Mrazničky

Prísť na správne skladovanie a uchovávanie potravín trvalo ľuďom celé tisícročia. Za tú dobu sa vystriedali najrôznejšie spôsoby uchovávania potravín ako nasolenie, sušenie na slnku, zaváranie a následne mrazenie. Samozrejme aj dnes dochádza k pokroku v uchovávaní potravín, pretože rada nových mrazničiek má stále dokonalejšie funkcie.

Porovnať ceny mrazničiek

Ako vybrať mrazničku?

Pri výbere novej mrazničky by sme mali zvážiť niekoľko základných parametrov, aby následne, čo najlepšie spĺňala naše očakávania.

Veľkosť

Prvá z otázok, ktorú si väčšinou pokladáme, je ohľadom veľkosti mrazničky. Každý z nás je limitovaný rozdielnymi priestormi, niekto má malý byt, iní potom veľký dom. Musíme si tak vopred určiť, kam môžeme mrazničku umiestniť a následne sa potom zamyslieť nad objemom, ktorý si kúpime.

Predtým sa hovorievalo, že je lepšie mať plnú menšiu mrazničku než používať veľkú, ale mať ju poloprázdnu, to zhoršuje jej funkčnosť. V súčasnej dobe sa už u moderných typov neodporúča mať preplnené mrazničky, pretože potom nedochádza k rovnomernej cirkulácii vzduchu a mraznička potom má tendenciu sa chrániť pred mrazom.

Samozrejme, že existujú všeobecné odporúčania k veľkosti mrazničky podľa počtu členov domácnosti. Všeobecne sa udáva, že na jednu osobu by sme mali počítať s objemom 40-60 litrov. Toto číslo je však diskutabilné, pretože niektorí ľudia mrazia úrodu zeleniny zo záhonu či ovocie zo záhrady, aby im zelenina a ovocie dlhšie vydržalo.

Potom sú tu aj ľudia, ktorí si jazdia nakúpiť menej často, než je bežné, pretože bývajú ďaleko od mesta a podobne. Mrazničky sa väčšinou delia na malé mrazničky do 150 litrov, stredné mrazničky s objemom 150-250 litrov a veľké s kapacitou nad 250 litrov.

Typy mrazničiek

Keď už vieme, akú objemnú mrazničku budeme vyberať a kam ju umiestnime, začíname mať jasno aj o vhodnom type mrazničky do našej domácnosti. Typy mrazničiek delíme podľa dvoch základných parametrov:

Podľa konštrukcie

Najčastejšie rozlišujeme typ mrazničky podľa jej konštrukcie, respektíve podľa toho, ako ju otvárame na dva základné typy, ktorými sú mrazničky:

Šuplíkové mrazničky

Šuplíkové mrazničky sú niekedy nazývané aj ako skriňové mrazničky, pretože sa otvárajú spredu ako skriňa. Vnútorná konštrukcia mrazničky je potom riešená policami alebo praktickými plastovými zásuvkami.

Vďaka tomuto vnútornému usporiadaniu sú tieto typy mrazničiek veľmi prehľadné. Navyše sú skriňové mrazničky menej náročné na priestor, pretože sú orientované na výšku. Skriňové mrazničky sú často súčasťou chladničiek amerického typu, predávajú sa však aj ako samostatné.

Pultové mrazničky

Pultové mrazničky sú koncipované ako hlboké truhly a otvárajú sa smerom nahor. Ide spravidla o mrazničky s väčšou kapacitou. Veľkou výhodou oproti skriňovej mrazničke je jej lepšia tepelná izolácia a tým pádom aj menšia spotreba elektrickej energie. Navyše tým, že sú potraviny uložené pri dne mrazničky, nestihnú sa tak rýchlo ohriať, takže dlhšie vydržia, pretože nie sú tak často vystavené teplu.

Na druhú stranu ich nevýhody spočívajú v tom, že nie sú vhodné pre starších ľudí alebo osoby s problémami s chrbticou, pretože je nutné sa do nich hlboko ohýbať.

Ďalej sú tiež trochu neprehľadné, pretože vždy budú niektoré potraviny úplne až na dne mrazničky a aby ste sa k nim dostali, musíte časť mrazničky jednoducho preložiť. Takisto je nutné povedať, že v pomere priestoru, ktorý svojou plochou zaberajú, ponúkajú znateľne nižšiu kapacitu než mrazničky skriňové.

Podľa umiestnenia

Typ mrazničky podľa umiestnenia sa začal rozlišovať až s príchodom vstavaných spotrebičov do kuchýň. Každý z týchto typov mrazničiek má samozrejme tiež svoje výhody aj nevýhody.

Vstavané mrazničky

Vstavané mrazničky majú spravidla šuplíkovú alebo skriňovú konštrukciu a skvele zapadnú do akéhokoľvek interiéru, pretože sú umiestňované do skríň vyrábaných na tento účel, aby ladili s kuchyňou.

Nevýhodou tohto umiestnenia mrazničky je problematickosť jej presúvania, či skutočnosť, že sa občas stáva, že keď meníte mrazničku, musíte vymeniť aj skriňu a nemôžete zohnať zodpovedajúci dizajn.

Voľne stojace mrazničky

Voľne stojace mrazničky sú dostupné ako v šuplíkovej verzii, tak vo verzii pultovej. Voľne stojace mrazničky sa používajú v kuchyniach či iných miestnostiach, keď plánujeme možné presúvanie v priestore. Veľakrát si ich kupujú aj ľudia v podnájmoch, aby si ich mohli v prípade sťahovania bez problémov vziať so sebou.

Parametre

Teraz keď už sme si urobili obraz, o tom, aký typ mrazničky a akú veľkosť chceme či potrebujeme, je na rade si prejsť pár základných parametrov podľa ktorých vyberať.

Mraziaci výkon

Ako jeden z prvých dôležitých parametrov nás zaujíma mraziaci výkon danej mrazničky. Táto vlastnosť nám udáva, koľko kilogramov potravín je schopná mraznička za deň zmraziť na teplotu -16 ° C. Mraziaci výkon je značený hviezdičkami (*). Pričom platí, že viac hviezdičiek značí vyšší mraziaci výkon. Pri nákupe mrazničky tak odporúčame voliť mrazničku so značením ****, či minimálne ***.

Klimatická trieda

Je parametrom, ktorý nám určuje, do akej teploty je vhodné mrazničku pre optimálnu funkčnosť umiestniť. V praxi rozlišujeme štyri základné triedy, ktoré sa značia ST, SN, T a N. ST tu znamená subtropické podmienky s teplotou v rozpätí od 18-38 ° C, SN potom znamená subnormálne podmienky s teplotným rozpätím od 10-32 ° C, N vyjadruje normálne podmienky o teplote od 16-32 ° C a T potom značí tropické podmienky s teplotami od 18-43 ° C.

Akumulačná doba

Vyjadruje, ako dlho nám vydržia potraviny zmrazené po výpadku elektrickej energie alebo poruche prístroja. Všeobecne tak môžeme povedať, že čím dlhšia je akumulačná doba, tým lepšie je mraznička izolovaná, a teda aj úsporná.

Hlučnosť

Je dôležitým ukazovateľom, ak budeme umiestňovať mrazničku do priestoru, kde sa bežne zdržiavame. Aby nás mraznička nerušila nadmerným hlukom mali by sme vyberať modely s hlučnosťou do 50 dB.

Energetická trieda

Ako asi všetci vieme energetická trieda nám udáva energetickú náročnosť spotrebiča. Energetická trieda sa označuje symbolmi A +++ až G. Kde A +++ znamená najnižšiu spotrebu a G najvyššiu spotrebu. Samozrejme, že tu platí, že trieda A +++ je najlepšou voľbou, ale ak by sa vám páčila cenovo dostupnejšie mraznička triedy A ++ nemusíte sa hneď obávať, že s týmto modelom spálite oveľa viac energie.

Bežný užívateľ spozná rozdiel v spotrebe na účte za elektrinu len v rozdiele niekoľkých eur ročne. Voliť nižšiu triedu treba A radšej už neodporúčame, pretože tu už môže byť rozdiel v spotrebe energie pomerne značný.

Sledovanie energetickej náročnosti odporúčame práve u spotrebičov ako je mraznička či chladnička, pretože tieto spotrebiče sú v prevádzke neustále.

Funkcie

Vyznať sa v rozsiahlej ponuke pokročilých funkcií u dnešných mrazničiek sa môže zdať pomerne náročné, pretože sa na trhu objavujú stále nové názvy ďalších a ďalších vylepšení. Spoločne sa tak pozrieme, aspoň na tie najdôležitejšie.

Funkcia alarmu

Čiže upozornenie na otvorené dvere je veľmi praktická, pretože nás zvukovou výstrahou upozorní napríklad na zle zatvorené dvere, a okrem úspory energie tak chráni predovšetkým naše potraviny.

No Frost

Je dnes veľmi obľúbenou funkciou, ktorú si jednoducho každý zamiluje. Asi si pamätáte, že u starších mrazničiek rada vznikala hrubá námraza, ktorú bolo nutné neustále odstraňovať, aby netrpel výkon mrazničky.

Bez namrazenej prevádzky mrazničky je zaistené rozháňanie suchého vzduchu vo vnútri mrazničky. Je pravdou, že mrazničky s funkciou No Frost majú trochu vyššiu spotrebu energie oproti mrazničkám bez nej, ale táto spotreba je porovnateľná s mierne namrznutou mrazničkou.

Super Frost

Je funkcia rýchleho mrazenia, ktorá sa hodí najmä vtedy keď zapnú elektrinu po výpadku alebo keď domov donesiete väčší nákup a potrebujete potraviny zamraziť. Navyše rýchle mrazenie pomáha v uchovávaní vitamínov a ďalších výživných látok v potravinách.

