Ako vyčistiť digestor?

Digestory sú už nevyhnutnou súčasťou kuchyne. Málokto však vie, že by sa mali pravidelne čistiť. Zanesený digestor totiž nefunguje tak, ako má, zvyšuje vlhkosť v kuchyni, zhoršuje kvalitu vzduchu, av najhoršom prípade hrozí aj riziko vzniku požiaru. Ako vykonávať údržbu digestora, tak, aby ste tieto problémy minimalizovali?

Ako spoznať, že je čas vyčistiť digestor

To, že je digestor znečistený, poznáte podľa nasledujúcich signálov:

  • V okolí digestora sa zrážajú kvapky vody, zvýšila sa vlhkosť v kuchyni
  • Prevádzka digestora je hlučnejšia
  • Všímate si mastné škvrny a prach
  • Digestor neodsáva pachy pri varení

Digestor by sa mal pravidelne čistiť asi raz za 2-3 mesiace.

Čistenie plášťa

Najprv treba vyčistiť vonkajšiu stranu digestora alebo jej plášť. Nemá to síce vplyv na jej funkčnosť, ale určite vám to dodá dobrý pocit, a navyše skrášli kuchyňu. Plášte môžu byť z rôzneho materiálu, čo je nutné zohľadniť, aby ste povrch nepoškodili. Avšak s teplou vodou a saponátom nikdy nemôžete šliapnuť vedľa. Vyhnite sa drôtenkám a iným abrazívnym (drsným) pomôckam, radšej použite vlhkú handričku alebo utierku.

Čistenie kovového filtra

Teraz prichádza na rad čistenie tukového filtra, ten býva väčšinou kovový a je to najdôležitejšia časť digestora. Kovovú mriežku umyte už spomínanou teplou vodou so saponátom a nechajte uschnúť. Kovový filter môžete umyť v roztoku vody a jedlej sódy, pretože jedlá sóda si dokáže pomôcť aj s tými najhoršími nečistotami. Zožeňte si dostatočne veľkú nádobu, kde nalejete teplú vodu a pridáte asi 5 lyžíc sódy bikarbóny. V tomto kúpeli nechajte filter namočený asi štvrť hodinu.

Po pätnástich minútach môžete filter z kúpeľa vytiahnuť. Teraz filter jemne vydrhnite hubkou alebo zubnou kefkou, aby ste sa zbavili zvyšných mastných fľakov. Potom stačí filter umyť v teplej vode so saponátom. Niektoré filtre môžete aj nechať umyť v umývačke. Akonáhle je filter kompletne vysušený, nič vám nebráni ho vrátiť späť do digestora.

Čistenie textilného filtra

Textilný tukový filter už nie je v domácnostiach tak bežný, ale tiež sa s ním môžete pri niektorých lacnejších modeloch digestorov stretnúť. Tieto filtre by sa mali čistiť asi po 100 hodinách prevádzky, pokiaľ varíte a používate digestor každý deň, znamená to asi 2x až 3x do roka. Keďže je filter vyrobený z textilu, môžete ho skúsiť vyprať, ale to sa veľmi neodporúča, pretože látka sa potom môže začať trhať. Textilné filtre sú v podstate jednorazové a predávajú sa ako náhradné diely.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Zdroje: www.alza.sk, www.drezydokuchyne.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo