Stany

Stan vám na cestách nahrádza domov, mal by byť teda pohodlný, praktický a funkčný. Výber stanu by sa nemal podceňovať, možno k nemu pristupovať z dvoch pohľadov. V prvom prípade je to použitie stanu, teda to, kde najčastejšie ho využijete.

Druhým faktorom je počet osôb, ktoré budú stan využívať. V prípade, že budete stan využívať iba ako miesto na prespanie, bude vám stačiť menší a ľahký typ, ktorý je možné jednoducho skladať. Ak vám bude poskytovať útočisko aj počas dňa, čo je prípad predovšetkým rodinných stanov, bude pre vás priorita pohodlie a komfort.

Porovnať ceny stanov

Typy

Stany je možné rozdeliť podľa využitia na turistické, rodinné a expedičné stany.

Turistické stany

Sú menšie, k dostaniu sú najčastejšie vo veľkostiach pre 1 – 3 osoby. Využijú ich vodáci, turisti, cyklisti, často sú videné na letných festivaloch. Tieto stany je možné používať od jari do jesene a sú vhodné do mokrého i suchého počasia.

Je pre nich typická predovšetkým nízka hmotnosť, vďaka ktorej ich možno prevážať aj na bicykli alebo ich mať napríklad pripevnené na krosne atď.

Rodinné stany

Rodinné alebo tiež rekreačné stany využijete predovšetkým pri dlhších pobytoch na jednom mieste a sú určené pre viac osôb. U tohto typu oceníte komfort, súkromie i pohodlie, kedy je možné, vďaka veľkému rozmeru vnútri stáť.

Rodiny ocenia aj možnosť oddelených spální. Nevýhodou stanov je zložitejšie a dlhší stavanie a väčšia hmotnosť. Rodinné stany využijete najmä v letných mesiacoch, pretože nie sú vhodné do extrémneho počasia.

Expedičné stany

Patria k tým najodolnejším a najstabilnejším typom. Využijete ich v akomkoľvek počasí a možno ich používať celoročne. Sú vyrobené z vysoko odolných materiálov, ktoré sú však tiež ľahké.

Pri tomto stane oceníte ľahké postavenie a zloženie a to za akéhokoľvek počasia. Nevýhodou expedičných stanov je horšia priedušnosť, ktorá vás môže potrápiť najmä v letných mesiacoch.

Špeciálne stany

Poslednú kategóriu tvoria tzv. špeciálne stany. Sem môžeme zaradiť Two-seconds stany, ktoré postavíte vyhodením do výšky. Ultraľahké stany majú často podobu len plachty, ktorú môžete podoprieť trekovými palicami.

Konštrukcia

Podľa tvaru je možné stany ďalej deliť na tradičné Áčka, Tunely alebo Kopule.

Áčko

Áčko patrilo skôr k veľmi obľúbenému a dá sa povedať, že aj jedinému tvaru. V dnešnej dobe sa však príliš nepoužíva. Tvar pripomína strechu, hodí sa do miernych podmienok a vyžaduje kotvenie.

Kopula

Kopula patrí k najobľúbenejším tvarom, pre tento tvar sú typické dva prúty, ktoré sa uprostred krížia. Niektoré stany majú viac prútov a to z dôvodu lepšej stability.

Tieto stany budete skladať o trochu dlhšie. Tieto tvary väčšinou nevyžadujú kotvenie, ale k dostaniu sú tiež v kombinácii s úchytkami i kolíkmi. Kopule sú typické pre všetky typy stanov.

Tunel

Hlavný prút tunelových stanov určuje polomer v najširšom bode. Dĺžku stanu tvoria ďalšie 2 – 3 prúty. Tieto stany poskytujú najlepší pomer priestor: hmotnosť. Tunelový tvar je typický pre expedičné stany, pretože jeho tvar zaisťuje najlepšiu stabilitu vo chvíli, keď je postavený po vetre.

Naopak vo chvíli, keď sa do nich vietor oprie z boku, je stabilita horšia. Preto je nutné tunelové stany pre lepšiu stabilitu kotviť. Výhodou je tiež extrémne ľahké stavanie.

Povrch

Každý stan má jeden alebo dva plášte.

Jednoplášťové stany sú lacnejšie a sú určené do mierneho letného počasia. Jednoplášťové sú tiež expedičné stany, ktoré sú však vyrobené z veľmi kvalitných materiálov.

Dvojplášťové stany zabezpečujú lepšiu cirkuláciu vzduchu, vnútorná vrstva je priedušná a súčasťou niektorých stanov je aj moskytiéra, ktorá sa nachádza na bočných stenách. Vďaka tomu sa vodné pary kondenzujú až na vonkajšom plášti.

Materiál

Materiál je dôležitý u všetkých typov stanov. Vo väčšine prípadov stany kombinujú viac materiálov. Každý materiál má iné vlastnosti, líšia sa odolnosťou proti oderu, vode, UV žiareniu, priedušnosťou, váhou aj cenou.

Najkvalitnejšie stany využívajú technológiu RIPSTOP. Ide o metódu tkania povrchov, ktorá zabraňuje pretrhnutiu a prípadnému ďalšiemu šíreniu trhlín.

Nylon

Nylon sa používa u podlážok. Jeho výhoda je nízka hmotnosť a odolnosť proti oderu. Nevýhodou je priepustnosť UV žiarenia. Nylon sa pri zvlhnutiu alebo zmene teploty preťahuje.

Polyester

Polyester je odolný voči UV žiareniu a používa sa predovšetkým pre vrchné plášte. Pri zvlhnutiu sa príliš nerozťahuje.

Bavlna

Bavlna je priedušná a pevná. Nevýhodou je vyššia hmotnosť a tiež obstarávacia cena.

Polyester, silikón, polyuretán

Tieto materiály nájdete u drahších stanov. Sú odolné voči UV žiareniu a nenasakujú vodu. Majú tak dlhšiu životnosť a vyššiu váhu.

Nylon, silikón, RIPSTOP

Nylon, silikón, RIPSTOP predstavujú najlepšie a najmodernejšie kombinácie materiálov. Nenasakujú vodu a neprepúšťajú UV žiarenie. Sú ľahké a odolné proti oderu. Nevýhodou je vyššia nákupná cena.

Polyuretán s nylonom

Jedná sa o najpoužívanejšiu kombináciu materiálov. Stany sa vyznačujú primeranou životnosťou a dobrou priedušnosťou. Obstarávacia cena je priaznivá. Nevýhodou je väčšia hmotnosť a nasiakavosť vody.

Prúty

Tiež prúty sú dôležité, celý stan drží vzpriamený a je preto dôležité zohľadniť ich výrobný materiál. Aj tu môžete vyberať z niekoľkých materiálov, ktoré sa od seba líšia vlastnosťami i cenou. Niektoré ultraľahké stany možno kúpiť aj bez prútov, na postavenie stanu môžete použiť napríklad svoje trekové palice.

K najrozšírenejšiemu materiálu patrí laminát, ktorý je najmenej odolný a pomerne ťažký.

Durawrapové prúty majú lepšie vlastnosti než laminát, zamedzujú štiepeniu zlomu. Aj tieto prúty patria k tým ťažším.

Duralové prúty sú odolné a ľahké, nájdete ich iba u drahších stanov.

Karbónové prúty sú extrémne pevné a patria k najľahším. Nevýhodou je veľmi obmedzená ponuka a to len v prípade najdrahších stanov.

Vodný stĺpec

Pri každom stane je tiež uvedený vodný stĺpec, čo je parameter, ktorý určuje, do akej miery je daný materiál schopný odolávať tlaku vody. Čím je hodnota vodného stĺpca vyššia, tým väčšie dažde a horšie podmienky stan vydrží. Na druhú stranu však stúpa aj jeho hmotnosť a obstarávacia cena.

Vodný stĺpec tropika

U vrchného plášťa čiže tropika by sa mala hodnota pre naše klimatické podmienky pohybovať okolo 1 500 – 2 000 mm. Do daždivého počasia sa udáva hodnota 2 000 – 3 000 mm a v prípade expedičných stanov je to až 10 000 mm.

Vodný stĺpec podlážky

Na podlážky sa pôsobí väčším tlakom a vodný stĺpec by mal byť aspoň 5 000 mm v prípade mierneho počasia a 8 000 – 10 000 mm v prípade náročných podmienok.

Skladnosť a hmotnosť

Dôležitá je celková hmotnosť a skladnosť stanu, a to najmä v prípade, že sa budete často presúvať z miesta na miesto. V takom prípade oceníte stan, ktorý možno rýchlo a ľahko postaviť aj zložiť.

Značka

Veľký výber stanov ponúka značka High Peak, Husky, Coleman, Jurek S + R alebo Vango. Medzi najobľúbenejšie značky môžeme zaradiť Trimm, Quechua, Waterfall atď.

Cena

Cena je závislá na výrobnom materiály a veľkosti stanu. Všeobecne je možné povedať, že cenové rozpätie, za ktoré stan zaobstaráte, sa pohybuje v rozmedzí od 25 – 790 EUR.

Stany určené pre 4 osoby je možné kúpiť v rozmedzí od 60 – 400 EUR. Záleží na vás, aké nároky budete pre stan mať a tiež na početnosti využívania. Ak stanujete radi a často, nevyplatí sa vám šetriť, naopak v prípade, že stan využijete 1 x za niekoľko rokov, neoplatí sa nijako veľká investícia.

Porovnať ceny stanov

Údržba

Aby bola životnosť stanu čo najdlhšia, nie je vhodné podceňovať jeho starostlivosť a údržbu. Stan je nutné starostlivo vyčistiť a hlavne riadne vysušiť po každom použití. Treba omiesť všetky nečistoty ako trávu a hlinu, prípadne plachtu aj zipsy ešte umyť vodou.

Na čistenie nepoužívajte žiadne chemické prostriedky. Stan je možné uskladňovať až po úplnom vysušení, v opačnom prípade sa môže tvoriť pleseň. Životnosť stanu predĺžite tiež vhodnou impregnáciou.

Otázky a odpovede

Aký veľký by mal stan byť?

Pre relatívne pohodlie potrebuje jedna osoba aspoň 55 cm na šírku. Dĺžka stanu by mala byť aspoň o 25 cm dlhšia ako výška najdlhšieho nocľažníka. Myslieť treba aj na uskladnenie vecí. Všeobecne sa teda uvádza, že 3 osobám by mal stačiť stan o šírke 170 a dĺžke 218 cm.

Na čo ďalšieho sa pri výbere zamerať?

Vhodné riešenie ponúkajú stany s dvoma vchodmi, vďaka nim sa nebudete počas nočného chodenia musieť prekračovať ani vzájomne budiť. Využiť môžete tiež úložný priestor, do ktorého môžete umiestniť napríklad baterku, mobilný telefón, zapaľovač atď. Vhodné sú tiež stany s predsieňou. Do nej môžete v noci uložiť batohy a cez deň ju využijete napríklad na varenie.

Záver

V prípade turistických a dá sa povedať i rodinných stanov, ktoré využijete len občas, bude hrať pravdepodobne dôležitú úlohu cena. Lacné stany majú väčšinou laminátové tyčky, a ťažší materiál, s ním je potom spojená vyššia hmotnosť a nižšia odolnosť.

Turistické stany, ktoré budete používať často a budete ich nosiť alebo prevážať napríklad na bicykli by mali mať duralovú konštrukciu, ľahké materiály a nižšiu hmotnosť. Za tieto stany si o niečo viac priplatíte.

Často využívané rodinné stany by mali mať opäť duralovú konštrukciu. Rodinné stany sú najčastejšie prevážané autom, teda vám nebude vadiť ich vyššia hmotnosť, naopak oceníte ich väčšie rozmery. Pre celoročné používanie aj v extrémnych podmienkach oceníte duralové alebo karbónové prúty a vysoko odolné materiály. Takéto stany patria k tým najdrahším.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.4camping.sk, www.alza.sk, www.mall.skwww.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo