Mikrovlnné rúry

V dnešnej uponáhľanej dobe, keď varíme vo voľných chvíľach pokojne aj na pár dní dopredu si život bez mikrovlnnej rúry nevie nik z nás ani predstaviť. Deti prídu zo školy ohrejú si obed, ktorý majú nachystaný v chladničke, prídete o pár hodín neskôr z práce ohrejete si svoju porciu.

Zabudli ste včas vybrať mäso z mrazničky? Môžete ho v mikrovlnnej rúre rozmraziť. Mikrovlnka nám jednoducho ponúka mnoho výhod a presne preto je skoro v každej kuchyni.

Porovnať ceny mikrovlniek

Ako vybrať mikrovlnnú rúru?

Či už stará mikrovlnka doslúžila alebo si zariaďujete nové bývanie, hneď po sporáku sa rad ľudí pozerá po mikrovlnnej rúre. Hoci jej výber nie je nijako zložitý, mali by ste sa zamerať na niekoľko parametrov, aby ste s mikrovlnnou rúrou boli neskôr spokojní.

Typy podľa umiestnenia

Pri výbere mikrovlnnej rúry by sme si mali najprv zodpovedať otázky, ohľadne jej miesta. Tu sa bude jednať o voľne stojacu mikrovlnnú rúru alebo vstavanú. Každá z nich má svoje výhody aj nevýhody.

Voľne stojace

Ak sa rozhodneme pre voľne stojacu mikrovlnnú rúru viac nás zaujíma jej dizajn a farba, ale nie sme spravidla toľko obmedzení jej rozmermi. Navyše môžeme voliť aj rozličné tvary mikrovlnnej rúry, napríklad i rohovú mikrovlnnú rúru.

Vstavaná

Vstavaná mikrovlnná rúra je na druhú stranu veľmi elegantným riešením, ak si zariaďujete celú novú kuchyňu. Na vstavanú mikrovlnnú rúru potrebujete špeciálnu skrinku a spravidla už nemôžete zmeniť jej umiestnenie v kuchyni, takže sa musíte rozhodnúť na pevno.

Typy podľa počtu funkcií ohrevu

Pred nákupom mikrovlnnej rúry by sme si mali rozmyslieť, ako často a na čo ju budeme využívať. Pokiaľ si v nej potrebujeme len párkrát za týždeň či mesiac ohriať jedlo stačí nám základný ohrev.

Ak si prajete, aby mikrovlnná rúra dopĺňala niektorými funkciami vašu existujúcu rúru je vhodné voliť drahšie modely.

Monofunkčné

Základné a najlacnejšie sú mikrovlnné rúry monofunkčné, ktoré ponúkajú základnú funkciu ohrevu a rozmrazovania. Monofunkčná mikrovlnná rúra je tak vhodná pre ľudí, ktorí používajú mikrovlnku len sem tam, trebárs k ohrevu večere.

Bifunkčné

Veľmi obľúbené sú potom mikrovlnné rúry bifunkčné, ktoré okrem ohrevu a rozmrazovania ponúkajú aj funkciu grilu. Bifunkčná mikrovlnná rúra je skvelým riešením, ak nemáte funkciu grilu u vašej bežnej rúry.

Multifunkčné

Mikrovlnné rúry multifunkčné sú pokročilejším modelom, ktorý okrem ohrevu, rozmrazovania a grilu ponúka tiež možnosť ohrevu horúcim vzduchom. Multifunkčná mikrovlnná rúra je teda vhodná trebárs k zapekaniu či dopekaniu pokrmu.

Kombinované

Zvláštnym a najprepracovanejším typom sú potom mikrovlnné rúry kombinované. Kombinovaná mikrovlnná rúra je totiž kombináciou mikrovlnnej a klasickej rúry, môžete si tak zvoliť, či chcete použiť mikrovlny alebo pokrm upiecť ako v bežnej rúre.

Objem

Objem mikrovlnnej rúry je vhodné vyberať podľa toho, na čo budete chcieť mikrovlnnú rúru používať a tiež podľa toho, koľko členov má vaša domácnosť. Ak máte v pláne používať mikrovlnnú rúru iba pre ohrev jedla, vystačíte si s nižším objemom.

Ak však chcete v mikrovlnnej rúre aj grilovať alebo rozmrazovať trebárs kačicu odporúčame voliť objem väčší. S objemom mikrovlnnej rúry potom súvisí aj ďalší ukazovateľ a tým je priemer otočného taniera. Samozrejme, že s rastúcim objemom mikrovlnnej rúry sa úmerne zväčšujú aj jej rozmery.

Objem mikrovlnných rúr sa najčastejšie pohybuje v hodnotách od 15-45 l, priemer otočného taniera potom činí 25 cm a viac. Objem okolo 15 litrov je bežne dostatočný, ak chcete ohrievať jednotlivé porcie jedla.

Na druhú stranu z našich vlastných skúseností vieme, že pripraviť si napríklad popcorn v papierových vrecúškach je v takto malých mikrovlnných rúrach veľmi problematické.

Ak si chcete bez problémov rozmraziť alebo ugrilovať kurča, odporúčame voliť mikrovlnky s objemom aspoň 20 l. Väčšie objemy sú potom vhodné, ak si chcete v mikrovlnke pripraviť napríklad pizzu.

Mikrovlnné rúry s objemom väčším ako 45 l sú spravidla rúrami kombinovanými, teda rúrami vhodnými pre bežné pečenie s prídavkom mikrovĺn.

Výkon

Pri výbere novej mikrovlnnej rúry je veľmi dôležitým parametrom jej výkon. Výkon mikrovlnnej rúry je vždy udávaný vo wattoch, hovorí, za ako dlho bude jedlo ohriate.

U monofunkčných mikrovlniek sa výkon pohybuje medzi 600 až 1 200 W. Pričom nižší výkon sa spravidla využíva pre rozmrazovanie a vyšší výkon potom pre ohrev.

Mikrovlnky, ktoré sú už vybavené grilom a budú fungovať správne nemôžu mať nižší maximálny výkon ako 1 000 W. Multifunkčné mikrovlnné rúry, ktoré disponujú napríklad aj varením v pare potom majú výkon okolo 2 000 W.

Pri výbere mikrovlnnej rúry a jej výkonu je vhodným parťákom energetický štítok výrobku. Je samozrejmé, že s rastúcim výkonom výrobku bude rásť aj príkon elektrickej energie, čo značí vyššiu spotrebu. Dôležitým ukazovateľom tak je energetická účinnosť, ktorá nám vyjadruje pomer medzi spotrebou a výkonom.

Material a dizajn

Mikrovlnnú rúru spravidla vyberáme aj podľa jej materiálu a dizajnu, a to v aj v prípade, že volíme vstavaný model. Pri vstavaných mikrovlnkách je to samozrejme vždy jednoduchšie, pretože nás zaujíma len dizajn prednej strany – teda priezoru do mikrovlnky, jej displeja a ovládanie.

V prípade voľne stojacich mikrovlniek sa potom zaujímame celkovo o jej dizajn a materiál a trebárs aj kadiaľ je vyvedené odvetrávanie, či štandardne nahor alebo napríklad do boku.

Na trhu je dnes naozaj veľké množstvo mikrovlnných rúr, v rozličných farbách. Stálicou sú však biele mikrovlnné rúry a mikrovlnné rúry nerezové.

Pri výbere dizajnu a materiálu by vás tiež malo zaujímať, na akú stranu sa otvárajú dvierka, aby ste mali k mikrovlnke pohodlný prístup.

Vstavané mikrovlnné rúry potom môžu mať aj výklopné dvierka, tu je však nutné si dať pozor na správnu výšku umiestnenia mikrovlnnej rúry, aby dvierka neprekážali pri vkladaní pokrmu. Ak by totiž bola mikrovlnná rúra príliš vysoko museli by ste do nej vkladať pokrmy zo strany, čo je nepohodlné.

Ovládanie

Dnešné mikrovlnné rúry majú ovládanie buďto mechanické, čo sú rôzne otočné kolieska či gombíky. Stredná trieda mikrovlnných rúr má ovládanie elektrické, ktoré oceníte najmä u bifunkčných a multifunkčných mikrovlnných rúr. Najmodernejšie modely potom majú ovládanie dotykové.

U dotykového ovládania je však dôležité sa zamyslieť nad tým, že ak máte ruky mastné alebo mokré, nemusí sa vám podariť mikrovlnku zapnúť. Čo nie je pri varení zrovna praktické. Na druhú stranu, aspoň nebudete musieť často utierať mikrovlnnú rúru od mastnoty.

Funkcie

Dnešné rozšírené funkcie mikrovlnných rúr označujú výrobcovia často rozdielnymi názvami, jedná sa však všeobecne o tieto funkcie:

  • Gril – O funkcii grilu sme hovorili už vyššie, aj keď základným parametrom pre to, aby sme mohli mikrovlnnú rúru nazvať bifunkčnou rúrou, výrobcovia udávajú gril ako samostatnú funkciu navyše.
  • Quartz Gril – Je funkciou, kedy je pri grile prevádzková teplota vyššia, než je u bežnej grilovacej funkcii. Grilovanie je tak rýchlejšie a efektívnejšie.
  • Otočný gril – Je funkciou len tých najprepracovanejších modelov, ak mikrovlnka disponuje otočným grilom väčšinou sa v reáli, už jedná o rúru s mikrovlnami, teda o kombinovanú rúru.
  • zmysel – Je veľmi praktickou funkciou, pretože v mikrovlnnej rúre so šiestym zmyslom sú snímače vlhkosti a teploty, ktoré upravia nielen výkon, ale aj optimálny čas ohrievania či grilovanie. Vďaka 6. zmyslu tak mikrovlnná rúra lepšie nakladá s použitou elektrickou energiou.
  • Jet menu – Je pomerne nová funkcia mikrovlnných rúr, ktorá má uľahčiť prípravu mrazených pokrmov.
  • Funkcia Quick Heat – Sa stará o naozaj rýchle rozohriatie mikrovlnnej rúry na požadovanú teplotu, jedná sa vlastne o funkciu prevzatú od bežnej elektrickej rúry.
  • Auto Reheat – Je automatizovaná funkcia ohrevu pre rôzne pokrmy alebo napríklad mlieka.
  • Jet Start – Je tiež automatizovaná funkcia Funkcia Jet Start slúži pre rýchly ohrev potravín s vysokým obsahom vody. Ide teda predovšetkým o polievky, omáčky alebo detskú výživu.
  • Forced Air – Je špeciálnou funkciou mikrovlnnej rúry, za použitia horúceho vzduchu s touto funkciou pripravíte dokonalé zákusky alebo naozaj chutné hydinové mäso.
  • Jet Defrost – Je veľmi praktická funkcia pre každodenné použitie. Vďaka funkcii Jet Defrost rýchlo rozmrazíte rôzne pokrmy ako je hydina alebo chleba. Na rozdiel od bežného rozmrazovania je táto funkcia automatizovaná tak, aby došlo k rovnomernému rozmrazeniu.
  • Steam/Autosteam –Sú v súčasnej dobe veľmi obľúbené funkcie, pretože dnešné trendy v kuchyňi želajú zdravému spôsobu prípravy jedla.
  • Práve funkcie Steam, prípadne Autosteam označujú možnosť varenia potravín v pare, čo je tým najzdravším druhom prípravy pokrmov. Pri varení v pare si totiž pokrmy zachovajú najväčší podiel vitamínov a ďalších zdraviu prospešných látok.
  • Crisp – Je zaujímavou funkciou, pretože vďaka nej majú pokrmy zo všetkých strán chrumkavú kôrku. Tento efekt dosiahnete v mikrovlnnej rúre s funkciou Crisp rýchlejšie než napríklad v bežnej elektrickej rúre. Pre používanie tejto funkcie však potrebujete špeciálny tanier do mikrovlnnej rúry.

Cena

V prípade mikrovlnných rúr sa ceny pohybujú v rozmedzí od 30 eur po modely za 1000 eur, ktoré sú už rúrami kombinovanými.

Do 60 EUR

Najlacnejšie mikrovlnné rúry nájdete v akčných ponukách v cene okolo 50 EUR, ale môžete natrafiť aj na lacnejšie modely. Tieto modely bývajú malé s nízkym výkonom a spravidla sa jedná o monofunkčné mikrovlnné rúry voľne stojace.

Od 60 do 120 EUR

V tejto cenovej relácii už zoženiete aj základné modely vstavaných mikrovlnných rúr. Tu už môžete samozrejme očakávať modely mikrovlnných rúr s grilom, ale už aj zodpovedajúcim výkonom, aby gril plnil svoju funkciu.

Od 120 do 200 EUR

Mikrovlnné rúry ktorých cena začína na 120 EUR potom už môžu byť aj multifunkčné. Trebárs s horúcim vzduchom. Samozrejme, že sa do tejto cenovej hladiny ešte nezmestia všetky podarené väčšie modely napríklad aj s dodatkovými funkciami, ale mikrovlnné rúry v tejto cene už potešia aj náročnejších zákazníkov.

Od 200 do 400 EUR

Poslednou veľmi bohatou skupinou sú potom mikrovlnné rúry, ktorých obstarávacia cena začína pri 200 EUR, ide o tie najlepšie modely v oblasti multifunkčných mikrovlniek.

Od 400 EUR

Tu sa všeobecne jedná už o kombinované rúry, ktoré nahradia klasickú elektrickú rúru. Cena týchto mikrovlnných rúr sa môže vyšplhať aj na niekoľko stoviek eur, podľa objemu, dizajnu funkcií a výrobcu.

Porovnať ceny mikrovlniek

Značky

Ako sme si už vyššie uviedli súčasné portfólio mikrovlnných rúr podľa ich úžitkových vlastností je naozaj veľmi široké, a nie inak je tomu aj u rady výrobcov. Veľmi obľúbenými značkami voľne stojacich monofunkčných mikrovlniek sú Sencor, ECG, AEG, ale aj Samsung, LG či ETA.

Širšiu ponuku bifunkčných mikrovlnných rúr, teda mikrovlnných rúr s grilom potom má Samsung, Whirlpool, LG, Electrolux, Eta či Philco.

Medzi multifunkčnými mikrovlnnými rúrami potom vynikajú značky Electrolux, Whirlpool, Caso, Gorenje či Concept. Kombinované mikrovlnné rúry, ktoré sú tými najdrahšími na trhu sú potom známe značky ako Siemens, Samsung, Brandt či Whirlpool.

Údržba

Aby mala mikrovlnná rúra, čo najdlhšiu životnosť a fungovala, ako má, je dôležité dbať aj na jej správnu údržbu. Mikrovlnnú rúru čistíme zvonka aj zvnútra.

Pri vonkajšom čistení, čistíme mikrovlnnú rúru vlhkou handričkou a osobitnú pozornosť venujeme najmä častiam, kadiaľ sa mikrovlnná rúra odvetráva.

Pre ľahšie vnútorné čistenie používame pri ohreve jedál poklop, aby nebola mikrovlnka zbytočne popraskaná. V prípade, že na neho zabudneme, je vhodné mikrovlnku ihneď zvnútra utrieť vlhkou handričkou, aby nečistoty nezaschli. Pre čistenie používame jemnú handričku s vodou a jarou alebo octom. Pričom voda s octom má aj dezinfekčné účinky.

Ak potrebujete odstrániť väčšiu zaschnutú nečistotu, použite prostriedok určený pre čistenie rúry. Nikdy nepoužívajte hrubé hubky alebo drôtenku, pretože môžete nenávratne poškodiť vnútorný povrch rúry a jej funkčnosť.

Ak chcete mikrovlnnú rúru zbaviť nepríjemného zápachu odporúčame použiť vodu s citrónom, ktorú v mikrovlnnej rúre ohrejete. Efekt pary môžete samozrejme využiť aj pri samotnom čistení mikrovlnky.

Najčastejšie otázky

Ľudia sa najčastejšie pýtajú, aký riad môžu použiť do mikrovlnnej rúry. Všeobecne platí, že môžete použiť riad z kameniny, ale aj porcelán.

Čo sa týka plastov, sú vhodné plastové riady odolné deformácii teplom. Plastový riad vhodný do mikrovlnky je spravidla označený symbolom mikrovĺn na svojom dne. Do mikrovlnnej rúry môžete používať tiež sklenené alebo silikónové riady, takisto môžete ohrievať aj potraviny v mikroténových sáčkoch či obrúskoch.

Z keramického riadu môžete použiť len glazúrované kúsky, ale pozor na kovové zdobenie. Tým sa tiež dostávame k tomu, že do mikrovlnných rúr spravidla nedávame žiadne kovové riady alebo alobal.

Mikrovlny reagujú na hliník a môže dôjsť k vážnemu a nenávratnému poškodeniu mikrovlnky. Hoci tak mikrovlnné rúry reagujú iba na hliník, nikdy si nemôžete byť istí, či sa v danom kúsku riadu nejaké percento hliníka nevyskytuje a keď začne mikrovlnka iskriť je spravidla neskoro.

Podomné články, čo by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.hej.sk, www.mall.sk, www.datart.sk, www.okay.skwww.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo