Práčky

Najobľúbenejšie typy práčok

Najobľúbenejšie značky práčok

Výber práčky je dôležitý krok, predsa len je tento druh spotrebiča dlhodobejšou záležitosťou, ako napríklad sendvičovač alebo varná kanvica. S ohľadom na takú investíciu, ktorá pri tých luxusnejších modeloch môže byť aj rádovo v desiatkach tisícoch, je potrebné vyberať nielen podľa ceny, ale aj dostupných funkcií a spotreby.

Ideálne je, keď si porovnáte niekoľko práčok v internetovom porovnávači, ktorý vám dokáže na základe vami zadaných parametrov vybrať tú najvhodnejšiu. My sme sa zamerali na základné informácie, o ktoré by ste sa mali zaujímať pri kúpe novej práčky zo všetkého najviac.

Porovnať ceny práčok

Výber miesta

Skôr než sa rozhodnete práčku zaobstarať, musíte si dobre rozmyslieť, kam ju hodláte umiestniť. Všeobecne platí, že najčastejšie sa inštaluje do kúpeľne či kuchyne. Niektorí majú dokonca práčovňu v samostatnej miestnosti, takže práčku postavia a zapoja tam. Vždy si musíte zmerať priestor, ktorý pre práčku vymedzíte, aby zodpovedal jej veľkosti. Nezabudnite počítať aj s vôľou, aby v medzere práčka nebola napchatá ako sardinka v konzerve.

Do malých kúpeľničiek (miestností) sú ideálne práčky, ktorým sa hovorí SLIM, prípadne tie čo majú horné plnenie. Avšak, keď zoženiete prístroj s maximálnou hĺbkou do 50 cm, nie je problém mať aj práčku s predným plnením. Musíte však zase započítať priestor potrebný na otvorenie dvierok práčky. Ak sa rozhodnete mať práčku v kuchyni, určite zvoľte radšej plnenú vopred.

Nie je problém si ju nechať priamo zabudovať ako súčasť kuchynskej linky, navyše sú oveľa nižšie ako tie s horným plnením. Avšak u tých je zase výhoda, že sú úzke. Keď máte veľkú kúpeľňu alebo samostatnú práčovňu, nemusíte v podstate veľkosť vôbec riešiť, naopak je lepšie zvoliť väčší model, ktorý bude mať aj priestornejší bubon a tým aj väčšiu kapacitu špinavej bielizne. Rozhodne však kúpte práčku plnenú vopred, pretože by ste mohli v budúcnosti potrebovať aj sušičku a na práčku s horným plnením by ste ju ťažko postavili (to platí aj v klasickej kúpeľni).

Typy práčok

Práčky s horným plnením

Sú ideálne do malých kúpeľní, kde treba počítať s každým centimetrom. Najčastejšie sú veľmi úzke, väčšinou iba 40 cm, avšak do hĺbky môžu mať až 90 cm. Pred kúpou je dôležité, starostlivo zmerať priestor, do ktorého má práčky prísť.

Musíte tiež myslieť na to, že bude potrebné otvoriť horné veko, takže si nechajte nad práčkou aspoň 50 cm. Horné plnenie má tú výhodu, že sa všetka bielizeň vkladá jednoducho a nie je potrebné sa k spotrebiču ohýbať, čo je výhoda najmä pre seniorov či osoby, ktoré majú nejako obmedzenú hybnosť.

KLADY
  • ideálna do malej kúpeľne
  • možno naraz vyprať až 10 kg bielizne
  • ľahké vkladanie bielizne

ZÁPORY
  • nemôže sa inštalovať do kuchynskej linky
  • hornú plochu nemožno využiť na odkladanie vecí
  • menší výber modelov

Práčky s predným plnením

Zásadné je, že sa do nich zmestí veľa bielizne, mávajú veľmi priestranný bubon, hodí sa do akejkoľvek miestnosti, ľahko ich zabudujete aj do kuchynskej linky a ak máte veľmi malý priestor na práčku, zaobstaráte si vopred plnenú práčku vo variante slim s hĺbkou už od 33 cm a máte postarané. Nehľadiac na to, že keď máte nad práčkou dosť miesta, môžete na nej umiestniť aj sušičku. Je len potrebné počítať s miestom na otvorenie dvierok.

KLADY
  • kapacita až 15 kg bielizne
  • množstvo najmodernejších technológií
  • energeticky úsporné modely
  • veľký vkladací priestor
  • použitie hornú stranu ako odkladací priestor
  • umiestnenie sušičky na práčku
  • bohatý výber modelov

ZÁPORY
  • horší prístup pre vloženie bielizne
  • zaberá väčší priestor
  • vyššia spotreba vody (pri niektorých modeloch)

Práčky so sušičkou

Kúpou tejto kombinácie zaobstaráte dva prístroje naraz a značne tak ušetríte miesto, pokiaľ nemáte dostatok priestoru na to, aby ste si kúpili zvlášť práčku aj sušičku. Váhový senzor dokáže automaticky nadávkovať vodu, prací prostriedok aj teplo pri sušení. Vďaka tomu sa bielizeň vyperie aj usuší aj vtedy, keď nie je zaplnená celá kapacita bubna.

KLADY
  • zvládnu vyprať a usušiť až 10 kg bielizne
  • získate 2 spotrebiče v jednom (za 1 cenu)
  • ušetríte miesto
  • veľký otvor na vkladanie bielizne
  • odkladacia plocha na hornej strane práčky
  • nižšia cena, ako keď kúpite každý prístroj samostatne

ZÁPORY
  • má vyššiu spotrebu energie
  • zvládne usušiť menej bielizne, než vyperie

Spotreba energie a vody

Energetický štítok je praktickou pomôckou, ktorá uľahčí výber správnej práčky. Spotreba vody a energie sú rovnako dôležité, ako účinnosť prania. Každý spotrebič musí byť týmto štítkom zo zákona opatrený.

Hoci sú hodnoty len orientačné, pretože sú nastavené v rámci programu Eco, získate aspoň približnú predstavu, aká bude spotreba aj účinnosť v reálnom používaní. Na energetickom štítku je tzv. QU kód, pomocou ktorého sa dostanete do EPREL, čo je Európska databáza spotrebičov a môžete si tam dohľadať informácie o konkrétnom modeli práčky.

Najmä v dnešnej dobe je akákoľvek úspora viac ako vítaná. Rovnako ako v prípade chladničiek, tak aj pri práčkach došlo v roku 2021 k prerobeniu energetických tried. Rozdeľujú sa do tried A – G, pričom väčšinu práčok nájdete v triedach C a D.

Vyššie triedy sú podobne ako pri chladničkách pripravené pre najmodernejšie spotrebiče. Spotreba uvedená na štítku je vypočítavaná zo 100 cyklov, takže vychádza cca 2 pracie cykly na týždeň.

Odtiaľ je možné si odvodiť a vypočítať približné náklady. Výpočet získate tak, že spotrebu vynásobíte cenou za 1 kWh. Energetický štítok taktiež obsahuje hodnoty spotreby vody, ktorá sa uvádza podľa cyklu Eco.

Počet otáčok a odstreďovania

Počet otáčok za minútu je dôležitý údaj, ktorý nás informuje o účinnosti odstreďovania pri každom modeli. Laicky povedané, čím rýchlejšie sa dokáže bubon točiť, tým bude bielizeň po vypraní suchšia. Podľa zvoleného programu je štandardné rozmedzie otáčok zhruba 1 000 až 1 200.

Vyššie otáčky sa hodia skôr pre tých, ktorí majú aj sušičku, pretože čím je odstreďovanie účinnejšie, tým kratšia doba bude potrebná na sušenie v sušičke, čo znamená aj menej spotrebovanej energie. Ideálne je, pokiaľ má spotrebič možnosť regulovať otáčky podľa svojho.

Pokiaľ totiž necháte na veľmi vysokých otáčkach odstreďovať napríklad sveter, bude nielen pokrčený, ale môžu sa na ňom tvoriť žmolky, pretože vyššie otáčky nie sú príliš šetrné k bielizni.

Hlučnosť

O tom, že je tento spotrebič značne hlučný, nie je rozhodne pochýb. Často je to veľmi rušivý element najmä pre susedov, preto je nutné vyberať tak, aby bol hluk minimálny. Práčka s tichým chodom je taká, ktorá počas prania neprekročí 50 dB a pri odstreďovaní sa drží do 70 dB. Tento parameter je vyznačený na energetickom štítku.

Objem bubna

Nad kapacitou bubna veľa ľudí mávne rukou, ale je to veľmi dôležitý faktor. Pokiaľ je niekto sám alebo sú v domácnosti maximálne 2 osoby, bohato mu stačí bubon s kapacitou okolo 4 kg bielizne, 4 a viac osôb na raz domácnosť vyžaduje už kapacitu od 6 kilogramov vyššie.

  • do 4 kg – do domácnosti s 1 alebo 2 členmi
  • 4 – 6 kg – do klasickej rodiny so 4 členmi
  • nad 6 kg – do väčšej domácnosti s 5 a viac členmi
Tip: Ak zvažujete nákup práčky s menším objemom bubna, tak myslite aj na to, že raz za čas budete potrebovať vyprať objemnejšie kusy (obliečky, deky, bundy,..). Tie by sa vám do nej nemuseli vojsť.

Väčšinou je lepšie kúpiť bubon s väčšou kapacitou, pretože nie je dobré plniť práčku na 100%, maximálne sa odporúča zaplnenie do 80%, pretože musíte počítať s tým, že bielizeň potrebuje priestor, aby sa mohla pohybovať, tým je pranie oveľa efektívnejšie.

Navyše predpokladajte aj potrebu vyprania objemnejších kúskov bielizne. Za neúsporné sa naopak označuje naplnenie bubna maximálne z 50% (zabudnite na TV reklamy, kde hodí do práčky jedno tričko).

Technológia bubna

Pri bubnoch s väčším otvorom na priechod vody nemôžete počítať s veľkou šetrnosťou voči bielizni, pretože sa tvoria žmolky. Pre jemnejšie zaobchádzanie je ideálne zaobstarať niektorý model, ktorého bubon má špeciálnu konštrukciu, príkladom je diamantový bubon pri modeloch Samsung.

Základné funkcie

  • Odložený štart – možnosť začať prací cyklus vo zvolenom čase s odložením štartu až o 24 hodín.
  • JetSystem – alebo aj sprchovanie bielizňou, kedy je pomocou obehového čerpadla bielizeň počas pracieho cyklu dôkladne prepieraná a je tak možné zvoliť kratšiu praciu dobu, čo ušetrí energiu aj vodu.
  • Fuzzy Logic – senzor, ktorý vie zvážiť množstvo bielizne a podľa toho upraviť potrebu vody, teplotu, dĺžku prania aj výšku otáčok.
  • Detská poistka – automatické zamknutie dvierok počas prania je vítanou funkciou najmä u rodín s deťmi, aby nedošlo k ich poraneniu.
  • EcoBubble – akonáhle začne prací cyklus, zmieša sa prací prostriedok s vodou a vzduchom, čím vzniknú bublinky, ktoré zaistia šetrnejšie pranie pri nižších teplotách.
  • AquaSafe – býva označený aj ako AquaStop. Ide o funkciu, ktorá bráni práčke v pretečení a tým spôsobeniu prípadných škôd.
  • Skrátené programy – pri niektorých modeloch je možné nastaviť cyklus dlhý len 15 až 30 minút, čo je ideálne pri minimálne znečistenej bielizni.
  • Šiesty zmysel – podobne ako Fuzzy Logic rieši hmotnosť bielizne, ale dá sa nastaviť aj druh tkaniny. Práčka si potom sama zvolí teplotu a dĺžku prania, ale aj otáčky pri odstreďovaní. Nevýhoda je to pri bielizni púšťajúcej farbu, kedy práčka môže zafarbenú vodu vyhodnotiť ako špinavú a prať tak dlho, až bude bielizeň skoro bez farby. To si treba ustrážiť.

Typy motorov

  • Klasický motor – Dnes už v podstate zastaraný veteránok tvorený motorom, remeňom, remenicou a bubnom. Prenos elektriny je uskutočňovaný prostredníctvom uhlíkov, ktoré sú zodpovedné za hlučnosť práčky aj jej spotrebu, oboje samozrejme absolútne neúsporné. Motor je navyše umiestnený mimo os bubna, čo je neefektívne.
  • Inventorový motor – Riadenie je elektronické, takže regulácia je priama a plynulá. Spotreba aj hlučnosť práčky je nízka, takže sa potom práčka dá označiť ako tichá. Zloženie aj umiestnenie je totožné s klasickým motorom.
  • Direct drive motor – Inštaluje sa do tých najlepších práčok s umiestnením v osi bubna. Pohon je priamy, takže nepotrebuje remenicu a remeň. Zásluhou toho sa značne zvyšuje jeho ovládateľnosť, stabilita a navyše sú nižšie vibrácie. Je to motor úplne bez uhlíkov, takže hlučnosť je nízka, ale efektivita vysoká.

Ovládanie

Keď si kúpite nový spotrebič, uvítate jednoduché ovládanie a zrozumiteľný návod, ktorý by mal byť aj v slovenskom jazyku, pretože každý cudzí jazyk nevie. Ideálne je, keď má práčka displej, na ktorom sa vám zobrazí všetko potrebné. Všetky tlačidlá by mali byť jasne označené, ľahko prístupné a hlavne funkčné.

Ceny

Nižšia cena je často veľkou motiváciou na kúpu lacnejšej práčky, ktorá síce plní svoj účel, ale musíte počítať s tým, že lacné modely nebudú vyzbrojené tak pokročilými funkciami ako jej drahšie sestry. S ohľadom na cenu práčok sa dajú rozdeliť do niekoľkých cenových kategórií.

  • Do 255 eur – Sem spadajú najmä práčky s horným plnením alebo s predným plnením, ale malou kapacitou bubna. Vo väčšine prípadov nemajú vo výbave náročnejšie technológie, ale napriek tomu sa nájdu aj také, ktoré majú dokonca 6. zmysel. Trieda odstreďovania nie je tak účinná ako je to pri drahších modeloch. Počítajte aj s vyššou poruchovosťou. Tieto práčky je väčšinou lepšie obísť oblúkom a radšej investovať do drahšieho modelu.
  • Do 427 eur – Práčky v tejto cenovej kategórii patria v Českej republike k najpredávanejším. Je to pochopiteľné, väčšina z nich už vie množstvo dôležitých funkcií a technológií, ktoré nám pranie mnohonásobne uľahčia. Dokonca už majú triedu účinnosti odstreďovania, a takže sú vhodné aj pre majiteľov sušičiek.
  • Do 637 eur– Majú už pokročilejšie technológie, vrátane parného prania, anti-alergického plákania, ktoré vedia kontrolovať zvyškové množstvo pracích prostriedkov vo vode, tiež disponujú vysokými otáčkami pri odstreďovaní. V neposlednom rade už majú bubon s väčšou kapacitou bielizne.
  • Nad 637 eur – V tejto cenovej relácii už sú vysoko dizajnové modely, kombinácia práčky so sušičkou v jednom, ďalej práčky schopné synchronizácia s mobilným telefónom (aplikácia vás informuje o skončení pracieho cyklu). Táto kategória je vhodnejšia pre tých jedincov, ktorí neriešia, koľko môžu minúť.

Porovnať ceny práčok

Na záver možno povedať, že s výberom vhodnej práčky nemôžete siahnuť vedľa, pokiaľ zohľadníte všetko, s čím sme vás v našej recenzii zoznámili. Posledné na čo myslieť je výber značky, kedy zohráva úlohu aj záručný a pozáručný servis. Nie je na škodu si tiež prečítať rôzne recenzie priamo od užívateľov, ktorí už vami vybranú značku či model práčky zakúpili pred vami. Veríme, že nakoniec nájdete to, čo hľadáte.

 

Podobné články, čo by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.wikipia.org, www.mall.sk, www.datart.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

2 komentáre
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Add your review
  1. Narazila som na váš článok a veľmi mi uľahčil prácu pri výbere práčky. Ďakujem.

  2. Mám už roky práčku od značky Lord a naozaj sú výkonné, dlho vydržia, pomer cena/kvalita je super.

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo