Záhradné hadice

Vlastníci záhrady sa nevyhnú pravidelnému zavlažovanie stromov, rastlín alebo zeleniny. Hadicu však využijete aj pri starostlivosti o okolí domu, alebo pri umývaní auta a iných strojov. Pomocou hadice sa môžete ochladiť, pripojiť ju môžete k detskej šmykľavke, vodné dráhe a samozrejme ju využijete aj pri napúšťaní bazéna alebo vírivky.

Všetky tieto skutočnosti je potrebné pri výbere hadice zvážiť. Okrem dĺžky a materiálu hadice hrajú v rozhodovaní zásadnú úlohu koncovky, ktoré je možné k hadici pripojiť. Okrem nich je však možné hadica doplniť ďalším príslušenstvom, či už sú to spojky, rozdvojky, ale aj zavlažovacie automat alebo hodiny.

Porovnať ceny hadíc

Typy

Záhradné hadice sú k dostaniu v dvojitom prevedení. Okrem klasickej hadice môžete vyberať medzi veľkým množstvom zmršťovacích hadíc.

Klasická

Klasickou hadicou je myslená pevná a nie príliš skladná hadice, ktorú nebudete musieť pravidelne ukladať a je skôr po celú sezónu k dispozícii v rozmotanom stave. Aj túto hadicu je samozrejme možné po každom použití zmotať a uskladniť, práca je však náročnejšie a nevýhodou je aj väčšia hmotnosť a náročnosť na priestor.

Zmršťovacie

Ak budete po hadicu vyžadovať menší rozmer po zbalení, bude pre vás vhodnejšie zaobstarať zmršťovaciu hadicu. Tá zásadne mení veľkosť vo chvíli, keď sa z hadice vypustí voda. Tiež túto hadicu využijete akýmkoľvek možným spôsobom ako tú klasickú a umožňuje napojiť ďalšie príslušenstvo.

Táto hadica je vďaka svojmu malému rozmeru vhodnejšie na terasu alebo balkón, kde oceníte práve jej malé priestorové nároky.

Materiál

Najčastejším výrobným materiálom je vinyl alebo guma a kúpiť môžete aj hadicu vyrobenú z oboch materiálov. U zmršťovacích hadíc je pre výrobu použitých niekoľko rôznych materiálov, ktoré nie sú často nijako špecifikované. V tomto prípade treba zohľadniť kvalitného výrobcu.

Vinyl

Výhodou vinylové hadica je nižšia hmotnosť a menšie obstarávacia cena. Nevýhodou je väčšia náchylnosť k poškodeniu a to ako k zauzlování, tak praskanie. Jej životnosť môže skrátiť žiar slnka i mráz. Túto hadicu je vhodnejšie zvoliť iba v prípade občasného používania. Tieto hadice bývajú často spevnené polyesterom.

Guma

Väčšiu výdrž ponúkne hadica vyrobená z gumy. Táto hadica je odolnejší voči praskaniu aj zauzlování a nepoškodí ju ani horúca voda. Gumovú hadicu môžete nechať na slnku, pred mrazom je však vhodnejšie aj túto hadicu uskladniť na suché miesto.

Priemer hadice

Záhradné hadice sú k dostaniu v rôznych vnútorných priemeroch. Podľa priemeru sa líšia aj prietok hadice. Najobľúbenejšie je zrejme ¾ coulový hadice, ktorej približný prietok je 90 litrov / minútu. Tento priemer je vhodný pre zalievanie väčších záhrad. Kúpiť môžete tiež napríklad ½ coulový hadicu, v tomto prípade je prietok 35 litrov / minútu.

Hadica je vhodnejšie skôr na menšie záhrady. Pre veľké pozemky môžete zakúpiť 1 coulový hadicu s prietokom až 200 litrov / minútu. Vďaka veľkému prietoku budete schopní s hadicou dostreknúť do väčšej vzdialenosti.

Na výber však máte oveľa viac priemerov. S priemerom však súvisí aj celková hmotnosť, čím bude priemer väčší, tým bude hadice ťažšie.

Tlak

Tlak je ďalším dôležitým parametrom, ktorý je potrebné pri výbere zohľadniť. Informáciu o maximálnom tlaku by ste mali nájsť uvedenú na každom výrobku. Tento údaj vás informuje o hraničnom tlaku, ktorý hadica znesie pred poškodením, prevádzkový tlak je vždy nižšia.

Kvalitná záhradná hadica by mala mať hodnotu maximálneho tlaku aspoň v rozmedzí 8 – 10 barov, často však narazíte na oveľa vyššiu hodnotu, a to až 62 barov.

Dĺžka

Tiež dĺžku by ste mali vyberať s rozvahou. Záhradná hadicu kúpite v dĺžkach od 10 – 150 metrov. Potrebnú dĺžku hadice voľte podľa najvzdialenejšieho miesta, na ktorý by mala dosiahnuť. Vhodné je nechať aj nejakú malú rezervu.

Na druhej strane nie je rozumné kupovať hadicu zbytočne dlhú. Tú plne nevyužijete, bude sa vám ťažko skladovať a veľká bude aj jej hmotnosť. Z dlhej hadice sa vám nemusí podariť ideálne vypustiť všetku vodu, čo môže viesť k tvorbe rias.

Dĺžku môžete vyriešiť aj praktickú rozdvojkou, ktorá vám umožní viesť dve kratšie hadice rôznymi smermi. Týmto spôsobom sa vyhnete preťahovanie z miesta na miesto. Druhým riešením je aj nákup dvoch kratších hadíc, ktoré spojíte pomocou rýchlospojky. Výhodou tohto riešenia je lepšia skladnosť, nižšia dĺžka a krátku hadicu lepšie využijete aj na iné úkony.

Tepelná odolnosť

Záhradná hadica by mala vydržať rôzne teplotné výkyvy, udáva sa rozmedzí -20 ° C do 100 ° C. Takéto veľké teplotné rozdiely samozrejme nevyužijete, avšak takéto hadice vám sľubujú dlhoročnú životnosť a dostatočnú odolnosť. Kvalitná je i hadica, ktorej tepelná odolnosť je v rozmedzí -20 ° C až 60 ° C, mene kvalitné hadice potom -20 ° C až 50 a menej ° C.

Príslušenstvo

K záhradnú hadicu môžete dokúpiť pomerne veľké množstvo príslušenstva.

  • Rýchlospojka – pomocou nej spojíte ľahko niekoľko kratších hadíc
  • Koncovka – hadicu je možné vybaviť koncovkou, ktorá vám poslúži pre zalievanie, inú využijete pri umývaní auta alebo čistenie dlažby. Okrem toho kúpite aj koncovku, ktorá vytvorí jemnú hmlu.
  • Automatické zavlažovanie – ušetrí váš čas i spotrebu vody. Túto jednotku je nutné pripevniť na prívod vody, potom nastavíte dĺžku a frekvenciu zavlažovania a vybrať môžete i čas závlahy.
  • Navijak – pomocou navijaku si uľahčíte zmotávanie a uskladňovanie hadice
  • Vozík – môžete využiť na premiestňovanie ťažké hadice.

Značka

Pri výbere nepodceňujte ani výrobca, často môžete naraziť na nekvalitné hadice, ktoré môžu začať veľmi rýchlo praskať. Takéto hadice sú často balené a spoznáte ich aj hmatom. Nepoctivý výrobcovia je pre zatraktívnenie plní vzduchom a hadica je na dotyk veľmi tvrdá.

V špecializovaných predajniach alebo hobbymarketoch je možné kúpiť hadicu v metráži. Vybrať si tam môžete dĺžku, ktorú skutočne využijete. Z výrobcov môžeme menovať napríklad Valmon, Bradas, Gardena, Tubi, Proteco, Extol alebo napríklad Geko.

Cena

Cenu určuje dĺžka, výrobný materiál alebo priemer hadice. Cenové rozpätie sa pohybuje od cca 10 – 100 EUR. Pre bežné použitie si vystačíte s hadicami od 15 – 40 EUR. K tejto cene je nutné pripočítať aj cenu, ktorú budete musieť vynaložiť na obstaranie ďalšieho príslušenstva.

Porovnať ceny hadíc

Údržba

Záhradný hadicu treba uskladňovať na zimu. Pred tým je však nutné odstrániť všetku vodu, ktorá sa nachádza vo vnútri. Lacnejší hadica je potrebné chrániť aj pr veľkým slnečným žiarením. Pri zmotávanie hadica je nutné postupovať tak, aby nedošlo k jej prehýbanie. V tom vám môže pomocou vhodne zvolený navijak.

Otázky a odpovede

Je možné kúpiť hadicu na pitnú vodu?

K dostaniu sú hadice vyrobené z materiálov, ktoré nevylučujú do vody toxické látky. Takéto hadice sú priamo označené ako hadica určené pre pitnú vodu a k dostaniu sú od značky Valmon. Na trhu ich však nie je veľa a výber je teda značne obmedzený.

Ako dôležitá je farba hadica?

Tmavé hadice viac ohrievajú vodu a vo veľkom teple je možné so zostatkovou vodou aj spáliť. Na druhú stranu sa v nich však v takej miere netvorí riasy.

Ak tmavú hadicu pri výbere uprednostníte, vyskúšajte najskôr teplotu vody, alebo nechajte vodu radšej zo začiatku používania odtiecť do kanála. Svetlejšie hadice vodu v takej miere neohrejú, sú však náchylnejšie práve na tvorbu rias.

Aké vlastnosti môžu záhradnej hadice mať?

Medzi praktické vlastnosti patrí bezpochyby ochrana pred usadzovaním rias alebo ochrana voči UV žiareniu. Tá má zásadný vplyv na životnosť hadice.

Záver

Kvalitné hadice sa nebude uzliť alebo praskať. Na kvalitnej hadicu by mal byť priamo vyznačený výrobcu. Dlhšia životnosť vám zaručí hadica vyrobená z gumy, trvanlivosť zvýšite aj správnou starostlivosťou. Pri nákupe nie je nutné kupovať príliš dlhú hadicu.

Veľmi dobre vám poslúži aj niekoľko kratších hadíc, ktoré spojíte pomocou rýchlospojok. K hadicu nezabudnite dokúpiť ani vhodnú koncovku.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo