Rúry

Rúra na pečenie je nepostrádateľným spotrebičom v každej kuchyni. V rúre na pečenie pripravíte šťavnatú pečienku aj nadýchané buchty. Moderným rúram nechýba ani funkcia grilu, vďaka ktorej si pochutnáte nielen na grilovanom mäse, ale aj zelenine.

Rúry sú na trhu zastúpené obrovským množstvom výrobkov a vybrať tú správnu nie je vôbec jednoduché. Pred výberom sa tak položte aspoň niekoľko základných otázok. Tá najdôležitejšia sa týka početnosti a spôsobu používania rúry.

Moderné rúry totiž disponujú obrovským radom rôznych funkcií. Tie sú bezpochyby praktické, ale zásadným spôsobom ovplyvňujú obstarávaciu cenu. Na cenu má vplyv aj typ rúry, vyberať budete medzi klasickou, teplovzdušnou alebo parnou rúrou. Objem rúry voľte podľa počtu členov v domácnosti.

Porovnať ceny rúr

Typy

Rúry je možné rozdeliť do skupín aj podľa toho, aký zdroj energie pre svoj chod využívajú. Výrazne obľúbenejšie sú elektrické rúry, ale kúpiť môžete aj rúru plynovú.

Elektrické rúry

Najväčšou prednosťou elektrických rúr na pečenie je rovnomerný rozvod tepla. Tieto rúry umožňujú tiež oveľa presnejšie nastaviť požadovanú teplotu. Elektrickú rúru tiež oveľa ľahšie vyčistíte, pretože počas pečenia nevzniká toľko mastnoty.

Elektrické rúry môžeme ďalej rozdeliť na 3 základné typy:

  • S klasickým ohrevom – rúra je opatrená spodným a horným vykurovacím telesom.
  • Teplovzdušné rúry – tieto rúry disponujú navyše ventilátorom, ktorý rovnomerne rozvádza teplo do celého priestoru.
  • Parné rúry – sú obľúbené predovšetkým u vyznávačov zdravého životného štýlu. O ohrev sa tu stará para, ktorá je šetrná a pokrm si uchová oveľa viac vitamínov a minerálov.

Plynové rúry

Najväčšou nevýhodou plynových rúr je horšia regulácia teploty. Rozvod tepla nie je v tomto prípade rovnomerný, čo pochopiteľne ovplyvní aj prípravu pokrmu. Údržba plynovej rúry je oveľa zložitejšia a vystačiť si budete musieť s minimálnym množstvom funkcií.

Umiestnenie

Pri výbere správnej rúry je najskôr nutné zvážiť, či budete potrebovať vstavanú alebo voľne stojacu rúru.

Vstavaná rúra

Vstavanú rúru budete musieť zabudovať do kuchynskej linky. Vstavané rúry sú obvykle väčšie a používať ich budete môcť iba v kuchyni.

Voľne stojaca rúra

Voľne stojacu rúru môžete postaviť na akékoľvek vhodné miesto. Tieto rúry bývajú menšie, sú však mobilnejšie av prípade potreby ich budete môcť premiestňovať. Voľne rúry na pečenie v súčasnosti nahrádzajú rúry mikrovlnné, ktoré sú doplnené o funkciu pečenia pomocou horúceho vzduchu.

Objem

Dôležitým parametrom rúry na pečenie je jej celkový objem.

  • Do 50 litrov – najmenšie rúry sú vhodné pre maximálne 2 osoby, ktoré pečú skôr menšie kusy mäsa a celkovo nepoužívajú rúru nijak často. Najmenšie sú tzv. kompaktné rúry s objemom okolo 40 litrov. Do takto malej rúry sa ťažko zmestí celé kurča.
  • Od 70 litrov – oveľa obľúbenejšie sú rúry s objemom viac ako 70 litrov. Štandardný rozmer takto objemnej rúry býva obvykle 60 cm na výšku, 60 cm na šírku a hĺbka býva v rozmedzí 50 – 55 cm.

Energetická trieda

Každá rúra na pečenie musí byť vybavená energetickým lístkom. Na ňom je potom okrem iného uvedená energetická trieda. Moderné rúry obvykle spadajú do úspornej triedy A alebo A+.

Ovládanie

To, akým spôsobom budete môcť rúru ovládať, určuje z veľkej časti obstarávacia cena.

  • Mechanické prepínače – najlacnejšie rúry môžete spravidla ovládať pomocou mechanických gombíkov.
  • Dotykový panel – drahšie rúry bývajú bežne vybavené dotykovým ovládaním.
  • Kombinované ovládanie – veľmi obľúbená je kombinácia dotykového ovládania a zatláčacích gombíkov. Ovládanie pomocou gombíkov je pre mnohých jednoduchšie a výhodou je aj jednoduchšia údržba.
  • Aplikácia – najmodernejšie a najdrahšie rúry na pečenie budete môcť ovládať aj pomocou mobilnej aplikácie.

Funkcia

Moderné elektrické rúry na pečenie disponujú celým radom praktických funkcií.

  • Teleskopické výsuvy – umožňujú bezpečne vysunúť rošt alebo pekáč z rúry bez toho, aby ste sa museli obávať, že obsah vyklopíte.
  • Viacúrovňové pečenie – obľúbená funkcia, ktorá vám dovolí pripraviť viac pokrmov naraz. Počas pečenia navyše nedôjde k prelínaniu chutí a vôní.
  • Predeľovacia doska – nájsť ju môžete v moderných rúrach. Dosku využijete na pečenie rôznych pokrmov pri rôznych teplotách.
  • Teplotná sonda – pomocou sondy budete môcť pravidelne kontrolovať teplotu pripravovaného pokrmu.
  • Programovateľné pečenie – moderné rúry majú veľké množstvo prednastavených receptov. Stačí zvoliť príslušný recept a rúra sa potom postará o všetko ostatné.
  • Vákuové varenie – metóda sous vide je stále obľúbenejšia. Pripravovaný pokrm najskôr vákuovo uzavrite a potom ho budete v rúre variť v pare pri nízkej teplote. Tá sa najčastejšie pohybuje v rozmedzí 50 – 80 °C. Pri takto šetrnej príprave sa pokrm uchová veľké množstvo živín a vitamínov.
  • Teplovzdušné fritovanie – vďaka moderným rúram môžete tiež zdravo fritovať. Vyprážané pokrmy jednoducho pripravíte bez použitia nezdravého oleja.
  • Rozmrazovanie – táto funkcia je určená na šetrné rozmrazovanie potravín na izbovú teplotu.

Značka

Bosch je synonymom nadštandardnej životnosti, vysokej kvality a zaručenej spoľahlivosti. Aj tento výrobca vďaka tomu patrí medzi tie najobľúbenejšie. Medzi ďalších popredných výrobcov patrí aj AEG či Zanussi, Beko, Siemens, Gorenje, Mora, Amica alebo Miele.

Cena

Cenu rúr na pečenie určuje z veľkej časti počet funkcií. Preto dobre zvážte, ktoré funkcie sú pre vás podstatné a bez ktorých sa budete môcť zaobísť. Menej vybavené rúry kúpite za cenu do 400 Eur. Naopak za cenu od 400 – 790 eur už môžete zaobstarať vysoko kvalitné rúry doplnené o rad nadštandardných funkcií. Za najvybavenejšiu rúru zaplatíte viac ako 790 eur.

Porovnať ceny rúr

Údržba

Aby rúra slúžila dlhú dobu spoľahlivo, budete ju musieť pravidelne čistiť. Potraviny pripečené na povrchu, môžu rúru dokonca poškodiť. Moderné rúry vám však vďaka praktickej funkcii samočistenia údržbu výrazne uľahčia.

  • Pyrolytické čistenie – tento spôsob údržby umožňuje na krátku dobu prudko zvýšiť teplotu. Pri teplote okolo 500 ° C všetku špinu vypálite. Jediné, čo budete musieť urobiť, je zotrieť vzniknutý popolček.
  • Katalytické čistenie – rúra má špeciálny povrch, ktorý uchytené nečistoty ničí a z menšej časti aj absorbuje. Po skončení pečenia tak rúru stačí nechať cca 20 minút v režime čistenia. Zvyšné nečistoty zo stien ľahko zotrite.
  • Parné čistenie – do nádoby v rúre nelejete menšie množstvo vody, ktorá sa vplyvom vysokej teploty premení na horúcu paru. Para zmäkčí pripálené nečistoty a vy ich tak môžete veľmi jednoducho odstrániť pomocou hubky.

Otázky a odpovede

Ako vybrať parnú rúru?

Najprv si budete musieť ujasniť, čo vlastne od parnej rúry očakávate. Niektoré parné rúry vám umožnia iba variť v pare. Ďalej zaobstaráte rúru s funkciou prídavnej pary a najobľúbenejšie sú kombinované parné rúry. Pokiaľ budete rúru využívať skôr na pečenie cesta, odporúča sa vybrať rúru s prídavnou parou.

Tieto rúry dosahujú vyššie teploty s menším množstvom vlhkosti. Na prípravu mäsa, zeleniny alebo rýb sú vhodnejšie kombinované parné rúry. Tieto rúry umožňujú piecť s parou a zároveň umožňujú pokrmy ohrievať v pare. Nahradiť tak môžu mikrovlnnú rúru. Kombinované rúry majú aj najväčší počet prídavných funkcií.

Čo je konvektomat?

Konvektomat sa radí medzi parné rúry. Na rozdiel od bežnej kombinovanej parnej rúre však umožní oveľa presnejšie nastaviť percento pary na ohrevný priestor. Súčasťou konvektomatu býva veľmi často teplotná sonda a niektoré je dokonca možné pripojiť k prívodu vody.

Čo ponúka plynová rúra?

Plynová rúra toho príliš neponúkne a výber je v tomto prípade veľmi obmedzený. Obvyklé rozmedzie teplôt je 150 – 290 °, avšak nie každú rúru budete môcť ľahko regulovať. Niektoré rúry môžu byť doplnené o funkciu grilu, čím sa však zoznam funkcií končí.

Záver

Okrem klasických teplovzdušných rúr sa súčasťou mnohých domácností stávajú rúry využívajúce paru. Pečenie pomocou pary je zdravšie, potraviny sa pečú pri nižších teplotách a zachovajú si tak oveľa viac vitamínov.

Pokiaľ však pečiete iba príležitostne, postačí vám rúra so základnými funkciami, teda horným a spodným ohrevom a ďalej potom s funkciou grilu. V domácnostiach, kde sa rúra používa veľmi často, bude praktická rúra s funkciou horúceho vzduchu. Tá vám umožní pečenie na viacerých úrovniach.

Podomné články, čo by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.e-spotrebice.sk, www.nay.sk, www.mall.sk, www.alza.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo