Čerpadlá

Najobľúbenejšie typy čerpadiel

Čerpadlo na vodu je všestranný pomocník, používať ho môžete pri zalievaní záhrady. S jeho pomocou môžete zásobovať vodou vašu domácnosť alebo chatu, používať ho môžete pri čerpaní vody z bazéna alebo napríklad zo zbernej nádoby na vodu.

Pred výberom si najskôr položte otázku, či potrebujete čerpadlo alebo rovno domácu vodáreň. Čerpadlo je jednoduchšie zariadenie, ktoré budete spravidla obsluhovať ručne. Hodí sa na zalievanie záhrady alebo iné skôr občasné použitie. Ak chcete, aby sa čerpadlo zaplo automaticky napríklad pri otočení kohútika, budete potrebovať drahšiu domácu vodáreň.

Ďalej musíte zvážiť aký prietok, pri akom tlaku budete od čerpadla požadovať. V bežnej domácnosti sa prietok udáva 2 000 – 4 000 litrov/hodinu. Poznať musíte aj dopravnú výšku, ktorú môžete odhadnúť alebo ju stanoviť presným výpočtom.

Porovnať ceny čerpadiel

Typy

Čerpadlá sa rozdeľujú na dva hlavné typy. To, aké čerpadlo je vhodné na vaše účely, záleží na tom, čo chcete čerpať.

  • Odstredivé čerpadlo – používa sa na čerpanie pitnej aj úžitkovej vody. Vyznačujú sa vysokým prietokom, spoľahlivosťou a nenáročnosťou.
  • Objemové čerpadlo – do skupiny objemových čerpadiel patria čerpadlá lamelové, závitovkové, piestové a membránové. Objemové čerpadlá sa používajú pre vyššie tlaky a menšie prietoky.

Druhy čerpadiel

Čerpadlá sú na trhu zastúpené niekoľkými typmi. Každé čerpadlo má svoje pre a proti a každé môžete využívať trochu iným spôsobom.

Domáca vodáreň

Používajú sa pre automatickú dodávku vody, domáce vodárne sa spúšťajú aj vypínajú úplne automaticky. Hnacím motorom je pre nich tlak a prietok vody. Pomocou domácej vodárne budete môcť domácnosť zásobovať vodou z vlastných zdrojov. Zvýšite tlak vody v rozvode, napríklad pri splachovaní, praní bielizne, zalievaní alebo pri akýchkoľvek iných úkonoch.

V domácej vodárni môže byť ponorné alebo povrchové čerpadlo.

  • Povrchové čerpadlo – s jeho pomocou budete môcť čerpať vodu zo studne hlbokej maximálne 8 metrov. Použiť ich môžete pri čerpaní vody z nádrže, záhradných sudov alebo nádrže.
  • Ponorné čerpadlo – tieto čerpadlá sú ideálne do hlbokých vrtov alebo studní.

Ponorné čerpadlo

Ponorné čerpadlá pracujú na inom princípe ako čerpadlá povrchové. Zatiaľ čo povrchové čerpadlá vodu sajú, ponorné ju vytláčajú. Použiť ich môžete pri čerpaní čistej ale aj znečistenej vody. Ponorných čerpadiel je niekoľko typov. Univerzálne čerpadlo – používa sa pri prečerpávaní vody zo sudov alebo iných nádrží a bazénov.

Konštrukcia čerpadla je doplnená o kvalitné tesnenie, ktoré je umiestnené medzi motorovou a hydraulickou časťou. Motor je za chodu ochladzovaný čerpanou vodou. Aby nedošlo k prehrievaniu, je nutné, aby bolo čerpadlo ponorené do vody.

Kvôli neustálemu kontaktu s vodou sú čerpadlá veľmi odolné a ošetrené tak, aby boli chránené pred koróziou. Súčasťou veľkého množstva ponorných čerpadiel je aj plavákový spínač, ten plní okrem iného bezpečnostnú funkciu a stará sa o automatické vypínanie a zapínanie čerpadla, podľa výšky hladiny vody. Vďaka plaváku nepôjde čerpadlo na sucho.

  • Tlakové čerpadlo – vyčerpá vodu z väčšej hĺbky pomocou väčšieho tlaku. Tlakové čerpadlá sa vyznačujú veľkou dopravnou výškou. Ak však potrebujete prečerpať vozidlo z menšej nádrže alebo bazéna, môžete použiť malé univerzálne čerpadlo.

Malé čerpadlá mávajú zvyškovú hladinu do 3 mm, vďaka čomu vyčerpajú vodu skoro do sucha. Použiť ich môžete aj v prípade havárií, keď napríklad potrebujete vyčerpať vodu zo zatopených vnútorných priestorov.

  • Čerpadlo do vrtu/vretenové čerpadlo – tieto čerpadlá patria do kategórie špeciálnych a použiť ich môžete na čerpanie vody zo studne alebo vrtu.
  • Čerpadlo do studne – tieto čerpadlá sa od predošlých líšia konštrukciou. Ponorné čerpadlá do studne sú väčšie, ale vzhľadom na odlišnú konštrukciu je ich obstarávacia cena nižšia. Používajú sa všade, kde je nutné vodu prečerpať na dlhú vzdialenosť.
  • Sudové čerpadlo – vďaka špeciálnej konštrukcii a teleskopickej trubici sú čerpadlá schopné vyčerpať vodu z menších vodných nádrží a sudov.

Povrchové čerpadlo

Povrchovým alebo tiež odstredivým čerpadlom odčerpáte čistú alebo mierne znečistenú vodu. Povrchové čerpadlo nesmie byť ponorené vo vode, pracovať musí na sucho. Odstredivé čerpadlo dosahuje veľký prietok, ich prednosťou je aj dlhá životnosť, spoľahlivosť a prakticky nulová údržba.

Sú aj cenovo dostupné a patria tak k najpoužívanejším. Na svoj chod potrebujú povrchové čerpadlá elektrickú energiu, v miestach, kde nie je k elektrike prístup, môžete použiť čerpadlo benzínové.

Povrchové čerpadlá sa vyrábajú z rôznych materiálov:

  • Plast – jednoduché záhradné čerpadlá bývajú vyrobené z plastu. Sú lacnejšie a použiť ich môžete pri zalievaní záhrady.
  • Liatina – liatina sa používa na výrobu výkonných a veľmi odolných čerpadiel.
  • Nerez – čerpadlá z nerezu môžete používať v miestach, kde je vysoká vlhkosť.

Obehové čerpadlo

Sú známe aj ako cirkulačné čerpadlá a používajú sa pri vykurovaní obytných aj iných budov, kedy zaisťujú cirkuláciu teplej vody. Bývajú však aj súčasťou klimatizačných a chladiacich systémov. Kvalitné obehové čerpadlo musí byť spoľahlivé, bezporuchové, musí byť tiež účinné a nenáročné na spotrebu elektriny.

Čerpadlá, ktoré sa používajú vo vykurovacích systémoch, môžu byť suchobežné alebo mokrobežné.

  • Suchobežná – majú oddelený motor od hydraulickej časti. Čerpadlo je chladené vzduchom a musí mať samostatné mazanie.
  • Mokrobežná – vykurovacia voda prúdi okolo rotujúcich častí. Vykurovacia voda sa stará o chladenie motora aj mazanie ložísk. Mokrobežné čerpadlo sa montuje do potrubia a používa sa vo vykurovacej sústave.

Kalové čerpadlo

Špeciálne čerpadlo, ktorým môžete čerpať fekálie, splašky, poľnohospodársky kal, priemyselné naplaveniny atď. Čerpadlo si poradí s bahnom, ílom, kamennou drvinou, pieskom, abrazívnymi látkami.

Kalové čerpadlá väčšinou patria do kategórie ponorných a ponoriť ich môžete priamo do čerpanej tekutiny. Kúpiť však môžete aj povrchové ponorné čerpadlo alebo čerpadlo poháňané benzínovým motorom. Dôležitým parametrom je maximálna priechodnosť, ktorá určuje, aké veľké zložky môžu čerpadlom prejsť bez toho, aby došlo k upchatiu.

  • Domáce použitie – tu býva priechodnosť najčastejšie od 5 – 50 mm.
  • Priemyselné – veľké čerpadlá majú priechodnosť 75 mm a viac mm.

Aj tieto čerpadlá mávajú často plavákový spínač, ktorý sa stará o bezpečný automatický chod. Spínač čerpadlo zapína a vypína podľa toho, ako klesá alebo stúpa hladina kvapaliny.

Prietok

Dôležitým parametrom pri každom čerpadle je množstvo vyčerpanej vody za určitý časový úsek. Prietok je označovaním písmenom Q a uvádzaný je v jednotkách m3/hod. Aby ste zvolili správny prietok, mali by ste byť schopní odhadnúť vašu súčasnú spotrebu vody v domácnosti. Orientačný prietok pri záhradných čerpadlách je od 0,7 – 1,5 m3/hod. Prietok by mal byť vyznačený na každom čerpadle.

Dopravná výška

Parametre udáva, do akej výšky je čerpadlo schopné vodu dostať. Dopravná výška je značená písmenom H. Dopravná výška súvisí s tlakom, ktorý sa nachádza na odberovom mieste. Na výšku 10 metrov sa počíta s 1 barom, teda 0,1 MPa.

Značka

Na trhu je výber naozaj veľký, o čom svedčí aj veľké množstvo výrobcov. Medzi tie hlavné patrí Calpeda, Ebara, HCP, Pumpa, Gardena, Güde, Proteco, EASYPUMP a ďalšie.

Cena

Cena čerpadla je závislá od typu, najlacnejšie sú záhradné čerpadlá, ktorých cena sa pohybuje od 40 – 120 eur. Za rovnakú cenu je možné kúpiť aj čerpadlo kalové, sudové a bazénové. Domácu vodáreň kúpite za 280 eur. Do 400 eur. kúpite prakticky akékoľvek čerpadlo. Čím drahšie čerpadlo kúpite, tým väčšiu kvalitu môžete očakávať.

Porovnať ceny čerpadiel

Otázky a odpovede

Ako sú čerpadlá poháňané?

Drvivá väčšina čerpadiel je poháňaná elektrickým prúdom. Vďaka tomu nevyžadujú žiadnu náročnú údržbu a ich obsluha je veľmi jednoduchá.

V miestach, kde nie je možné pripojenie k elektrike, môžete použiť čerpadlá s benzínovým alebo naftovým pohonom. Výhodou týchto čerpadiel je vysoký výkon, nevýhodou potom zložitejšia obsluha a predovšetkým údržba. Snáď každý sa už vo svojom živote stretol s jednoduchou záhradnou pumpou, ktorá funguje na ručný pohon.

Čím odsať olej?

Olej alebo naftu budete môcť odsať špeciálnym čerpadlom na olej. Vyberať môžete medzi ručnou a elektrickou odsávačkou nafty. Ručný vám postač na občasné odsatie malého množstva oleja, elektrická alebo pneumatická odsávačka na naftu nájde svoje využitie v rôznych dielňach alebo autoservisoch.

Na odsatie paliva alebo oleja budete môcť použiť čerpadlo na vŕtačku. To môžete použiť v kombinácii bežnou elektrickou vŕtačkou.

Čo je samonasávacia schopnosť?

Čerpadlá so samonasávacou schopnosťou môžu nasať vodu z hĺbky 8 metrov. Tieto čerpadlá majú tiež schopnosť odsať vzduchové bubliny zo sacieho potrubia a použiť ich môžete aj v nezavodnenom potrubí.

Záver

Ponuka rôznych čerpadiel je skutočne veľká. Mnohé čerpadlá je možné použiť na konkrétny účel a pri každom tak budete sledovať trochu iné parametre. Pri každom čerpadle by ste však mali prihliadnuť na kvalitu konštrukcie a výkonu. Medzi ďalšie parametre, ktoré by ste mali sledovať pri každom čerpadle, patrí aj množstvo čerpanej kvapaliny, výška a vzdialenosť, do akej chcete kvapalinu čerpať.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.pumpa.eu, www.instalatershop.sk, www.eshop.belumi.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo