Paddleboardy

Paddleboardy, často označované skratkou SUP, vám ponúknu zábavu pri letných vodných radovánkach. Jedná sa o špeciálne dosky, ktoré vám umožnia prechádzku po vodnej hladine v stoji. Po vode sa budete pohybovať vlastnou silou pomocou pádla.

Paddleboardy môžu používať jednotlivci aj celé rodiny. Na paddleboardoch si môžete užiť pokojnú a pohodovú jazdu, zastúpené sú však aj dosky, ktoré sú určené na jazdu vo vlnách. Kúpiť môžete závodný paddleboard, dosku, ktorá umožní pripevniť plachtu alebo takú, ktorú využijete aj pri cvičení jogy a posilňovaní.

Pri výbere paddleboardu je dôležité zvoliť si tvar, ktorý preferujete. Dôležitými parametrami sú dĺžka a šírka. Podľa počtu osôb, ktoré budú dosku využívať, je nutné zvoliť dostatočnú nosnosť a tuhosť.

Porovnať ceny paddleboardov

Typ

Podľa konštrukcie sa dosky delia na nafukovacie a pevné. Nafukovacie sú ľahké a skladné, pevné stabilnejšie a tuhšie.

Nafukovacie

Nafukovací paddleboard je mobilnejší a skladnejší, vďaka tomu je ho možné pribaliť aj na leteckú cestu k moru. Oproti pevnému typu môžete vyberať dosky vo viacerých veľkostiach aj tvaroch. Nevýhodou je jeho menšia stabilita a životnosť.

Výhodou u tohto typu môže byť aj skutočnosť, že sú dosky vo väčšine prípadov predávané s doskou, nafukovacou pumpou aj praktickým transportným vakom. Na našom trhu je v súčasnosti k dispozícii predovšetkým tento typ boardu.

Pevný

Pevný paddleboard má lepšiu stabilitu a dá sa povedať, že aj neobmedzenú životnosť. Nevýhodou je jeho horšia mobilita, nedá sa zbaliť a jeho preprava je náročnejšia. Aj vzhľadom na jeho vyššiu váhu je pevný paddleboard vhodnejší na chatu alebo do miest, kde môže byť trvalo uskladnený. Na trhu je potom zastúpený v menšom množstve.

Tvary

Ďalej je potrebné vedieť, kde a akým spôsobom budete dosku využívať. Jednotlivé výrobky sa delia do niekoľkých skupín podľa tvaru a rozmerov dosky. Každý plavák je potom vhodnejší do inej situácie.

Pevné paddleboardy sú v predaji v rôznych tvaroch. Horná časť je rovná alebo vyhĺbená. Ďalšie rozdiely sú v tvare špičky:

 • Pokojná voda – boardy vhodné na používanie na pokojnej vode majú rovnú špičku, ktorá splýva s vodnou hladinou. Vďaka tomu doska lepšie kĺže.
 • Vlnitá a nepokojná voda – na túto vodu sú vhodnejšie boardy so špičkou zahnutou nahor. Vďaka tomu sa doska nebude potápať.

Nafukovacie boardy sú rozdelené podľa tvaru do týchto kategórií:

Allround

Je univerzálny paddleboard vhodný na všetky vodné plochy, využívať ho môže prakticky ktokoľvek. Jeho výhodou je vysoká nosnosť a používať ho môže aj celá rodina, tej poskytne patričnú stabilitu. Väčšina týchto dosiek má pologuľatý tvar, naraziť môžete aj na niekoľko výrobkov s mierne zdvihnutou špičkou.

Touring

Tvar určený na dlhé trasy v pokojnejšej vode. Doska je dlhšia a špička užšia, vďaka tomu je možné jazdiť rýchlejšie. Na doske môže jazdiť jedna aj viac osôb. K týmto plavákom je možné pripevniť kajakové sedadlo a jazdu si užiť aj v sede.

Typické sú pre nich aj gumové lanká, ktoré vám umožnia stabilne pripevniť všetko, čo budete počas dlhého výletu potrebovať.

Wind Sup

Tieto paddleboardy umožňujú pripojiť plachty pomocou diery so závitom, ktorá sa nachádza uprostred dosky pri pohľade zhora. Z druhej strany dosky sa potom nachádza kormidlo, kýl alebo iný prvok, ktorý zaisťuje stabilitu.

River SUP

Široké a kratšie boardy vhodné na zdolávanie divokej vody. Bývajú vybavené nízkymi ostrohami a zvládnu prekonať aj plytšie časti riek. Sú veľmi stabilné a ľahko ovládateľné.

Race

Pretekárske dosky sú vhodné skôr pre pokročilých jazdcov. Závodné dosky sú najdlhšie, ich dĺžka je až 426 cm, ale zároveň patrí k najužším. Šírka býva v rozmedzí 58 – 74 cm.

Wave

Na týchto doske sa môžete preháňať aj na nepokojných vodách, vzhľadom pripomína väčší surf. Dosky sú prehnuté a bočné hrany zaoblené. Zadná časť je úzka, vďaka tomu sa môže doska rýchlejšie obrátiť.

Kratšie dosky sú vhodnejšie pre jazdu na vlnách, Kratšie dosky je možné veľmi ľahko ovládať a sú výborné pre deti aj ľahších jazdcov na splavovanie pokojnej vody.

Yoga

Ak si chcete počas plavby zacvičiť, kúpte si yoga dosku. Typické sú pre ňom úchyty umiestnené po celom obvode. Dosky sú pevné a stabilné, vďaka tomu ich môžete využiť aj na rodinný výlet.

Mega Boardy

Veľké dosky s vysokou nosnosťou, ktoré uvezú skupinku viac ako 10 ľudí. Sú vhodné pre veľké rodiny, skupiny kamarátov a môžu stmeliť aj pracovný kolektív v rámci team buildingu.

Detské

Dosky menších rozmerov aj nosností určené pre deti alebo osoby s menšou telesnou hmotnosťou. Tvarom dosky pripomínajú wave a allround boardy.

Technológia

Plavák sa nesmie počas používania prelamovať, to platí pri nafukovacích aj pevných variantoch. Pokiaľ nie je tuhosť dostatočná, vyjde časť energie, ktorú budete vkladať do pádlovania, navnivoč.

 • Singel Layer – tieto dosky majú jednu PVC vrstvu. Predstavujú základnú technológiu, výhodou je ich nižšia cena aj váha. Nevýhodou kratšia životnosť. V prípade, že takú dosku používa osoba s väčšou telesnou hmotnosťou, môže sa doska prehýbať. Tieto plaváky sú vhodné skôr pre deti alebo osoby s nízkou telesnou hmotnosťou.
 • Double Layer – dosky majú dve PVC vrstvy, ktoré sú zlepené lepidlom. Nevýhodou týchto dosiek je väčšia hmotnosť. Výhodou dlhšia životnosť aj vyššia tuhosť. Dosky je možné kúpiť za pomerne priaznivú cenu.
 • MSL/FUSION/ESD – pod rôznymi skratkami sa skrýva jedna a tá istá technológia. V tomto prípade sú dve PVC vrstvy lisované za tepla. Vďaka tomu je doska ľahšia a poskytuje dobrú stabilitu aj životnosť. Nevýhodou je vyššia cena.
 • MACHINE WEAVE – jedná sa o jednu z novších technológií. Prednosťou týchto dosiek je nízka váha, vysoká pevnosť a dlhá životnosť.
 • RRD High technologi – jedná sa o patentovanú technológiu, ktorá je typická pre taliansku značku RRD. Dosky RRD vynikajú tuhosťou, životnosťou aj veľmi nízkou váhou a patria na trhu k najkvalitnejším.

Dĺžka a šírka

Kratšie dosky sú lepšie ovládateľné, medzi krátke boardy je možné zahrnúť dosky s dĺžkou do 270 cm. Stredné boardy majú dĺžku od 270 – 370 cm a patria medzi dosky určené na všestranné používanie. Dlhé dosky sa horšie ovládajú, patria však k rýchlejším. Udávaná dĺžka je 380 – 430 cm.

Šírka dosky má vplyv na stabilitu. Boardy so šírkou od 74 – 76 cm patria medzi úzke dosky. Ich výhodou je rýchlosť, nevýhodou menšia stabilita. K stabilnejším patria dosky so šírkou 78 a viac cm.

Pádlo

Mnoho cenovo dostupnejších paddleboardov je dodávaných s pádlom. V prípade drahších plavákov je možné vybrať pádlo samostatne na základe vlastných potrieb.

Pádla je možné rozdeliť do dvoch skupín:

 • Fixné – tieto pádla neumožňujú nastavenie veľkosti, vyberať ich tak musíte podľa veľkosti postavy. Sú vhodné na splavovanie vĺn alebo závodnú jazdu. Ich výhodou je maximálna tuhosť, ktorá vám umožní preniesť rýchlo silu.
 • Rozkladacie – bývajú často súčasťou boardu, možno ich kúpiť aj samostatne. Umožňujú nastaviť výšku podľa potrieb jazdca. Výhodou týchto pádiel je aj väčšia skladnosť.

Pádlo môžete vyberať aj s ohľadom na výrobný materiál:

 • Hliník – sú lacnejšie, umožňujú nastaviť výšku. Hliník je odolný, nevýhodou je vyššia hmotnosť.
 • Laminát – pádla umožňujú nastaviť výšku, sú ľahšie a vhodné mierne pokročilých jazdcov.
 • Bambus – ekologické pádla umožňujú nastaviť veľkosť. Sú určené pre stredne pokročilých, výhodou je nízka hmotnosť.
 • Karbón – tieto najkvalitnejšie pádla sú určené najmä pre pokročilých užívateľov. Možno ich kúpiť vo fixnej aj nastaviteľnej podobe. Výhodou je ich odolnosť aj nízka hmotnosť, nevýhodou vyššia obstarávacia cena.

Poistné lanko

Jedná sa o bezpečnostné lanko, ktorého účelom je zabrániť prípadnému uplávaniu boardu. Okrem toho môže poslúžiť aj ako prvok, ktorý môže zachrániť život, v prípade, že sa počas plavby stane nehoda alebo čokoľvek iné.

Tiež poistné lanko je k dostaniu v dvoch podobách:

 • Krútené – je vhodnejšie do pokojnej vody, vďaka krúteniu sa lanko nezamotá okolo pádla. Pri jazde je umiestnené na boarde.
 • Rovné – použiť ich môžete aj v nepokojných vodách, počas jazdy je lanko ponorené vo vode, vďaka tomu je plavák po celý čas voľný.

Značka

Boardy ponúkajú značky ako Gladiator, Zray, Shark, NSP, Aqua Marina, Jobe, Lokahi, Aztron a mnoho ďalších.

Cena

Cena paddeleboardov začína na cca 320 Eur. V tejto cenovej kategórii nájdete všetky typy nafukovacích bordov často v kombinácii s rôznym príslušenstvom.

Väčšiu kvalitu vám ponúka cenové rozmedzie 400 – 790 eur. Aj v tomto prípade sa jedná predovšetkým o nafukovacie boardy. Nie je však problém kúpiť nafukovaciu dosku, ktorú kúpite za 1 180 a viac eur. Pevné boardy nie sú na našom trhu nijako výrazne zastúpené. Ich cena sa pohybuje od 790 a viac eur.

Porovnať ceny paddleboardov

Otázky a odpovede

Čo je poistný remeň?

Poistný remeň nájdete pod pojmom leash. S jeho pomocou pripevníte board k nohe. V prípade, že dôjde k prevrhnutiu, vás bude nadnášať.

V niektorých štátoch je jeho používanie povinné v kombinácii s plávacou vestou. Kúpiť môžete krútený remeň, ktorý má podobu telefónnej šnúry a je vhodnejší na pokojnú vodu. Surfový remeň je ideálny do nepokojnej vody.

Aké ďalšie vybavenie je možné zakúpiť?

Okrem pádla môžete kúpiť aj samostatnú pumpu. Na nafúknutie boardu budete potrebovať špeciálnu pumpu, pretože za pomoci klasickej sa vám nepodarí dosiahnuť potrebný tlak. Pumpa však často patrí k súčasťou balenia boardu.

Aké oblečenie je vhodné na paddleboarding?

Jazdiť môžete v klasickom letnom oblečení, plavkách, ale vhodné je zaobstarať si špeciálne oblečenie, ktoré vám poskytne UV ochranu. Okrem toho je možné zakúpiť aj špeciálne topánky, ktoré poskytnú ochranu aj prípadný tepelný komfort nohám.

K dostaniu sú prstové topánky, ktoré vám poskytnú rovnakú stabilitu ako jazda naboso. Do chladnejšieho počasia sú vhodné topánky neoprénové.

Záver

Zakúpenie paddleboardu je pomerne veľkou investíciou. Pri výbere by nemala hrať hlavnú úlohu cena, ale komfortné a bezpečné používanie. Pozor dávajte najmä v prípade, že board vyberáte deťom. Všeobecne patria detské boardy k menej kvalitným, ideálne je dieťaťu kúpiť kratší waveboard.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Zdroje: www.mastersport.sk, www.alza.sk, www.outdoorlive.sk, www.neonmars.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo