Podsedáky do auta

Ak vaše dieťa vyrástlo z detskej autosedačky, alebo je preňho jej používanie menej komfortné, môžete uvažovať o kúpe podsedáku do auta. Ten je možné rovnako ako autosedačku pri preprave detí používať. Detský podsedák má však svoje špecifiká a pred jeho kúpou by ste si o ňom mali zistiť aspoň niekoľko základných informácií.

Dieťa v podsedáku je možné pútať bežným bezpečnostným systémom. Detské podsedáky spadajú do tej istej skupiny ako autosedačky, teda ECE II a III, a je možné ich teda použiť pre deti s hmotnosťou 15 – 36 kg. Rovnako ako autosedačku ho budete upevňovať v smere jazdy, pre väčšiu bezpečnosť je možné podsedák poistiť systémom ISOFIX.

Najväčšou výhodou podsedáku je jeho menší rozmer a hmotnosť. S tým je spojené komfortné prenášanie a používanie podsedáku. Poteší vás aj jeho cena, ktorá je na rozdiel od autosedačiek výrazne nižšia. Na rozdiel od autosedačky však chýba opierka hlavy a bočnice. Pri nehode tiež hrozí, že dieťa z pod pásu vykĺzne. Väčšie je aj riziko, že sa dieťa bezpečnostným pásom poradí.

Porovnať ceny podsedákov

Hmotnosť dieťaťa

Podsedáky sa rozdeľujú podľa hmotnosti dieťaťa na dva základné typy. Detské autosedačky sú podľa hmotnosti rozdelené do 5 skupín. Podsedáky spadajú do II a III skupiny. Pri každom podsedáku by mala byť váhová kategória vždy uvedená.

  • Skupina II – prvá varianta je určená deťom s hmotnosťou od 15 – 25 kg. Podľa toho tak môžu podsedák používať aj relatívne malé deti vo veku okolo 3 rokov.
  • Skupina III – druhú skupinu tvoria podsedáky vhodné pre deti s hmotnosťou v rozmedzí 22 – 36 kg, čo je vek cca 6 – 12 rokov.

Uchytenie

Podsedák alebo autosedačka je povinná výbava, bez ktorej nesmú deti do výšky 150 cm a hmotnosti 36 kilogramov cestovať. Pre každého rodiča by mala byť pri jeho výbere prvoradá bezpečnosť. Tú z veľkej miery určuje spôsob uchytenia v automobile. Najbezpečnejšie sú podsedáky, ktoré je možné uchytiť pomocou systému isofix. Tento spôsob umožňuje uchytenie priamo ku karosérii vozidla.

ISOFIX

Pokiaľ uvažujete o tomto spôsobe uchytenia, mali by ste vo vozidle na zadnom sedadle nájsť špeciálne kovové úchyty, do ktorých je možné autosedačku alebo podsedák zacvaknúť. Tento systém sa postará o to, aby bol podsedák za všetkých okolností na svojom mieste. Systém isofix však nenájdete v starších vozidlách, tu sa budete musieť spoľahnúť na uchytenie pomocou bezpečnostného pásu.

Bezpečnostný pás

Ide o menej bezpečný spôsob uchytenia. V tomto prípade nie je podsedák uchytený na pevno. Podsedák iba položíte na sedadlo, posadíte naň dieťa a pripútate ho rovnako ako dospelého cestujúceho. Bezpečnostný pás je však v mnohých prípadoch možné zachytiť aspoň pomocou podrúčiek. Pokiaľ chcete pre svoje dieťa väčšie bezpečie, mali by ste podsedáky a podrúčkami pri výbere preferovať.

Parametre

Podsedák je pomerne jednoduchý výrobok, ktorý toho príliš neponúka. Napriek tomu by ste aj v tomto prípade mali zohľadniť niekoľko parametrov.

  • Ergonómia – moderné podsedáky bývajú často ergonomicky tvarované. To ocenia najmä menšie deti, pre ktoré môže byť používanie podsedákov bez ergonomického tvarovania nepohodlné.
  • Materiál – najlacnejšie podsedáky sa vyrábajú z plastu. Ich používanie je nebezpečné a počítať nemožno ani s veľkou životnosťou. Vhodné nie sú ani na občasné použitie. Odporúča sa kúpiť drahšie podsedáky vyrobené z kvalitnejších a odolnejších materiálov, ktoré spĺňajú aspoň nejaké nároky na bezpečnosť.
  • Poťah – je časť, ktorá na prvý pohľad zaujme malých aj veľkých. Dnešné podsedáky je možné kúpiť v mnohých farbách aj dizajnoch. Vzhľad je dôležitý skôr pre dieťa, vy by ste sa mali zamerať aj na praktické používanie. Každý rodič určite ocenia, pokiaľ bude môcť špinavý poťah zložiť a vyprať. Drobnejšie znečistenie by malo byť možné vyčistiť iba pomocou mokrej handry.
  • Polstrovanie – v závislosti od obstarávacej ceny sa líši aj hrúbka polstrovania. Vždy sa oplatí niečo málo priplatiť a zaobstarať dostatočne polstrovaný sedák, ktorého používanie bude oveľa viac pohodlné.
  • Ďalšie možnosti – drvivá väčšina podsedákov neponúka žiadne ďalšie špecifické doplnky. Iba v menšom zastúpení sú podsedáky s výškovo nastaviteľnou sponou. Tá sa stará o väčšie bezpečie aj pohodlie počas cestovania. Ďalším prvkom, ktorý je možné počas cesty využiť bude držiak na pitie.

Značka

Podsedák je špecifický výrobok, ktorý predáva mnoho známych značiek. Od popredných výrobcov autosedačiek však podsedák nekúpite. Títo renomovaní výrobcovia sa totiž od tohto výrobku úplne dištancujú. Ale ani v tomto prípade nie je možné voľbu výrobcu podceniť. Medzi tie kvalitnejšie patria podsedáky Caretero, Cybex, Nania, Lionelo, Chicco alebo Peg Pérego.

Cena

Cena podsedákov nie je na rozdiel od autosedačky nijako vysoká. Najlacnejšie podsedáky nestoja ani 9 eur. Z hľadiska bezpečia však nie je ich kúpa nijako rozumná, uchytiť ju môžete iba pomocou bezpečnostného pásu. Za podsedák, ktorý je možné uchytiť pomocou systému Isofix zaplatíte viac ako 43 eur. Práve tieto výrobky možno aspoň čiastočne považovať za bezpečné.

Porovnať ceny podsedákov

Otázky a odpovede

Aká je najväčšia nevýhoda podsedáku?

V porovnaní s bežnými autosedačkami sú podsedáky oveľa menej bezpečné. Žiadny podsedák neponúka oporu chrbta ani hlavy. Najväčšiu škodu môže napáchať bočný náraz, ktorý môže viesť k úrazu hlavy, krku a chrbtice. Na vine je práve absencia čalúnených bočníc.

Kedy sa môže podsedák hodiť?

Podsedáky sa odporúča používať iba na krátke cestovanie. Hodiť sa môže pri prepravovaní do školy, cesty po meste atď. Podsedák je všeobecne menší av aute tak zaberá menej miesta ako autosedačka, čo je výhodné pre rodičov viacerých detí. Podsedáky preferujú aj staršie deti, ktorým jeho používanie prináša o niečo viac priestoru. Pokiaľ však vaše dieťa nemá s použitím autosedačky žiadny problém, mali by ste ju pred podsedákom vždy preferovať.

Čo určuje zákon?

Podľa zákona §6 zákona č. 361/2000 Zb, musí byť detská autosedačka použitá u detí, ktorých výška je menej ako 150 cm a hmotnosť nepresiahla 36 kg. Nie je možné riadiť sa iba jedným parametrom, splnené musia byť vždy obe tieto podmienky.

Až vo chvíli, keď dieťa prekročí hmotnosť 36 kg aj výšku 150 cm, je možné s používaním autosedačky prestať. Rozdiel medzi autosedačkou a podsedákom v zákone rozlíšený nie je, oba varianty tak možno používať úplne legálne. Trochu iný pohľad na tieto výrobky však môžu mať v zahraničí. Preto sa vždy pred vycestovaním uistite, čo v ktorej krajine ohľadom cestovania platí.

Záver

Podsedáky do auta nie je možné chápať ako bezpečnú pomôcku, ktorá môže dieťa pri dopravnej nehode plnohodnotne ochrániť. Aj pri náraze v nízkej rýchlosti môže dôjsť k sérii vážnych zranení. Podsedák nechráni krk ani brucho dieťaťa, avšak práve tieto časti tela sú životne dôležité.

Odporúčanie odborníkovi je v tomto prípade jednoznačné. Oveľa bezpečnejšie ako podsedák je klasická sedačka do auta. Tú je vhodné používať po celú dobu, kým sa bude dieťa môcť pútať iba bezpečnostným pásom.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo