Kombinované chladničky

Chladnička je neoddeliteľnou súčasťou každej kuchyne. Chladníc je hneď niekoľko rôznych druhov. Voliť budete medzi monoklimatickou, kombinovanou alebo chladničkou amerického typu. Práve kombinované chladničky sa v domácnostiach vyskytujú najčastejšie. Chladničky totiž disponujú chladiacou aj mraziacou časťou. Jednotlivé časti sú oddelené a každá z častí má aj svoje vlastné dvere.

Výber chladničky by nemal prebiehať v zhone. Od tohto spotrebiča budete pravdepodobne vyžadovať úspornú prevádzku a čo najdlhšiu životnosť. Pred výberom si najskôr ujasnite, či je pre vás lepšou voľbou vstavaná alebo voľne stojaca chladnička.

Z hľadiska spotreby by ste mali venovať pozornosť energetickej triede. Kapacitu vnútorného priestoru voľte s ohľadom na počet členov domácnosti. A z hľadiska pohodlia sa budú hodiť aj moderné funkcie, ktoré kombinované chladničky ponúkajú. O dlhú životnosť a spoľahlivý chod sa postará kvalitný výrobca.

Porovnať ceny chladničiek

Typy

Chladničky možno všeobecne rozdeliť do dvoch skupín podľa toho, kde budú umiestnené. Rozmyslieť si teda musíte, či je pre vás vhodnejšia vstavaná alebo voľne stojaca chladnička. Oba typy chladničiek by však mali mať k dispozícii nejaký okolitý priestor, aby okolo nich mohol cirkulovať vzduch. V opačnom prípade sa chladnička môže prehrievať.

  • Vstavaná kombinovaná chladnička – modernejšie vstavané chladničky sú ideálne do kuchýň, kde sa nachádzajú ďalšie zabudované spotrebiče.
  • Voľne stojaca kombinovaná chladničku – tradičná podoba chladničiek, ktoré môžu byť umiestnené prakticky kdekoľvek.

Objem

To, čo vás bude zaujímať ako prvé, je pravdepodobne vnútorný objem chladničky. Objem je vhodné voliť s ohľadom na počet členov domácnosti. Každý z členov by mal mať k dispozícii cca 60 l v chladiacom a 25 l v mraziacom priestore.

Objemovo sa tento typ chladničiek pohybuje okolo 250 litrov v chladiacej časti a 100 litrov pripadá na mraziacu časť.

Energetická náročnosť

Chladnička je spotrebič, ktorý je v chode prakticky nepretržite. Z tohto dôvodu sa oplatí venovať pozornosť jej energetickej náročnosti. Tento parameter je uvedený na energetickom štítku každého spotrebiča. Tu nájdete údaj o ročnej spotrebe chladničky aj jej zaradení do energetickej triedy.

Klimatická trieda

Tento parameter určuje optimálnu teplotu prostredia, pri ktorom bude chladnička spoľahlivo pracovať. Pokiaľ je teplota okolo chladničky mimo uvedený rozsah, dôjde k rastu energetickej spotreby chladničky.

Klimatické triedy sú celkom 4 a väčšina chladničiek patrí do niekoľkých z nich.

  • Klimatická trieda SN – subnormálna teplota. Teplota v okolí chladničky môže byť v rozsahu +10 – +32 °C.
  • Klimatická trieda N – normálna teplota. Teplota môže byť v rozsahu +16 – +32 °C.
  • Klimatická trieda ST – subtropická teplota. Teplota môže byť v rozsahu +18 – +38 °C.
  • Klimatická trieda T – tropická teplota. Teplota môže byť v rozsahu +18 – +43 °C.

Mraziaci výkon

Neoddeliteľnou súčasťou kombinovanej chladničky je aj menšia časť s mrazničkou. Aj v jeho prípade stojí za povšimnutie niekoľko parametrov. Jedným z nich je mraziaci výkon, druhým nemene dôležitým je výkon mrazenia.

  • Mraziaci výkon – parameter, ktorý určuje, koľko kíl potravín je mraznička schopná zmraziť za 24 hodín.

Výkon mrazenia

Je parameter, ktorý vás informuje o tom, na akú najnižšiu teplotu dokáže mraznička suroviny zamraziť. Výkon mrazenia je najčastejšie zobrazený pomocou rôzneho počtu hviezdičiek, pričom platí nasledujúce.

  • 1 hviezdička – potraviny budú zamrazené maximálne na – 6 °C. Ich spotreba by mala prebehnúť v priebehu niekoľkých dní.
  • 2 hviezdičky – potraviny budú zamrazené maximálne na – 12 °C. Potraviny by ste mali potrebovať v priebehu niekoľkých týždňov.
  • 3 hviezdičky – potraviny budú zamrazené maximálne na – 18 °C. V tomto prípade môžu suroviny v mrazničke zostať aj niekoľko mesiacov.
  • 4 hviezdičky – potraviny budú zamrazené maximálne na – 24 °C av mrazničke ich môžete nechať uskladnené dlhodobo.

Počet okruhov

Moderné chladničky disponujú dnes už štandardne 2 okruhmi. Vďaka tomu budete môcť podľa potreby regulovať teplotu chladiacej aj mraziacej časti nezávisle na sebe. Najviac sa vám bude táto možnosť hodiť počas odmrazovania mrazničky alebo pri čistení chladničky. Pokiaľ nebudete mať v mraziacej časti žiadne potraviny, môžete ju jednoducho vypnúť bez toho, aby to ovplyvnilo chod časti chladiacej.

  • Akumulačná doba – udáva, ako dlho budú potraviny zmrazené počas výpadku elektrického prúdu. Tu platí pravidlo, čím dlhšie, tým lepšie.

Hlučnosť

Chladnička by mala spoľahlivo pracovať, ale nemala by zastávať funkciu rušivého elementu. Preto sa zamerajte aj na informáciu o hlučnosti. Pri výbere by ste sa tak mali zamerať na spotrebiče s hlučnosťou 40 a menej dB.

Funkcia

Moderná chladnička ponúka celý rad rôznych funkcií. Základnými funkciami sú vybavené aj tie najlacnejšie chladničky. S rastúcou cenou sa počet funkcií zvyšuje. Medzi nadštandardné funkcie patria napríklad:

  • Skladacia polica – praktické police, ktoré je možné vysunúť alebo zložiť na polovicu. Vďaka tomu budete môcť v chladničke uložiť aj potraviny, fľaše či hrnce väčších veľkostí.
  • Ovládanie vlhkosti – funkcia, ktorú ponúka skôr drahšie modely. Nastaviť môže mieru vlhkosti vo vnútri chladničky, čím vytvoríte ideálne prostredie na skladovanie rôznych druhov zeleniny a ovocia.
  • Nastavenie teploty – ďalšou nadštandardnou funkciou je možnosť nastaviť rôzne vysokú teplotu v zásobníkoch vo vnútri chladničky. Aj v tomto prípade možno skladovať zeleninu, ale aj mäso dlhšiu dobu bez toho, aby sa podpísalo na ich kvalite.
  • Flexibilný priestor – jedná sa o multifunkčnú poličku, ktorú môžete využívať ako klasickú rovnú policu, ale zároveň ju premeniť na policu typickú pre vinotéku. Táto funkcia bude vyhovovať milovníkom vína a ďalších nápojov.
  • Rýchle chladenie a mrazenie – niektoré chladničky vám umožnia púšťať do mraziacej alebo chladiacej časti intenzívny prúd studeného vzduchu. Potraviny tak môžete oveľa rýchlejšie ochladiť alebo zmraziť.
  • NoFrost – obľúbená funkcia, ktorá zatočí s námrazou. Vďaka tomu budete mrazničku odmrazovať menej často a zároveň zabránite vyššej spotrebe energie.
  • Digitálny invertor – moderný kompresor je schopný upraviť svoju rýchlosť v závislosti od potreby chladenia. Aj táto funkcia ovplyvňuje spotrebu energie. Chladnička s invertorovým kompresorom patrí k tým úspornejším. Chladnička s digitálnym invertorom patrí zároveň k veľmi tichým spotrebičom.
  • Systém nezávislého chladenia – optimalizuje vlhkosť a teplotu vo vnútri chladničky aj mrazničky. Potraviny sú tak lepšie zakonzervované a nedochádza k miešaniu pachu potravín.
  • Ionizátor – vo vnútri chladničky je vzduch obohatený o záporné ióny. Táto skutočnosť sa prejaví na minimálnom výskyte nežiaducich mikroorganizmov. Ionizácia tiež zaistí, že potraviny zostanú dlhšie čerstvé. Ionizácia tiež neutralizuje pach potravín.
  • 6. zmysel – moderná technológia má vplyv na výkon kompresora. 6. zmysel zariadi, že budú zachované ideálne podmienky pre dlhodobé uchovávanie potravín. V prípade, keď teplota vo vnútri chladničky stúpne, dôjde k okamžitému spusteniu ventilátora.
  • Zmena otvárania dverí – niektoré chladničky majú pánty umiestnené na oboch stranách. Chladničku tak môžete ľubovoľne premiestňovať.

Značka

Kombinovanú chladničku môžete kúpiť od všetkých veľkých výrobcov. Cenovo dostupné chladničky ponúka napríklad Domo, Candy, Amica alebo Concept. Medzi najkvalitnejších výrobcov potom dlhodobo patrí Klarstein, Samsung, Whirpool alebo Liebherr. Ďalšie modely kúpite od značky Bosch, Gorenje, Eta, Severin alebo napríklad Philco.

Cena

Obstarávacia cena má v mnohých prípadoch posledné slovo. Ak hľadáte cenovo dostupnú chladničku, budete sa musieť uspokojiť so základnými modelmi, ktoré možno zaobstarať za menej ako 427 eur. Tieto chladničku ponúka iba niekoľko základných funkcií.

Tí, ktorí majú na chladničky väčšie nároky, budú chladničku hľadať v cenovom rozmedzí 427 – 857 eur. Tu už nájdete oveľa vybavenejšie a úspornejšie chladničky, ktoré budú zložiť niekoľko rokov. Za viac ako 853 eur je možné zaobstarať chladničku v prémiovej kvalite.

Porovnať ceny chladničiek

Otázky a odpovede

Ako je označená energetická trieda na energetickom štítku?

Pre mnohých môže byť označenie triedy nezrozumiteľné. V roku 2021 totiž došlo k zmene a na energetickom štítku tak už nenájdete spotrebiče s triedou A++. Tie najúspornejšie spotrebiče novo spadajú do triedy A, najmenej úsporné sú zaradené v energetickej triede G. Chladničky, ktoré sa mohli v minulosti pýšiť triedou A+++, novo spadajú do energetickej triedy C.

Kedy je nutné mrazničku odmraziť?

Vrstva námrazy veľmi dvíha spotrebu energie. Udáva sa dokonca, že námraza s hrúbkou cca 1 cm môže zdvihnúť spotrebu energie až o 75%. Mrazničku tak radšej odmrazujete radšej častejšie, aby bola prevádzka chladničky čo možno najšetrnejšia. Túto prácu vám pri moderných chladničkách veľmi uľahčí funkcia NoFrost. Táto funkcia bráni tvorbe námrazy a zároveň zabráni tvoreniu baktérií a plesní.

Kde má kombinovaná chladnička umiestnená mraznička?

Kombinované chladničky môžu mať mraziacu časť umiestnenú v dolnej aj hornej časti. Záleží iba na vás, ktorému riešeniu dávate prednosť. Pravdou však je, že chladnička s mrazničkou v dolnej časti patrí k tým obľúbenejším, a dostať sú v oveľa väčšom počte. Pri výbere chladničky s mrazničkou v hornej časti bude výber oveľa obmedzenejší.

Záver

Kombinované chladničky je spotrebič, ktorý sa teší veľkej popularite. Ide o vôbec najobľúbenejšiu podobu chladničky u nás. Na trhu sú tieto chladničky zastúpené celým radom modelov v mnohých cenových kategóriách. Na svoje si prídu menej aj viac nároční klienti.

Kombinovanú chladničku môžete kúpiť v modernom vzhľade, ale aj retro štýle. Mnohí však volia možnosť nechať si chladničku zabudovať do kuchynskej linky. Či už zvolíte akúkoľvek podobu, prihliadnite pri jej výbere aspoň k tým najzákladnejším technickým parametrom.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo