Digestory

Odsávače pár majú v našich kuchyniach, najmä v tých bez okien nezastupiteľnú úlohu. Digestory sa totiž starajú o to, aby boli v kuchyni neutralizované nepríjemné pachy a vlhkosť, ktorá vzniká pri pečení a varení a zamedzilo sa tak vytváraniu plesní, ktoré sú zdraviu škodlivé.

Okrem toho digestory navyše dokážu zachytiť aj odparovaný olej trebárs pri dlhšom smažení, a tak sa na nábytku alebo stenách nevytvára mastný, zle odstrániteľný povlak.

Rôzne odsávače pár nájdeme ako v gastronomických prevádzkach, tak aj v domácnostiach. V súčasnej dobe však už digestory nemajú len praktickú funkciu, ale sú aj zaujímavým dizajnovým prvkom.

Porovnať ceny digestorov

Ako vybrať digestor?

Aby digestor plnil svoj účel je nutné sa pri jeho výbere zamerať na široké spektrum parametrov. Jednotlivé parametre si však iste rýchlo premyslíte, ak im porozumiete a venujete pozornosť nasledujúcim riadkom.

Typy

Prvé, na čo sa vás predavač v obchode opýta je typ digestora. Typ je tiež základným parametrom vo všetkých filtroch v e-shopoch. V podstate rozdeľujeme kuchynské digestory na vstavané, komínové, ostrovčekové, stropné, podvesné alebo veľmi moderné digestory integrované vo varnej doske.

Vstavané

Vstavané digestory sú veľmi populárne, pretože sa vďaka nim udržuje priama línia celej kuchyne. Vstavaný digestor je spravidla schovaný v digestorovej skrinke nad sporákom či varnou doskou. Vstavané digestory sú podobné ako podvesné, ale sú v priestore menej výrazné.

U varnej dosky

Zvláštnym typom sú vstavané digestory priamo pri varnej dosky, niekedy nazývané digestory vo varnej doske. Tento najnovší typ digestora si postupne získava nových priaznivcov. A ako vlastne funguje?

Za alebo vedľa sporáka či varnej dosky máte integrovaný pozdĺžny úzky modul, ktorý môžete vysunúť a on potom štrbinami nasáva pary. Okrem nasávania do vytiahnutého digestora existujú dokonca aj varné dosky s integrovaným odsávačom pár.

Komínové

Komínové digestory sú v súčasnej dobe veľmi doporučované bytovými dizajnérmi, pretože sa jedná o veľmi zaujímavý funkčný prvok v kuchyni. Komínový digestor sa inštaluje na stenu za sporákom alebo varnou doskou a spravidla je prispôsobený odťahu do komína alebo cez stenu von.

Ostrovčekové

Ostrovčekové digestory sa rozmohli v posledných rokoch, kedy sa stalo módnym hitom mať v kuchyni pracovný ostrovček, ktorý sa nachádza uprostred kuchyne.

Pri inštalácii varnej dosky alebo sporáka tak nemohlo byť odsávanie pár vedené typicky stenou, ale stropom. Ostrovčekové digestory majú veľmi pekné prevedenie, a aj uprostred kuchyne im to veľmi pristane.

Stropné

Stropné digestory príliš často v kuchyniach nevidíme, čo je vlastne škoda. K módnym čistým líniám kuchýň by sa hodili. Tento veľmi malý digestor je zabudovaný priamo v strope či podhľade a odvádza prebytočné plyny a pary do ventilačnej jednotky.

Stropné digestory, ktoré sa skvele hodia ako náhrada ostrovčekových digestorov sú na diaľkové ovládanie a majú veľmi jednoduchú obsluhu.

Podvesné

Podvesné digestory sú vlastne klasické digestory, ktoré poznáme napríklad z počiatku 90. rokov minulého storočia. Jedná sa o odsávač pár, ktorý sa primontoval ku skrinke nad sporákom. Podvesné digestory mali spravidla tú výhodu, že bolo možné si zvoliť, či chceme využívať recirkuláciu alebo odťah pár.

Výsuvné

Výsuvné digestory môžu byť digestory ostrovkové aj vstavané. Jedná sa o typ odsávača pár, ktorý má teleskopické pojazdy, ktoré slúžia k tomu, aby v prípade potreby digestor pokryl svojou dĺžkou celú varnú dosku alebo sporák.

Výsuvný digestor je veľmi obľúbený, pretože po ukončení práce ho môžete zasunúť a línie skriniek v kuchyni tak nie sú narušené.

Odvetranie digestora

Ďalším najdôležitejším parametrom, podľa ktorého vyberáme digestor do kuchyne je jeho systém odvetrania. V zásade rozlišujeme tri druhy digestorov podľa odvetrávania pár:

Odťahové

Najpraktickejšie sú odťahové digestory, ktoré odsávajú pary a plyny z kuchyne von mimo kuchyne skrze komín alebo rôznymi prieduchmi skrze múr. Odťahové digestory sú stále veľmi populárne v bytoch v rôznych obytných domoch, kedy okrem komína alebo von skrz stenu občas vedú aj do stúpačiek.

Aby odťahové digestory fungovali, čo najoptimálnejšie je dôležité, aby boli vybavené spätnou klapkou, ktorá zamedzí návratu týchto pár do kuchyne, a navyše do kuchyne nejde studený vzduch z vonku.

Recirkulačné

Recirkulačné digestory sú digestory s uhlíkovými filtrami. Tieto digestory používame do kuchýň, ktoré nie je možné odvetrávať von mimo kuchyne. Recirkulačné digestory sú spravidla drahšie a menej účinné, ale ak nie je možnosť odvádzať pary mimo byt či dom jedná sa o veľmi rozumné riešenie.

Kombinované

Na trhu sa môžeme stretnúť aj s kombinovanými digestormi. Kombinované digestory dávajú človeku voľbu, či chce daný digestor používať ako recirkulačný alebo ako odťahový digestor. Tieto modely sú teda vhodné do všetkých kuchýň.

Veľkosť a hmotnosť

Pri výbere digestora do kuchyne je jeho veľkosť a hmotnosť dôležitým parametrom. Pri zvažovaní vhodnej veľkosti nás zaujíma predovšetkým šírka digestora.

Odporúčaná šírka digestora by mala byť rovnaká ako šírka varnej dosky. Hmotnosť digestora je potom dôležitým ukazovateľom, aby sme vedeli, či má digestorová skrinka podhľad alebo dostatočnú nosnosť.

Funkcia

Digestory samozrejme vyberáme aj podľa ich pridaných funkcií. Každý z nás očakáva od digestora rozdielne parametre.

Osvetlenie

Je asi štandardom, ktorý od kuchynského odsávača pár očakávame všetci. Osvetlený digestor je veľmi praktický, pretože sám digestor nám mnohokrát svojou konštrukciou tieni na varnú dosku a s osvetlením je potom lepšie vidieť na pripravovaný pokrm.

Čo sa osvetlenia týka je vhodné si dať pozor na používané žiarivky alebo žiarovky. Svetlo nad varnou doskou je v kuchyni často používané, tak je vhodné voliť osvetlenie buď úsporné žiarovky alebo žiarivky.

Regulácia výkonu odsávania

Ďalšou pridanou funkciou, ktorú mnohí z nás považujú za základnú je regulácia výkonu odsávania. Väčšinou sa jedná o mechanickú reguláciu, hoci sa postupne rozmáhajú aj dotykové verzie regulácií odsávania pary.

Túto funkciu používame pri odsávaní pár z nášho varenia veľmi často, pretože niekedy sa nám odparuje len malé percento vody z rúry, inokedy zas varíme na viac platničkách a potrebujeme tak od nášho odsávača väčší výkon.

Snímač

Snímač regulujúci odsávanie je pokročilejší funkciou, ktorú nájdeme u modernejších odsávačov pár. Súčasné digestory, ktoré majú snímač regulujúci odsávanie si tak dokážu automaticky nastaviť ideálny výkon. V praxi to funguje tak, že čidlo v digestore spozná, že stále narastá vlhkosť a zvýši tak výkon odsávania.

Automatické odsávanie

Okrem digestorov s vyššie uvedeným čidlom dnes už nájdeme na trhu tiež digestory, ktoré majú automatické odsávanie. Okrem automaticky regulovaného výkonu sa tak aj sami spúšťajú, keď zaznamenajú vysokú vlhkosť, ktorú rozpoznávajú ako hromadiacu sa paru z varenia.

Výhodou týchto digestorov, ktoré majú automatické odsávanie a čidlo, ktoré reguluje odsávanie je energetická úspornosť a vyššia efektivita.

Dobehový systém

Je veľmi praktická funkcia, ktorú oceníte, keď chcete, aby sa digestor postaral o celkové vyčistenie vzduchu v kuchyni, bez toho aby ste museli myslieť na vypnutie digestora. Keď proste končíte s varením stlačíte na digestore tlačidlo dobehu a až bude vlhkosť v kuchyni optimálna digestor sa sám vypne.

Filtre

Aby digestor fungoval, ako má je dôležité venovať pozornosť filtrom. Aby ste ich nemuseli pravidelne kontrolovať, na čo väčšina z nás zabúda, postráži ich stav indikátor znečisteného filtra. Ide v podstate o LED kontrolku, ktorá nám hlási, že je na čase filter vyčistiť prípadne vymeniť.

Diaľkové ovládanie

U niektorých typov digestorov sa dnes už bez diaľkového ovládania nezaobídeme, áno, samozrejme, že sa jedná o digestory stropné. Diaľkové ovládanie je dnes však už dostupné aj k bežným modelom digestorov.

Diaľkové ovládanie využijete, ak trebárs varíte hovädzie mäso pomalým varením a chcete si regulovať výkon digestora prípadne ho vypnúť z druhej strany kuchyne, napríklad keď umývate riad.

Mechanické ovládanie

Stále častejšie je pôvodné mechanické ovládanie digestorov, ako je rozsvietenie svetla, regulácia výkonu alebo jeho zapnutie a vypnutie nahradzované ovládaním dotykom, na ktoré sme dnes už zvyknutí nielen z mobilných telefónov.

Hoci sa môže pokaziť aj dotykové ovládanie, tak si mnohí z nás iste pamätajú, ako sa časom odlomil kúsok plastu z regulácie výkonu a bola to nepríjemná situácia, pretože sa potom digestor zle ovládal.

Materiál

Ďalším parametrom, na ktorý by sme mali zamerať našu pozornosť je aj materiál, z ktorého je digestor vyrobený. Práve materiál a farba digestora sú veľmi dôležité pre náročnosť jeho údržby v budúcnosti.

Rustikálne digestory sú veľmi pekné, pretože sa hodia do módnych kuchýň vo farbe dreva, na druhú stranu dôrazne odporúčame voliť tmavšie farby dreva, pretože práve digestor nasáva mastnotu z celej kuchyne a svetlé farby čoskoro zájdu a vyzerajú potom stále špinavo. Ak teda chcete, aby kuchyňa vyzerala dlho ako nová skúste staviť napríklad na mahagón.

Najobľúbenejšie sú v súčasnej dobe digestory nerezové, ktoré skvele pasujú do moderného interiéru a sú jednoduché na údržbu.

Lacnejšie modely digestorov sú potom často vyrobené z tvrdeného plastu. Hoci sa jedná o plast kvalitný tak časom vďaka vplyvu vysokých teplôt od varnej dosky plastové časti rady praskajú alebo sa do nich zapeká špina. Odporúčame sa teda týmto modelom vyhnúť, ak chcete digestor s dlhou životnosťou.

Energetický štítok a výkon

Tak ako pri mnohých iných elektrozariadeniach nám aj u digestorov podáva energetický štítok rad užitočných parametrov ako je výkon, príkon, hlučnosť, pod.

Výkon digestora je udávaný v metroch kubických za hodinu. Táto vlastnosť udáva, koľko vzduchu je za hodinu schopný digestor odsať. Výkon digestora je závislý na mnohých faktoroch, či už sa jedná o typ digestora či jeho obstarávaciu cenu.

Výkon digestora začína u najlacnejších modelov vhodných napríklad do menších bytov na hodnote okolo 300 m3/h až po veľmi výkonné modely s výkonom okolo 1 200 m3/h, ktoré odporúčame do priestrannejších kuchýň.

S výkonom úzko súvisí energetická účinnosť, ktorá je udávaná na štítku. Energetická účinnosť totiž vyjadruje pomer výkonu a spotreby energie. Túto hodnotu je dobré si ustrážiť, aby ste potom nemali príliš vysoké účty za elektrickú energiu.

Ďalším veľmi praktickým ukazovateľom na energetickom štítku je hlučnosť výrobku. Digestory totiž patria hneď po vysávačoch k najhlučnejším domácim spotrebičom.

Keď niektoré staršie modely zapnete na plný výkon, nie je možné viesť plynulú konverzáciu s inou osobou, aj keď bude sedieť len pár desiatok centimetrov ďaleko. Za maximálnu hodnotu hlučnosti tak všeobecne považujeme hodnotu 58 dB.

Na energetickom štítku digestorov nájdeme tiež údaj o účinnosti tukových filtrov, teda aké veľké množstvo odparovaného tuku je schopný digestor zachytiť.

Umiestnenie digestora

Je samozrejme logické, že digestor umiestňujeme nad varnú dosku. Podľa toho, kam teda potrebujeme digestor umiestniť musíme zvoliť správny typ. Okrem typu však musíme pri umiestňovaní digestora tiež pamätať na ideálnu výšku umiestnenia.

Digestor by pre svoje správne fungovanie mal byť umiestnený 60-100 cm nad varnou doskou. Tento rozmer potom samozrejme neplatí pri stropných digestoroch.

Cena

Cena digestorov sa pohybuje v rôznych cenových hladinách. Základné modely v akčných ponukách zoženiete už okolo 80 EUR. Na trhu sú však tiež veľmi účinné dizajnové kúsky, ktoré stoja niekoľko stoviek eur.

Do 200 EUR

Odsávače pár s cenou do 200 EUR sú ideálne pre malé kuchyne v bytoch či menších domčekoch, pretože ich výkon sa pohybuje okolo 400 m3/h.

Od 200 do 400 EUR

V tejto cenovej relácii sa už dajú zaobstarať výkonnejšie modely, ktoré ponúkajú výkon až 700 m3/h. Tieto modely sú tak vhodné do stredne veľkých kuchýň.

Od 400 do 790 EUR

V cenovej kategórii 400 až 790 EUR už zaobstaráte tie najvýkonnejšie modely s výkonom okolo 1 200 m3/h. Tieto digestory sú vhodné do veľkých kuchýň v rodinných domoch a obzvlášť ich odporúčame do kuchýň, ktoré slúžia nielen ako kuchyne, ale aj ako jedáleň.

Od 790 EUR

Okrem toho, že sa jedná o digestory s najvyšším možným výkonom na trhu, radíme sem odsávače pár pre gastronomické prevádzky. Tu nájdete aj digestory pre domácnosti v originálnych dizajnových prevedeniach. Veľakrát by ste ani nespoznali, že sa jedná o digestor, ale napríklad o luster.

Porovnať ceny digestorov

Filtre

Každý digestor, či už sa jedná o odťahový alebo recirkulačný má v sebe filtre. Tieto filtre slúžia na zachytávanie pachov, tukov či iných škodlivín a každý filter má inú funkciu.

Kovový filter je viditeľný voľným okom, pretože je umiestnený naspodku digestora. Tento filter je možné umyť aj v umývačke riadu.

Tukový filter je veľmi praktický, pretože zachytáva odparený tuk. Ak sa pravidelne mení dokáže zachytiť až 90% odpareného tuku. Tukový filter by sme mali meniť najneskôr po 3 mesiacoch.

Uhlíkový filter má dôležitú funkciu, pretože pohlcuje nepríjemné pachy vznikajúce pri varení. Patrí medzi najpoužívanejšie filtre na trhu. Uhlíkové filtre však nie sú umývateľné ani recyklovateľné. Vydržia aj pol roka.

Údržba

Údržba digestorov nie je nijako zložitá ani pracná, ak sa vykonáva pravidelne. Okrem umývania vonkajšej časti je potrebné sa starať aj o vyššie uvedené filtre. Ďalšie, čomu potom sem tam musíte venovať starostlivosť je len výmena žiarovky v osvetlení digestora.

Značky

Digestory vyrába v súčasnej dobe rad známych značiek a prakticky ide väčšinou o značky, ktoré vyrábajú aj sporáky či varné dosky. Medzi najrozšírenejšie patria digestory značiek Mora, Amica, Siemens, Samsung, Miele, Bosch, Electrolux či Beko. Na lacnejšie podvesné digestory sa potom zameriavajú značky ako Concept či Candy.

Záver

Pri inštalácii digestora si dávajte pozor, aby sa odťahové potrubie nedotýkalo skrinky, digestor by potom bol hlučnejší. Odťahové potrubie by potom malo byť dlhé maximálne 2,5 metra inak je vhodné pridať odťahový motorček, pretože čím dlhšie je odťahové potrubie tým nižšia je funkčnosť digestora.

Niekedy sa odporúča, že by digestor mal byť širší ako varná doska. Je to logické, pretože presah digestora zachytí aj paru, ktorá odchádza do boku. Ak teda máte možnosť širší model zapasovať do kuchyne, pozrite sa po ňom.

Keď vyberáte digestor, voľte osvetlenie s priehľadným sklíčkom nie matným alebo dymovým, osvetlenie by potom nemalo maximálnu efektivitu.

Občas sa ľudia pýtajú, prečo im nestačí daný výkon digestora, keď má kuchyňa menej metrov kubických, než je udávané pri výrobku. Odpoveď je jednoduchá, aby ste si správne určili potrebný výkon, spočítajte si objem kuchyne a následne ho vynásobte koeficientom 5, ak môžete v kuchyni vyvetrať aj oknom, respektive, ak v kuchyni nevetráme alebo sa jedná o kuchynský kút.

Podomné články, čo by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.alza.sk, www.datart.sk, www.mora.sk, www.nay.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

2 komentáre
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Add your review
  1. Článok je krásne spracovaný, nebola som si istá výberom digestora, ale po prečítaní mám konečne jasno! Ďakujem.

  2. Vybrala som si digestor od značky Beko, a som veľmi spokojná. Digestor sa ľahko čistí, ľahká manupulácia a má viac tlačidiel na odsávanie.

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo