Autosedačky

Každý, kto chce prevážať dieťa do 12 rokov veku a 36 kg v aute, nevyhne sa nákupu detské autosedačky. Tá patrí k povinnej výbave. Autosedačky sú k dostaniu už pre novonarodené deti a následne sa delia do niekoľkých skupín. To, akú autosedačku vaše dieťa potrebuje, závisí na jeho výške a hmotnosti.

Budete však musieť počítať s tým, že vaše dieťa bude potrebovať aspoň 2 typy autosedačky. Nezaobídete sa tak bez vajíčka a následnej rastúce autosedačky. Možno ale kúpiť aj variant vhodnú pre batoľatá, ktorá vám umožní upevnenie proti smeru jazdy.

Pri výbere autosedačky je najdôležitejším parametrom bezpečnosť, pozornosť treba venovať správnemu uchytenie a využiť môžete niekoľko praktických možností, ktoré tieto výrobky ponúkajú.

Porovnať ceny autosedačiek

Typy

Autosadačky sa rozdeľujú do kategórií podľa váhy a výšky dieťaťa. Podľa toho môžete vyberať z kategórií 0 – 3. Špeciálnu skupinu tvoria takzvané rastúce autosedačky, ktoré je možné použiť pre rôzne rastové obdobie deti.

Kategória 0 +

Prvá kategória je určená pre novorodencov, jedná sa o klasická vajíčka, v ktorom je bábätko zaistené pomocou bezpečnostných pásov. Tieto autosedačky sa umiestňujú proti smeru jazdy a typická je pre nich rukoväť, vďaka ktorej je možné sedačku ľahko prenášať.

Vo vajíčku je bábätko umiestnené do polohy v ľahu, niektorí výrobcovia tomu upravili tiež hlavovú opierku, ktorá je polohovateľná. Niektoré vajíčka je možné kúpiť v kombinácii s kočíkom, vďaka čomu ich môžete používať v aute aj v podobe kočíku.

Vajíčko využijete až do 1 roku veku dieťaťa, preto sa zamerajte aj na to, do koľkých centimetrov je vami vybraný typ možné používať. Najčastejšie sú vyrábané do veľkosti 75 cm, ale môžete naraziť aj na možnosť používať ju pri 80 – 87 cm.

Niektorí rodičia sa boja, že cestovanie vo vajíčku nie je pre ročné dieťa príliš pohodlné, najmä vďaka prečnievajúcim nôžkam. Dôležitá je však poloha hlavové opierky, ak hlavička nikde nepřečuhuje, môžete autosedačku bez obáv používať.

Súčasťou prvých autosedačiek bývajú novorodeneckej vložky, ktoré je možné po cca 3 mesiacoch odstrániť. K niektorým typom prvých autosedačiek je možné zaobstarať základňu. Tú pripútate do auta a vajíčko do nej jednoducho zacvaknite. Vďaka základni sa vyhnete zložitému pútanie, pri ktorom sa môže bábätko ľahko vzbudiť.

Kategória I

Do tejto skupiny patria autosedačky určené starším deťom, ktorým už nestačí klasické vajíčko, a ktoré dosiahnu hmotnosťou 9 kg. Tieto sedačky sú rozdelené do niekoľkých skupín, podľa váhy. Možno ich používať do 18, 25 alebo až 36 kilogramov.

U týchto sedačiek sa môžete rozhodnúť, či chcete voziť dieťa proti alebo po smere jazdy. V týchto sedačkách je bábätko posadené, vďaka čomu má väčší rozhľad. A aj pri týchto typoch je samozrejmosťou 5 bodový bezpečnostný pás. Niektoré predovšetkým drahšie modely umožňujú polohovanie.

Kategórie II a III

Posledná kategória je určená pre najväčšie deti. Váhové rozmedzie je v tomto prípade 15 – 36 kilogramov. Tieto sedačky by mali slúžiť až do 12 rokov veku dieťaťa. Autosedačka je umiestnená v smere jazdy a dieťa je pripútané klasickým pásom.

Ideálne sú sedačky, ktoré umožnenie pútanie pomocou systému isofix. Do poslednej kategórie patria tiež podsedák, čiže sedačka bez chrbtovej a hlavové opierky.

Kombinácia I, II a III kategórie

Autosedačky, ktoré túto kombináciu poskytujú, patrí k veľmi obľúbeným predovšetkým z ekonomického hľadiska. Na trhu sú zastúpené vo väčším množstvom než modely z kategórie II a III. U týchto sedačiek je opäť možné pútanie pomocou 5 bodového systému určeného menším deťom. Ten je možné následne odstrániť a väčšie dieťa pútať pomocou pásu automobilu.

späť na obsah ↑

Bezpečnosť

Bezpečnosť je u autosedačiek to najdôležitejšie. Kvalitná autosedačka musí spĺňať všetky bezpečnostné normy. Starší normou, ktorá autosedačky rozdeľuje do skupín podľa váhy je bezpečnostná norma ECE R44. Túto normu spoznáte predovšetkým podľa oranžového štítku, ktorý je na sedačke umiestnený.

Novšie sedačky spĺňajú normu I-Size, tá je platná od roku 2013 a vychádza z najnovších výskumov zameraných na bezpečnosť detí. Podľa nej sú autosedačky rozdelené podľa výšky, ktorá je pri výbere autosedačky dôležitejšie ako váha.

Bezpečné použitie vám umožní iba dobre ukotvená sedačka, ktorá môže dieťa v prípade kolízie adekvátne ochrániť. Podľa spôsobu ukotvenia sa autosedačky delia na dve skupiny a to klasické pútanie pomocou pásu a využitia systému isofix. Niektoré autosedačky umožňujú uchytenie pomocou oboch variantov.

Výrobcovia odporúčajú uprednostňovať autosedačky využívajúce isofix, ak to však váš automobil neumožňuje, vyberajte sedačku s čo najmenšou hmotnosťou a to najmä u autosedačiek spadajúce do kategórie II a III, do ktorých sa dieťa púta iba pomocou pásu umiestneného v automobile. Pri náraze musí totiž detské telo niesť tiež celú váhu autosedačky a celková váha tak hrá u sedačiek podstatnú úlohu.

Pomocou pásu

Táto možnosť patrí k zložitejšiemu riešeniu. Výhodou tohto spôsobu je možnosť autosedačku použiť vo všetkých typoch automobilov. Nevýhodou potom riziko zlého vedenia pásu a tým pádom i zlé inštalácie autosedačky.

ISOFIX

Tento spôsob uchytenia patrí k jednoduchšiemu a bezpečnejšiemu. Kotviace body sú umiestnené priamo na konštrukcii vozidla a IsoFixová konektory autosedačky je možné na tieto body jednoducho nacvaknúť. Tieto kotviace body však nie sú súčasťou všetkých automobilov.

Ak si nie ste istí, či vaše vozidlo tieto body má, obráťte sa opäť na kvalifikovaného odborníka, ktorý vaše auto pri výbere autosedačky prehliadne. Niekedy sú tieto kotviace body iba veľmi dobre ukryté.

späť na obsah ↑

Orientácia autosedačky

Autosedačky pre najmenšie deti je možné umiestniť iba proti smeru jazdy. Klasické uchytenie po smere nájdete u sedačiek a Podsedáky určeným starším deťom. Orientáciu sedačky budete riešiť iba prí kúpe autosedačky v kategórii I.

Podľa normy I-Size by ste mali uprednostniť typy, ktoré umožňujú umiestnenie proti smeru jazdy. Toto umiestnenie poskytuje pri čelnom náraze väčšiu ochranu hlavy a krku dieťaťa. Tento spôsob je ideálne najmä pre deti do 15 mesiacov, ale cestovať tak môžu deti do cca 4 rokov veku.

späť na obsah ↑

Materiál

Telo sedačiek býva najčastejšie vyrobené zo stredne tvrdého plastu, ktorý je ľahký a zároveň krehký. Z tohto dôvodu sa neodporúča kupovať už použitú autosedačku a aj v prípade menšej kolízie radšej zakúpiť sedačku novú. Všeobecne sa životnosť týchto výrobkov pohybuje okolo 10 rokov.

Povrch sedačky býva najčastejšie vyrobený zo syntetických vlákien. Tie je možné ľahko čistiť pomocou vlhkej handričky. Nevýhodou je však malá savosť, čo môže byť problém najmä v letných mesiacoch, kedy sa dieťa viac potí.

Ďalším materiálom je semiš, ktorý je príjemný na dotyk. Tento materiál sa vyznačuje väčšou savosťou, horšie je to potom s jeho údržbou. Polstrovanie môže byť vyrobené tiež z bavlny, ktorá sa tiež horšie čistí, je však príjemná na dotyk a vhodná aj pre deti s citlivou pokožkou.

späť na obsah ↑

Funkcia

Autosedačka musí byť funkčný aj pohodlná. U niektorých autosedačiek máte na výber aj niekoľko ďalších bezpečnostných prvkov. U novších typov sa často stretnete s medzinožnými pásky, ktorých úlohou je správne vedenie spodného pásu, tak aby nešiel cez brucho dieťaťa, ale cez panvovej kosti. Vďaka tomu nebude pás pri nehode tlačiť na vnútorné orgány.

Ramenné vankúšiky

Ďalej sú to rôzne ramenné vankúšiky, cez ktoré sa vedie bezpečnostný pás. Vďaka vankúšiku sa bude dieťaťu cestovať pohodlnejšie, pri jazde ho nebude pás tlačiť ani sa zarezávať a z bezpečnostného hľadiska znižujú zaťaženie krčnej chrbtice a hrudníka v prípade čelného nárazu.

Držadlo u vajíčok

Vám uľahčí prenos a poslúži aj na umiestnenie rôznych hračiek, ktoré dieťa počas jazdy zabaví.

Autosedačka s funkciou polohovania

Autosedačka s funkciou polohovania umožní dieťaťu počas jazdy spať v ľahu.

Natavenie opierok

Natavenie opierok umožňujú najmä rastúce autosedačky.

Možnosť otáčania

Niektoré sedačky ponúkajú možnosť otáčania. Vďaka tomu bude jednoduchšie dieťa do autosedačky upútať aj odpútať. A zvoliť môžete tiež to, či bude dieťa umiestnené v alebo proti smeru jazdy. Možno ich využiť pre dieťa do cca 4 rokov veku, záleží samozrejme na jeho výške a váhe.

Otočné sedačky možné uchytiť pomocou Isofixe v kombinácii s opornou nohou. Vďaka možnosti otáčania môžete dieťa ľahko pútať a doťahovať pásy. Nevýhodou týchto sedačiek je skutočnosť, že sú viazané na náklon sedadla v aute a v niektorých prípadoch ju nie je možné použiť.

Dôležité je teda sedačku vyskúšať najlepšie pod dohľadom kvalifikovanej osoby. Samostatný poťah, ktorý je možné jednoducho zložiť, vám veľmi uľahčí samotnú údržbu.

späť na obsah ↑

Príslušenstvo

Medzi príslušenstvo, ktoré je možné k autosedačkám dokúpiť patria rôzne vreckárov. Tie je možné uchytiť na predné sedadlo a do rôzne veľkých vreciek umiestniť hračky, nápoje alebo niečo dobré. Ak nechcete investovať do veľkého vreckárov, môžete zaobstarať iba praktický držiak na pitie.

späť na obsah ↑

Značka

K najobľúbenejším výrobcom patrí Britax, Zopa, Kinderkraft, Joie, Caterer atď. V najnovších testoch boli úspešné aj značky Silver Cross, Chicco, Cybex. Ak vášho favorita nenájdete medzi typy, ktoré prešli rôznym testovaním, neznamená to, že sa jedná o nekvalitné výrobky.

Autosedačiek je k dostaniu naozaj veľké množstvo a nie všetky sú pravidelne testovania. Pri výbere sa spoľahnite na kvalifikovaného odborníka, ktorý vám s výberom pomôže.

späť na obsah ↑

Cena

Autosedačky patrí medzi drahšie výrobky. K najlacnejším patria rôzne podsedáky. Tie je možné kúpiť za niekoľko päť euro. Prvé skutočné autosedačky je možné kúpiť do 80 EUR. Výber je značne obmedzený a k dostaniu sú väčšinou iba kategórie II a III.

Väčší výber vám poskytne kategórie do 200 EUR, kde už nájdete autosedačky všetkých skupín. Od 200 – 400 EUR sú dostať všetky možné modely, ktoré trh ponúka.

Porovnať ceny autosedačiek

späť na obsah ↑

Otázky a odpovede

Je vhodné zaobstarať staršiemu dieťaťu podsedák?

Podsedáky je možné kúpiť vo väčších supermarketoch a hračkárstvach. V predajniach, ktoré sa špecializujú na predaj autosedačiek, je však väčšinou nenájdete, pretože nepatrí medzi bezpečné typy autosedačiek. Z tohto dôvodu sa od nich kvalitné výrobcovia dištancujú.

K hlavným nevýhodám patrí skutočnosť, že podsedák neposkytuje žiadnu bočnej ochrany a nedostatočné je aj vedenie pásu. Preto je vždy lepšie dieťa počas jazdy posadiť do kvalitnej autosedačky s chrbtovou opierkou.

Je možné kúpiť autosedačku, ktorú možno ľahko prenášať?

Ak radi cestujete do zahraničia a patríte k tým, ktorí si v cudzine požičiavajú automobil, voľte sedačku, ktorú je možné použiť aj v lietadle. Tieto typy možno jednoducho zložiť a prenášať v špeciálnej taške. Autosedačku potom umiestnite do akéhokoľvek automobilu a môžete si bezpečne užiť akýkoľvek výlet.

späť na obsah ↑

Záver

Úlohou autosedačky je chrániť zdravie a život vášho dieťaťa, preto ich nákup v žiadnom prípade nepodceňujte. Cena, ktorú budete musieť zaplatiť v prípade zle zvoleného modelu, je príliš vysoká.

Nie každá autosedačka je vhodná pre všetky automobily. Aj v prípade, že máte vybranú kvalitný autosedačku, nemusí byť vami zvolený model pre vaše vozidlo tým najvhodnejším. Z tohto dôvodu je vhodné autosedačku vyberať v špecializovaných predajniach, kde vám s výberom nielen poradia, ale umožní vám jednotlivé modely vyskúšať.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

      Budeme radi za váš komentár. Píšte prosím slušne a s pridanou hodnotou. Komentáre schvaľuje správca.


    Komentáre / diskusie / hodnotenie

    GDPR: Sme správcami údajov a chránime osobné údaje v súlade so zákonom 101/2000 Z. z. o ochrane osobných údajov a zásadami obsiahnutými v smernici EÚ 95/46/ES. Po odoslaní komentára spracúvame tieto údaje - meno, e-mail a IP adresu. E-mail používame na odoslanie informačnej správy o tom, že niekto odpovedal na vašu požiadavku. Na iné účely ho nepoužívame. IP adresu sledujeme na ochranu pred spamom. Ak chcete odstrániť svoje údaje, kontaktujte nás na adrese info@recenzer.sk