Mikroskopy

Mikroskop je prístroj, ktorý využijete pri pozorovaní rôznych drobných predmetov. Tento prístroj sa skladá z dvoch spojných šošoviek – objektívu a okulára. Objektív sa nachádza bližšie pri skúmanom objekte, do okulára sa budete počas pozorovania pozerať.

Mikroskopy sa bežne využívajú pri školskej výučbe, veľké množstvo výrobkov je určené práve deťom a hobby používateľom. Na opačnej strane stoja profesionálne prístroje, ktoré sú používané v laboratóriách, alebo počas rôznych výskumov. Práve spôsob používania mikroskopu hrá pri robení mikroskopu hlavnú rolu.

Porovnať ceny mikroskopov

Typy

Mikroskopy sú určené deťom, dospelým a svoje využitie majú aj v profesionálnej sfére. Na trhu sú zastúpené v dvoch kategóriách. Pokiaľ budete chcieť pozorovať trojrozmerný obraz, budete potrebovať stereoskopický mikroskop. S jeho pomocou môžete pozorovať hmyz, minerály, listy atď. Používanie stereoskopických mikroskopov je jednoduchšie a zaujímavejšie hlavne pre deti.

Laboratórne mikroskopy patria medzi priesvitové. Tie vám umožnia pozorovať predovšetkým rezy rastlinami alebo plodmi. Pozorovať môžete aj rôzne roztoky. Ich používanie je zložitejšie, na prácu budete potrebovať používať pinzetu, ihlu, pipetu a ďalšie príslušenstvo.

Stereoskopický

Pomocou týchto mikroskopov je možné pozorovať trojrozmerné predmety. Využiť ho môžete na pozorovanie rôznych priehľadných aj nepriehľadných predmetov. Ich ovládanie je jednoduchšie a sú obľúbenejšie u detí aj menej náročných užívateľov.

Laboratórne

Najviac sa používajú práve laboratórne mikroskopy, a to ako v domácnostiach, školách aj na rôznych pracoviskách. Práve to, kde budete chcieť mikroskop používať a komu je určený hrá pri jeho výbere zásadnú rolu. Jednoduchšie mikroskopy vám umožnia pozorovanie vo svetlom poli, lekárske mikroskopy určené na pozorovanie živej krvi, umožňujú pozorovať v temnom poli.

Hobby/ študent ZŠ, SŠ

Vyberať budete medzi monokulárnou či binokulárnou hlavicou. Ak chcete používať digitálnu kameru, budete potrebovať hlavicu trinokulárne. Zväčšenie je u hobby mikroskopov najčastejšie od 640x – 1600x. Niektoré moderné mikroskopy umožňujú pripojiť digitálnu kameru a využiť tak na pozorovanie obrazovku počítača.

Študent VŠ

Pokročilejší užívatelia by už mali preferovať binokulárnu hlavicu, vďaka nej môžu predmet pozorovať oboma očami. Pohodlie vám poskytne krížový stolík, ten zároveň využijete aj na nastavenie všetkého potrebného, napríklad stredu zorného poľa atď. Pozorovať môžete pri halogénovom alebo LED osvetlení.

Profesionálna

Profesionálne je používaný v zdravotníctve a špeciálnych pracoviskách. Patrí k najzložitejším a už pomerne bežne využíva digitálnu kameru, preto sú najviac zastúpené mikroskopy s trinokulárnou hlavicou. Druhým typom sú potom digitálne mikroskopy, ktoré majú kameru zabudovanú. Súčasťou týchto mikroskopov je krížový stôl, využiť môžete reguláciu svetla.

USB mikroskop

Moderné skúmanie všetkého možného vám umožní digitálny USB mikroskop. Ten vám umožní prepojenie s počítačom či tabletom a skúmaný predmet môžete sledovať priamo na monitore.

Tento typ môžete kúpiť deťom, používajú ich aj v kozmetických salónoch alebo kaderníctvach a najdrahšie typy využijú najmä profesionáli. Súčasťou niektorých mikroskopov je praktický stojan. Pokiaľ toto príslušenstvo nie je súčasťou balenia, môžete ho bežne dokúpiť.

Priemyselný

Tieto mikroskopy sa používajú na skúmanie zvarov, plošných spojov, textilných vlákien a rôznych vzoriek podľa potrieb jednotlivých prevádzok.

Priemyselný mikroskop sa vyberá podľa toho, čo presne budete chcieť pozorovať. Na pozorovanie mikroštruktúry budete potrebovať mikroskop, ktorý dokáže predmet zväčšiť viac ako 50x, makroštruktúru potom môžete pozorovať prístrojom, ktorý ich predmet zväčší menej ako 50x.

Hlavica

Podľa toho, akým spôsobom budete chcieť predmet pozorovať, budete vyberať vhodnú hlavicu.

  • Monokulárne – najjednoduchšie mikroskopy vám umožnia pozorovanie jedným okom. Sú vhodné pre deti, príležitostných nadšencov a používajú sa aj na základných školách. Prepracovanejšie modely, určené na menej náročné pozorovania sú používané aj v laboratóriách.
  • Binokulárne – obľúbenejšie sú mikroskopy, ktoré umožňujú pozorovanie oboma očami. Tieto mikroskopy sú vhodnejšie pre častejšie a dlhšie používanie, vďaka možnosti využívať obe oči predídete únave a budete šetriť váš zrak. Binokulárny mikroskop je na trhu zastúpený vo všetkých cenových kategóriách.
  • Trinokulárne – pozorovať môžete opäť oboma očami, k tretiemu tubusu je potom možné pripojiť digitálnu kameru. Obraz tak môžete pozorovať aj na obrazovke počítača.

Osvetlenie

Osvetlenie vám umožní samotné pozorovanie. V závislosti na obstarávacej cene a určení sa osvetlenie zásadným spôsobom mení.

  • Zrkadlo/ žiarovka – u najlacnejších detských mikroskopov spravidla nájdete túto kombináciu.
  • LED dióda – kvalitnejšie detské aj hobby mikroskopy bývajú vybavené LED diódou. Mikroskopy s týmto osvetlením sa vyznačujú nižšou obstarávacou cenou a spotrebou a dlhšou životnosťou.
  • Halogénové osvetlenie – je najstarším typom a je ideálny najmä pre dlhodobú prácu s mikroskopom.
  • Polarizačné osvetlenie – je ideálne pokiaľ chcete pozorovať predmety s lesklým povrchom, či už sa bude jednať o sklo, kov alebo plast. Toto osvetlenie eliminuje odraz svetla do objektívu.
  • Externé osvetlenie – svetlo nie je súčasťou mikroskopu, využiť ho môžete najmä pri pozorovaní 3D predmetov.

Zväčšenie

Hodnotu zväčšenia získate po vynásobení hodnoty zväčšenia okulára a hodnoty zväčšenia šošovky. Mikroskop s okulárom 10x a objektívom 4x vám tak poskytne zväčšenie 40x. U žiackych mikroskopov môže byť zväčšenie do 400x. Hobby mikroskopy majú zväčšenie do 800x a profesionálne až do 2000x.

Značka

Pri výbere mikroskopu by ste nemali zanedbať ani výrobcu. Mikroskop je prístroj, ktorý vyžaduje občasný servis, doba je odvodená od používania, udávaný interval je 6 – 12 mesiacov. Záleží na tom, ako často budete s prístrojom pracovať. Práve o potrebný servis sa postará kvalitný výrobca.

Pred nákupom si tak túto možnosť radšej overte dopredu. Kvalitný výrobca by vám mal tiež poskytnúť potrebné príslušenstvo či náhradné diely. Za kvalitné môžeme považovať mikroskopy Levehnuk, Technaxx, Dino-Lite, Bresser, Kern, Celestron alebo Arsenal.

Cena

Medzi najlacnejšie patria detské monokulárne mikroskopy. Ich cena sa pohybuje okolo 40 eur. Za digitálny mikroskop zaplatíte od cca 80 – 400 eur. Lacné typy sú určené deťom, skúmaný predmet môžu zväčšiť až 200x, o prísvit sa postará menší počet diód.

Pre domáce skúmanie vám postačí prístroj s cenou okolo 200 eur, najdrahšie modely poslúžia profesionálom. Obdobné je to aj v prípade binokulárnych mikroskopov. Ich cena je najčastejšie v rozmedzí 120 – 590 eur. Cena profesionálnych mikroskopov je však oveľa vyššia, kvalitný prístroj je možné kúpiť za 1 960 a viac tisíc eur.

Porovnať ceny mikroskopov

Údržba

Mikroskop je zložitejšie zariadenie, ktoré si vyžaduje pravidelnú údržbu. To ako sa máte o prístroj správne starať, sa dozviete z informačného letákov každého výrobku. K základom však patrí čistenie okulára a to ideálne pomocou špeciálneho roztoku, ktorý je vhodný na čistenie optiky. Na sklenený povrch môžete použiť aj antistatickú utierku. Pred prachom ochráni váš mikroskop vhodný obal.

Zanedbávať by ste nemali ani pravidelný servis. Ovládací mechanizmus je potrebné pravidelne premazávať a čistiť, v opačnom prípade môže dôjsť k zadretiu mechanizmu. Nastavovať treba aj všetky optické časti, vďaka tomu predídete únave očí i možné bolesti hlavy.

Otázky a odpovede

Čo je stereomikroskop?

Ide o špeciálny typ priemyselného mikroskopu, ktorý vám umožní pozorovať trojrozmerné predmety. Od bežných mikroskopov sa líšia vyššou hĺbkou ostrosti pri nízkom zväčšení. Maximálne zväčšenie je v rozmedzí 45 – 50 x. Tieto mikroskopy teda nie sú určené na pozorovanie detailov, ale skôr celku.

Je lepšie halogénové alebo LED osvetlenie?

Halogénové osvetlenie je viac intenzívne, farba svetla je žltočervená. LED osvetlenie je typické bielou farbou, nie je toľko intenzívne. Jeho najväčšou prednosťou je dlhá životnosť a nízka spotreba.

Aký materiál preferovať?

Kvalitný mikroskop by mal byť vyrobený z kovu. Tento materiál uprednostňujte aj v prípade detských mikroskopov. Pri drahších značkových výrobkoch je kovové telo štandardom. Kovové mikroskopy majú dlhú životnosť, sú odolné a dostatočne stabilné.

Záver

Pokiaľ vyberáte mikroskop pre dieťa, bude rozumné voliť jednoduché a lacnejšie prístroje. Deti väčšinou preferujú typ, ktorý im umožní pozorovať 3D objekty. Stredne pokročilí používatelia už budú potrebovať kvalitnejší model, ktorý im umožní minimálne nastaviť optiku. Obľúbené sú mikroskopy, ktoré pracujú v kombinácii s kamerou.


Zdroje: www.wikipedia.org, www.playlab.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo