Slim práčky

Úzke práčky s označením slim tvoria špeciálnu kategóriu práčok. Zaobstarajú ich predovšetkým tí, ktorí nemajú dostatok miesta pre práčku klasickej veľkosti. Úzke práčky sú vhodné skôr pre jednotlivcov alebo 2 – 3 osoby. Tieto práčky sú vďaka svojej menšej veľkosti lacnejšie a úspornejšie.

Hoci budete úzku práčku kupovať predovšetkým z dôvodu väčšej úspory miesta, nemali by ste sa automaticky zamerať na tie najužšie modely. Pri výbere práčky zohľadnite predovšetkým počet osôb v domácnosti. Nie vždy vám bude veľmi úzka práčka svojou kapacitou vyhovovať. Okrem toho je nutné pri výbere slim práčky zvážiť aj ďalšie dôležité parametre. Medzi ne patrí umiestnenie spotrebiča v konkrétnej energetickej triede a pochopiteľne aj vlastnosti a funkcie, ktoré vám práčka ponúkne.

Porovnať ceny práčok

Typy

Úzke práčky sú špecifickým typom, napriek tomu ich na trhu nájdete v rôznych prevedeniach. Záleží iba na vás, ktorá verzia vám bude vyhovovať najviac.

  • Úzka práčka s horným plnením – tento typ práčky je k dostaniu iba výnimočne. Dá sa povedať, že všetky práčky s horným plnením je možné zaradiť medzi slim práčky.
  • Úzka práčka s predným plnením – tento typ práčky je vôbec najobľúbenejším a nájdete ho aj v slim variante. Slim práčky s predným plnením sú predsa len väčšie a umožnia vám vyprať väčšie množstvo bielizeň. Hornú časť práčky môžete navyše využívať ako úložný priestor. Nad práčku s predným plnením nie je problém zavesiť ani poličku, čo v malej kúpeľni určite oceníte.
  • Ulta slim práčka – v tejto kategórii nájdete tie vôbec najužšie práčky. Aj tu je možné vyberať medzi modelmi s bočným alebo horným plnením.
  • Úzka práčka so sušičkou – predstavuje spojenie dvoch spotrebičov v jednom, čo ušetrí ešte viac miesta. Na druhú stranu si budete musieť vystačiť s menším množstvom funkcií, ktoré vám ponúkne práčka aj sušička.
  • Smart úzka práčka – najmodernejšie práčky na trhu je možné ovládať na diaľku pomocou mobilného telefónu. Tieto práčky majú svoje špeciálne funkcie, ktoré je možné priebežne aktualizovať a dopĺňať. Záleží iba na tom, čo všetko výrobca ponúka.

Veľkosť

Ako už názov napovedá, môžete počítať s menšími rozmermi práčky. Najviac sa to týka hĺbky práčky. Hĺbka týchto práčok býva v rozmedzí 30 – 48 cm. Šírka je v rozmedzí 50 – 65 cm a výška 70 – 90 cm. V najužšej práčke potom budete môcť vyprať cca 4 kg bielizne, čo je množstvo potrebné pre 1 osobu.

Energetická trieda

Energetická trieda je uvedená na energetickom štítku každého spotrebiča. Tento parameter súvisí s energetickou náročnosťou daného modelu. Najspornejšie práčky spadajú do energetickej triedy A. Za veľmi úsporné možno považovať aj spotrebiče uvedené v energetickej triede B a C. Najmenej sporné sú práčky uvedené v energetickej triede G. Na energetickom štítku nájdete aj informáciu týkajúcu sa ročnej spotreby energie a vody.

Motor

Dôležitou a hlavnou časťou práčky je motor. Práčky na trhu môžu byť vybavené jedným z troch rôznych typov motorov. Zvoliť správny typ je veľmi dôležité, pretože motor má vplyv na hlučnosť a spotrebu práčky.

Klasický

Klasický motor sa skladá zo 4 hlavných častí. Najväčšiu časť tvorí motor, ďalej sa vo vnútri práčky nachádza remeň, remenica a bubon. Klasický motor je v dnešnej dobe pomerne zastaraným typom, ktorý pomaly ale iste vytláčajú novší a spornejší variant. Za najväčšiu nevýhodu klasického motora sa považuje rýchle opotrebovanie uhlíkov. Uhlíky na motor prenáša elektrinu. Z ďalších nevýhod je možné menovať vyššou spotrebou energie a hlučnejší chod.

Invertorový

Invertorový motor je taktiež zložený z motora, bubna, remenice a remeňa. Ani čo sa týka umiestnenia, sa invertorový od toho klasického nijako nelíši. Napriek tomu je invertorový motor lepšou voľbou, pretože je tichší aj úspornejší. Na rozdiel od klasického je invertorový motor riadený elektronicky, čo mu umožňuje plynulejšiu reguláciu. Výrobcovia na invertorový motor veľmi často poskytujú dlhšiu záruku.

Direct drive

Direct drive alebo motor s priamym pohonom je v súčasnosti tým najmodernejším a nájdete ho na najdrahších práčkach. Motor sa umiestňuje do osi bubna, pohon práčky je tak priamy a motor sa zaobíde bez remeňa aj remenice. Výhodou práčky s Direct drive motorom sú menšie vibrácie a lepšia stabilita. Medzi ďalšie prednosti direct drive motora patrí vyšší výkon a väčšia úspo

Otáčky

Maximálny počet otáčok je pri moderných práčkach pomerne bežne vo výške 2 000 ot/min. Každá nová práčka vám navyše umožňuje veľkosť otáčok regulovať. Na výber môžete mať z rôzneho počtu možností. Regulácia otáčok je veľmi dôležitá funkcia, ktorá vám umožní prať všetky typy bielizne či bytových textílií.

  • 1 000 ot/min – pri menšom počte otáčok môžete bez obáv prať aj veľmi jemnú bielizeň. Väčšina práčok umožňuje voliť ešte nižší počet otáčok.
  • 1 200 ot/min – tento počet otáčok je vhodný pri praní bežnej bielizne. Pri tejto rýchlosti sa z bielizne odstráni väčšina prebytočnej vlhkosti.
  • 1 400 – 1 600 ot/min – intenzívne žmýkanie pripraví bielizeň na sušenie v sušičke. Ak je bielizeň určená na sušenie v sušičke žmýkaná pri menšom počte otáčok, bude jej sušenie oveľa viac energeticky náročné.

Funkcia

Slim práčky ponúka prakticky všetky funkcie, ktoré nájdete aj pri práčkach bežnej veľkosti. Okrem špeciálnych funkcií môžete využívať aj desiatky rôznych pracích programov. Vybavenosť práčky súvisí s obstarávacou cenou. Čím viac vám toho práčka ponúkne, tým vyššia bude aj jej obstarávacia cena. Avšak ani základným modelom nechýbajú bežné funkcie ako odložený štart, signalizácia alebo napríklad detská poistka.

  • Parné programy – tieto programy ponúkajú drahšie práčky. Ich najväčšou prednosťou je veľká šetrnosť k oblečeniu. Pranie pomocou pary je aj úspornejšie.
  • Váhová automatika – funkcia, ktorá práčke umožní zvoliť vhodný program podľa množstva vloženého oblečenia.
  • Fuzzy Logic – funkcia, ktorá vám umožní voliť program podľa množstva vloženej bielizne.
  • 6. zmysel – inteligentný program, ktorý dokáže priebeh prania prispôsobiť zašpineniu bielizne.
  • Pridať bielizeň – je ďalšia praktická funkcia, ktorá vám umožňuje prací cyklus zastaviť a do práčky vložiť ďalšiu bielizeň.
  • Rýchly program – prací cyklus, ktorý trvá iba 15 – 30 minút.
  • Funkcia škvrny – jedná sa o intenzívne pranie, ktoré si dobre poradí aj s veľmi odolnými škvrnami.
  • Baby Care – táto funkcia dokáže z bielizne odstrániť všetky zvyšky prášku. Využiť ju môžete pri praní detskej bielizne, ale vyhovovať bude aj alergikom.
  • Sprchovanie bielizne – pri sprchovaní sa prací prostriedok lepšie rozptýli do všetkých častí bubna.

Značka

Na trhu sú slim práčky zastúpené snáď všetkými známymi výrobcami. Vyberať môžete medzi práčkami Whirlpool, LG, Candy, Indesit, Bosch, Beko, Philco, AEG, Elecktrolux alebo Hoover.

Cena

Slim práčky patrí vďaka svojej veľkosti medzi cenovo dostupnejšie. Najlacnejšiu práčku v základnej verzii kúpite za menej ako 255 eur. Medzi základné možno všeobecne zaradiť práčky s cenou do 340 eur. Viac funkcií a programov získate s nákupom práčky za cenu od 340 – 510 eur. Pre náročnejších sú k dostaniu ešte vybavenejšie modely s cenou 510 – 679 eur. Najdrahšia slim práčka však môže stáť aj viac ako 853 eur.

Porovnať ceny práčok

Otázky a odpovede

Ako sú úzke práčky hlučné?

Hlučnosť jednotlivých práčok sa značne líši. Kúpiť môžete práčku s hlučnosťou menej ako 50 dB alebo naopak viac ako 70 dB. Tie najtichšie práčky majú hlučnosť okolo 45 dB, medzi tiché patria práčky s hlučnosťou do 60 dB.

Aké programy môžu mať úzke práčky?

K dispozícií môžete mať 8 – 20 a viac programov. Vybavenosť práčky sa líši v závislosti od výrobcu aj obstarávacej ceny. Medzi bežné patrí program pre alergikov, program, ktorý vám umožní prať funkčnú bielizeň, vlno aj hodváb. Niekoľko programov sa môže týkať úsporného prania, ďalšie sú späté s praním pomocou pary. Najviac programov ponúkajú SMART práčky, ktoré spravidla umožňujú ďalšie programy priebežne sťahovať.

Akú kapacitu majú úzke práčky?

Slim práčky majú pomerne slušnú kapacitu bubna. Tie najmenšie vyperú cca 4 kg bielizne. Najväčšie si potom poradia až z 8 kg bielizne.

Záver

Úzke práčky majú mnoho podôb. Drvivou prevahou sú na trhu zastúpené úzke vopred plnené práčky. Oveľa obmedzenejší výber budete mať v prípade, keď plánujete zaobstarať úzku vrchom plnenú práčku. Vrchom plnené práčky sú všeobecne menšie a možno ich tak tiež považovať za slim práčky. To, ktorej verzii dáte prednosť, je čisto iba otázkou vkusu pochopiteľne aj možnosťou vašej domácnosti. Slim práčky sú rovnako kvalitné ako bežné práčky a ponúkajú celý rad rôznych funkcií. Špeciálnu skupinu tvoria aj úsporné slim práčky, v ktorej nájdete iba modely spadajúce do energetickej triedy A.

Podobné články, čo by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo