Bicykle

Najobľúbenejšie typy bicyklov

Najobľúbenejšie značky bicyklov

Bicykle sú k dostaniu v niekoľkých typoch. Prvý skutočný bicykel môžete kúpiť už 2 ročným deťom, dospelí cyklisti majú výber oveľa väčší. Pri výbere hrá najdôležitejšiu rolu terén, v ktorom sa budete na bicykli pohybovať.

Druhým dôležitým parametrom je frekvencia používania. Podľa toho, ako často budete na bicykli jazdiť, sa musíte rozhodovať medzi bicyklami nižšej alebo vyššej triedy.

Najdôležitejším parametrom je veľkosť kolesa. Tá sa odvíja od veľkosti postavy as výberom vám pomôžu veľkostné tabuľky, ktoré nájdete pri výrobkoch všetkých značiek. Napriek tomu, že sú tabuľky veľmi presné, najlepšie koleso vyberiete na základe testovacej jazdy. Možnosť bicykel otestovať je praktický bonus, ktorý ponúka mnoho dobrých predajcov.

Porovnať ceny bicyklov

Typy

Najdôležitejšie je správne zvoliť typ bicykla. To, aký bicykel budete potrebovať, záleží hlavne na tom, na čo chcete bicykel používať.

Pre bežných užívateľov, ktorí chcú bicykel predovšetkým pre rýchlejší pohyb v meste, sú vhodné mestské bicykle. Jednoduché horské bicykle využijete na rôznom teréne. Pre vytrvalostných jazdcov, ktorí si chcú užiť predovšetkým rýchlu jazdu, by mali zvoliť cestný typ bicykla.

Mestský bicykel

Pre rekreačné jazdenie alebo pohyb po meste sú ideálne cestné bicykle, ktoré patria k najlacnejším. Bicykel je vo väčšine prípadov vybavený rôznymi doplnkami a umožňujú aj mnohé dokúpiť. Mestský bicykel je obľúbený aj u starších cyklistov, vďaka sukňovému rámu je nasadnutie na bicykel veľmi jednoduché.

Cestný bicykel

Cestný bicykel je určený iba na jazdu po cestách, do terénu tento typ nie je vhodný, pretože cestný bicykel má veľmi úzke plášte. Cestný bicykel sa líši aj konštrukciou, ktorá vám ponúkne aerodynamický posed. Kolesá majú nižšiu hmotnosť a veľmi malý valivý odpor. Na bicykli nenájdete žiadne doplnky, ktoré by zbytočne zvyšovali hmotnosť bicykla.

Horský bicykel

Horské bicykle nájdete tiež často pod skratkou MTB. Tieto bicykle sú ideálnym prostriedkom na jazdu v teréne. Vďaka širším plášťom s hrubou vzorkou ich nezastaví žiadna prekážka. Horské bicykle sa líšia typom rámu, lacnejšie majú pevný rám, športovejšie bicykle majú rám aj prednú vidlicu odpruženú.

Tieto bicykle je možné používať aj v naozaj náročnom teréne. Ak si chcete užiť aj jazdu po spevnenom teréne, máte možnosť pri niektorých bicykloch odpruženie uzamknúť. Tieto bicykle možno pochopiteľne použiť aj pri jazde na ceste, rýchlosť však bude o niečo menšia ako pri bicykloch crossových.

  • Celoodpružené bicykle – sú označované ako full. Tieto bicykle je možné vziať aj do náročného terénu. Ich cena aj hmotnosť je vyššia, bicykel je však veľmi pohodlný.
  • Bicykel s predným odpružením – označený je ako hardtail. Je vhodné do menej náročného terénu, jazda je rýchlejšia a cena nižšia.

Gravel

Špeciálne hybridné bicykle, ktoré vznikli krížením horského a cestného bicykla. Na ceste sú bicykle sympaticky rýchle a vhodné sú aj do ľahšieho terénu. Plášte sú širšie, rám má rovnakú podobu ako pri cestných bicykloch, avšak posed nie je taký športový.

Trekingový a crossový bicykel

Tieto bicykle sa v zásade nijako nelíšia, oba typy sú ideálne na jazdu po spevnených komunikáciách, v prípade trekingových bicyklov máte však k dispozícii viac príslušenstva. Kolesá majú užšie plášte, vzorka je jemnejšia. Vďaka tomu si môžete vychutnať rýchlu jazdu.

Elektrobicykel

Veľkým fenoménom posledných rokov sú elektrobicykle. Jedná sa o jedny z najdrahších kolies, ktoré sú doplnené o elektromotor, ktorý je poháňaný batériou. Veľmi dôležitým parametrom je pri výbere dojazd elektromotora.

Na základe umiestnenia motora môžete vyberať elektrobicykel so zadným alebo stredovým pohonom.

  • Zadný pohon – je typický pre trekingový, mestský alebo skladací bicykel.
  • Stredový pohon – je súčasťou horských alebo krosových bicyklov.

Určenie

Bicykle sú rozdelené aj podľa toho, pre koho sú určené. Inú konštrukciu majú pánske a dámske bicykle. Samostatnou kapitolou sú bicykle pre deti.

Pánska

Nie všetky pánske bicykle sú určené iba mužom, mnoho výrobkov v tejto kategórii patrí medzi unisex bicykle. Preto je možné považovať túto kategóriu za bicykle pre cyklistov všetkých veľkostí.

Dámska

Dámske bicykle sú vhodné naozaj iba pre ženy. Na rozdiel od unisex kolies majú dámske kolesá šikmú rámovú rúrku. Rozdiel je aj v konštrukcii, dámske kolesá majú rám prispôsobený pre menšiu postavu aj kratšiu dĺžku končatín, užšie sú aj riadidlá.

Detská

Najmenšie detské bicykle majú veľkosť 12´´, tieto bicykle sú vhodné už pre 2 ročné deti. Najväčšia veľkosť v kategórii detských bicyklov je 24 alebo 26´´. Kolesá sú prispôsobené deťom, avšak predovšetkým väčším veľkostiam nechýba odpruženie ani potrebná prehadzovačka.

Rám

Rám by vás mal zaujímať nielen po tvarovej stránke, veľmi dôležitý je aj výrobný materiál. Ten má vplyv na odolnosť aj hmotnosť bicykla. Snahou výrobcov je materiály neustále zdokonaľovať, aby bol rám čo možno najľahší, napriek tomu však čo možno najviac pevný s dlhou životnosťou.

Najbežnejším výrobným materiálom je hliník, oceľ, titán a karbón. To, ktorý materiál zvolíte, sa pochopiteľne podpíše aj na obstarávacej cene.

  • Oceľ – kolesá s oceľovým rámom patria k tým cenovo najdostupnejším, čo svedčí o mnohých negatívach tohto materiálu. Ide síce o pevný materiál, ktorý patrí k odolným, je však ťažký a je aj náchylný na koróziu. Lacné kolesá sú vyrobené z Hi-Ten ocele, drahšie z chróm molybdénovej ocele.
  • Hliník – tiež hliník je typický pre lacnejšie bicykle, z tohto materiálu bývajú vyrobené najmä krosové a trekingové bicykle. Výhodou hliníka je nižšia hmotnosť, vzhľadom na to, že patrí medzi mäkké materiály, je bežne spracovávaný do zliatin. Aby bola zachovaná potrebná pevnosť, majú hliníkové rámy väčší priemer. Hliníkový rám môže byť vyrobený lepením alebo zváraním.
  • Karbón – jedná sa veľmi kvalitný materiál, čo sa odráža na vyššej cene bicykla. Karbón je veľmi pevný, ale až 5x ľahší ako oceľ. Karbón je spracovávaný v kombinácii s ďalšími materiálmi, rámy sú schopné tlmiť vibrácie.
  • Titan – najdrahšie kolesá majú titánový rám. Titan je materiál so samými pozitívami, bicykel je ľahký a veľmi pevný, titánový rám nepodlieha korózii a výborne tlmí vibrácie.

Veľkosť rámu

Veľkosť rámu je nutné vyberať podľa výšky postavy. Ide o vzdialenosť medzi koncom hornej rúrky a stredovou osou. Veľkosť je udávaná v palcoch alebo centimetroch a podľa typu konštrukcie sa môže trochu líšiť. Aby ste zistili, že vám bicykel veľkostne sedí, vyskúšajte sa postaviť obkročmo nad bicykel. V tomto postoji by ste mali mať hornú rúrku vo vzdialenosti cca 5 cm pod rozkrokom.

Pred tým, než bicykel vyskúšate, pomôže sa vám zorientovať veľkostná tabuľka. V nej je uvedená výška postavy aj veľkosť rámu, či výška sedlovej konštrukcie. Niekedy výrobcovia uvádzajú veľkosť v rovnakom značení ako je značenie oblečenia.

Pri detských bicykloch je kľúčovým parametrom priemer bicykla. Pri výbere detského bicykla je opäť kľúčová výška postavy. Ak chcete kúpiť bicykel ako darček, môže od vás predajca chcieť aj údaj o dĺžke rozkroku po zem.

Brzdy

Na výber máte z 2 typov bŕzd:

  • Kotúčové – náročnejší cyklisti by mali voliť tento typ bŕzd, ktoré sa vyznačujú vyššou účinnosťou a dlhšou životnosťou.
  • Ráfikové – sú jednoduchšie, lacnejšie a ich údržba je jednoduchšia. Tento typ nájdete iba na niektorých typoch kolies. V prípade horských sa napríklad už prakticky nevyskytujú.

Značka

Výrobcov bicyklov je celý rad. Obľúbené sú kolesá značiek Crussis, Olpran, Trek alebo napríklad Scott.

Kvalitní výrobcovia vám umožnia dokúpiť aj veľké množstvo príslušenstva, ktorým môžete doplniť niektoré typy. Samozrejmosťou by mala byť možnosť zakúpenia náhradných dielov. Vhodné je si overiť, akým spôsobom bude prebiehať potrebný servis.

Cena

Medzi najlacnejšie patria detské bicykle, ktoré kúpite za cenu do 80 eur. Jedná sa o bicykle určené najmenším deťom od veku od 2 – 4 rokov. Ich súčasťou sú aj prídavné kolieska. Od 200 – 400 eur kúpite prakticky všetky typy detských bicyklov a prvé bicykle určené dospelým. V tejto kategórii je však výber skôr malý.

Oveľa väčší výber máte v rozmedzí 400 – 790 eur. Tu si už vyberú menej nároční alebo rekreační cyklisti. Náročnejšie potom budú musieť za bicykel zaplatiť 1 180 a viac tisíc eur. Cena elektrobicyklov začína na cca 590 eur. Tieto lacné bicykle sú vhodné pre mestskú premávku a vyznačujú sa malou kapacitou batérie. Cena kvalitnejších bicyklov začína na cca 1 180 eur.

Porovnať ceny bicyklov

Údržba

Bicykel sa nezaobíde bez pravidelnej údržby a občasného servisu, ktorý vám poskytne predajca. Servisnú prehliadku by ste mali podstupovať ideálne 1x ročne, veľmi záleží aj na frekvencii používania.

Čo sa týka samotného čistenia, postačí rám podľa potreby umyť vodou. Špeciálna starostlivosť vyžaduje reťaz, ktorú by ste mali čistiť špeciálnymi prostriedkami. Reťaz je nutné tiež pravidelne mazať, na čo je nutné používať vhodný olej. Pravidelným mazaním predídete možnému škrípaniu a opotrebovaniu ozubených kolies. Podľa odporúčania by sa mala reťaz mazať po najazdení 150 km.

Otázky a odpovede

Čo sú All mountain bicykle?

Tieto bicykle sú ideálne do hôr alebo iných kopcovitých terénov. Schádzať s ním môžete aj singletrekové oblasti. Bicykel má napospol celoodpružený rám, posed je vzpriamený. Toto kolo by malo byť používané so špeciálnym typom helmy, ktorá bezpečne ochráni všetky časti hlavy.

Aký je najlepší bicykel do mesta?

Do mesta môžete vyraziť na jednoduchom mestskom bicykli, využiť môžete aj horský bicykel. Veľmi obľúbené sú aj skladacie bicykle, ktoré sú ideálne aj na prepravu mestskou hromadnou dopravou.

Čo je súčasťou povinnej výbavy?

Každé kolo by malo byť vybavené 2 brzdami. Kolesá pre najmenšie deti však mávajú spravidla iba 1 brzdu, pretože je ich súčasťou brzda šliapací. Chýbať by nemali odrazky a aspoň zadné svetlo. Povinnosťou cyklistu je potom bicykel vybaviť aj predným svetlom.

Záver

Na začiatku zvážte, kde hlavne chcete bicykel používať. Medzi najuniverzálnejšie pravdepodobne patria horské bicykle, ktoré vám poslúžia v akomkoľvek teréne. Tí, ktorí chcú bicykel využiť, ako bežný prostriedok môžu kúpiť mestské, crossové alebo gravel bicykel.

Milovníci rýchlej jazdy sa nezaobídu bez cestného bicykla. Najdôležitejším parametrom je výška rámu, ktorá má vplyv na komfortnú jazdu. Správne zvolená veľkosť zabráni možnej bolesti krčnej chrbtice a chrbta. To, či vám bicykel sadne, zistíte na základe testovacej jazdy.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.alza.sk, www.sportservis.sk, www.bigbike.sk, www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo