Rámy na bicykle

Pokiaľ chcete začať jazdiť na bicykli, je potrebné pri nákupe zvážiť niekoľko parametrov. Jedným z nich je aj rám kolesa, ktorý sa určuje hlavne podľa výšky postavy, ale dá sa zmerať aj iným spôsobom. Výškou rámu sa rozumie vzdialenosť medzi stredovou osou a koncom sedlovej rúrky rámu. Prečítajte si o tom, čo všetko musíte pri výbere rámu na kolesá zvážiť, aby ste vybrali to, čo vám sedí.

Porovnať ceny rámov

Veľkosti rámov na kolesá

Veľkosti sa udávajú v palcoch, centimetroch alebo konfekčných veľkostiach, na ktoré sa ale nemôžete na 100% spoľahnúť. Záleží tiež na tom, čo preferujete vy a aký konkrétny rám vám príde najlepšie. Nedá sa teda orientovať len podľa tabuľky, ale pokiaľ nemáte na výber, alebo sa chcete všeobecne informovať, dokáže vám poslúžiť. Správna veľkosť kolesa nie je závislá len od samotnej výšky rámu, ale aj od celkovej geometrie kolesa.

Pretože sa u niektorých výrobcov stretnete s označením navyše vo forme konfekčných veľkostí, poďme si povedať, čo od jednotlivých písmen očakávať a pre koho sú určené. Existujú aj varianty XXS, XS, XXL, my uvádzame iba základné konfekčné veľkosti.

Veľkosť rámu S – 16 palcov

Pre osoby menšej postavy (od 150 do 160 cm) sa perfektne hodí veľkosť rámu S, ktorý zodpovedá 16 palcom.

Veľkosť rámu M – 18 palcov

S výškou od 170 cm vám bude vyhovovať veľkosť rámu M, vďaka ktorej sa bude koleso pohodlne riadiť.

Veľkosť rámu L – 20 palcov

Rovnováhy aj pohodlie zároveň sa tiež dočkajú jedinci s priemernou výškou, ktorí zvolia veľkosť rámu L, ktorá sa rovná 20 palcom.

Veľkosť rámu XL – 22 palcov

Pre vysokých ľudí bude najlepšou voľbou veľkosť rámu XL s 22 palcami.

Materiál

Rám kolesá sa vyrába z niekoľkých materiálov, každý z nich má svoje výhody aj nevýhody, a tak záleží na tom, čo konkrétne preferujete vy. Podľa materiálu sa odvíja aj cena, ktorá je u tých najlepších skutočne vysoká.

Oceľ

Predtým bola oceľ pri výrobe kolies hojne využívaná, dnes už býva nahradzovaná zliatinami hliníka, pretože tie oproti nej nepodliehajú korózii a sú ľahšie. Oceľ je však odolná, pevná a dlho vydrží. V dnešnej dobe sa s oceľou stretnete pri lacnejších rámoch, výnimkou ale nie je ani pri drahších modeloch, kde v tej najvyššej kvalite odoláva vibrácii a nerovnostiam, rovnako tak disponuje nižšou hmotnosťou. Oceľ je najlacnejší zo všetkých vymenovaných materiálov.

Hliník

Pretože je tento materiál lacný, ale zároveň užívateľsky prívetivý, uvidíte ho pri rámoch na kolesá najčastejšie. Má nízku hmotnosť, je mäkšia, a preto rúrky rámu bývajú silnejšie. Ich nevýhodou je však nižšia životnosť. Vyskytujú sa ako pri horských, terénnych, tak cestných modeloch.

Karbón

Karbón je taktiež skvelým materiálom, ktorý je pevný a ľahký. Jeho nevýhodou je nízka odolnosť proti nárazu z opačného smeru, než na aký je rám konštruovaný, napríklad pri nehode. Rám kolesa tak môže byť nenávratne zničený. Keby sa tak náhodou stalo, v niektorých prípadoch sa dá zachrániť a opraviť. Medzi jeho ďalšie výhody patrí aj tlmenie vibrácií a nerovností pri jazde.

Titán

Ten najdrahší materiál je titán, jeho cena stúpa až k 2132 eur, pretože je náročný na spracovanie a jeho opravy sú taktiež zložité. Vyniká svojou ľahkosťou i pevnosťou, preto sa používa na tie najluxusnejšie kolesá, ktoré sú určené profesionálom.

Ako zmerať veľkosť rámu?

Okrem tabuľky je možné správnu veľkosť rámu zmerať aj inými spôsobmi. Ak stojíte obkročmo nad kolesom, mali by ste mať medzi rozkrokom a hornou rámovou rúrkou medzeru cca 5 cm. Pri kolesách pre dospelých záleží nielen na veľkosti, ale aj na jazdnom štýle a druhu terénu.

Rozdiel tiež môže byť medzi ženou a mužom, ktorých telesné proporcie sa líšia, a tak tomu musí byť koleso uspôsobené. Ženy sú kratšie a majú výraznejší sloping (sklon) hornej rámovej rúrky pre lepšie nasadanie a zosadnutie.

Funkcia

Rám kolesá je fakticky najdôležitejšou časťou akéhokoľvek kolesa. Tvorí tzv. geometriu kolesá, ktorá zásadne ovplyvňuje správanie kolesa za jazdy aj pocit samotného jazdca z jazdy. Ak teda chcete, aby bola jazda pohodlná a zároveň bezpečná, dajte si pri výbere záležať, ideálne si koleso vyskúšajte, pokiaľ je to možné.

Zároveň nezabúdajte na správne nastavenie výšky sedla – pri sedení by ste mali dosiahnuť takmer prepnutú nohu pätou na pedále. V pohybe by mala byť noha ľahko pokrčená a umiestnená tak, aby sa pedálu dotýkala špička chodidla.

Značka

Pretože sa rámy na kolesá ako samostatne nepredávajú, uvedieme tu značky kolies. Medzi najznámejšie patrí napríklad Author alebo napríklad Cannondale, ktoré sa zameriavajú na kolesá, elektrobicykle a rámy.

Cena

Ceny kolies sa celkovo líšia podľa toho, aký materiál je na ich výrobu použitý. Už sme si povedali, že najlacnejšie sú oceľové kolesá, ktoré sa pohybujú od 255 do 427 eur.

Hliníkové zliatiny sú hneď za oceľou. Konkrétne vaše koleso z hliníka vyjde pokojne iba na 427 eur, dosahuje ale aj takmer 1 279 eur. Karbón už je na tom o trochu lepšie s vlastnosťami, preto je aj o niečo drahšie. Zoženiete ho od 637 až do takmer 2983 eur. A posledný titán, najdrahší materiál zo všetkých. Ten neklesne pod cenu 2 132 eur, stúpa však ale až k 4261 eur. Vďaka svojej vysokej cene sú kolesá z titánu vhodné iba pre skutočných profesionálov, ktorým záleží na tých správnych parametroch a kvalite viac, než ostatným.

Porovnať ceny rámov

Údržba

Aby ste zamedzili poškodeniu alebo obyčajnému zašpineniu, používajte kvalitný lak (nástrek), ktorý odolá poškriabaniu. Pokiaľ chcete rám ochrániť ešte o niečo lepšie, použite špeciálnu fóliu. Jej rozmery sú buď univerzálne alebo sa vyrábajú sady priamo narezané pre daný model kolesá. Pri celkovom čistení kolesa rám kolesa umyte prúdom vody, kolesá očistite ručne kefou či špongiou.

Otázky a odpovede

Na čo slúži rám na kolesá az akého materiálu sa vyrába?

Rám na koleso je dôležitou súčasťou, vlastne tou najdôležitejšou, pretože určuje, ako sa vám bude na kolesu jazdiť a ako sa koleso bude správať pri jazde. Materiálov máte na výber niekoľko, najlacnejší je karbón, najdrahší titán, niekde medzi sú oceľ s hliníkom.

Ako zistím ideálnu veľkosť rámu na kolesá?

Existujú tabuľky, ktoré opisujú podľa výšky človeka ideálnu veľkosť rámu, a to ako v centimetroch, palcoch, tak aj v konfekčných veľkostiach.

Pretože ide ale len o orientačné tabuľky, možno veľkosť rámu zistiť aj tak, že si cyklista stúpne obkročmo nad koleso a mal by mať medzi rozkrokom a hornou rámovou rúrkou medzeru cca 5 cm – tak vie, že je veľkosť rámu správna. Pri kolesoch pre dospelých záleží nielen na veľkosti, ale aj na jazdnom štýle a druhu terénu. Ideálne si teda koleso vyskúšajte, než si ho kúpite.

Ako na údržbu rámu na kolesá?

Aby ste zamedzili poškodeniu alebo obyčajnému zašpineniu, používajte kvalitný lak (nástrek), ktorý odolá poškriabaniu. Pokiaľ chcete rám ochrániť ešte o niečo lepšie, použite špeciálnu fóliu. Jej rozmery sú buď univerzálne alebo sa vyrábajú sady priamo narezané pre daný model kolesá. Pri celkovom čistení kolesa rám kolesa umyte prúdom vody, kolesá očistite ručne kefou či špongiou.

Záver

Rámy na kolesá sú dôležitou súčasťou, ktorá tvorí tzv. geometriu kolesa, ktorá má vplyv na kvalitu jazdy aj to, ako pohodlne sa vám sedí. Podľa výrobného materiálu sú menej alebo viac odolné a tiež lacnejšie či drahšie. Vyberajte múdro a pokiaľ je to možné, vždy si koleso vyskúšajte, aby ste si boli istí, že sa vám na ňom bude dobre jazdiť.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo