Trampolíny

Letné šantenie si snáď nedokáže nikto predstaviť bez trampolín. Tieto výrobky boli predtým súčasťou predovšetkým komerčných prevádzkach, dnes je uvidíte takmer v každej záhrade. Trampolíny milujú predovšetkým deti všetkých vekových skupín, ale poteší aj mnoho dospelých. Tí ich môžu využiť na skákanie, ale aj leňošenie. Skákacia plocha je dostatočne veľká, dá sa na nej pohodlne ležať a opaľovať.

Výber trampolíny by nemala určovať len cena, najdôležitejšia je bezpečnosť. Podľa štatistík tvoria úrazy spôsobené pádom z trampolíny až 70% predovšetkým detských zranenia. Trampolíny sú k dostaniu s ochrannou sieťou i bez siete.

Pri nákupe preferujte výrobky so sieťou, ktoré ochránia deti pred pádom. Postrážte si materiál konštrukcie aj ostatných častí. Podľa počtu skákajúcich vyberajte trampolínu s dostatočnou veľkosťou a nosnosťou. Nepodceňujte ani možnosť dokúpenia náhradných dielov i možného príslušenstva, ktoré zvýši jej životnosť.

Porovnať ceny trampolín

Typy

Trampolíny je možné používať doma aj na záhrade, k dostaniu sú v niekoľkých veľkostiach a prevedeniach.

Interiérové

Trampolíny do bytu sú menšie, ich rozmer je najviac 140 cm. Je pre nich typická ľahšia konštrukcia, ktorú je možné jednoducho zložiť. Využijú je predovšetkým malé deti, ale vhodné sú aj pre fitness cvičenie.

Trampolíny pre deti – sú malé trampolíny, ktoré je možné kúpiť so sieťou aj bez siete. Používať ich môžete v byte aj na záhrade. Výhodou trampolín bez siete je možnosť rýchleho zloženia a ľahšieho prenášanie. V prípade trampolín so sieťou máte istotu, že počas skákanie nedôjde k pádu a teda možného zranenia.

Fitness trampolíny – alebo tiež jumping trampolíny sú ideálne pre intenzívne a fyzicky náročné skákanie. Pomôžu vám zhodiť nadbytočné kilogramy, pretiahnuť telo aj podporiť lymfatický systém. Pre tieto trampolíny je typické držadlo, ktoré zvyšuje stabilitu skákajúceho.

U držadlá si ohlídejte, či je ho možné výškovo nastaviť. Skákacie plochu je možné upevniť gumičkami alebo pomocou pružín. Vďaka gumičkám nebude trampolína hlučná.

Exteriérové

Tieto trampolíny sa umiestňujú na záhrady a to nad zem, alebo sa dajú aj zapustiť do zeme. Možno ich kúpiť v kombinácii so sieťou, ale tiež bez siete a sú vhodné pre všetky vekové skupiny.

Pre vonkajšie trampolíny by mala byť samozrejmosťou stabilná kovovú konštrukcia. Vďaka väčšej veľkosti a viac častiam musíte počítať s obtiažnejším zostavením.

Pružinové – patrí k najviac zastúpeným, skákacie plocha je ku konštrukcii pripevnená pomocou pružín. Vďaka tomu nie je možné na skákanie využiť celý priemer plochy. K dostaniu sú v niekoľkých podobách, a to s vnútorné alebo vonkajšie sietí a bez siete.

Bezpružinové – alebo tiež Springfree je typ trampolíny, ktorej súčasťou nie sú pružiny. Ich výhodou je možnosť využiť na skákanie celú plochu. Tieto trampolíny patrí k tým najbezpečnejším, ktoré sú v súčasnej dobe na trhu k dostaniu.

Priemer

Priemer trampolíny musí v prvom rade zodpovedať priestoru, ktorý môžete trampolíne vyhradiť. Vonkajšie trampolíny sú najčastejšie k dostaniu s priemerom 90 – 500 cm. Najobľúbenejšie veľkosť je v rozmedzí 200 – 250 cm. Tento priemer vyhovuje potrebám klasickej rodiny.

Priemer trampolíny môže byť zamenený za priemer skákacie plochy. Od celého priemeru je nutné pripočítať cca 1 m priestoru okolo trampolíny, ktorý nie je určený na skákanie.

späť na obsah ↑

Hmotnosť

Hmotnosť je závislá na veľkosti a výrobnom materiáli. Najmenší interiérové ​​trampolíny váži okolo 8 kg, možno ich teda ľahko prenášať. Veľké vonkajšie trampolíny potom môžu vážiť aj viac ako 70 kg.

späť na obsah ↑

Nosnosť

Nosnosť je parameter dôležitý pre bezpečnosť skákanie, preto nie je vhodné nosnosť jednotlivých výrobkov prekračovať. Najmenší vnútorný trampolíny majú nosnosť v rozmedzí 20 – 120 kg. Vonkajší majú podľa veľkosti nosnosť v rozmedzí 100 – 250 kg.

späť na obsah ↑

Materiál

Materiál konštrukcie a skákacie plochy má vplyv na bezpečnosť a celkovú životnosť trampolíny. Konštrukcia je u lacnejších typov hliníková, pri interiérových trampolín sa často stretnete s konštrukciou plastovou. Lepšie variantom sú však konštrukcie vyrobené z ocele, ktoré majú neobmedzenú výdrž.

Čo sa týka konštrukcie, máte na výber medzi trampolínami, ktoré disponujú 3 alebo 4 podperami, ktoré majú podobu písmena U. Ich počet závisí na veľkosti výrobku. Menšie trampolíny sú vybavené najčastejšie 8 klasickými nožičkami.

Súčasťou trampolíny sú pružiny, podľa veľkosti ich môže byť 40 – 100. Výrobným materiálom pružín je oceľ. Pružiny by mali mať funkciu pamäťového efektu, tým nie je znížená ich pružnosť ani pevnosť. Pružiny, ktoré sú súčasťou vonkajšie trampolíny, by mali disponovať ochranou proti korózii a vonkajším vplyvom.

Odolný by mal byť tiež materiál skákacie plochy. Povrch musí byť hladký a aj tu by mala byť funkcia pamäťového efektu. V prípade vonkajších trampolín si overte, že je materiál odolný proti UV žiareniu. Táto odolnosť má vplyv na jeho dlhšiu životnosť.

späť na obsah ↑

Bezpečnostné prvky

Pre bezpečné skákanie by ste nemali podceniť ani bezpečnostné prvky, ktoré by mali byť súčasťou každej kvalitnej trampolíny.

Kryt na pružiny

Tento kryt by mal byť súčasťou každej trampolíny. Vďaka krytu predídete možným úrazom, ale je určený aj k ochrane pružín, na ktorých sa môže podpísať nepriaznivé počasie. Kryt sa po nejakej dobe opotrebuje, takže je nutné zaobstarať iný.

Horná ochranná sieť

Sieť zabraňuje vypadnutiu počas skákanie. Mala by byť dostatočne pružná, aby vrátila skákajúci osobu späť na odrazovú plochu. Stretnúť sa môžete s dvomi typmi a to vnútorné a vonkajšie.

Výhodou vnútornej siete je skutočnosť, že sa skákajúca nedostane do priestoru, kde sa nachádza pružiny. Existujú ochranné siete, ktoré sa dotýkajú konštrukcie a tiež variant bez dotyku tzv. Pumpkin konštrukcie.

Rebrík a schodíky

Rebrík a schodíky sú určené pre ľahšie vstup na trampolínu, oceníte u nich protišmykovú úpravu.

späť na obsah ↑

Príslušenstvo

K dostaniu je rôzne príslušenstvo, ktoré treba vyberať s ohľadom na veľkosť trampolíny.

 • Ochranná plachta – je určená pre vonkajšie trampolíny, ktoré sú vďaka nej chránené pred nepriaznivým počasím.
 • Kotviaca súprava – udrží trampolínu na mieste aj v prípade veľkého vetra.
 • Spodná ochranná sieť – vďaka nej sa pod trampolínu nikto nedostane, čo oceníte najmä v prípade detí a väčších domácich maznáčikov.
 • Basketbalový kôš – urobí radosť predovšetkým deťom.
 • Trampolínový stan – slúži ako ochrana plochy pred nepriaznivým počasím.

Okrem príslušenstva by mala vami vybraná trampolína umožňovať dokúpenia náhradných dielov. Jedná sa najmä o kryt na pružiny, sieť, ale aj konštrukcia trampolíny.

späť na obsah ↑

Značka

Popredným výrobcom trampolín je značka Marimex. Na výber máte veľa rôznych podôb výrobkov a vyberať môžete aj z niekoľkých veľkostí bezpružinových trampolín. Na bezpružinové trampolíny sa špecializuje tiež značka Springfree.

Z ďalších značiek môžeme menovať Berg Toys, Akrobat, Good Jump, Spartan atď. Fitness trampolíny kúpite od značky inSPORTline, Sedco, Fitness King atď.

späť na obsah ↑

Cena

Malé vnútorné trampolíny so sieťou kúpite za necelých 120 EUR. Tie najlacnejšie bez siete kúpite za necelých 40 EUR. Fitness trampolíny kúpite v rozmedzí 60 – 120 EUR.

Cena nadzemných trampolín s priemernou skákacie plochou sa najčastejšie pohybujú okolo 120 – 240 EUR. Tieto modely majú nosnosť do 150 kg. Najväčší trampolíny s veľkou skákacie plochou a nosnosťou, je možné kúpiť do 400 EUR. Výnimkou nie sú však aj trampolíny za 1960 EUR.

Porovnať ceny trampolín

späť na obsah ↑

Údržba

Trampolína vyžaduje pravidelnú kontrolu všetkých dielov. V prípade, že nájdete poškodený diel, mal by vám výrobca umožniť nákup nového, ktorý jednoducho vymeníte.

Skákacie plochu vonkajšie trampolíny bude potrebné čas od času očistiť od prípadných nečistôt. Na čistenie nepoužívajte žiadne chemické prostriedky, k utretie vám postačí navlhčenú handričku.

Aby nedochádzalo ku korózii konštrukcie, je vhodné ju pravidelne ošetrovať vazelínou. Vonkajší trampolínu je vhodné na zimu uskladniť na suchom mieste. Zvýšite tak jej životnosť.

späť na obsah ↑

Bezpečnosť

by bolo skákanie bezpečné, je nutné dodržiavať niekoľko pravidiel. Tie sa vzťahujú predovšetkým na deti. Pre deti je skákanie skutočnou zábavou, ktorá môže pri nedodržiavaní bezpečnosti skončiť vážnym a bolestivým úrazom. V lepšom prípade sa jedná o zlomené alebo vykĺbené končatiny a vyrazené zuby. V tom horšom môže dôjsť k úrazu hlavy a poškodenie mozgu alebo chrbtice.

Najmä malé deti by nemali používať trampolínu bez dohľadu dospelej osoby. Nie je vhodné, aby na trampolíne skákalo príliš veľa detí, a to ani v prípade, že to dovoľuje nosnosť.

Ideálne počet sú 2 – 3 deti rovnakej váhovej kategórie. K veľkému množstvo úrazu totiž dochádza pádom väčšieho dieťaťa na menšie. Vnútri trampolíny by sa nemali nachádzať žiadne ostré predmety.

späť na obsah ↑

Otázky a odpovede

Aké zapínanie siete uprednostniť?

Sieť je najčastejšie možné zapnúť pomocou klasického zipsu. Ten je často v kombinácii s ďalšími prvkami, ako sú rôzne klipy. Tento spôsob zapínania je jednoznačne tým najlepším. Stretnúť sa môžete aj s trampolínami, kde je zapínanie riešené pomocou suchého zipsu. Z hľadiska bezpečnosti nie je toto zapínanie ideálne.

Čím sú výnimočné bezpružinové trampolíny Springfree?

Pružiny sú vyrobené z kovu a pri skákaní vás môžu zraniť. Bezpružinové trampolíny disponujú laminátovými prúty, ktoré sa nachádza pod skákacie plochou. Rozdiel je aj v konštrukcii, u klasickej trampolíny je kovový rám súčasťou plochy a pri dopade na neho môže dôjsť k zlomeninám aj poranenia hlavy.

V prípade bezpružinové trampolíny je rám umiestnený pod skákacie plochou a ku kontaktu tak nemôže dôjsť. Sieť klasické trampolíny drží kovové stojky, do ktorých sa môžete pri skákaní udrieť. Súčasťou bezpružinových trampolín sú pružné tyče.

Aké sú výhody fitness trampolíny?

Fitness trampolíny vám pri správnom používaní pomôžu dosiahnuť vysnívané postavy. Pri skákaní sa musí zapojiť celé telo a zapojíte tak všetky svoje svaly. Skákanie má priaznivý vplyv aj na krvný tlak a nedochádza pri ňom k zaťažovaniu kĺbov.

späť na obsah ↑

Záver

Či už vyberáte trampolínu do bytu alebo na záhradu, myslite vždy na bezpečnosť vašu a predovšetkým vašich detí. V tomto ohľade je lepšie preferovať trampolínu, ktorej súčasťou je ochranná sieť. V prípade malých detí je vhodné kúpiť aj spodná sieť, ktorá deťom zabráni lezenie pod trampolínu, čo je nebezpečné vo chvíli, keď na trampolíne niekto skáče.

Deti nenechávajte skákať bez dozoru a ohlídejte tiež počet detí na trampolíne. Čo sa týka výberu samotnej trampolíny, uprednostňujte spoľahlivého výrobcu, ktorý vám umožní nákup náhradných dielov. Na opotrebenie je najviac náchylný ochranný kryt pružín. Z príslušenstva by vám nemala chýbať upevňovacia sada, ktorá sa postará o stabilitu vo veternom počasí.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

   Budeme radi za váš komentár. Píšte prosím slušne a s pridanou hodnotou. Komentáre schvaľuje správca.


  Komentáre / diskusie / hodnotenie

  GDPR: Sme správcami údajov a chránime osobné údaje v súlade so zákonom 101/2000 Z. z. o ochrane osobných údajov a zásadami obsiahnutými v smernici EÚ 95/46/ES. Po odoslaní komentára spracúvame tieto údaje - meno, e-mail a IP adresu. E-mail používame na odoslanie informačnej správy o tom, že niekto odpovedal na vašu požiadavku. Na iné účely ho nepoužívame. IP adresu sledujeme na ochranu pred spamom. Ak chcete odstrániť svoje údaje, kontaktujte nás na adrese info@recenzer.sk