Zavinovačky

Zavinovačka by mala patriť do základnej výbavy každej mamičky. Zavinovanie je pre novonarodené deti veľmi dôležité, dáva im pocit bezpečia, ktorý poznajú z obdobia pred narodením. Dieťa je v zavinovačke pokojné a spokojné. Vhodná zavinovačka by mala byť mäkká z príjemného materiálu, dieťa by mala udržať v teple.

Zavinovačiek je na trhu veľké množstvo. K tým najobľúbenejším patria rýchlozavinovačky, ale kúpiť môžete aj klasickú slávnostnú zavinovačku. Do popredia sa potom stále viac dostávajú tradičné nadýchané páperové zavinovačky, ktoré poznali už vaše babičky. A väčšiemu dieťaťu, je možné zaobstarať spací vak.

Porovnať ceny zavinovačiek

Typy

Kúpiť môžete rýchlozavinovačku, ktorú je možné používať doma, a špeciálnu podobu môžete využívať aj v autosedačke. Perová zavinovačka je dlhoročná klasika. Jej používanie má mnoho výhod as bábätkom bude môcť ľahko manipulovať otecko aj babička.

Klasická zavinovačka

Klasickú zavinovačku je možné kúpiť štvorcovú alebo obdĺžnikovú. Zaväzuje sa najčastejšie za pomoci niekoľkých stuh. Typické sú pre ňu volániky v oblasti hlavičky, čo jej dáva slávnostný nádych.

Túto zavinovačku je možné využiť iba do cca 3 – 4 mesiacov bábätka doma aj v kočíku. Vyrobená je z príjemných materiálov, nemusíte sa báť žiadnych škrobených a tvrdých volánov, ktoré bývali typické u starších podôb týchto zavinovačiek. Kúpiť ju môžete v mnohých rôznych farebných kombináciách.

Rýchlozavinovačka

Je v súčasnej dobe jednou z najobľúbenejších. Ku kúpe ich je veľké množstvo, dostanete ju v akomkoľvek farebnom prevedení a hrúbke. Vďaka tomu ju môžete používať celoročne. Využiť ju môžete aj ako podložku na ležanie, staršiemu dieťaťu nahradí prikrývku.

Vo väčšine prípadov sa zapínajú pomocou suchého zipsu alebo v kombinácii so stuhou. Výhodou je aj ich priaznivá obstarávacia cena.

Perová zavinovačka

S páperovou zavinovačkou sa zoznámite už v pôrodnici, kde sa používa štandardne. Jej prednosťou je okamžité teplo, ktoré dieťatku poskytne a ktoré si následne lepšie udrží. Perová zavinovačka je mohutná, bábätko do nej krásne zapadne.

Telo bábätka je v ideálnej polohe, chrbát je rovný, hlavička v miernom predĺžení a nôžky ľahko nazdvihnuté. Perová zavinovačka sa používa v kombinácii s páperovým vankúšikom. Vankúšik zaistí stabilnú polohu a spôsobí potrebné pretiahnutie šije. Nevýhodou týchto zavinovačiek je vyššia obstarávacia cena.

Zavinovačka do auta

Jedná sa o podobu rýchlozavinovačky, ktorá je doplnená o otvory. Tými je možné pretiahnuť bezpečnostný pás autosedačky. Tieto zavinovačky je možné používať aj v kočíku v prípade staršieho bábätka, ktoré je už potrebné pútať bezpečnostným pásom. Zavinovačka sa zapína pomocou suchého zipsu.

Spací vak

Nejedná sa o klasickú zavinovačku, spacie vaky sú určené pre deti staršie ako 6 mesiacov. Sú vhodné pre deti, ktoré nevydržia počas spánku pod perinou a ich úlohou je poskytnúť dieťaťu tepelný komfort. Kúpiť môžete spací vak bez rukávov, s rukávmi, a naozaj aktívnym deťom aj spací vak s nohavičkami.

Materiál

Pri materiáloch hrá dôležitú úlohu certifikácia. Materiál nemá byť len príjemný, ale aj zdravotne nezávadný. U dieťaťa je nutné vyberať materiál aj s ohľadom na možné alergie alebo kožné problémy.

Perová zavinovačka

Perová zavinovačka je plnená 100% husím prachovým perím, poťah je potom vyrobený zo 100% bavlny. V prípade páperovej zavinovačky sa nemusíte báť ani prípadnej alergie na perie. Perie ako také nespôsobuje žiadne alergie.

Problémom sú však roztoče a prach, ktorí sa v ňom môžu usadzovať. Tomu však predídete správnou starostlivosťou. Perovú zavinovačku treba pravidelne čechrať a vetrať. V lete je vhodné vesiť ju na slniečko, v zime pomôžu tuhé mrazy. Obliečku je možné klasicky zložiť a vyprať a kúpiť môžete aj povlaky náhradné.

V prípade ostatných podôb zavinovačiek narazíte predovšetkým na tieto materiály:

  • Bavlna – jedná sa o vôbec najobľúbenejší a tiež najpoužívanejší materiál. Kúpiť môžete 100% bavlnu alebo kombináciu bavlny s inými materiálmi, ktoré ešte viac zlepšia jej vlastnosti.
  • K dostaniu sú tak zavinovačky z froté bavlny, ktorá ešte lepšie odvádza vlhkosť, má antibakteriálne vlastnosti a je menej krčivá. Lepšie vlastnosti vám poskytne aj Jersey bavlna, bambusová bavlna, bambusový mušelín a iné.
  • Froté – froté zavinovačky vynikajú výhrevnosťou a savosťou.
  • Bambus – jedná sa o materiál vhodný pre alergikov a sú vhodné aj pre deti, ktoré trpia na kožný ekzém.
  • Ovčia vlna – opäť sa jedná o materiál s vynikajúcimi termoregulačnými vlastnosťami. Tieto prednosti využijete najmä pri zavinovačkách, ktoré budete používať s autosedačke alebo kočíku. Ovčia vlna je materiál, z ktorého sa bežne vyrábajú aj fusaky.
  • Minky – patria opäť k hrejivým materiálom. Okrem toho je minky veľmi jemný a mäkký ako kašmír. Ide o 100% polyester.

Hrejivosť

Hrejivosť je označovaná skratkou TOG. Nájdete ju však iba pri niektorých výrobkoch, čím je číslo vyššie, tým viac tepla bude zavinovačka bábätku poskytovať.

V letných dňoch si vystačíte s hrejivosťou 0,2 – 0,5, čo je teplota vhodná do 25 – 27 °C. V prípade, že sa teplota pohybuje okolo 22 ° C, budete vyberať zavinovačky s hrejivosťou 1 – 1,7 TOG. Najväčšia hrejivosť sa pohybuje v rozmedzí 3 – 3,5 TOG. Tieto zavinovačky využijete predovšetkým pri pobyte vonku. Teplota sa v tomto prípade pohybuje okolo 15 °C.

Veľkosť

Niektoré zavinovačky využijete od narodenia do cca 3 rokov veku dieťaťa. Ide najmä o rýchlozavinovačky alebo páperové zavinovačky. Klasickú zavinovačku s volánikmi pravdepodobne odložíte, akonáhle z nej bábätko vyrastie.

Od narodenia do 1 roku si vystačíte s rozmerom 70 x 70 cm. Zavinovačka s rozmerom 80 x 80 cm bude slúžiť ako prikrývka do cca 2 rokov veku, kúpiť môžete aj rozmer 100 x 100 cm a používať ju budete môcť asi do 3 rokov.

Značka

Výrobcov je opäť celý rad. Rýchlozavinovačky, ktoré sú v súčasnej dobe zastúpené najväčším počtom výrobkov, kúpite od značky Baby Nellys, Scarlett, Esito, Mamo-Tato a iné.

K najobľúbenejším páperovým zavinovačkám patria výrobky Evy Kiedroňovej, ktorá predtým pracovala ako rehabilitačná sestra. Kúpiť môžete rôzne podoby páperových zavinovačiek a ďalšieho príslušenstva. Z ďalších výrobcov môžeme menovať Scarlett, Bee My alebo Aesthetic.

Klasickú zavinovačku kúpite napríklad od Esito alebo New Baby a zavinovačku do autosedačky od značky Bellochi, Kaarsgaren, Scarlett alebo Emitex.

Cena

Cena zavinovačiek sa pohybuje od necelých 10 – 120 eur. K najlacnejším patria jednoduché tenké rýchlozavinovačky k tým najdrahším potom vysoko kvalitné páperové výrobky mnohokrát v kombinácii s ďalším príslušenstvom. Zlatou strednou cestou sú zavinovačky, ktorých cena sa pohybuje v rozmedzí 20 – 40 eur.

Porovnať ceny zavinovačiek

Otázky a odpovede

Je vhodné bábätko zavinúť na pevno?

Pevné zavinovanie je téma, o ktorej sa hovorí stále viac. Pre novonarodené bábätko je zavinovanie veľmi dôležitá. Stiesnenú polohu poznajú z obdobia pred narodením.

Pri zavinovaní má bábätko ručičky blízko tela, čo mu pomáha harmonizovať centrálnu nervovú sústavu. Nemôže tak dochádzať ani k náhodným pohybom, ktoré by dieťa rušilo počas spánku.

V čom je lepšia páperová zavinovačka?

Perová zavinovačka je všeobecne veľmi odporúčaná pediatrami. Podľa nich s jej pomocou môžete zabrániť prípadným poruchám motorického vývoja.

Jej obstaranie sa odporúča najmä deťom, ktoré preferujú asymetrickú polohu a majú tendenciu stáčať hlavičku na jednu stranu. Vhodná je aj pre bábätká, ktoré sa prehýbajú v chrbte a zaobstarať by sa mali aj skôr narodeným deťom.

Prečo je nutné používať zavinovačku v aute?

Pri cestovaní v aute je najdôležitejšie bezpečie. Nikto by sa počas jazdy nemal pásať cez hrubú zimnú bundu a obzvlášť to platí u detí. Rodičia pútajú deti do autosedačky v kombinéze, z obavy, aby bolo dieťaťu teplo. Platí však, že pútať by sa malo cez čo možno najmenší počet vrstiev.

Len tak môže plniť autosedačka alebo bezpečnostný pás svoju funkciu správne. Zavinovačka do auta vám umožní bábätko pripútať iba cez jednu vrstvu oblečenia, až potom bábätko do zavinovačky zababušíte.

Aký materiál je vhodný pre deti s alergiou?

Citlivým deťom je možné kúpiť zavinovačku z bambusovej bavlny, ktorej prednosťou sú hypoalergénne a antibakteriálne vlastnosti. Je tiež vysoko absorpčná a prirodzene reguluje teplotu tela. Vhodným materiálom je aj mušelín a bambus.

Záver

Každému bábätku budete pravdepodobne kupovať viac ako jednu zavinovačku. V zavinovačke bude dieťa tráviť najmä v prvých dňoch veľkú časť dňa, jej výber by tak nemal podliehať iba designu a cene.

Pri každom výrobku sa zamerajte na kvalitný certifikovaný materiál. Zavinovačku vyberajte s ohľadom na ročné obdobie aj zdravotné potreby bábätka. Dôležitá je aj údržba. Všetky zavinovačky okrem páperových sú prateľné, niektoré je možné sušiť v sušičke. S ohľadom na materiál budete alebo naopak nebudete zavinovačku žehliť.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

1 Comment
  1. Ja som sa zamilovala do zavinovačiek od značky New Baby, Majú krásny dizajn a sú vyrobené z príjemného materiálu. Moje bábätko sa v zavinovačke cíti veľmi spokojne.

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo