Kolieskové korčule

Pohyb na čerstvom vzduchu má pozitívny vplyv na telesný aj duševný rozvoj. Korčuľovanie na in-line korčuliach je športom, ktorý baví športovcov mnohých generáciách. Korčuľovať môžu malé deti, dospelí jedinci, celé rodiny. Pokiaľ patríte k tým, ktorí nemajú s korčuľovaním na in-line korčuliach žiadnu skúsenosť, môžete využiť rôzne kurzy, kde vás túto zručnosť naučia. Jediné, čo pre tento šport potrebujete je nadšenie a kvalitné korčule.

Pri výbere korčúľ hrá dôležitú úlohu spôsob korčuľovania, ktorý preferujete. Niektoré modely sú určené pre klasické jazdenie, iné korčule vám umožnia skákanie, rýchlostné korčuľovanie, slalom a ďalšie aktivity. A kúpiť môžete aj korčule, ktoré je možné použiť aj na nerovnom teréne, korčuľovať môže na menej upravených chodníkoch alebo lesných cestách.

Porovnať ceny korčulí

Typy

Ponuka korčúľ je čoraz väčšia. Je to dané počtom výrobcov aj rôznych typov korčúľ. Každý typ má trochu iné vlastnosti a sú určené aj rôzne výkonným korčuliarom.

Agresív

Tieto korčule sú vhodné na agresívne korčuľovanie. Poznáte ich nielen podľa malých koliesok umiestnených na krátkom ráme. Tieto korčule majú tiež pevný rám aj topánku. Korčuľovať môžete v skateparku, je s nimi možné skákať alebo napríklad schádzať schody.

Výhodou týchto pevných korčúľ je ich nezničiteľnosť a veľká stabilita. Ak nechcete iba jazdiť, ale prevádzkovať aj rôzne skoky alebo iné triky, bude tento model pre vás tým najvhodnejším.

Freestyle

Tieto korčule majú opäť pevný rám aj topánky. Od predošlého typu sa líšia trochu väčšími kolieskami. Sú vhodné na jazdenie po meste, vyskúšať môžete aj slalom. Tieto korčule patria medzi najviac predávané. Aj tieto korčule sú veľmi stabilné.

Fitness

Tieto korčule majú mäkkú priedušnú topánku a opäť o niečo väčšie kolieska, ktoré vám umožnia rýchlejšiu jazdu. Tieto korčule sú pravdepodobne najobľúbenejšie, sú vhodné pre začiatočníkov aj pokročilých korčuliarov. Fitness korčule majú niekoľko veľkostí koliesok, čím sú kolieska menšie, tým je jazda pomalšia.

Športové

Model určený na rýchle športové jazdenie, ktoré vám umožnia pomerne veľké kolieska. Topánka je o niečo tvrdšia, čo nemusí každému vyhovovať. Korčule sú dobre ovládateľné, využijú najmä tí, pre ktorých nie je problém najazdiť niekoľko desiatok kilometrov denne. Tieto korčule sa však nehodia na jazdu v meste.

Závodné

Tieto korčule sú určené rýchlokorčuliarom. Na prvý pohľad ich poznáte podľa nízkej karbónovej tuhej topánky. Ďalším typickým prvkom sú veľké kolesá a dlhý rám, ktorý korčuli dobre vedie a je stabilný. Tieto korčule sú určené skutočným profesionálom, ktorí nemajú problém s vedením korčule. Nevýhodou týchto korčulí je veľké nepohodlie a to vďaka skutočne pevnej topánke.

Nording

Tieto korčule sú určené na jazdenie v prírode, prašných cestách aj hrubom asfalte. Pri jazde môžete používať aj bežecké palice. Oproti predošlým typom sú súčasťou korčulí iba dve veľké krajné nafukovacie kolesá umiestnené na dlhom ráme. Korčule je zle ovládateľná aj z tohto dôvodu sa odporúča pri jazde používať palice.

Nafukovacie kolesá dobre tlmia nárazy, nevýhodou nafukovacích kolies je možnosť prerazenia. Korčule umožňujú zakúpiť nové kolesá, ktoré v prípade defektu jednoducho vymeníte. Súčasťou korčule je aj lýtková brzda, ktorou si omotáte okolo lýtka, pohybom nohy je možné pri rýchlej jazde korčuli trochu pribrzdiť.

Detské

Detské korčule majú podobu najpredávanejších fitness korčúľ. Líšia sa však možnosťou nastavenia korčule na vhodnú veľkosť. Výhodou je to, že rastie spolu s dieťaťom, ktoré ich tak môže využívať dlhšiu dobu. Korčule obvykle umožňujú nastaviť v 3 – 4 rôznych veľkostiach.

Konštrukcia topánky

Pri výbere korčúľ hrá dôležitú úlohu kvalita topánky. V súčasnosti môžete vyberať medzi 3 typmi:

Soft Boot

Klasické korčule sú určené pre bežné, kondičné aj fitness korčuľovanie. Topánka je vyrobená z mäkkého materiálu, ktorý dobre obopne nohu. Topánky je následne vložená do skeletu vyrobeného z rôznych materiálov. Tu platí jednoduché pravidlo, čím sú drahšie korčule, tým pevnejšie a odolnejšie je skelet.

Tieto topánky sú veľmi pohodlné, ľahko ich zaviažete pomocou šnúrok a na výber máte mnoho dizajnových a farebných prevedeniach. Korčule majú dobrú priedušnosť a sú ľahké. Nevýhodou je menšia stabilita a menšia pevnosť v oblasti členka. Horší je aj prenos sily do jazdy a ovládania.

Hard Boot

V tomto prípade je topánka pevná, najčastejšie vyrobená z plastu. Vzhľadom ju je možné prirovnať k lyžiarskym topánkam. Tieto topánky sú pevnejšie, stabilnejšie a majú dobrý prenos sily. Súčasťou je aj vnútorná topánka, jej kvalita má zásadný vplyv na komfort jazdy.

Korčule sú vhodné na bežné korčuľovanie, obľúbené sú pre Freestyle, Freestyle slalom, silové korčuľovanie a obľúbené sú aj u hokejistov. Topánky je možné použiť aj pre kombináciu s väčšími kolieskami a ich prednosti využijú aj ťažší korčuliari. V kombinácii s kvalitným výrobcom vám tento typ umožní pohodlné jazdenie aj dobré odvetrávanie topánky.

Hybrid Boot

Tieto topánky sú častejšie pri drahších športovejších korčuliach, k dostaniu sú často v špecializovaných predajniach. Tieto topánky majú podobné vlastnosti ako Hardt Boots prevedení.

V prednej a bočnej časti je topánka vyrobená z pevného materiálu, horná časť je mäkká textilná. Vďaka tomu ponúkajú topánky všetky výhody predošlých typov. Lepší je prenos sily, citlivosť ovládania aj stabilita. Nevýhodou je vyššia cena. Tieto korčule môžete použiť na akýkoľvek spôsob korčuľovania.

Materiál rámu

Jednotlivé typy sa líšia dĺžkou rámu aj jeho posadením. Dĺžka rámu podstatným spôsobom ovplyvňuje ovládateľnosť korčule. Rám je vyrobený najčastejšie z plastu alebo hliníka. Menej často narazíte na veľmi pevný karbónový rám. Výrobný rám nie je v prípade korčúľ nijako zásadný parameter.

  • Plastový rám – pre plast je typická menšia odolnosť. V prípade korčulí však toto pravidlo prakticky neplatí. Stabilitu rámu vám zaistí opäť iba kvalitný výrobca. Plastový rám dobre tlmí nárazy, tie nie sú v takej miere prenášané do topánky.
  • Hliníkový rám – je porovnateľne stabilný, o niečo horšie tlmí nárazy.

Dĺžka rámu

Jednotlivé typy sa líšia dĺžkou rámu aj jeho posadením. Dĺžka rámu podstatným spôsobom ovplyvňuje ovládateľnosť korčule.

  • Krátky rám – pri krátkom ráme je predné koliesko mierne predsadené. Túto korčuli je možné ľahko ovládať, korčule môžete veľmi rýchlo preklopiť na predné koliesko. Krátky rám je typický pre Freestyle korčule.
  • Dlhší rám – os predného kolieska je mierne pred topánkou, koliesko je tak posadené väčšou časťou pred špičkou topánky. Korčule sú vďaka tomu stabilnejšie na predo-zadný náklon. S takou korčuľou je však ťažšie jazdiť slalom, na preklopenie na predné koliesko budete musieť vyvinúť pomerne veľkú silu. Dlhší rám je typický pre Fitness korčule.

Kolieska

Pokiaľ budete korčule používať často, budete cca 1 x za sezónu meniť kolieska aj ložiská. U tohto výrobku sú práve kolieska a ložiská spotrebným materiálom. Kvalitné korčule túto výmenu nielen umožňujú, ale zakúpiť môžete aj inú veľkosť kolies. Dôležitejšia ako kvalita kolies je tak kvalita topánky.

Malé kolieska sú pomalšie. Veľká naopak rýchlejšia, dobre si poradí aj s prípadnou nerovnosťou. V prípade, že prejdete nejakú vetvičku alebo kamienok, nedôjde k ich zaseknutiu.

Ideálna veľkosť pre bežné jazdenie je 84 – 90 mm. Začiatočníci si môžu vystačiť s veľkosťou 80 mm. Zdatnejší korčuliari môžu vyberať medzi veľkosťou v rozmedzí 90 – 100 mm.

Značka

Ku kvalitným výrobcom patrí FILA, K2, Tempish, Powerslide, Rollerblade, Nils, Spokey, Bauer a iné.

Cena

Cena zásadným spôsobom ovplyvňuje kvalitu korčúľ. Ak to s korčuľovaním myslíte naozaj vážne, je vhodné vyberať medzi modelmi, ktorých cena začína na 80 eur. Odporúčané cenové rozmedzie pri bežne používaných korčuliach určených na klasické jazdenie, sa pohybuje v rozmedzí  80 – 200 eur.

V prípade občasného používania je možné zaobstarať lacnejšie korčule. Tieto výrobky nemajú príliš kvalitné topánky. Športové korčule kúpite za cca 280 Eur. Drahšie karbónové korčule kúpite za 400 a viac eur. Detské korčule vás budú stáť od 35 – 100 eur. Lacnejšie výrobky sa neodporúčajú vzhľadom na zlú kvalitu topánky.

Porovnať ceny korčulí

Otázky a odpovede

Aký je rozdiel medzi dámskou a pánskou korčuľou?

Pri lacnejších menej kvalitných korčuliach je jediným rozdielom farba. V prípade kvalitných výrobcov je rozdiel v šírke korčule. Dámske korčule sú vzhľadom na stavbu ženského tela užšie. U dámskych korčulí môžete naraziť aj na nižšiu lýtkovú časť.

Pri kúpe korčúľ však nemusíte vždy voliť dámsku alebo pánsku korčuľu. Dôležité je korčule vyskúšať a vyberať na základe vlastného pocitu z jazdy.

Sú lepšie 3 alebo 4 kolieskové korčule?

Tromi kolieskami sú vybavené korčule s väčším priemerom. Tieto korčule sú vhodné pre rýchlu jazdu, kedy vás 4 menšie kolieska brzdia. Vďaka tomu je korčule lepšie ovládateľná. Ostatní korčuliari, pre ktorých nie je rýchlosť tým najdôležitejším, postačia korčule so 4 kolieskami.

Akým spôsobom sa menia kolieska a ložiská?

Výmena je pomerne jednoduchá, zvládnete ju aj doma. Na výmenu vám postačí imbusový kľúč veľkosti 4. Potom už budete pokračovať podľa návodu výrobcu.

Záver

Korčule je nutné pred nákupom vyskúšať. Zásadná je veľkosť, pohodlnosť a kvalita topánky. Kvalitnú topánku spoznáte aj podľa hmatu. Materiál vo vnútri topánky musí byť na pevno, v žiadnom prípade sa nesmie nijako posúvať. Vnútri topánky musí byť dostatočné miesto na pätu aj členok. Noha by sa nemala pohybovať ani pri náklone.

Väčšinu korčúľ môžete zaväzovať pomocou šnúrok, často je však možné korčuli utiahnuť aj pomocou suchých zipsov alebo pracky. Súčasťou niektorých korčúľ je aj koliesko, ktorým korčuli rovnomerne stiahnete od špičky po priehlavok. Tento systém je stále obľúbenejší.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.alza.sk, www.mastersport.sk, www.insportline.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo