Fusaky do autosedačky

Fusak do autosedačky je pre mnohých jedným zo základných kúskov výbavičky. V autosedačke pravdepodobne poveziete svoje bábätko už pri odchode z pôrodnice. Ani potom sa však prevážaniu bábätka v aute nevyhnete.

Vybrať správny fusak nie je vďaka obrovskej ponuke nijak jednoduché. Výrobcovia majú vo svojej ponuke zimné, letné aj celoročné fusaky. Niektoré fusaky budete môcť prispôsobiť typu autosedačky. Pre mnohých je potom zaujímavá skutočnosť, že jeden fusak bude možné používať na viacerých miestach.

Na rozdiel od klasických fusakov majú fusaky do autosedačky špeciálne prestrihy, ktorými je možné pretiahnuť bezpečnostné pásy. Túto možnosť môžete využiť aj pri športových kočíkoch. Fusak je možné použiť do akejkoľvek autosedačky, známejší je však fusak do vajíčka.

Pri výbere vhodného modelu tak zohráva podstatnú úlohu vek dieťaťa a typ autosedačky. Potom už budete potrebovať iba zvoliť kvalitný a príjemný materiál. Ak budete chcieť fusak používať aj v kočíku, zamerajte sa viac na umiestnenie otvorov, ktorými sa preťahujú bezpečnostné pásy.

Porovnať ceny autosedačiek

Typy

Z hľadiska prevedenia je možné fusaky rozdeliť na dva základné typy. Prvým variantom je fusak do vajíčka, ktorý sa často používa aj v kočíkoch. Druhou možnosťou je obstaranie praktickej zavinovačky.

Fusak

Klasický fusak je multifukčný, jeden fusak môžete používať v kočíku aj autosedačke. Tento variant bude vyhovovať skôr tým, ktorí s dieťaťom toľko necestujú, pretože neustále premiestňovanie fusaku nie je nijako praktické. Ďalšou možnosťou je však možnosť kúpiť fusaky dva.

Výhodou fusaku je, že ho budete môcť používať dlhšiu dobu, do fusakov sa zmestia novorodenci aj 3 ročné deti. Podľa veku sú fusaky rozdelené do niekoľkých kategórií. Najviac praktický je fusak rastúci, ktorý budete môcť používať viac rokov.

Z praktického hľadiska sa zamerajte na spôsob zapínania. Fusak by malo byť možné úplne rozopnúť, aby nedošlo k nežiaducemu prehrievaniu dieťaťa. Rozopínanie by malo byť jednoduché a bezproblémové, aby ste pri manipulácii s fusakom dieťa nebudili.

Zavinovačka

Veľmi obľúbené sú zavinovačky, ktoré sú určené pre najmenšie deti. Používať ich môžete najviac 1 rok. Zavinovačka môže plniť aj funkciu klasickej prikrývky a využiť ju tak tiež môžete na viacerých miestach. Do zavinovačky je možné bábätko pevne zavinúť a poskytnúť mu tak nielen tepelný komfort, ale aj potrebný pocit bezpečia.

Na rozdiel od fusakov nemajú zavinovačky zipsy, zapnúť ich môžete suchým zipsom a mnohé zavinovačky ani žiadny spôsob zapínania nepotrebujú. Rovnako ako fusaky sa zavinovačky vyrábajú z rôznych materiálov a zaobstarať môžete nielen zimný, ale aj letný variant.

Ročné obdobie

Fusaky do autosedačky nie sú určené iba na zimnú sezónu. Aj v lete môže prísť vhod možnosť dieťa teple zavinúť. Z tohto dôvodu sa fusaky aj zavinovačky kupujú v zimnom, jarnom i letnom variante.

Jarná varianta

Fusaky a zavinovačky na prechodné obdobie sú pravdepodobne tými najobľúbenejšími, pretože ich môžete používať najdlhšiu časť roka. Jarné či jesenné fusaky by mali odolávať vode aj vetru. Ako izolácia sa najčastejšie používa duté vlákno.

Letný variant

Letné fusaky nie sú tak žiadané, napriek tomu sa vám môžu hodiť nielen počas chladnejších rán alebo večerov. V prípade letných variantov sú vo väčšom zastúpení ľahké zavinovačky, ktoré poslúžia aj ako praktická prikrývka. Bábätko môžete v chladnejšom počasí do zavinovačky zabaliť a nemusí ho obliekať do viacerých vrstiev oblečenia. Letné fusaky nemávajú žiadnu výplň, výrobným materiálom je najčastejšie fleece.

Zimný variant

Zimný fusak do autosedačky je tým najbežnejším a najpoužívanejším. Zimný fusak do vajíčka ľahko upevníte aj do kočíka.

V kočíku sa tieto fusaky využívajú častejšie, pretože auto predsa len po nejakej dobe dostatočne vykúrite. Zimný fusak by mal byť úplne rozopínateľný, aby nedochádzalo k prehrievaniu dieťaťa. Pri tomto variante sa používajú rôzne typy materiálov a zvoliť môžete aj typ výplne.

Celoročný variant

Tieto fusaky disponujú vyberateľnou vložkou. V zime tak môžete používať fusak ako celok, v teplejších dňoch vložku jednoducho vyberiete a môžete ho ďalej používať. Celoročné fusaky sú tými vôbec najuniverzálnejšími.

Veľkosť

Fusak je možné používať v rozmedzí 0 – 3 rokov. Podľa veku dieťaťa sa mení dĺžka fusaku. Veľkosť sa z veľkej časti odvíja aj od typu fusaku. Niektoré fusaky bude nutné po čase vymeniť za iné, iné budú slúžiť oveľa dlhšiu dobu.

Menšími variantmi sú špecifické fusaky s rukávmi a obľúbené zavinovačky. Viac možností ponúka klasické fusaky, ktoré sa vyrábajú v dvoch variantoch.

  • Od 0 – 12 mesiacov – bežná dĺžka menších fusakov je cca 90 cm.
  • Od 12 mesiacov – 3 rokov – väčšie fusaky majú dĺžku až 110 cm.

Materiál

Na výrobu sa používajú rôzne materiály, najčastejšie je to kombinácia niekoľkých materiálov. Niektoré fusaky iba zahrejú, iné sú vyrobené z nepremokavých materiálov a obstoja aj vo veternom počasí. Každý z materiálov má svoje prednosti, napríklad fusak vyrobený z polyesteru rýchlo schne, polyamid je vhodnejšieho do veterného počasia a príjemnejší na dotyk.

Na výrobu sa používajú prírodné aj syntetické materiály, najviac možností ponúkajú zimné fusaky, pri ktorých môžete zvoliť aj materiál výplne.

Vrchná vrstva

Táto časť sa musí nielen páčiť, ale musí byť predovšetkým funkčná. Poťah fusaku by mal byť odolný voči vode, často na fusaku nájdete informáciu o vodnom stĺpci. Vrchná časť je vyrobená najčastejšie zo syntetických materiálov, používa sa polyamid alebo polyester. Často sa používa kombinácia oboch materiálov. Prednosťou týchto materiálov je predovšetkým ľahká údržba.

Výplň

Úlohou fusaku je zahriať, na to je nutné, aby mal fusak naozaj kvalitnú výplň. Ako výplň sa najčastejšie používa ovčie rúno alebo duté vlákno. K dostaniu sú však aj fusaky plnené husím perím či merino vlnou. Najobľúbenejšie sú fusaky s výplňou z dutého vlákna. Tento materiál sa ľahko udržuje, navyše sa jedná o hypoalergénny materiál.

Vnútorná vrstva

Táto časť fusaku je v priamom kontakte s citlivou detskou pokožkou. Je teda nutné, aby bol materiál jemný a veľmi príjemný na dotyk. Na výrobu sa najčastejšie používa fleece, bavlna a plyš. Najčastejšie používaným materiálom je v tomto prípade cenovo dostupný fleece, ktorý sa používa aj na výrobu letných zavinovačiek.

Značka

Výber fusakov je skutočne bohatý. Pri výbere narazíte na všetkých popredných výrobcov, ktorí sa zaoberajú výrobou detského tovaru. Veľký výber budete mať v prípade značky Emitex, Belisima ,Cuculo, Kaiser, Elodie details, Diago, ByBoom a ďalšie.

Hoci narazíte aj na lacnejšie neznačkové fusaky, je rozumnejšie dať prednosť značkovému a predovšetkým certifikovanému tovaru. To vám zaručí kvalitné prevedenie aj zdravotnú nezávadnosť.

Cena

Cenové rozpätie fusakov je pomerne široké. Najlacnejšie fusaky stoja menej ako 43 eur. V tejto cenovej kategórii nájdete predovšetkým fusaky v podobe zavinovačiek, ale kúpiť je možné aj klasickú podobu fusaku.

S rastúcou obstarávacou cenou sa mení kvalita materiálov, ale aj samotný vzhľad. Ak chcete naozaj kvalitný zimný fusak, budete musieť zaplatiť od 43 – 86 eur. Najdrahšie a najluxusnejšie kúsky budú stáť viac ako 86 eur.

Porovnať ceny autosedačiek

Údržba

S použitým materiálom sa mení aj spôsob údržby. Prvýkrát by ste mali fusak vyprať už pred prvým použitím. To, akým spôsobom sa treba o fusak starať, by ste mali vždy nájsť na etikete každého modelu.

Takmer každý fusak je možné prať v práčke pri teplote 30 alebo 40 °C. Používať by ste mali pracie prípravky určené deťom a nikdy by ste nemali používať aviváž. Niektoré fusaky je možné sušiť v sušičke na bielizeň, ale tento postup je podľa výrobcov skôr nevhodný. Odporúča sa mokrý fusak rozložiť na sušiak, ktorý by nemal byť umiestnený na priamom slnku.

Otázky a odpovede

Prečo používať fusak do autosedačky?

Používanie fusaku v autosedačke je pre mnohých zbytočností. Z hľadiska bezpečnosti vášho bábätka je však fusak veľmi užitočný. Deti ani dospelí by nemali cestovať v zimnej bunde, pretože bezpečnostný pás by mal byť umiestnený čo najviac pri tele. Po klzkom povrchu bundy by potom mohol pás skĺznuť. Vďaka fusaku môžete bábätko vhodne obliecť a potrebný teplotný komfort mu potom poskytne práve fusak, do ktorého dieťa zabalíte.

Čo je obliekací fusak?

Špecifické fusaky s rukávmi sú na trhu zastúpené v najmenšom počte. Od nákupu týchto typov výrobcovia autosedačiek skôr odrádzajú. Obzvlášť nevhodný je fusak s jedným otvorom, ktorým je možné pretiahnuť iba strednú časť bezpečnostného pásu.

Ramenné pásy je možné zapnúť iba cez fusak. V tomto prípade neplní autosedačka svoju funkciu správne. Pokiaľ sa teda rozhodnete zaobstarať fusak s rukávmi, voľte taký, ktorý má tri otvory na pásy a môžete ho zapnúť rovnako ako bežný fusak.

Čo všetko môže fusak do autosedačky ponúknuť?

Najväčšie možnosti majú klasické fusaky. Tieto fusaky majú často odopínací spodný diel. Do fusaku tak zabalíte dieťa aj s topánkami. Univerzálny fusak potom môžete používať aj v športovom kočíku. Celoročné fusaky majú viac vrstiev, ktoré je možné podľa potreby pripnúť či odopnúť. Praktické je, ak budete môcť hornú časť stiahnuť k hlavičke bábätka.

Záver

Fusak do autosedačky je praktickou súčasťou výbavy, ktorú je možné používať viacerými spôsobmi. Zimné fusaky nájdu svoje uplatnenie nielen v autosedačke, ale aj v športovom kočíku. Do fusaku môžete bábätko zabaliť aj pri jazde na sánkach.

Zavinovačky poslúžia aj ako deka alebo podložka. Pred výberom teda zvážte, ktorému typu dáte prednosť a kde všade budete chcieť fusak používať. Myslite aj na spôsob údržby, najmenej náročné na údržbu sú fusaky plnené dutým vláknom.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo