Ďalekohľady

Ďalekohľad držal v ruke snáď každý. Prapredok ďalekohľadu bol vynájdený okolo roku 1608 a po rokoch sa dočkal vylepšené podoby. Prvé ďalekohľady sa využívali vo hvězdářství, neskôr ich používali moreplavci. V súčasnej dobe sa s nejakou podobou ďalekohľadu stretnete aj v mobilných telefónoch alebo fotoaparátoch.

Klasickú podobu ďalekohľadu využijete pre pozorovanie vzdialených objektov. K dostaniu sú v mnohých rôznych podobách, každý typ je vhodný pre niečo iné. Vybrať si môžete model vhodný pre pozorovanie oblohy, ďalšie sú vhodné pre poľovníkov, turistov atď.

Porovnať ceny ďalekohľadov

Typy

Ak vyberáte ďalekohľady podľa spôsobu využitia, narazíte na 4 základné typy, sú to ďalekohľady turistické, poľovnícke, pozorovacie a modely určené pre športovcov.

Turistické a športové ďalekohľady

Tieto modely sa vyznačujú menšou hmotnosťou, umožňujú ľahkú manipuláciu a sú skladné. Ponúkajú zväčšenie v rozmedzí 7 – 10 x, priemer objektívu je v rozmedzí 21 – 50 mm. Zamerajte sa na odolnosť pri páde a uprednostnite vodeodolné ďalekohľady.

Lovecké

Lovecké ďalekohľady budete pravdepodobne používať tiež v šere alebo tme, mali by mať teda väčší priemer objektívu, a to aspoň v rozmedzí 46 – 63 mm. Priblíženie postačí v rozmedzí 7 – 8 x. Aj tu sa oplatí vyberať odolné typy s pogumovaným telom.

Hvezdárske

Väčšinou sa jedná o monokulárne ďalekohľady, ktoré ponúka veľké zväčšenie a to v rozmedzí 100 – 300, ale aj viac mm. Záleží predovšetkým na početnosti využitie, mieste používania a cene, ktorú chcete do zariadenia investovať. Hvezdárske ďalekohľady sú veľké a ťažké, a preto je nutné zakúpiť aj pevný a stabilný statív.

U týchto typov hrá dôležitú úlohu aj to, kde ich budete používať. Niekto má to šťastie, že môže oblohu pozorovať napríklad zo záhrady, tí, ktorí bývajú v meste, však budú musieť s ďalekohľadom vychádzať do miest s menším osvetlením. Preto si pred kúpou vyskúšajte, ako sa vám bude ďalekohľad skladať a prevážať.

Divadelné

Na divadelné predstavenie budete vyrážať s malým typom kukátka so zväčšením od 3 – 4x a menšími objektívy okolo 25 mm.

späť na obsah ↑

Delenie podľa konštrukcie

Podľa toho, či budete pozorovať objekt jedným alebo oboma očami, sa ďalekohľady delí na binokulárne a monokulárne.

Binokulárne ďalekohľady umožňujú sledovanie oboma očami a patrí k tým rozšírenejším, ktoré využijete pri akejkoľvek aktivite. Výhodou je, že pozorovaním oboma očami je presnejší 3D obraz. Vďaka menšiemu priblíženie majú väčší zorný uhol, čo vám umožní lepšie pozorovanie pohybujúcich sa objektov.

Monokulárne umožňujú pozorovanie vzdialenejších objektov. Tieto ďalekohľady ponúka možnosť väčšieho priblíženia s menším zorným uhlom. Aby bol obraz čo najlepšie, používajú sa v kombinácii so statívom, ktorý zamedzí možnému chvenie rúk. Tieto modely sú vhodné najmä pre pozorovanie oblohy.

späť na obsah ↑

Zväčšenie

Tento parameter udáva, koľkokrát je ďalekohľad schopný priblížiť objekt, ktorý chcete pozorovať. Zväčšenie alebo tiež priblíženie sa udáva v násobkoch, najbežnejšie ďalekohľady poskytujú 7, 8, alebo 10-násobku.

To znamená, že ak pozorujete akýkoľvek objekt na vzdialenosť 1 kilometra a budete ho pozorovať ďalekohľadom, ktorý umožňuje 10tich násobné zväčšenie, bude to vyzerať, akoby bol od vás vzdialený iba 100 metrov.

Zväčšenie 7 alebo 8 násobné sa používa najmä u poľovníckych ďalekohľadov. Zväčšenie v rozmedzí 10 – 12 je vhodné pre turistiku alebo ornitológie. Ak budete ďalekohľad používať na pozorovanie rôzne vzdialených objektov pri rôznych situáciách, môžete si vyberať ďalekohľady so zoomom. Tieto ďalekohľady vám umožní zväčšenie plynule meniť. V tomto prípade sa zväčšenia pohybuje v rozmedzí 7 – 20 násobku.

späť na obsah ↑

Priemer objektívu

Ide o parameter, ktorý udáva veľkosť vstupnej šošovky. Čím je vstupná šošovka väčšia, tým viac svetla do ďalekohľadu prenikne, čo má vplyv na veľkosť optického výkonu.

Najčastejšie priemery sú 42, 50 a 56 mm, k dostaniu sú potom aj ďalekohľady iných priemerov. Ďalekohľady pre poľovníctvo by mali mať priemer šošovky 50 alebo 56 mm, priemer turistických by mal byť naopak menší, postačí 42, ale napríklad aj 32 mm.

späť na obsah ↑

Optický výstup

Ľudské oko má schopnosť zužovať alebo rozširovať zrenice podľa svetelných podmienok. Maximálny priemer zrenice je cca 7 – 8 mm. Staršie osoby môžu mať priemer zrenice menšie. Ak je optický výstup ďalekohľadu menšie ako zrenice, vstupuje do oka menšej zväzok svetla, než aký môže ľudské oko využiť.

Za tmy alebo šera je tak obraz menej rozlíšiteľný. V prípade, že je optický výstup svetelného zväzku ďalekohľadu rovnaký alebo väčší, využije oko celý svetelný tok. Obraz je tak pre oko lepšie rozlíšiteľný.

Optický výstup býva často označovaný termínom priemer výstupnej pupily. Ide o pomer optického vstupu a zväčšenie ďalekohľadu. Optický výstup udáva v mm, veľkosť zväzku svetelných lúčov, ktoré dopadajú na oko pozorovateľa.

Pre nočné pozorovanie je ideálna optický výstup 7 a viac mm, za šera 5-7 mm, pre pozorovanie za denného svetla postačí optický výstup 2-3 mm.

späť na obsah ↑

Optické sklo

U ďalekohľadov sa môžete stretnúť s dvoma typmi skiel. Pod označením BK-7 sa skrýva kvalitné bórovej sklo, BaK-4 je potom označenie pre ešte kvalitnejšie báryovej sklo.

BK-7

BK-7 toto sklo je použité u lacnejších typov ďalekohľadov a je dostačujúca pre pozorovanie za denného svetla. Na krajoch zorného poľa môže byť obraz menej kvalitné, nie je tak jasný a kontrastný.

BaK-4

Báryovej sklo má vyšší index lomu, väčšiu ostrosť a jas, prepúšťa viac svetla, čo má vplyv aj na farebnosť obrazu. Ďalekohľady s týmto sklom sú vhodné tiež pre pozorovanie za horších podmienok a patrí k tým drahším.

späť na obsah ↑

Úprava šošoviek

Pri výbere ďalekohľadov sa vám môže stať, že narazíte na ďalekohľady, ktoré majú rovnaké hodnoty zväčšenia i priemeru objektívu. Môžu mať aj rovnakú veľkosť a napriek tomu sa od seba líšia cenou, ktorá môže byť rozdielna aj o niekoľko tisíc korún. Dôvodom tohto cenového rozdielu sú antireflexné vrstvy.

Antireflexné vrstvy sú u ďalekohľadu veľmi dôležité, tieto vrstvy znižujú odrazivosť svetla a zvyšujú priestupnosť ďalekohľadu a majú vplyv na celý optický výkon.

U ďalekohľadov sa môžete stretnúť s týmito antireflexnými vrstvami:

 • FC – jednoduchá antireflexná vrstva
 • MC – do 7 vrstiev
 • SMC – nad 7 vrstiev + prísady
 • HTC / DEC – úprava hranolov a šošoviek
späť na obsah ↑

Značka

Medzi obľúbené značky patrí Olympus, Auriol, Levenhuk alebo Bresser. Ďalšie kvalitné výrobky potom kúpite od značiek ako Nikon, Meopta, Vanguard, Swarovski, Eschenbach a ďalšie. Pri ich nákupe sa zamerajte na špecializované predajne a overené výrobcu.

späť na obsah ↑

Cena

Ďalekohľad môžete kúpiť za niekoľko sto korún, ale aj za neho môžete zaplatiť aj niekoľko desiatok tisíc korún. Cena závisí najmä od účelu a frekvencie využívania. Od toho je potom odvodená kvalita optiky, veľkosť objektívu atď.

Pre občasné používanie vám budú stačiť typy, ktoré je možné zaobstarať do 40 EUR. V tejto kategórii nájdete aj ďalekohľady vhodné pre deti. Za kvalitnejšie modely určený pre bežné používanie zaplatíte 80 – 400 EUR.

V tejto kategórii je možné kúpiť ďalekohľady pre každú príležitosť. Profesionáli alebo skutoční nadšenci však pravdepodobne zablúdi do cenovej kategórie nad 400 EUR.

Porovnať ceny ďalekohľadov

späť na obsah ↑

Údržba

Pri vonkajšom pozorovaní je samozrejmé, že sa ďalekohľad zašpiní. Telo je možné jednoducho utrieť handričkou, väčšia opatrnosť vyžaduje čistenie šošovky. Šošovku nie je možné čistiť pomocou handričky a dokonca sa neodporúča používať ani antistatickú utierku, ktorá je často súčasťou balenia ďalekohľadov.

Takéto čistenie by mohlo viesť ku škrabancom. Poškodené šošovky stráca schopnosť prenášať svetlo a poskytujú akoby zahmlený obraz. Na takto poškodené šošovky sa nevzťahuje ani záruka.

Prach a drobné nečistoty, ktoré sa na šošovkách objavia, čistite za použitia jemného štetca s mäkkým vlasom, alebo je odfúknite za pomoci špeciálneho gumového balónika, ktorý sa používa aj na čistenie objektívov fotoaparátov. Čistiace sady je možné kúpiť v predajniach, špecializovaných na predaj fotoaparátov alebo ďalekohľadov.

Mastnotu čistite pomocou niekoľkých kvapiek čistiaceho roztoku napríklad izopropanolu alebo iných roztokov vhodných aj pre čistenie okuliarov a vatové tyčinky.

V prípade, že ďalekohľad spadne do vody alebo zmokne, neutierajte šošovky handričkou, ale nechajte vodu pomaly odpariť. Rovnako tak postupujte aj v prípade, že sa bude šošovka zahmlievať. Ak to bude potrebné, vyčistite šošovky vyššie popísaným postupom.

Ďalekohľad sa pokiaľ možno nesnažte ani sami opravovať, ak na zariadenie objavíte nejakú závadu, zverte ho radšej do rúk odborníkom.

späť na obsah ↑

Otázky a odpovede

Kde je možné nájsť dôležité parametre ďalekohľadu?

Všetko, čo je u ďalekohľadu dôležité, teda zväčšenie a priemer objektívu, musí byť vyznačené na tele ďalekohľadu. Príkladom môže byť označenie 10 x 50, ktoré vám hovorí, že ďalekohľad umožňuje 10 násobné zväčšenie a vstupné šošovka má priemer 50 mm.

Na ďalekohľadu by malo toto tiež zorné pole. Veľkosť zorného poľa sa udáva v metroch a udáva, akú veľkú výseč uvidíte vo vzdialenosti 1 km.

Čo je relatívna svetelnosť?

Relatívna svetelnosť vyjadruje, koľko svetla prechádza optikou ďalekohľadu. Ako už názov napovedá, jedná sa o teoretické množstvo. Relatívna svetelnosť si môžete vypočítať podľa nasledujúceho vzorca: (priemer objektívu udaný v mm / zväčšenie) ² = relatívna svetelnosť. Pre výber vhodného ďalekohľadu však tento údaj nie je až tak dôležitý.

späť na obsah ↑

Záver

Pri výbere ďalekohľadu zohľadnite tiež materiál konštrukcie. Telo ďalekohľadu by sa vám malo dobre držať a ďalekohľad by nemal kĺzať ani v rukaviciach. Do ďalekohľadu plnenom interným plynom sa nebude prášiť a nebude dochádzať k jeho zahmlievaniu pri zmenách teploty.

Vodotesné ďalekohľady sa budú hodiť turistom aj poľovníkom a samozrejmosťou sú tiež pre vodákov či jachtárov. Vďaka vnútornému ostrenie sa bude ďalekohľad lepšie čistiť a zvýšite aj jeho trvanlivosť.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

   Budeme radi za váš komentár. Píšte prosím slušne a s pridanou hodnotou. Komentáre schvaľuje správca.


  Komentáre / diskusie / hodnotenie

  GDPR: Sme správcami údajov a chránime osobné údaje v súlade so zákonom 101/2000 Z. z. o ochrane osobných údajov a zásadami obsiahnutými v smernici EÚ 95/46/ES. Po odoslaní komentára spracúvame tieto údaje - meno, e-mail a IP adresu. E-mail používame na odoslanie informačnej správy o tom, že niekto odpovedal na vašu požiadavku. Na iné účely ho nepoužívame. IP adresu sledujeme na ochranu pred spamom. Ak chcete odstrániť svoje údaje, kontaktujte nás na adrese info@recenzer.sk