Super Frost funguje tak, že po jej aktivovaní teplota v mrazničke prudko klesne a znovu sa stabilizuje na pôvodnej úrovni po dosiahnutí ideálnej teploty potravín či uplynutí daného časového intervalu.

Antibakteriálna ochrana

Ďalšou súčasnou zaujímavosťou mnohých mrazničiek je antibakteriálna ochrana, ktorá spočíva v tom, že sú vnútorné plochy mrazničky potiahnuté antibakteriálnou vrstvou na báze nanostriebra, ktorá má obmedziť množenie baktérií či vznik plesní.

Regulácia teploty

Teda termostat je súčasťou mrazničiek už veľmi dlho, skôr sa však teplota regulovala na základe termostatickéj hlavice a teplomeru, ktoré sme si do mrazničiek dávali. Dnes už môžeme regulovať teplotu priamo na displeji mrazničky.

Zámok dverí

Oceňujú u mrazničiek najmä rodičia malých detí, jedná sa o bezpečnostný prvok, ktorý zamedzuje rade nehôd v domácnostiach. Predtým sme sa stretávali s integrovaným kaštieľom na mrazničke priamo na malý kľúčik. Dnes je už častejšie táto funkcia elektronická a dá sa navoliť na displeji mrazničky.

Výrobník ľadu

Býva nadštandardnou výbavou u skriňových mrazničiek, oceníme ho najmä v lete, keď sa chceme rýchlo osviežiť a nepremýšľať nad tým, či sme dali zmraziť nejaké sáčky. Mnohé výrobníky ľadu vedia tiež kocky rozdrviť a môžete si tak dať aj ľadovú triešť.

Základom potom býva ľadová voda, ktorú mnohé mrazničky filtrujú cez rôzne filtre ako sú HEPA filtre. Len je treba si rozmyslieť, či je možné k chladničke napojiť nejaký zdroj vody, pretože bez toho je táto funkcia nevyužiteľná.

Značky

V súčasnej dobe pôsobí na trhu veľa značiek, ktoré sa venujú výrobe veľkých elektrospotrebičov, vrátane mrazničiek. Medzi súčasných favoritov určite patria mrazničky od značky Samsung, ktoré majú navyše 10 ročnú záruku na ich kompresor.

Ďalšími významnými hráčmi na trhu s mrazničkami sú rozhodne značky Whirlpool, Beko či Liebherr, Gorenje. Každá z týchto značiek má svoju vlastnú predajnú stratégiu a hoci majú podobné úžitkové vlastnosti, mnoho funkcií má trochu odlišné názvy.

Ceny

Na trhu je naozaj veľmi široká ponuka rôznych mrazničiek, pričom ceny sú značne rozdielne. Menšie modely pultových mrazničiek bez zvláštnych funkcií si môžete zaobstarať už od 120 EUR, na druhú stranu skriňová mraznička s radom pokročilých funkcií sa môže cenovo vyšplhať až k 3920 EUR.

V prípade profi mrazničiek by sme sa mali pripraviť na cenu pokojne aj okolo 9800 EUR, ak má veľkú kapacitu a je zároveň aj šokovým schlazovačom.

Porovnať ceny mrazničiek

Starostlivosť o mrazničky

Aby nám mraznička dlho a spoľahlivo slúžila je nutné si dať pozor na jej správne umiestnenie. Mrazničky by nikdy nemali byť pri kúrení či inom zdroji tepla a zároveň by mali byť odsunuté od steny, aby mali dostatočnú cirkuláciu vzduchu, za ideálnu medzeru sa považuje 10-30 cm.

Odmrazovanie nie je potrebné vykonávať v pravidelných intervaloch, ale je vhodné mrazničku odmraziť, ak je námraza na stenách 5 a viac mm široká. Takáto námraza už začína výraznejšie ovplyvňovať prevádzkové vlastnosti mrazničky.

Ako odmraziť mrazničku?

Mrazničku odpojíme od rozvodnej siete a všetky potraviny z mrazničky vyberieme, osušíme utierkou a uložíme do chladu, následne začneme odstraňovať ľad.

Ak je niektorá priehradka či šuplík primrznutý počkáme až ľad povolí. Pri odmrazovaní nikdy nepoužívame hrubú silu, pretože by sme mohli mrazničku poškodiť. Urýchliť tento proces môžeme napríklad vložením misky s teplou vodou do mrazničky.

Čistenie a ďalšia údržba

Po odmrazení je čas na čistenie mrazničky. Mrazničku čistíme octovou vodou alebo špeciálnymi prípravkami. Okrem vytrenia všetkých plôch mrazničky je dôležité nezabudnúť vyčistiť aj tesnenia, pretože práve v týchto miestach sú často nedostatky prehliadané.

Pritom práve zle očistené tesnenie môže spôsobiť opätovné namŕzanie a zbytočne si tak pridávame prácu. Pred uvedením späť do prevádzky najprv vnútro mrazničky a tesnenia osušíme, aby hneď nedošlo k námraze a následne ju môžeme zapojiť späť do siete.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.mall.sk, www.datart.sk, www.okay.sk, www.nay.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo