Digestory

Odsávače pár čiže odsávače pár majú v našich kuchyniach, najmä v tých bez okien nezastupiteľnú úlohu. Digestora sa totiž starajú o to, aby boli v kuchyni neutralizované nepríjemné pachy a vlhkosť, ktorá vzniká pri pečení a varení a zamedzilo sa tak vytváraniu plesní, ktoré sú zdraviu škodlivé.

Okrem toho digestora navyše dokážu zachytiť aj odparovaný olej treba pri dlhšom smažení, a tak sa na nábytku alebo stenách nevytvára mastný, zle odstrániteľný povlak.

Rôzne odsávača pár nájdeme ako v gastronomických prevádzkach, tak aj v domácnostiach. V súčasnej dobe však už digestora nemajú len praktickú funkciu, ale sú aj zaujímavým dizajnovým prvkom.

Porovnať ceny digestorom

Ako vybrať digestor?

Aby digestor plnila svoj účel je nutné sa pri jej výbere zamerať na široké spektrum parametrov. Jednotlivé parametre si však iste rýchlo premyslíte, ak im porozumiete a venujete pozornosť nasledujúcim riadkom.

späť na obsah ↑

Typy

Prvé, na čo sa vás predavač v obchode opýta je typ digestora. Typ je tiež základná parametrom vo všetkých filtroch v e-shopoch. V podstate rozdeľujeme kuchynské digestory na vstavané, komínové, ostrovčekové, stropné, podvesné alebo veľmi moderný digestora integrované vo varnej doske.

Vstavané

Vstavané digestory sú veľmi populárne, pretože sa vďaka nim udržuje priama línia celej kuchyne. Vstavaná digestor je spravidla schovaná v digestorovou skrinke nad sporákom či varnou doskou. Vstavané digestory sú podobné ako podvesné, ale sú v priestore menej výrazné.

U varnej dosky

Zvláštnym typom sú vstavané digestory priamo pri varnej dosky, niekedy nazývané digestory vo varnej doske. Tento najnovší typ digestora si postupne získava nových priaznivcov. A ako vlastne funguje?

Za alebo vedľa sporáka či varnej dosky máte integrovaný pozdĺžny úzky modul, ktorý môžete vysunúť a on potom štrbinami nasáva pary. Okrem nasávanie do vytiahnutej digestora existujú dokonca aj varné dosky s integrovaným odsávačom pár.

Komínové

Komínové digestory sú v súčasnej dobe veľmi doporučované bytovými dizajnérmi, pretože sa jedná o veľmi zaujímavý funkčný prvok v kuchyni. Komínová digestor sa inštaluje na stenu za sporákom alebo varnou doskou a spravidla je prispôsobená odťahu do komína alebo cez stenu von.

Ostrovčekové

Ostrovčekové digestora sa rozmohli v posledných rokoch, kedy sa stalo módnym hitom mať v kuchyni pracovný ostrovček, ktorý sa nachádza uprostred kuchyne.

Pri inštalácii varnej dosky alebo sporáka tak nemohlo byť odsávanie pár vedené typicky stenou, ale stropom. Ostrovčekové digestory majú veľmi pekné prevedenie, a aj uprostred kuchyne im to veľmi pristane.

Stropné

Stropné digestora príliš často v kuchyniach nevidíme, čo je vlastne škoda. K módnym čistým líniám kuchýň by sa hodila. Táto veľmi malá digestor je zabudovaná priamo v strope či podhľadu a odvádza prebytočné plyny a pary do ventilačnej jednotky.

Stropné digestory, ktoré sa skvele hodí ako náhrada ostrovčekových digestorom sú na diaľkové ovládanie a majú veľmi jednoduchú obsluhu.

Podvesné

Podvesné digestory sú vlastne klasické digestory, ktoré poznáme napríklad z počiatku 90. rokov minulého storočia jednalo sa odsávača pár, ktoré sa primontoval ku skrinke nad sporákom. Podvesné digestory mali spravidla tú výhodu, že bolo možné si zvoliť, či chceme využívať recirkuláciu alebo odťah pár.

Výsuvné

Výsuvné digestora môžu byť digestora ostrovkové aj vstavané. Jedná sa o typ odsávača pár, ktorý má teleskopické pojazdy, ktoré slúžia k tomu, aby v prípade potreby digestor pokryla svojou dĺžkou celú varnú dosku alebo sporák.

Výsuvná digestor je veľmi obľúbená, pretože po ukončení práce ju môžete staré zasunúť a línie skriniek v kuchyni tak nie je narušená.

späť na obsah ↑

Odvetranie digestora

Ďalším najdôležitejším parametrom, podľa ktorého vyberáme digestor do kuchyne je jej systém odvetrania. V zásade rozlišujeme tri druhy digestorom podľa odvetrávania pár:

Odťahové

Najpraktickejšie sú odťahové digestory, ktoré odsávajú pary a plyny z kuchyne von mimo kuchyňa skrze komín alebo rôzne prieduchmi skrze múr. Odťahové digestory sú stále veľmi populárne v bytoch v rôznych obytných domoch, kedy okrem komína alebo von skrz stenu občas vedú aj do stúpačiek.

Aby odťahové digestora fungovali, čo najoptimálnejšie je dôležité, aby boli vybavené spätnou klapkou, ktorá zamedzí návratu týchto pár do kuchyne, a navyše do kuchyne nejde studený vzduch z vonku.

Recirkulačné

Recirkulačné digestory sú digestory s uhlíkovými filtrami. Tieto digestora používame do kuchýň, ktoré nie je možné odvetrávať von mimo kuchyni. Recirkulačné digestory sú spravidla drahšie a menej účinné, ale ak nie je možnosť odvádzať pary mimo byt či dom jedná sa o veľmi rozumné riešenie.

Kombinované

Na trhu sa môžeme stretnúť aj s kombinovanými digestormi, kombinované digestory dávajú človeku voľbu, či chce danú digestor používať ako recirkulačný alebo ako odťahovú digestor. Tieto modely sú teda vhodné do všetkých kuchýň.

späť na obsah ↑

Veľkosť a hmotnosť

Pri výbere digestora do kuchyne je jej veľkosť a hmotnosť dôležitým parametrom. Pri zvažovaní vhodnej veľkosti nás zaujíma predovšetkým šírka digestora.

Odporúčaná šírka digestora by mala byť rovnaká ako šírka varnej dosky. Hmotnosť digestora je potom dôležitým ukazovateľom, aby sme vedeli, či má digestorovou skrinka či podhľad dostatočnú nosnosť.

späť na obsah ↑

Funkcia

Digestory samozrejme vyberáme aj podľa ich pridaných funkcií, každý z nás očakáva od digestora rozdielne parametre.

Osvetlenie

Je asi štandardom, ktorý od kuchynského odsávača pár očakávame všetci. Osvetlená digestor je veľmi praktická, pretože sama digestor nám mnohokrát svojou konštrukciou tienia na varnú dosku a s osvetlením je potom lepšie vidieť na pripravovaný pokrm.

Čo sa osvetlenie týka je vhodné si dať pozor na používané žiarivky alebo žiarovky. Svetlo nad varnou doskou je v kuchyni často používané, tak je vhodné voliť osvetlenie kam zoženiete úsporné žiarovky alebo žiarivky.

Regulácia výkonu odsávania

Ďalšie pridanou funkciou, ktorí mnohí z nás považujú za základnú je regulácia výkonu odsávania. Väčšinou sa jedná o mechanickú regulácii, hoci sa postupne rozmáhajú aj dotykové verzia regulácia odsávanie pary.

Túto funkciu používame pri odsávanie pár z nášho varenia veľmi často, pretože niekedy sa nám odparuje len malé percento vody z rúry, inokedy zas varíme na viac platničkách a potrebujeme tak od nášho odsávača väčší výkon.

Snímač

Snímač regulujúci odsávania je pokročilejší funkciou, ktorú nájdeme u modernejších odsávačov pár. Súčasné digestory, ktoré majú snímač regulujúci odsávanie si tak dokážu automaticky nastaviť ideálnu výkon. V praxi to funguje tak, že čidlo v digestore spozná, že stále narastá vlhkosť a zvýši tak výkon odsávania.

Automatické odsávanie

Okrem digestorom s vyššie uvedeným čidlom dnes už nájdeme na trhu tiež digestory, ktoré majú automatické odsávanie. Okrem automaticky regulovaného výkonu sa tak aj sami spúšťajú, keď zaznamenajú vysokú vlhkosť, ktorú rozpozná ako hromadiace sa páru z varenia.

Výhodou týchto digestorom, ktoré majú automatické odsávanie a čidlo, ktoré reguluje odsávanie je energetická úspornosť a vyššia efektivita.

Dobehová systém

Je veľmi praktická funkcia, ktorú oceníte, keď chcete, aby sa digestor postarala o celkovej vyčistenie vzduchu v kuchyni, bez toho aby ste museli myslieť na vypnutie digestora. Keď proste končíte s varením stlačíte na digestore tlačidlo dobehu a až bude vlhkosť v kuchyni optimálnej digestor sa sama vypne.

Filtre

Aby digestor fungovala, ako má je dôležité venovať pozornosť filtrom. Aby ste ich nemuseli pravidelne kontrolovať, na čo väčšina z nás zabúda, postráži ich stav indikátor znečisteného filtra. Ide v podstate o LED kontrolku, ktorá nám hlási, že je na čase filter vyčistiť prípadne vymeniť.

Diaľkové ovládanie

U niektorých typov digestora sa dnes už bez diaľkového ovládania nezaobídeme, áno, samozrejme, že sa jedná o digestora stropné. Diaľkové ovládanie je dnes však už dostupné aj k bežným modelom digestorom.

Diaľkové ovládanie využijete, ak treba varíte hovädzie mäso pomalým varením a chcete si regulovať výkon digestora prípadne ju vypnúť z druhej strany kuchyne, napríklad keď umývate riad.

Mechanické ovládanie

Stále častejšie je pôvodný mechanické ovládanie digestorom, ako je rozsvietenie svetla, regulácia výkonu alebo jej zapnutie a vypnutie nahradzované ovládaním dotykovým, na ktoré sme dnes už zvyknutí nielen z mobilných telefónov.

Hoci sa môže pokaziť aj dotykové ovládanie, tak si mnohí z nás iste pamätá, ako sa časom odlomil kúsok plastu z regulácie výkonu a bola to nepríjemná situácia, pretože sa potom digestora zle ovládali.

späť na obsah ↑

Materiál

Ďalším parametrom, na ktorý by sme mali zamerať našu pozornosť je aj materiál, z ktorého je digestor vyrobená. Práve materiál a farba digestory sú veľmi dôležité pre náročnosť jej údržby v budúcnosti.

Rustikálne digestory sú veľmi pekné, pretože sa hodí do módnych kuchýň vo farbe dreva, na druhú stranu dôrazne odporúčame voliť tmavšie farby dreva, pretože práve digestor nasáva mastnotu z celej kuchyne a svetlé farby čoskoro zájdu a vyzerajú potom stále špinavo. Ak teda chcete, aby kuchyňa vyzerala dlho ako nová skúste staviť napríklad na mahagón.

Najobľúbenejšie sú v súčasnej dobe digestora nerezové, ktoré skvele pasujú do moderného interiéru a sú jednoduché na údržbu.

Lacnejšie modely digestorom sú potom často vyrobené z tvrdeného plastu, hoci sa jedná o plast kvalitnú tak časom vďaka vplyvy vysokých teplôt od varnej dosky plastové časti rady praskajú alebo sa do neho zapeká špina. Odporúčame sa teda týmto modelom vyhnúť, ak chcete digestor s dlhou životnosťou.

späť na obsah ↑

Energetický štítok a výkon

Tak akú mnohých iných elektrozariadeniach nám aj u digestorom podáva energetický štítok rad užitočných parametrov ako je výkon, príkon, hlučnosť pod.

Výkon digestora je udávaný v metroch kubických za hodinu. Táto vlastnosť udáva, koľko vzduchu je za hodinu schopná digestor odsať. Výkon digestora je závislý na mnohých faktoroch, či už sa jedná o typ digestora či jej obstarávaciu cenu.

Výkon digestora začína u najlacnejších modelov vhodných napríklad do menších bytov na hodnote okolo 300 m3/h až po veľmi výkonné modely s výkonom okolo 1 200 m3/h, ktoré odporúčame do priestrannejších kuchýň.

S výkonom úzko súvisí energetická účinnosť, ktorá je udávaná na štítku. Energetická účinnosť totiž vyjadruje pomer výkonu a spotreby energie, túto hodnotu je dobré si ustrážiť, aby ste potom nemali príliš vysoké účty za elektrickú energiu.

Ďalším veľmi praktickým ukazovateľom na energetickom štítku je hlučnosť výrobku. Digestory totiž patrí hneď po vysávači k najhlučnejších domácim spotrebičom.

Keď niektoré staršie modely zapnete na plný výkon, nie je možné viesť plynulú konverzáciu s inou osobou, aj keď bude sedieť len pár desiatok centimetrov ďaleko. Za maximálnu hodnotu hlučnosti tak všeobecne považujeme hodnotu 58 dB.

Energeticky významnými digestorom nájdeme tiež údaj o účinnosti tukových filtrov, teda aké veľké množstvo odpařovaného tuku je schopná digestor zachytiť.

späť na obsah ↑

Umiestnenie digestora

Je samozrejme logické, že digestor umiestňujeme nad varnú dosku. Podľa toho, kam teda potrebujeme digestor umiestniť musíme zvoliť správny typ. Okrem typu však musíme pri umiestňovaní digestora tiež pamätať na ideálnu výšku umiestnenia digestora.

Digestor by pre svoje správne fungovanie mala byť umiestnená 60-100 cm nad varnou doskou, tento rozmer potom samozrejme neplatí pri stropných digestorom.

späť na obsah ↑

Cena

Cena digestorom sa pohybuje v rôznych cenových hladinách, základné modely v akčných ponukách zoženiete už okolo 80 EUR, na trhu sú však tiež veľmi účinné dizajnové kúsky, ktoré stoja niekoľko štyristo.

Do 200 EUR

Odsávače pár s cenou do 200 EUR sú ideálne pre malé kuchyne v bytoch či menších domčekoch, pretože ich výkon sa pohybuje okolo 400 m3/h.

Od 200 do 400 EUR

V tejto cenovej relácii sa už dajú zaobstarať výkonnejšie modely, ktoré ponúkajú výkon až 700 m3/h. Tieto modely sú tak vhodné do stredne veľkých kuchýň.

Od 400 do 790 EUR

V cenovej kategórii 400 až 790 EUR už zaobstaráte tie najvýkonnejšie modely s výkonom okolo 1 200 m3/h. Tieto digestora sú vhodné do veľkých kuchýň v rodinných domoch a obzvlášť ich odporúčame do kuchýň, ktoré slúžia nielen ako kuchyne, ale aj ako jedáleň.

Od 790 EUR

Okrem toho, že sa jedná o digestory s najvyšším možným výkonom na trhu, takže sem radíme odsávače pár pre gastronomické prevádzky. Tu nájdete aj digestora pre domácnosti v originálnych dizajnových prevedeniach. Veľakrát by ste ani nespoznali, že sa jedná o digestor, a nie napríklad o luster.

Porovnať ceny digestorom

späť na obsah ↑

Filtre

Každá digestor, či už sa jedná o odťahovú alebo recirkulačné má v sebe filtre. Tieto filtre slúžia na zachytávanie pachov, tukov či iných škodlivín a každý filter má inú funkciu.

Kovový filter je viditeľný voľným okom, pretože je umiestnený naspodku digestora, tento filter je možné umyť aj v umývačke riadu.

Tukový filter je veľmi praktický, pretože zachytáva odparený tuk. Ak sa pravidelne mení dokáže zachytiť až 90% odpareného tuku. Tukový filter by sme mali meniť najneskôr, čo 3 mesiace.

Uhlíkový filter má nezastupiteľnú funkciu, pretože pohlcuje nepríjemné pachy vznikajúce pri varení. Patrí medzi najpoužívanejšie filtrami na trhu. Uhlíkové filtre však nie sú umývateľné ani recyklovateľné. Vydrží, ale aj pol roka.

späť na obsah ↑

Údržba

Údržba digestorom nie je nijako zložitá ani prácna, ak sa vykonáva pravidelne. Okrem omývanie vonkajšia časťou je potrebné sa starať aj o vyššie uvedené filtre. Ďalšie, čomu potom sem tam musíte venovať starostlivosť je len výmena žiarovky v osvetlení digestora.

späť na obsah ↑

Značky

Digestora vyrába v súčasnej dobe rad známych značiek a prakticky ide väčšinou o značky, ktoré vyrábajú aj sporáky či varnej dosky. Medzi najrozšírenejšie patrí digestora značky Mora, Amica, Siemens, Samsung, Miele, Bosch, Electrolux či Beko. Na lacnejšie podvesné digestora sa potom zameriavajú značky ako Concept či Candy.

späť na obsah ↑

Záver

Pri inštalácii digestora si dávajte pozor, aby sa odťahové potrubie nedotýkalo skrinky, digestor by potom bola hlučnejšie. Odťahové potrubie by potom malo byť dlhé maximálne 2,5 metra inak je vhodné pridať odťahový motoriek, pretože čím dlhšie je odťahové potrubie tým nižšia je funkčnosť digestora.

Niekedy sa odporúča, že by digestor mala byť širšia ako varná doska. Je to logické, pretože presah digestory zachytí aj paru, ktorá odchádza do boku. Ak teda máte možnosť, širšie model zapasovať do kuchyne, pozrite sa po širšom modeli.

Keď vyberáte digestor voľte osvetlenie s priehľadným sklíčkom nie matným alebo dymovým, osvetlenie by potom nemalo maximálnu efektivitu.

Občas sa ľudia pýtajú, prečo im nestačí daný výkon digestora, keď má kuchyne menej metrov kubických, než je udávané pri výrobku. Odpoveď je jednoduchá, aby ste si správne určili potrebný výkon, spočítajte si objem kuchyne a následne ho vynásobte koeficientom 5, ak môžete v kuchyni vyvetrať aj oknom, respektíve 10 ak v kuchyni nevetráme alebo sa jedná o kuchynský kút.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

      Budeme radi za váš komentár. Píšte prosím slušne a s pridanou hodnotou. Komentáre schvaľuje správca.


    Komentáre / diskusie / hodnotenie

    GDPR: Sme správcami údajov a chránime osobné údaje v súlade so zákonom 101/2000 Z. z. o ochrane osobných údajov a zásadami obsiahnutými v smernici EÚ 95/46/ES. Po odoslaní komentára spracúvame tieto údaje - meno, e-mail a IP adresu. E-mail používame na odoslanie informačnej správy o tom, že niekto odpovedal na vašu požiadavku. Na iné účely ho nepoužívame. IP adresu sledujeme na ochranu pred spamom. Ak chcete odstrániť svoje údaje, kontaktujte nás na adrese info@recenzer.sk