Chytré hodinky

Dnešné hodinky neslúžia len ako zariadenie na zobrazenie času a dátumu, ale umožňujú prepojenie s mobilnou aplikáciou a okrem času môžu zobrazovať mnoho ďalších údajov ako je prejdená vzdialenosť, srdcový tep atď. Okrem toho je možné využívať ich na ovládanie niektorých funkcií chytrého telefónu.

Mimo základné funkcie je možné niektoré hodinky využiť na volanie, fotenie, natáčanie videí, pri počúvaní hudby alebo surfovanie po internete. Okrem upozornenia na správy a hovory, budete dostávať upozornenia z aplikácií WhatsApp, Messenger, email atď.

Hodinky je možné s mobilným telefónom spárovať pomocou Bluetooth Na spárovanie využijete mobilnú aplikáciu. Hodinky je možné dobíjať pomocou vlastnej nabíjačky, niektoré typy potom umožňujú bezdrôtové dobíjanie.

Pri výbere hodiniek je potrebné venovať pozornosť parametrom ako dizajn, výrobný materiál, odolnosť, výdrž batérie, ovládanie, operačný systém, možné funkcie a tiež cena.

Porovnať ceny hodiniek

Typy

Rovnaké funkcie ako chytré hodinky plnia tiež chytré náramky. Športovcom sú potom určené najmä športové hodinky.

Chytrý náramok

Chytré náramky sú rovnako ako hodinky pomôcky, ktoré disponujú mnohými funkciami. Výhodou náramku je nižšia obstarávacia cena, ktorú má na svedomí jednoduchší dizajn. Z ďalších výhod je možné uviesť dlhú životnosť, k dostaniu sú náramky, ktoré vydržia aj týždeň používania.

Tieto náramky umožňujú meranie prejdených krokov, spálených kalórií, kvalitu i dĺžku spánku, srdcový tep atď. Nevýhodou je menšia presnosť merania. Šikovný náramok však na rozdiel od hodiniek neumožňuje dodatočné nahrávanie nových aplikácií a vystačiť si tak musíte len s prednastavenými funkciami.

Chytré hodinky

Chytré hodinky môžu mať podobu klasických kovových hodiniek a možno ich využiť aj ako módny doplnok. K dostaniu sú v pánskom, dámskom a detskom prevedení a zladiť ich je možné s každým oblečením.

Okrem už spomínaných funkcií, ktoré sú zhodné s funkciami chytrého náramku, ich využijete k volaniu, zobrazí vám textové správy i prichádzajúce hovory a využijete ich na prehrávanie hudby.

Aby hodinky fungovali s vaším telefónom, je potrebné zistiť či sú s ním kompatibilné. Nie všetky modely možno spárovať s akýmkoľvek telefónom. Niektoré fungujú s Androidom aj Applom, v prípade iných je možné využiť iba jedného výrobcu. Informácie o kompatibilite nájdete v popise každého výrobku.

Športové hodinky

Športové hodinky sú určené, ako už názov napovedá, predovšetkým pre športovcov. Ich výhodou je presnejšie meranie a mnoho funkcií týkajúcich sa športových aktivít. Oproti chytrému náramku sú drahšie a na rozdiel od chytrých hodiniek majú skôr ležérny a športový dizajn.

Materiál

Materiál úzko súvisí s dizajnom a ten zasa s tým kde budete hodinky používať najčastejšie. Ak budete chcieť naozaj reprezentatívne hodinky, budete vyberať medzi elegantnými kúskami, ktoré sú vyrobené z ocele, keramiky a ďalších dizajnových materiálov. Tieto hodinky patria k tým najdrahším. Pásik je v tomto prípade vyrobený z kovu alebo kože.

Športovým typom môžu vyhovovať hodinky vyrobené z plastu alebo hliníka. Tieto modely majú pásiky textilné, gumové a silikónové. K dostaniu sú v mnohých farebných kombináciách a patria k lacnejším.

Odolnosť

Či už vyberiete akýkoľvek štýl, mala by vás vždy zaujímať tiež odolnosť. Tá je dôležitá najmä u športových hodiniek, ale vodeodolnosť aj odolnosť proti prachu využijete vo všetkých prípadoch.

Odolnosť určuje IP stupnica. Najvyššie krytie zaručujú hodinky IP68, číslica 6 je najvyššie možné krytie proti prachu a číslica 8 udáva najvyššiu odolnosť voči vode.

Odolnosť proti prachu

Ako už bolo povedané, odolnosť proti prachu udáva prvá číslica za skratkou IP a je v rozmedzí od 0 – 6. Kvalitné hodinky by mali mať krytie aspoň 4, čo je krytie udávané ako odolnosť proti veľmi malým predmetom. Čiastočnú odolnosť proti prachu potom udáva číslica 5 a úplnú odolnosť číslica 6.

Odolnosť proti vode

Odolnosť proti vode značí druhá číslica za skratkou IP a je v rozmedzí od 0 – 8. Odolnosť proti striekajúcej vode vám zaručí číslica 5, možnosť krátkodobého ponorenia číslica 7 a vodeodolnosť s možnosťou potopenie číslica 8.

Displej

Displej by mal byť dostatočne veľký a predovšetkým čitateľný za každého počasia. Prehľadný displej aj za slnečného počasia umožňuje technológia AMOLED. Lacnejšie hodinky ponúkajú technológiu IPS. Aj táto technológia má kvalitný jas, ale horšie zobrazenie farieb.

Ochranu pred poškodením poskytuje klasické sklíčko, ktoré má mnoho podôb v závislosti na cene hodiniek. Lacnejšie modely majú sklo podobné tým, ktoré poznáte z mobilných telefónov, drahé hodinky môžu mať sklo zafírové alebo minerálne.

Operačný systém

Rovnako ako chytrý telefón alebo tablet sú aj chytré hodinky založené na operačnom systéme. Pred nákupom si teda nezabudnite overiť, či sú vami zvolené hodinky kompatibilné s mobilným telefónom.

  • Otvorený systém – umožňuje dodatočnú inštaláciu rôznych aplikácií a využívajú ho rôzni výrobcovia.
  • Uzavretý systém – neumožňuje inštaláciu ďalších aplikácií, často ho využíva jeden výrobca.
  • WatchOs – je operačný systém spoločnosti Apple, systém funguje iba s mobilnými telefónmi iPhone.
  • Tizen – je operačný systém spoločnosti Samsung, je najvhodnejší pre výrobky Samsung.
  • Wear – je operačný systém spoločnosti Android a funguje s chytrými telefónmi s Androidom.

Okrem týchto najznámejších je možné využívať systémy ako Garmin OS, Fitbit OS, a ďalšie.

Batérie

S množstvom rôznych funkcií klesá výdrž batérie. Zatiaľ čo v prípade chytrých náramkov vydrží batéria na jedno nabitie cca týždeň, u chytrých hodiniek budete musieť počítať s výrazne nižšou životnosťou.

Často sa u chytrých hodiniek uvádza bežná výdrž batérie, ktorá je uvádzaná v hodinách a maximálnu výdrž batérie, ktorá je podľa výrobcov až 14 dní. Životnosť závisí predovšetkým od spôsobu používania. Štandardne využívané hodinky, ktoré simulujú mobilný telefón, vydržia cca 2 – 3 dni.

Funkcia

O funkciách chytrých hodiniek už toho bolo povedané mnoho. Bežne sú dostupné funkcie ako tepová frekvencia, počítanie krokov a kalórií, prehľad o etapách spánku, meranie krvného tlaku, okysličenie krvi, informácie o počasí, upozornenie na budík atď.

Vo väčšine prípadov sú hodinky vybavené senzorom GPS, ktorý využijete pri určovaní polohy. Súčasťou niektorých modelov je tiež barometer aj výškomer, čo sú údaje, ktoré využijú najmä milovníci horských túr a výškových pochodov. Tí využijú tiež možnosť zobrazovania podrobných máp chodníkov i ciest.

V prípade športových hodiniek nájdete funkcie vhodné pre mnoho športových aktivít, či už beh, posilňovanie, plávanie, jazdy na bicykli a mnoho ďalšieho. Tieto funkcie sú bežné aj v prípade lacnejších náramkov, ktoré však neumožňujú dodatočné inštalovanie ďalších funkcií.

Hudobní nadšenci ocenia možnosť prehrávania hudby, chytré hodinky umožňujú nahrať do úložiska podľa modelu desiatky až stovky pesničiek.

Kapacita vnútorného úložiska býva najčastejšie v rozmedzí od 4 – 32 GB a niektoré hodinky umožňujú pre lepšie počúvanie pripojiť bezdrôtové slúchadlá. Všetci užívatelia majú potom možnosť platenia rovnako ako platobnou kartou či mobilným telefónom.

Jednotlivých funkcií je naozaj veľké množstvo a je na zvážení každého, či všetky dostatočne využije. S ich počtom rastie cena hodiniek a klesá výdrž batérie.

Značka

Chytré hodinky sú na trhu zastúpené veľkým počtom značiek. Menovať môžeme výrobcov ako Apple, Wotchi, Timex,  Huawei, Amazfit, Samsung, Armodd, Xiaomi atď.

Cena

Cenu týchto výrobkov určuje predovšetkým dizajn, výrobný materiál a množstvo funkcií. Cena najlacnejších nepresiahne 40 EUR, tie najdrahšie vás vyjdú na 980 a viac eur.

Kvalitné hodinky určené pre bežné používanie kúpite v rozmedzí od 40 – 120 EUR, čo je kategória, ktorá ponúka najviac výrobkov. K dostaniu sú chytré hodinky v športovom i elegantnom dizajne a vyberie si tak skutočne každý. K dostaniu sú v podobe klasického ciferníka s ručičkami, ale aj s AMOLED dotykovým displejom.

Nároční užívatelia môžu vyberať modely, ktoré ponúkajú cenové rozpätie od 200 – 400 EUR. Najdrahšie výrobky vám poskytnú veľké množstvo funkcií, ich nevýhodou je však veľmi malá výdrž batérie, na ktorú upozorňuje mnoho vlastníkov hodiniek v recenziách výrobkov.

Porovnať ceny chytrých hodiniek

Otázky a odpovede

Aké funkcie by mali mať hodinky určené deťom?

Rodičia ocenia predovšetkým funkciu GPS lokátora, ktorý využíva signál satelitov a umožňuje tak sledovanie aj lokalizáciu detí. Hodinky sú schopné určiť presnú polohu a zaslať informáciu so súradnicami do mobilnej aplikácie. Deti potom využijú funkcie ako svietidlo, fotoaparát, hľadanie hodiniek, budík atď.

Čo sú špionážne hodinky?

Súčasťou týchto hodiniek je skrytá minikamera, ktorá umožňuje natáčať krátke videá, obstarávať fotky a audiozáznamy. Kvalita kamery nie je nijako závratná, ale hodinky môžu nahrať až 120 minút záznamu. Využijete ich v mnohých situáciách a môžu vám pomôcť vyriešiť nejednu nepríjemnosť. Mimo kameru disponujú tiež radom ďalších funkcií.

Záver

Chytré hodinky vyberajte predovšetkým podľa toho, ako ich budete najčastejšie využívať. Iné funkcie ocenia športovci, iné milovníci výšľapov do prírody. Pokiaľ nepatríte medzi športovcov, oceníte najmä funkcie, ktoré vás budú informovať o zdravotnom stave.

Najmä mladším generáciám budú vyhovovať funkcie, ktoré ponúka šikovný mobilný telefón. Nemenej dôležitý je aj dizajn, ktorý vám umožní používať hodinky v škole, práci i doma.

Najmä u športových hodiniek je potrebné zohľadniť odolnosť. Tá by mala byť ideálne značená IP 68, čo je hodnota maximálneho krytia. Najdôležitejším parametrom je operačný systém, ktorý vám umožní spárovanie s chytrým telefónom.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo