Vojenské stany

Stan je produkt, ktorý netreba dlho predstavovať. Pod týmto jednoduchým prístreškom prespával v prírode snáď každý. V minulosti bola ponuka stanov pomerne malá, dnes však môžete zakúpiť stany rôznych tvarov, ale predovšetkým vlastností. Pod pojmom vojenský stan si môže každý predstaviť niečo trochu iné, všeobecne sa však jedná o veľmi odolné stany, ktoré by vám mali umožniť prespávanie za každých podmienok pre ktoré je typické nenápadné zafarbenie.

Práve podmienky, v ktorých budete prespávať, sú pre výber stanu zásadné. S týmto kritériom pomerne úzko súvisí počiatočná cena. Od lacných stanov nemožno očakávať, že vás udržia v teple a suchu za každého počasia. S počtom osôb, ktoré budú stan bežne využívať, súvisí veľkosť a do istej miery aj tvar stanu. O kvalite a životnosti rozhoduje výrobný materiál konštrukcie aj stanovej plachty. Tento parameter potom súvisí aj s celkovou hmotnosťou stanu. A pochopiteľne by vás mal zaujímať aj spôsob, akým bude možné stan postaviť a zase zložiť.

Porovnať ceny stanov

Typy

Vojenské stany možno rozdeliť do niekoľkých skupín podľa tvaru. Vojenský stan je označenie pre turistické aj armádne stany. Kúpiť tak môžete vojenský stan s tvarom tunela, Áčka, tunela. Záleží na tom, akým spôsobom budete stan využívať. Zatiaľ čo mnoho stanov sa využíva na prespávanie, môžu iné poslúžiť napríklad ako poľná nemocnica.

  • Kopula – stany s podobou iglú patria v súčasnosti k tým najpoužívanejším. Vhodné sú na kempovanie, vyraziť s nimi môžete na festival a radosť urobia aj pri detskom záhradnom stanovaní. Výhodou tohto typu je jednoduché zostavenie a veľmi nízka hmotnosť. Vďaka nižšej stabilite sa však nehodia do náročnejších podmienok.
  • Tunel – stany typu tunel ponúkajú najviac užitočného priestoru. Vďaka svojej priestrannosti tak môžu poslúžiť väčšiemu počtu osôb. Tunel je typ stanu, ktorý je treba kotviť. Stan typu tunel niektorí považujú za menej odolné, iní však majú na odolnosť opačný názor. Záleží len na tom, ktorým smerom sa do stanu opiera vietor. Menšiu stabilitu možno očakávať v momente, keď sa vietor oprie o bočnú stranu stanu.
  • Áčko – v minulosti sa jednalo prakticky o jediný tvar stanu, ktorý sa však dnes vyrába v obmedzenom množstve.

Armádne stany môžu mať aj oveľa jednoduchšiu konštrukciu. Celý stan je tvorený špeciálne ušitou plachtou, do ktorej možno zasunúť tyč alebo kolík. Celú konštrukciu je potom možné vypnúť pomocou lán. Niektoré armádne stany môžu mať aj strešné okno alebo priechod, vďaka ktorým bude môcť odchádzať dym pri varení.

Odolnosť

Odolnosť stanu súvisí s prírodnými podmienkami a podnebím, v ktorom hodláte stanovať. Menej odolné stany vám postačia pri letnom kempovaní. Naopak vysokú odolnosť budete vyžadovať od stanov, ktoré majú obstáť v náročných podmienkach.

Ochrana pred dažďom

Dôležitou vlastnosťou je aj ochrana pred dažďom. Túto vlastnosť spoznáte podľa výšky vodného stĺpca tropika, čo je označenie pre vonkajší stan. Dôležitý je rovnako vodný stĺpec podlahy.

  • Vodný stĺpec tropika – základom je vodný stĺpec 2 000 mm, táto hodnota vodného stĺpca vás ochráni pred padajúcimi kvapkami. Pri dlhšom letnom stanovaní však lepšie obstoja stany s vodným stĺpcom 3 000 mm. Pred silnejším dažďom budete v bezpečí v stane s vodným stĺpcom 5 000 mm. Armádne vojenské stany však ponúknu aj oveľa vyššie hodnoty vodného stĺpca tropika. Takéto stany možno používať aj v extrémnych podmienkach.
  • Vodný stĺpec podlahy – súčasťou odolného vojenského stanu musí byť aj spoľahlivá podlaha. Táto časť stanu je vystavená vôbec najväčšiemu opotrebeniu aj tlaku. Vodný stĺpec podlahy by mal byť aspoň 5 000 mm. Tieto stany sú vhodné pre bežné používanie. Ak však máte na stan vyššie nároky, budete potrebovať stan s vodným stĺpcom podlahy 8 – 10 000 mm.

Materiál

Ak chcete, aby vám stan nejaký čas vydržal, nemali by ste šetriť na výrobnom materiáli. Zohľadniť by ste mali materiál, z ktorého je vyrobená konštrukcia, ale aj plachta stanu.

Konštrukcia

Tyče stanu sa vyrábajú z niekoľkých hlavných materiálov. Pri výbere toho správneho materiálu zvážte intenzitu používania. Menej nároční turisti si vystačia so stanom s laminátovými tyčami. Náročnejší bežní užívatelia by mali siahnuť radšej po stane s duralovými tyčami. Armádne stany však majú tyče vyrobené z rôznych zliatin, ktoré namáhaným stanom výrazným spôsobom predĺžia odolnosť a životnosť.

  • Dural – tyčky z duralu vynikajú v odolnosti a spoľahnúť sa môžete aj na ich nízku hmotnosť. Za túto kvalitu si však budete musieť priplatiť.
  • Laminát – stan s laminátovými tyčkami je cenovo dostupný, avšak tento materiál nie je príliš vhodný pri stanovaní v zime. Studené počasie znižuje ohybnosť tyčiek, čo môže spôsobiť zlomenie tyčiek.
  • Oceľ – armádne stany môžu mať konštrukciu oceľovú. Tento materiál zvládne vyššie zaťaženie, čo sa bude hodiť predovšetkým pri používaní v zime, keď musí konštrukcia uniesť hmotnosť snehovej pokrývky. Oceľové tyče by však mali mať patrčnú povrchovú úpravu, napríklad pozinkovanie.
  • Hliník – stany s hliníkovými tyčami sú ľahšie a ponúknu vysokú trvanlivosť. Stany však nemožno zaťažiť tak, ako stan s oceľovými tyčami.
  • Kevlar, skandium – sú materiály, ktoré sú bežné pre najkvalitnejšie expedičné stany.

Plachta

Vrchná strana stanu býva v prípade turistických stanov vyrobená najčastejšie z polyesteru. Tento materiál ponúka vysokú odolnosť voči poveternostným vplyvom aj UV žiareniu. Vonkajšia strana by mala byť vyrobená z vysoko priedušných materiálov, ktoré môžu zmierniť nežiaduce potenie stanu.

Armádne stany bývajú vyrobené aj z mnohých iných materiálov. Častá je napríklad kombinácia polyesteru a bavlny, používajú sa aj iné bavlnené alebo PES tkaniny a ďalšie špecifické materiály. Armádne stany sú vždy konštruované tak, aby boli schopné odolať náročným podmienkam.

Podlaha

Podlahy stanov sú najčastejšie vyrobené z nylonu, čo je vysoko odolný materiál, ktorý ustojí aj menej šetrné zaobchádzanie. Lacnejšie turistické stany môžu mať podlahu vyrobenú z polypropylénu. Nevýhodou tohto materiálu je nižšia životnosť, ale aj vyššia hmotnosť.

Kapacita

Na trhu nájdete stany mnohých veľkostí. Vojenské stany bývajú väčšie a pojmuť môžu viac osôb. Avšak medzi vojenské radí mnoho výrobcov aj klasické menšie turistické stany. Výber veľkosti je tak predovšetkým individuálnym parametrom. Čo sa týka veľkosti, je výber naozaj bohatý a kúpiť môžete stany pre jednu aj viac ako 6 osôb.

Značka

Vojenské stany možno kúpiť vo všetkých podobách. K dostaniu sú ako jednoplášťové aj dvojplášťové, turistické, armádne aj expedičné. Od každého stanu by ste mali vyžadovať dostatočnú odolnosť voči vode, vetru aj plesni. O tieto vlastnosti sa postará predovšetkým overený výrobca. Obľúbené sú stany MIL-TEC, MFH, YATE, KIK, Coleman, Cattara, Highlander či Armáda U.A.

Cena

To, koľko budete chcieť do stanu investovať, sa následne prejaví na konečnej kvalite a odolnosti stanu. Stan vo vojenskom štýle môžete kúpiť za niekoľko stoviek, ale aj niekoľko tisíc korún. Do bežných podmienok bude možné používať stan s cenou do 43 eur. Pri častejšom používaní sa vyplatí do stanu investovať 64 – 129 eur. Za expedičný stan zaplatíte aj viac ako 427 eur. Armádne stany sú ešte oveľa drahšie, ich cena začína na cca 1 279 eur.

Porovnať ceny stanov

Otázky a odpovede

Aké zafarbenie je typické pre vojenské stany?

Vojenské stany bývajú zafarbené do rôznych odtieňov zelene. Vďaka tejto farbe sú stany menej nápadné, čo sa hodí nielen profesionálom, ale táto vlastnosť môže byť praktická aj v bežnom živote.

Stan jednoducho dokonale splynie s okolitým prostredím. Lepšie podmienky pre používanie budete mať v prípade svetlejších farieb, ktoré poskytnú viac prírodného svetla vo vnútri stanu. Naopak v prípade tmavších odtieňov si budete musieť vystačiť s horšími svetelnými podmienkami.

Akú vlastnosť by mal vojenský stan mať?

Vojenské stany by mali byť samonosné, čo znamená, že k ich stabilnému postaveniu nebudete potrebovať kolíky. Vďaka tomu budete môcť stan postaviť prakticky na akomkoľvek povrchu.

Čo je geodetický stan?

Geodetické stany patria k tým najodolnejším, čo je vykúpené ich vysokou počiatočnou cenou. Tieto stany sú konštruované tak, aby odolali aj tým najnáročnejším podmienkam a postaviť ich môžete prakticky na akomkoľvek mieste.

Záver

Vojenský stan je univerzálne označenie pre rôzne typy stanov, pre ktoré je typické menej nápadné zafarbenie. Bežným užívateľom môžu dobre slúžiť turistické alebo kempingové stany.

V armáde sa potom využívajú predovšetkým veľké hangárové stany. Či už budete vyberať akúkoľvek podobu stanu, mali by ste pri výbere zvážiť niekoľko parametrov. Dôležitá je predovšetkým odolnosť voči vode, ktorú určuje vodný stĺpec tropika aj podlahy. Kvalita, odolnosť aj hmotnosť stanu súvisia s výrobným materiálom konštrukcie aj plachty.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.wikipedia.org, www.4camping.skwww.alza.skwww.mall.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo