Fusaky

Medzi základnú výbavičku pre bábätko patrí bezpochyby aj fusak. Potrebovať ho budete cca 2 roky pri jazde v kočíku, ale taktiež sa bežne používajú v autosedačkách. V dnešnej dobe nie sú k dostaniu iba teplé zimné fusaky, obľúbené sú aj v letnom prevedení.

Pri výbere fusaku treba zvážiť jeho funkčnosť. Kúpiť môžete jednoduchý fusak, ktorý je možné používať v hlbokom kočíku a potom ho využiť napríklad pri zimnej sánkovačke. Univerzálne fusaky umožňujú použitie aj v športovom kočíku, pretože jeho súčasťou sú aj praktické otvory, ktorými je možné prevliecť bezpečnostné pásy. Tieto fusaky využijete aj pri jazde autom.

Porovnať ceny fusakov

Typy

Fusak môžete kúpiť v niekoľkých prevedeniach, ktoré sa líšia svojím vzhľadom aj spôsobom používania. Rozdiel je aj v materiáloch, ktoré určujú, v akom ročnom období je možné fusak použiť.

Fusak

Fusaky sú vo väčšine prípadov opatrené otvormi. Vďaka nim je možné fusak používať vo všetkých verziách kočíkov aj autosedačke, ale používať ich môžete aj v postieľke. U týchto fusakov je hlavná ich praktickosť, čo oceníte najmä pri používaní v aute.

Aby nedochádzalo k prehriatiu bábätka, mal by ísť fusak úplne rozopnúť. Často sa stretnete s možnosťou úplne odopnúť celý predný diel. Fusaky sú k dostaniu v mnohých veľkostiach, vyberať môžete medzi novorodeneckými, ktoré vám poslúžia cca 9 mesiacov, ale oveľa obľúbenejšie sú rastúce fusaky. Tie je možné používať 3 – 4 roky.

Zavinovačka

Praktický a veľmi obľúbený je aj fusak v podobe rýchlozavinovačky. Aj tieto fusaky umožňujú použitie v športových kočíkoch alebo autosedačkách.

Výhodou týchto typov je rýchle zababušenie bábätko, ale ľahké je aj rozovretie fusaku, čo je praktické pri jazde autom. Fusaky v podobe zavinovačky sú k dostaniu v zimnej, letnej i celoročnej podobe. Pre ľahké zapínanie sú vybavené suchým zipsom.

Fusak s rukávmi

Menej často sú zastúpené fusaky s rukávmi. Sú veľmi praktické a bábätku nahradia zimnú bundu alebo kombinézu. Možno ich používať v klasických aj športových kočíkoch a podľa výrobcov sú vhodné aj na jazdu autom. Tento názor však nezdieľa výrobcovia autosedačiek.

Fusaky síce umožňujú pretiahnutie bezpečnostných pásov, ale pútanie dieťaťa cez hrubú vrstvu oblečenia výrazne znižuje bezpečnosť autosedačky. Dieťa by malo byť pripútané pokiaľ možno čo najpevnejšie, čo tieto fusaky neumožňujú, a ak by došlo k nehode, môže byť nesprávne pripútané bábätko veľmi vážne zranené.

Materiál

Fusaky sú často vyrobené v kombinácii niekoľkých materiálov. Úlohou vnútornej vrstvy je poskytnúť tepelný komfort a materiál by mal byť taktiež príjemný pre citlivú pokožku bábätka. Vonkajšia vrstva by mala byť praktická, ale nalákať by vás mala aj designom. Pri hornej časti fusaku oceníte aj vodoodpudivosť a fusak by mal umožniť ľahké čistenie.

Výrobným materiálom vonkajšej strany býva väčšinou polyamid a polyester, prípadne kombinácia oboch týchto materiálov. Polyamid je príjemný a ľahký materiál, ktorý je odolný voči vetru. Výhodou polyesteru je zase väčšia odolnosť voči poškodeniu, a oceníte aj kratšiu dobu schnutia a priedušnosť. Nevýhodou je väčšia hrubosť.

Vnútorná časť je vyrobená z ovčej vlny, ovčieho rúna, dutého vlákna, fleecu alebo plyšu. Spodná časť niektorých rastúcich fusakov môže byť vyrobená zo šuštiakoviny. Tieto fusaky môžu byť bez obáv používané aj v kombinácii s detskými topánkami.

Fleece a plyš sú materiály vhodné na krátkodobý vonkajší pobyt. Výhodou týchto materiálov je nižšia obstarávacia cena. Pre častejší vonkajší pobyt sú vhodnejšie baránkové fusaky, obľúbená je merino vlna, ale kúpiť môžete aj fusak plnený husacím perím. Luxusné fusaky preferujú špeciálny materiál Outlast.

Veľkosť

Fusak je dostupný v niekoľkých veľkostiach, najviac vás budú limitovať fusaky s rukávmi, ktoré je možné používať najkratšiu dobu. Akonáhle bábätko z rukávov vyrastie, nezostane vám nič iné, než zaobstarať fusak nový.

Fusak je možné kúpiť v novorodeneckej variante, tento typ vám vydrží cca 9 mesiacov, potom budete musieť kúpiť väčšiu veľkosť. Dĺžka novorodeneckých fusakov je cca 90 cm.

Dlhý alebo multifunkčný fusak má dĺžku cca 110 a viac cm. Nie je však vhodné kúpiť veľký fusak, pretože tento veľký priestor novorodenec len ťažko vyhreje. Dlhý fusak nie je praktický ani na používanie v autosedačke. Tu sú vhodnejšie kratšie fusaky, alebo rýchlozavinovacie typy. Najpraktickejšie sú tak rastúce fusaky, ktoré je možné podľa potreby skrátiť alebo opätovne zväčšiť.

Zapínanie

Čo sa týka zapínania, máte na výber z niekoľkých možností. Najviac sú zastúpené fusaky zapínateľné na suchý alebo pojazdný zips. Suché zipsy sú, čo sa týka zapínania najrýchlejšie a najľahšie, môže sa však časom znehodnotiť a neplniť svoju funkciu správne.

Väčšiu životnosť majú pojazdné zipsy, ktoré sú najčastejšie u klasických fusakov. Pri klasických zipsoch si ustrážte, či sú bezpečne ukryté a bábätko si nimi nemôže nijako ublížiť. To je však u týchto fusakov štandardom. U rastúcich fusakov máte k dispozícii aj patentky alebo gombíky, ktorými je možné meniť veľkosť fusaku.

Funkcia

Fusaky majú niekoľko možností, vďaka ktorým môžete zvýšiť komfort bábätka. Okrem už spomínaných rastúcich fusakov, ktoré umožňujú meniť veľkosť, podľa aktuálnych potrieb dieťaťa.

Otvory pre pásy sú bežné pre drvivú väčšinu fusakov. Vďaka tomu ich možno používať ihneď od narodenia bábätka. V ich prípade môžete fusak umiestniť do autosedačky. Väčšie deti môžete vo fusaku pripútať do športového kočíka.

Niektoré klasické fusaky umožňujú odopnúť spodnú časť. Vďaka tomu môžete do fusaku zabaliť väčšie dieťa bez toho, aby sa fusak ušpinil od topánok.

Kúpiť môžete fusak s odnímateľnou prednou časťou aj také, ktoré je možné úplne rozopnúť a plniť tak môžu funkciu hrejivej deky.

Veľa fusakov umožňuje stiahnutie fusaku okolo hlavičky bábätka. Lepšie ich tak ochránite pred veterným počasím.

Kožušina neplní iba dizajnovú funkciu, je tiež veľmi praktická a postará sa o mimoriadny teplotný komfort. V mnohých prípadoch je možné kožušinové časti odopnúť.

Značka

Pri výbere fusaku vás skôr než značka zaujme design a praktickosť fusaku. Ak budete fusak kupovať v špecializovaných predajniach zameraných na detský tovar, nájdete výrobky značiek Elodie Details, Little Angel, Lodger, New Baby, Nestor, Nellys, Sensilo, Womar, Dooky a ďalších.

Cena

Najlacnejšie sú fusaky v podobe rýchlozavinovačky kúpite od 15 eur. Vyznačujú sa jednoduchým dizajnom, sú však praktické a obľúbené. Lacnejšie sú aj novorodenecké fusaky, ich cena sa pohybuje v rozmedzí 20 – 40 eur. Do 40 eur však môžete kúpiť prakticky každý fusak.

Luxusnejšie fusaky je možné vyberať za cenu od 40 – 160 eur. Jedná sa o vysoko kvalitné a krásne modely predovšetkým v zimnom, ale aj celoročnom prevedením. Vďaka obrovskému množstvu výrobkov si vyberú menej aj viac nároční zákazníci.

Porovnať ceny fusakov

Údržba

To, ako sa o fusak starať nájdete napísané pri každom výrobku. Vo väčšine prípadov je možné fusak prať na 30 – 40 °C. Niektoré fusaky je možné sušiť v sušičke, iné musia schnúť na vzduchu.

Z hľadiska údržby sú praktickejšie fusaky vyrobené z prírodných materiálov. Špeciálnu údržbu vyžadujú fusaky plnené pravým husím perím či ovčou vlnou. Ako najvhodnejšiu náplň, čo sa týka údržby, je možné považovať duté vlákno. Tomuto materiálu nevadí častejšie pranie a oceníte aj jeho rýchle schnutie.

Otázky a odpovede

Je lepšie kúpiť fusak od výrobcu kočíka, alebo ho vyberať samostatne?

Mnoho výrobcov kočíkov ponúka medzi rôznym príslušenstvom aj zimný fusak s rukávnikom. Výhodou tohto variantu je praktickosť aj štýlovosť, všetko bude dokonale ladiť. Horšie to však môže byť s kvalitou materiálov a funkčnosťou fusaku.

Pokiaľ o tomto variante uvažujete, vyskúšajte si použitie fusaku v autosedačke, zistite spôsob zapínania a overte si, či sa jedná o rastúci fusak. Všeobecne je však možné povedať, že fusaky, ktoré je možné kúpiť samostatne, patria ku kvalitnejším. Vybrať si môžete materiál, vzhľad atď.

Čo je liek Outlast?

Ide o špecifický funkčný materiál, ktorý výborne reguluje a zároveň vyrovnáva teplotu tela. V tomto materiáli vám nebude zima ani teplo a pomocou outlastu obmedzíte aj potenie, pretože materiál je schopný redukovať vznik potu. Outlast je materiál, ktorý bol špeciálne vyrobený pre kozmonautov, teraz sa však používa pri výrobe rôznych textílií.

Aké sú výhody merino vlny?

Merino vlna je materiál, ktorý výborne reguluje telesnú teplotu. Z tohto materiálu sa vyrába najmä športové oblečenie a najviac ho oceníte v prípade, že bude tvoriť prvú vrstvu vášho oblečenia. Jeho výhodou je výborná absorpcia potu, avšak na rozdiel od bavlny hreje aj v prípade, že je mokrá.

Merino vlna je antibakteriálna a môžu ho tak používať aj tí, ktorí trpia alergiami. Jeho veľkou prednosťou je aj odolnosť a trvanlivosť. Výrobky z merino vlny sú potiahnuté lanolínom, ktorý tvorí ochranný povlak a výrobky chráni pred znečistením av prípade, že k znečisteniu dôjde, oceníte jeho samočistiacu schopnosť.

Záver

Pri výbere vhodného fusaku myslite na jeho praktickosť. Veľkú väčšinu fusakov môžete používať celoročne v kočíku aj autosedačke. Pokiaľ vám nevadí väčšie investície, môžete vybaviť autosedačku obľúbeným zavinovacím fusakom a do kočíka zaobstarať klasický, ideálne rastúci fusak.

Myslite aj na výrobný materiál, miernejšiu zimu zvládnete vo fleecovom alebo plyšovom fusaku, do tuhých mrazov sú vhodnejšie fusaky z merino vlny, husieho peria alebo outlastu.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.kociky.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo