Sporáky

Sporák patrí medzi bežné domáce spotrebiče. V dnešnej rade stúpa obľuba samostatných vstavaných varných dosiek a rúr. Tam, kde nie je možné tieto spotrebiče zabudovať do linky, nájdete niektorú podobu klasického sporáka. Sporáky sú rovnako kvalitné, ako zabudované spotrebiče. Nájdete ich v mnohých podobách i kombináciách. Varné zóny rovnako ako rúry na pečenie ponúka rad praktických funkcií.

Klasický sporák môžete zakúpiť ako elektrický alebo kombinovaný spotrebič. K dostaniu je v mnohých veľkostiach, vďaka čomu sa vojde do každej kuchyne, chaty alebo chalupy.

Pri výbere sporáka je nutné zohľadniť mnoho parametrov, tiež sporák môžete nájsť ako voľne stojace aj zabudovaný spotrebič. K najdôležitejšiemu rozhodnutie patrí to, či budete pri varení využívať plyn, elektrinu alebo oboje. Dôležitý je rozmer, spôsob ovládania, výkon a tiež funkcia, ktorých je u tohto výrobku veľké množstvo.

Porovnať ceny sporákov

Typy

Sporáky možno rozdeliť do niekoľkých skupín podľa toho, či preferujete varenia na plyne alebo elektrine. Veľkej obľube sa tešia predovšetkým elektrické sporáky. Tiež kombinované sporáky sú na trhu zastúpené vo veľkom počte, najmenej obľúbené a takmer nedostupné sú plynové sporáky.

Elektrický sporák

Elektrický sporák patrí k najobľúbenejším, na trhu je zastúpený v niekoľkých prevedeniach v závislosti na varnej časti. Tá môže byť riešená liatinovými platničkami, sklokeramikou alebo indukciou. V závislosti na varnej zóne je sporák vybavený rôzne kvalitné rúrou.

liatinové platničky

Výhodou týchto sporákov je predovšetkým priaznivá cena. K nevýhodám patrí najmä vyššia spotreba elektrickej energie. Horšie je regulácia teploty, dlhšie varenie a vysoké tepelné straty. Liatinový sporák má vzhľadom k nízkej cene tiež najmenej vybavenú rúru.

Ovládanie je u týchto spotrebičov riešené formou otočných gombíkov. Tieto spotrebiče sú vhodné skôr pre občasné varenie. Obľúbené sú aj u starších a nenáročných spotrebiteľov.

Sklokeramický sporák

Patrí k modernejším a drahším typom. Možno ho označiť ako zlatú strednú cestu. Medzi prednosti sklokeramického varenie patrí rýchle dosiahnutie žiadanej teploty, menšie tepelné straty. Na sklokeramickom povrchu je možné variť v klasických hrncoch. Varná zóny disponuje niekoľkými funkciami, k dispozícii máte dotykové ovládanie.

Tiež rúra disponuje mnohými funkciami, ich počet závisí na cene spotrebiča. Sklokeramické sporáky využívajú mnohokrát teplovzdušný ohrev, ale drahšie výrobky môžu mať rúru s parným ohrevom.

Indukčné sporák

Indukčné varenie patrí k najhospodárnejšie a najrýchlejšiemu. Nevýhodou indukčných sporákov je vyššia nákupná cena a nutnosť používať špeciálne nádoby s magnetickým dnom. Indukčné sporák ponúka najväčšie množstvo rôznych funkcií, ktoré sú samozrejmosťou aj u rúry. Rúra môže byť opäť teplovzdušná alebo parný.

Kombinovaný sporák

Pri kombinovanom sporáku máte k dispozícii plynové platničky v kombinácii s elektrickou rúrou. Plynové platničky sú obľúbené pre rýchlosť a ľahkú regulovateľnosť. V prípade varenia na plyne nie je možné využívať mnoho prídavných funkcií. Sporáky bývajú pre bezpečnosť vybavené predovšetkým bezpečnostnými poistkami.

Výhodou kombinovaného sporáka je najmä elektrická rúra, ktorá je rovnako kvalitná ako v prípade indukčných a sklokeramických sporákov.

Plynový sporák

Najmenej je na trhu zastúpený plynový sporák. V tomto prípade je možné využívať plyn na varenie i pečenie. A práve plynová rúra prináša rad nevýhod, ako je len spodný ohrev a teda časté pripaľovaniu.

späť na obsah ↑

Rúra

Ako sme už spomenuli, k dostaniu sú sporáky v kombinácii s teplovzdušnou alebo parná rúrou. Je vhodné si oba typy predstaviť.

Teplovzdušná rúra patria k najbežnejšiemu typu. Jej výhodou je nižšia cena. Pracuje na princípe cirkulácie horúceho vzduchu, vďaka čomu je vo vnútri rúry stále rovnaká teplota. Vďaka tomu je možné do rúry umiestniť niekoľko plechov súčasne.

Túto skutočnosť však nejde praktizovať u teplovzdušnej rúry, ktorá pracuje v kombinácii s ventilátorom. V tomto prípade je vzduch vo vnútri rúry pomocou ventilátora rozháňaný a teplota tak nie je všade rovnaká. Do rúry je možné vložiť maximálne dva plechy, ktoré je nutné počas pečenia prehadzovať, čo nie je úplne praktické. Vstavanú rúru s ventilátorom spoznáte tiež podľa nižšie obstarávacie ceny.

Parná rúra pripravuje pokrmy pomocou horúcej pary. Vďaka tomu si potraviny uchovávajú veľké množstvo živín i vitamínov. Výhodou parného pečenia je tiež minimálne vysúšanie pokrmov a tiež skutočnosť, že nie je nutné pridávať tuk. Parnú rúru je možné využiť na pečenie, grilovanie, ale aj zdrav varenie. Nevýhodou je vyššia nákupná cena.

späť na obsah ↑

Rozmery

Sporáky sú k dostaniu v mnohých veľkostiach. Najviac sú zastúpené typy, ktorých šírka je 50, 55 a 60 cm. Je však možné kúpiť malé typy, ktorých šírka je 40 cm a naopak veľké spotrebiče so šírkou až 80 cm. Oba typy sú však zastúpené v malom počte.

Sporáky sú štandardne vybavené 4 rôzne veľkými platničkami, týchto spotrebičov je k dostaniu najviac. Do menších kuchýň však môžete kúpiť tak 2 platničkový sporáky.

Väčšia rodina potom môže využiť spotrebič, umožňujúci variť na 5 alebo 6 platničkách. V prípade indukčných sporákov môžete využiť funkciu, vďaka ktorej je možné jednotlivé varné zóny spojiť a variť tak vo veľkých hrncoch alebo na plechu.

späť na obsah ↑

Ovládanie

U liatinových sporákov máte k dispozícii tlačidlové ovládanie platničiek i rúry. Aj v prípade kombinovaného sporáku je možné varnú časť ovládať otočnými gombíkmi. Rúru je možné ovládať pomocou gombíkov alebo dotykového panela.

Sklokeramické a indukčné sporáky sa ovládajú pomocou dotykového displeja. Rúru potom môžete ovládať opäť za pomocou gombíkov alebo dotykovo. Zastúpené sú všetky možnosti, vďaka ktorým si vyberie svoj obľúbený spôsob naozaj každý.

späť na obsah ↑

Energetický štítok

Na každom sporáku nájdete energetický štítok, ktorý vás informuje o energetickej triede daného spotrebiča. Okrem toho nájdete informáciu o objeme rúry a spotrebe. K najúspornejším patria výrobky označené A + až A +++.

späť na obsah ↑

Funkcia varných zón

Sklokeramické a indukčné varné zóny sú vybavené mnohými funkciami. V prípade liatinových platničiek nie je k dispozícii žiadna funkcia a obmedzený počet ponúka aj plynové sporáky.

Automatické zapaľovanie platničiek je takmer jediná funkcia, na ktorú môžete pri plynových horákov naraziť. Drahšie sporáky umožňujú využiť turbo horák. Plynové sporáky sú však vybavené bezpečnostnými poistkami proti nechcenému úniku plynu.

V prípade elektrických sporákov máte k dispozícii rad funkcií. S ich množstvom rastie aj cena, preto zvážte, ktoré sú pre vás dôležité.

Flexi Full zóna umožňuje využiť celú varnú plochu. Vďaka tomu môžete variť vo veľkých nádobách. Podobnú funkciu ponúka tzv. Oválna zóna. Aj v tomto prípade môžete variť v atypických nádobách.

Častá je funkcia Stop & Go, ktorá umožňuje na chvíľu varenie prerušiť.

Krátkodobý väčší výkon získate s funkciou Booster. Okrem týchto funkcií sú k dispozícii možnosti ako presné nastavenie teploty, časovač, zahrievanie, atď.

K bezpečnostným funkciám patrí:

 • uzamknutie ovládacieho panela
 • detská poistka
 • automatické vypnutie
 • ochrana proti pretečeniu
 • ochrana proti vznieteniu oleja
 • rozpoznanie prázdneho hrnca
 • detekcia prepätiu, detekcia podpätia
späť na obsah ↑

Funkcia rúry

Tiež pri rúre nájdete mnoho funkcií. Niektoré majú vplyv na prípravu pokrmov, iné využijete pri čistení rúry. U rúry sú dôležité tiež dvierka. Pre bezpečné používanie by malo byť sklo ochladzované pomocou ventilátora.

Využiť môžete tiež funkciu ISOFRONT alebo ISOFRONT plus, ktoré vám zaručia nižšiu teplotu dvierok. Kompaktný zatváranie je pre dvierka šetrné. Niektoré rúry potom umožňujú dvere vybrať, čo vám zase uľahčí čistenie.

Praktické sú tiež teleskopické pojazdy, ktoré vám uľahčia manipuláciu s horúcimi plechy a pekáči. Vďaka osvetleniu budete mať prehľad o tom, čo sa vo vnútri rúry deje.

Súčasťou rúry potom môže byť termosonda, s pomocou ktorej môžete kontrolovať počas pečenia teplotu mäsa.

Z funkcií môžeme menovať napríklad:

 • samostatný horný a dolný ohrev
 • rozmrazovanie
 • gril
 • udržiavanie teploty
 • programové pečenie
 • pizza pečenie
 • infrapečení
 • mikrovlnka

Posledný funkcie sa týkajú čistenia rúry. Tu môžete využiť funkciu Aqua Clean, kedy sa rúra čistí za pomoci horúcej pary. Jedná sa o niekoľkominútový program, počas ktorého sa vplyvom pary uvoľní pripečené nečistoty.

Pyrolytické rúry využívajú na čistenie vysokú teplotu, vďaka ktorým sa nečistoty premení v popol, ktorý nakoniec jednoducho zotrite.

Katalytické rúry disponujú samostatným čistiacim programom. Tieto rúry majú porézny smaltovou úpravu, všetky nečistoty sa vďaka nej pri čistení rozpúšťaní. Nevýhodou tejto rúry je ale výmena vnútorných plechov rúry, ktorá by mala byť cca každých 5 rokov.

späť na obsah ↑

Značka

Medzi obľúbené značky týchto spotrebičov patrí Mora, Beko, Electrolux, Amica, Gorenje, AEG, Whierpool, Siemens a ďalšie.

späť na obsah ↑

Cena

Cena jednotlivých výrobkov sa líši na základe skutočnosti, či budete chcieť sporák kombinovaný alebo niektorý elektrický.

K najlacnejšie patrí liatinové sporáky, ktoré je možné kúpiť do 200 EUR. Za 400 EUR kúpite tiež kombinované sporáky.

V rozmedzí 400 – 790 EUR je možné zaobstarať kvalitné elektrické sporáky s radom funkcií. Drahšie sú indukčné sporáky, ktoré je možné kúpiť za viac ako 790 EUR.

Porovnať ceny sporákov

späť na obsah ↑

Otázky a odpovede

Je možné pripojiť plynový sporák na propán-butánovú bombu?

Niektoré značky vo svojej ponuke majú tiež sporáky, ktoré tento spôsob umožňujú. Pred nákupom sa vždy uistite, že vami zvolený sporák touto možnosťou disponuje.

Je lepšie voľne stojace alebo vstavaný sporák?

Modernejšie riešenie ponúka vstavaný sporák. Zabudovaný sporák je však možné zaobstarať do novej kuchynskej linky. V tomto prípade je ale najvhodnejší zakúpiť varnú dosku a rúru samostatne. Rúru je možné umiestniť do vyvýšenej polohy.

Vďaka tomu sa k nej nebudete musieť ohýbať. Voľne stojace spotrebiče sa kupujú do starších kuchýň, kde vo väčšine prípadov nahrádzajú staršie nevyhovujúce spotrebič. Ich výhodou je jednoduchšia inštalácia a nižšia cena.

späť na obsah ↑

Záver

Výber sporáku by ste nemali podceniť. Tieto výrobky sú na trhu zastúpené vo veľkom množstve. Pri nákupe zohľadnite možnosti, ktoré vám vaša kuchyňa umožňuje. Milovníkom klasiky, ktorí sa zaobídu bez prídavných funkcií budú vyhovovať sporáky v kombinácii plyn a elektrika.

Ak máte pre jednotlivé funkcie využitie alebo ak nemáte prístup k plynu, voľte sklokeramické alebo indukčné typy. Nepodceňujte ani možnosti rúry. Kvalitné rúra vám môže nahradiť klasickú mikrovlnku alebo zdravý parný hrniec.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

   Budeme radi za váš komentár. Píšte prosím slušne a s pridanou hodnotou. Komentáre schvaľuje správca.


  Komentáre / diskusie / hodnotenie

  GDPR: Sme správcami údajov a chránime osobné údaje v súlade so zákonom 101/2000 Z. z. o ochrane osobných údajov a zásadami obsiahnutými v smernici EÚ 95/46/ES. Po odoslaní komentára spracúvame tieto údaje - meno, e-mail a IP adresu. E-mail používame na odoslanie informačnej správy o tom, že niekto odpovedal na vašu požiadavku. Na iné účely ho nepoužívame. IP adresu sledujeme na ochranu pred spamom. Ak chcete odstrániť svoje údaje, kontaktujte nás na adrese info@recenzer.sk