica 6 je najvyššie možné krytie proti prachu a číslica 8 udáva najvyššiu odolnosť voči vode.

Odolnosť proti prachu

Ako už bolo povedané, odolnosť proti prachu udáva prvá číslica za skratkou IP a je v rozmedzí 0 – 6. Kvalitné hodinky by mali mať krytie aspoň 4, čo je krytie udávané ako odolnosť proti veľmi malým predmetom. Čiastočnou odolnosť proti prachu potom udáva číslice 5 a úplnú odolnosť číslica 6.

Odolnosť proti vode

Odolnosť proti vode značí druhá číslica za skratkou IP a je v rozmedzí 0 – 8. Odolnosť proti striekajúcej vode vám zaručí číslica 5, možnosť krátkodobého ponorenie číslica 7 a vodeodolnosť s možnosťou potopenie číslica 8.

späť na obsah ↑

Displej

Displej by mal byť dostatočne veľký a predovšetkým čitateľný za každého počasia. Prehľadný displej aj za slnečného počasia umožňuje technológia AMOLED. Lacnejšie hodiny ponúka technológiu IPS. Aj táto technológia má kvalitný jas, ale horšie zobrazenie farieb.

Ochranu pred poškodením poskytuje klasické sklíčko, ktoré má mnoho podôb v závislosti na cene hodiniek. Lacnejšie modely majú sklo podobné tým, ktoré poznáte z mobilných telefónov, drahé hodinky môžu mať sklo zafírové alebo minerálne.

späť na obsah ↑

Operačný systém

Rovnako ako chytrý telefón alebo tablet sú aj chytré hodinky založené na operačnom systéme. Pred nákupom si teda nezabudnite overiť, či sú vami zvolené hodinky kompatibilný s mobilným telefónom.

 • Otvorený systém – umožňuje dodatočnú inštaláciu rôznych aplikácií a využívajú ho rôzni výrobcovia.
 • Uzavretý systém – neumožňujú inštaláciu ďalších aplikácií, často ho využíva jeden výrobca.
 • WatchOs – je operačný systém spoločnosti Apple, systém funguje iba s mobilným telefónmi iPhone.
 • Tizen – je operačný systém spoločnosti Samsung je najvhodnejší pre výrobky Samsung.
 • Wear – je operačný systém spoločnosti Android a funguje s chytrými telefónmi s Androidom.

Okrem týchto najznámejších je možné využívať systémy ako Garmin OS, Fitbit OS, a ďalšie.

späť na obsah ↑

Batérie

S množstvom rôznych funkcií klesá výdrž batérie. Zatiaľ čo v prípade chytrých náramkov vydrží batéria na jedno nabitie cca týždeň, u chytrých hodiniek budete musieť počítať s výrazne nižšou životnosťou.

Často sa u chytrých hodiniek uvádza bežná výdrž batérie, ktorá je uvádzaná v hodinách a maximálnu výdrž batérie, ktorá je podľa výrobcov až 14 dní. Životnosť závisí predovšetkým od spôsobu používania. Štandardne využívané hodinky, ktoré simulujú mobilný telefón, vydrží cca 2 – 3 dni.

späť na obsah ↑

Funkcia

O funkciách chytrých hodiniek už toho bolo povedané mnohé. Bežne sú dostupné funkcie ako tepová frekvencia, počítanie krokov a kalórií, prehľad o etapách spánku, meranie krvného tlaku, okysličenie krvi, informácie o počasí, upozornenie na budík atď.

Vo väčšine prípadov sú hodinky vybavené senzorom GPS, ktorý využijete pri určovaní polohy. Súčasťou niektorých modelov je tiež barometer aj výškomer, čo sú údaje, ktoré využijú najmä milovníci horských túr a výškových pochodov. Tí využijú tiež možnosť zobrazovania podrobných máp zobrazujúcich chodníky i cesty.

V prípade športových hodiniek nájdete funkcie vhodné pre mnoho športových aktivít, až už behu, posilňovanie, plávanie, jazdy na bicykli a mnoho ďalšieho. Tieto funkcie sú bežné aj v prípade lacnejších náramkov, ktoré však neumožňujú dodatočné inštalovanie ďalších funkcií.

Hudobné nadšenci ocenia možnosť prehrávania hudby, chytré hodinky umožňujú nahrať do úložiska podľa modelu desiatky až stovky pesničiek.

Kapacita vnútorného úložiska býva najčastejšie v rozmedzí 4 – 32 GB a niektoré hodinky umožňujú pre lepšie počúvanie pripojiť bezdrôtové slúchadlá. Napospol všetci užívatelia potom možnosť platenia rovnako ako platobnou kartou či mobilným telefónom.

Jednotlivých funkcií je naozaj veľké množstvo a je na zvážení každého, či všetky dostatočne využije. S ich počtom rastie cena hodiniek a klesá výdrž batérie.

späť na obsah ↑

Značka

Chytré hodinky sú na trhu zastúpené veľkým počtom značiek. Menovať môžeme výrobca ako Apple, Wotchi, Timex, Amazfit, Huawei, Samsung, Armodd, Xiaomi atď.

späť na obsah ↑

Cena

Cenu týchto výrobkov určuje predovšetkým dizajn, výrobný materiál a množstvo funkcií. Cena najlacnejších nepresiahne 40 EUR, tie najdrahšie vás vyjdú na 980 a viac eur.

Kvalitné hodinky určené pre bežné používanie kúpite v rozmedzí 40 – 120 EUR, čo je kategória, ktorá ponúka najviac výrobkov. K dostaniu sú chytré hodinky v športovom i elegantnom dizajne a vyberie si tak skutočne každý. K dostaniu sú v podobe klasického ciferníku s ručičkami, ale aj s AMOLED dotykovým displejom.

Nároční užívatelia môžu vyberať modely, ktoré ponúka cenové rozpätie 200 – 400 EUR. Najdrahšie výrobky vám poskytnú veľké množstvo funkcií, ich nevýhodou je však veľmi malá výdrž batérie, na ktorú upozorňuje mnoho vlastníkov hodiniek v recenziách výrobkov.

Porovnať ceny chytrých hodiniek

späť na obsah ↑

Otázky a odpovede

Aké funkcie by mali mať hodinky určené deťom?

Rodičia ocenia predovšetkým funkciu GPS lokátora, ktorý využíva signál satelitov a umožňuje tak sledovanie aj lokalizáciu detí. Hodinky sú schopné určiť presnú polohu a zaslať informáciu so súradnicami do mobilnej aplikácie. Deti potom využijú funkcie ako svietidlo, fotoaparát, hľadanie hodiniek, budík atď.

Čo sú špionážne hodinky?

Súčasťou týchto hodiniek je skrytá minikamera, ktorá umožňuje natáčať krátke videá, obstarávať fotky a audiozáznamy. Kvalita kamery nie je nijako závratná, ale hodinky môžu nahrať až 120 minút záznamu. Využijete ich v mnohých situáciách a môžu vám pomôcť vyriešiť nejednu nepríjemnosť. Mimo kameru disponujú tiež radom ďalších funkcií.

späť na obsah ↑

Záver

Chytré hodinky vyberajte predovšetkým podľa toho, ako ich budete najčastejšie využívať. Iné funkcie ocenia športovci, iní milovníci výšľap do prírody. Pokiaľ nepatríte medzi športovcov, oceníte najmä funkcie, ktoré vás budú informovať o zdravotnom stave.

Najmä mladším generáciám budú vyhovovať funkcie, ktoré ponúka šikovný mobilný telefón. Nemenej dôležitý je aj dizajn, ktorý vám umožní používať hodinky v škole, práci i doma.

Najmä u športových hodiniek je potrebné zohľadniť odolnosť. Tá by mala byť ideálne značená IP 68, čo je hodnota maximálneho krytia. Najdôležitejším parametrom je operačný systém, ktorý vám umožní spárovanie s chytrým telefónom.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

   Budeme radi za váš komentár. Píšte prosím slušne a s pridanou hodnotou. Komentáre schvaľuje správca.


  Komentáre / diskusie / hodnotenie

  GDPR: Sme správcami údajov a chránime osobné údaje v súlade so zákonom 101/2000 Z. z. o ochrane osobných údajov a zásadami obsiahnutými v smernici EÚ 95/46/ES. Po odoslaní komentára spracúvame tieto údaje - meno, e-mail a IP adresu. E-mail používame na odoslanie informačnej správy o tom, že niekto odpovedal na vašu požiadavku. Na iné účely ho nepoužívame. IP adresu sledujeme na ochranu pred spamom. Ak chcete odstrániť svoje údaje, kontaktujte nás na adrese info@recenzer.sk