Autochladničky

Autochladnička alebo chladiaci box sú praktické pomôcky, vďaka ktorým udržíte potraviny v chlade a predídete tak ich skazeniu. Jednotlivé modely sa líšia nielen cenou a objemom, ale aj časom, po ktorý je možné potraviny skladovať. Letné mesiace lákajú mnoho rodín na pobyt v prírode, a aj cestovanie na dovolenku vlastným vozidlom je stále viac populárny.

Nie je ale od veci do praktickej autochladničky naskladať väčší nákup a všetko v kľude priviesť domov aj v dňoch, kedy teplomer atakuje 40 ° C. Zvoliť vhodnú chladničku, ktorá bude vyhovovať všetkým vašim potrebám, nemusí byť vždy jednoduché a výber obmedziť len na obstarávaciu cenu sa nemusí vôbec vyplatiť. Na čo sa teda pri výbere ideálnej autochladničky zamerať?

Porovnať ceny Autochladnička

Typy autochladniček

Autochladnička je zariadenie, ktoré môže vzhľadovo pripomínať tašku alebo malý prenosný box. Pracuje na rôznych princípoch a možno ju rozdeliť do 4 základných skupín, podľa toho, akú využíva technológiu chladenia. Každý typ pracuje úplne odlišne a pri všetkých sa stretnete s klady i zápory.

Pasívne

Pasívne autochladnička je jednoduché zariadenie. V tomto prípade sa jedná o tašku alebo plastový box. Vnútro termotašky je vybavený izolačný termofóliou, vnútri boxu je dvojitá stena. Medzi steny boxu sa vkladá vopred namrazená doštička alebo tiež kocky ľadu. Či už vyberiete akúkoľvek variantu pasívneho chladenia, budete musieť počítať s krátkodobým chladiacim efektom.

K výhodám pasívneho chladenia patrí najmä nízka obstarávacia cena. Oba typy možno využiť krátkodobé chladenie, ale aj ohrievanie nápojov a potravín. Pre ochladenie nepotrebujú žiadny zdroj energie a účinok chladenia možné zvýšiť pomocou panelov pasívneho chladenia.

Pasívne tašky sú menších rozmerov, často doplnené o praktické ucha alebo popruh cez rameno. Využijete je teda nielen počas jazdy, ale budete ich mať po ruke aj na výlete a po ich vyprázdnení sa dajú použiť ako klasická taška. Medzi nevýhody možno zaradiť krátkodobý efekt chladenia.

Absorpčné

Absorpčné chladenie pracuje na princípe pohlcovania tepla. Plynné palivo je najskôr pohlcované a potom vypudzovaná do priestoru chladničky. Lednice je vhodná pre krátkodobé uchovávanie potravín a dokáže ochladiť nápoje a potraviny až 20 ° C pod okolitú teplotu.

Výhodou týchto chladničiek je absolútne tichý chod, pretože neobsahujú motor ani kompresor. Nemusíte sa báť ani žiadneho mechanického poškodenia, chladnička neobsahujú žiadnu pohyblivú časť, ktorá by sa opotrebovalo. A v neposlednom rade je to takmer nulová údržba.

Chladiaci výkon býva vyššia ako u termoelektrických chladničiek a je takmer totožný s výkonom kompresorových chladničiek. Absorpčná autochladničku možné napájať pomocou elektrickej energie, funguje však aj na plyn a to ako propán-butén, tak i propán. Je obľúbená pri kempovaní, kedy ju sprevádzkujete pomocou propán-butánové fľaše.

Medzi nevýhody patrí veľký odber prúdu a nutný priestor na odvádzanie vzduchu. Tento typ musí byť umiestnený tam, kde je dobre odvetrávaný priestor a nie sú teda vhodné do kufra osobného automobilu. Svoje využitie majú najmä v karavanoch alebo obytných prívesoch.

Kompresorová

Využívajú rovnaký systém chladenia, ako ho poznáte u bežných chladničiek v domácnosti. Chladiaca kvapalina je poháňaná kompresorom, zmenou tlaku sa mení na plyn, následne pohlcuje teplo, ktoré je odvádzané von.

Ku kladom patrí veľký výkon, vďaka ktorému budú spoľahlivo fungovať aj pri veľmi vysokých vonkajších teplotách. Kvalitnejšie typy môžu mať zabudovanú batériu, ktorá vám zaručí spoľahlivý niekoľkohodinový chod v prípade, že nebudete mať k dispozícii pripojenie k elektrickej energii.

Termoelektrická

Termoelektrická chladnička dokáže potraviny zahriať aj schladiť a to o +/- 30 ° C. Niektoré kvalitnejšie typy sú vybavené reguláciou chladenia a možno ich napájať pri 12, 24 i 230 V. Výhodou je nižšia obstarávacia cena, menší rozmer a hmotnosť. Potraviny udrží v chlade aj niekoľko hodín bez pripojenia k elektrickej energii.

Nevýhodou je však čas, ktorý potrebujú na to, aby sa dostali na teplotu, ktorú vyžadujete. V tomto prípade musíte počítať aj so 6 hodinami. Pred plánovanou cestou je teda musíte zapnúť a nechať pripraviť. Až potom do nej naskladáte potraviny. Sú teda vhodné skôr pre občasné použitie.

späť na obsah ↑

Objem

Veľkosť je odvodená najmä od počtu osôb, ktorým má chladnička slúžiť a zabudnúť by ste nemali ani na možnosti, ktoré vám poskytuje váš osobný automobil. Počítať musíte aj s onými už spomínanými 5 centimetre po jej obvode na cirkuláciu vzduchu. Táto rezerva sa vám bude hodiť aj pre ľahšiu manipuláciu s chladničkou.

Objem autochladniček je uvedený na energetickom štítku a všeobecne je potrebné riadiť sa pravidlom, že je lepšie mať chladničku plnú, než napoly prázdnu.

Autochladničky sú k dostaniu v rôznych veľkostiach, tie najmenšie majú vnútorný objem do 10 litrov. Najčastejšie veľkosť chladničiek poskytuje objem v rozmedzí 25 – 30 litrov. A k dostaniu sú aj chladničky veľkých objemov, ktoré pojmú až 100 litrov.

späť na obsah ↑

Rozmer

Veľkosť je odvodená najmä pre počet osôb, ktorým má chladnička slúžiť a zabudnúť by ste nemali ani na možnosti, ktoré vám poskytuje váš osobný automobil. Počítať musíte aj s onými už spomínanými 5 centimetre pre jej obvode na cirkuláciu vzduchu. Táto rezerva sa vám bude hodiť aj pre ľahšiu manipuláciu s chladničkou.

späť na obsah ↑

Spotreba

Autochladničky sú viacmenej závislé na zdroji elektrickej energie, absorpčné môžu byť napojené aj na plyn. Spotreba u týchto spotrebičov nebýva nijako veľká a je zaznamenaná na energickom štítku.

Energetický štítok vám poskytne informáciu aj o energetickej účinnosti. Tá sa vyznačuje označením A – D. K najúspornejším typom patria chladničky, ktoré nesú označenie A +++ a najmenší úsporu vám poskytnú typy s označením D. Zo štítku ďalej môžete vyčítať tiež priemernú ročnú spotrebu, celkový objem a hlučnosť.

späť na obsah ↑

Pripojenie autochladničky

Autochladničky sú dodávané s rôzne dlhým káblom a to v dĺžke v rozmedzí 2 – 3 metrov. Vďaka tomu môžete chladničku zapojiť do zdroja, ktorý môže byť v kufri alebo v blízkosti vodiča. V druhom prípade je možné zakúpiť praktickú rozdvojku zapaľovače, ktorá vám umožní nielen napájať chladničku, ale zároveň treba aj telefóny.

Autochladničky možné napájať pod napätím 12 alebo 24 V. Napätie 12 V je typické pre osobné automobily, 24 V je potom napätie bežné pre dodávky alebo nákladné autá.

Niektoré väčšie typy autochladniček je možné zapojiť aj do klasickej 230 V zásuvky, a môžu byť tak používané kdekoľvek, kde sa nachádza elektrická zásuvka.

späť na obsah ↑

Cena

Najlacnejšie zaobstaráte rôzne veľkosti termotašiek. Malé prenosné tašky sú určené len na prenášanie fľaše alebo desiaty a nestojí ani 5 EUR. Mnoho rôznych tašiek väčších rozmerov možno zakúpiť do 20 EUR.

Do 1000 Sk zaobstaráte malé typy chladiacich boxov a prvé menšie chladničky, ktoré sú napájané zo siete sa dajú zohnať za cenu do 80 EUR. Naozaj kvalitné autochladničky, na ktoré sa môžete na cestách spoľahnúť možno nakúpiť v cenovom rozpätí 200 – 400 EUR.

Ceny veľkých prevažne kompresorových autochladniček sa pohybujú v rozmedzí cca 400 – 590 EUR. Tieto modely je možné napájať aj z klasickej zásuvky a môžete ich tak využiť aj pre bežné používanie doma alebo na chate.

Porovnat ceny autolednic

späť na obsah ↑

Značka

Autochladnička je k dostaniu v mnohých rôznych podobách a veľkostiach. Medzi popredný výrobca týchto spotrebičov patrí Compass, G21, Meva, Guzzanti, ACG alebo napríklad Sencor.

Čo sa týka termotašiek, môžete ich zakúpiť od značiek ako Spokey, Calter, Lamart, Cattaro a mnoho ďalších. Pasívny chladiaci box ponúka značky ako Stanley, Dometic, Campingaz neno treba Coleman.

späť na obsah ↑

Príslušenstvo

K autochladničkám je možné dokúpiť aj niektoré príslušenstvo. K dostaniu je:

 • Ochranný obal – vďaka obalu predídete nielen mechanickému poškodeniu počas jazdy, ale ochránite chladničku tiež pred prípadným poškriabaním a môže slúžiť aj na upevnenie chladničky bezpečnostným pásom.
 • Upevňovacia sada – dá sa povedať, že funguje na rovnakom princípe ako ochranný obal. Aj tu s jej pomocou zabránite nechcenému posunovaní v prípade, že chladničku prevážate v kufri vášho automobilu.
 • Zámok prívodného kábla – vďaka nemu počas jazdy nedôjde k prípadnému vypadnutiu napájací kábel zo zásuvky chladničky.
 • Organizéry a koše – poslúži pre prehľadné uloženie potravín a nápojov v chladničke.
 • Osvetlenie vnútorného priestoru – túto možnosť ponúka len niektoré drahšie modely kompresorových alebo termoelektrických autochladniček. Možno vám tu zručnosť príde zbytočná, na druhú stranu ju ale pri nedostatku svetla iste oceníte.
späť na obsah ↑

Bezpečné používanie

Autochladnička s výnimkou pasívneho typu je elektrospotrebič. Nemali by ste podceňovať ani jej bezpečné používanie. Z tohto hľadiska je najdôležitejšia zakúpiť kvalitný prístroj preverené značky. Lacné typy autochladniček vám nezaručí bezpečný chod. V prípade tohto zariadenia sa jedná najmä o možný skrat, kedy riskujete tiež poškodenie elektroniky vozidla a s ňou spojenú veľmi nákladnú opravu.

Kvalitné autochladnička musí byť vybavená bezpečnostnou poistkou, ktorá prípadnému skratu alebo preťaženia zabráni. Ďalej je možné spoľahnúť sa na ABS systém, ktorý postráži napätie autobatérie. Ak napätie autobatérie klesne k 11 voltům, automaticky vypne napájanie Autochladnička a tým ochráni batériu pred prípadným vybitím.

Ďalšia vec, na ktorú musíte myslieť je zabezpečenie chladničky počas jazdy. V ideálnom prípade by mala byť upevnená pomocou upevňovacie zariadenie. Vďaka tomu sa nebude za jazdy posúvať ani inak poskakovať, čo pochopiteľne predĺži jej životnosť. Chladničky premiestňované na sedadle by mala byť upevnená bezpečnostným pásom.

Tiež pravidelná údržba je dôležitá pre bezpečný chod chladničky. V tomto prípade nie je nijako zložitá a tieto výrobky žiadnu špeciálnu starostlivosť nepotrebujú. Vnútro chladničky je vhodné umývať len čistou vodou, vyhnúť by ste sa mali najmä agresívnym chemikáliám. A v prípade, že nebudete chladničku dlhšiu dobu používať, je vhodnejšie uskladniť ju s otvoreným vekom, tým predídete tvorbe plesne.

späť na obsah ↑

Otázky a odpovede

Tí, ktorí uvažujú o kúpe autochladničky, si najčastejšie pokladajú tieto otázky:

Čo všetko je možné v nej uchovávať?

V tomto prípade sa autochladnička nijako nelíši od bežnej chladničky a môžete v nej teda uskladniť všetky potraviny a nápoje, ktoré chcete ochrániť pred teplom a pokazením.

Kam ju počas jazdy umiestniť?

Autochladničku je ideálny voziť v kufri automobilu, pokiaľ je však správne zabezpečená, je možné ju prevážať na sedadle. Ak vám to rozmery autochladničky a tiež vozidla dovolí, môžete ju voziť aj za alebo pod sedadlom.

Dôležitý je v týchto prípadoch aj dostatočne dlhý prívodný kábel, ktorý je možné ale tiež nastaviť na potrebnú dĺžku. Či už ju ale budete voziť kdekoľvek, je dôležité, aby bola vždy pevne upevnená.

Možno autochladničku použiť aj na mrazenie potravín?

Väčšina autochladniček schopnosť mraziť nemá, výnimku tvoria niektoré typy kompresorových autochladniček, ktoré možno nastaviť až na -18 ° C. Tieto modely patria k tým drahším a je teda na vašom uvážení, či schopnosť mraziť skutočne využijete.

V opačnom prípade je to zbytočná investícia. Do ostatných typov môžete samozrejme mrazené potraviny uložiť, ale musíte počítať s tým, že sa počas jazdy trochu rozmrazí a budú tak určené na okamžitú konzumáciu.

späť na obsah ↑

Záver

Keď budete robiť tento výrobok, mali by ste sa predovšetkým pozrieť v akom režime a na akom princípe funguje, či si vystačíte s výkonom, ktorý vami vybraný model ponúka alebo či budete potrebovať chladničku výkonnejší. A zabudnúť nesmiete ani na objem, ktorý vám zaručí, že sa do nej zmestí všetko, čo budete potrebovať.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

   Budeme radi za váš komentár. Píšte prosím slušne a s pridanou hodnotou. Komentáre schvaľuje správca.


  Komentáre / diskusie / hodnotenie

  GDPR: Sme správcami údajov a chránime osobné údaje v súlade so zákonom 101/2000 Z. z. o ochrane osobných údajov a zásadami obsiahnutými v smernici EÚ 95/46/ES. Po odoslaní komentára spracúvame tieto údaje - meno, e-mail a IP adresu. E-mail používame na odoslanie informačnej správy o tom, že niekto odpovedal na vašu požiadavku. Na iné účely ho nepoužívame. IP adresu sledujeme na ochranu pred spamom. Ak chcete odstrániť svoje údaje, kontaktujte nás na adrese info@recenzer.sk