ISOFIX

Ten, kto už niekedy zaobstaral pre svojho potomka autosedačku, pozná tento pojem veľmi dobre. ISOFIX je systémom pre medzinárodný štandard na ukotvenie detskej autosedačky.

Naraziť naň môžete tiež pod označením ISO 13216. Princípom tohto systému je ľahké, rýchle a úplne bezpečné pripevnenie detskej sedačky na zadných sedadlách vozidla.

Čo je liek Isofix?

Štandard ukotvenia detskej sedačky do auta. Princípom je možnosť prepojenia autosedačky s konštrukciou vozidla pomocou jednoduchého zacvaknutia.

Na to sa využívajú pevné kotevné body. Tieto „kotvy“ systému Isofix, ktoré musia presne zodpovedať stanoveným normám, sú umiestnené na krajných zadných sedadlách.

Existujú však aj kotevné body pre sedadlá spolujazdca. Tie sa však môžu inštalovať iba v tých vozidlách, kde je možná deaktivácia airbagov práve na strane spolujazdca.

Tento špeciálny kotevný systém je veľmi veľkým pomocníkom, umožňujúcim prichytenie sedačky rovno ku konštrukcii vozidla, a nielen pomocou bezpečnostných pásov.

Isofix do auta

Treba podotknúť, že predtým nebol prevoz dieťaťa príliš bezpečnú záležitosti. Avšak to sa zmenilo v roku 1997, keď automobilka Volkswagen vyvinula práve Isofix.

Oficiálne sa však začal používať od roku 2002. Od tejto doby je to v podstate štandardná súčasť takmer každého vozidla, ktoré prichádza na trh.

Isofix základňa

Pre každého z vás, kto svoje dieťa preváža v autosedačkách typu vajíčko, je dôležitá Isofix základňa. Vajíčka totiž nemajú kotevné body, musia sa teda pripevniť na základňu. Tá tieto body má a ľahko sa tak dá prepojiť s konštrukciou vozidla.

To najdôležitejšie, čo si musíme postrážiť je, aby automobil týmto systémom disponoval. Zároveň s tým je nutná kompatibilita Isofix základne s autosedačkou. Vždy je lepšie vybrať najskôr vhodnú autosedačku, ktorá vám bude vyhovovať a k nej potom dohľadať a zaobstarať zodpovedajúcu základňu.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo