Vstavané chladničky

Vstavanú chladničku môžete zabudovať do kuchynskej linky. Vďaka tomu úplne vyladíte vzhľad kuchyne. Tieto chladničky naopak nie sú určené na voľné státie, pretože sa vyznačujú menej príťažlivým vzhľadom.

Pri výbere vstavanej chladničky budete postupovať rovnako ako pri výbere voľne stojacej chladničky. Aj tu je veľmi dôležité venovať pozornosť energetickej náročnosti, pretože chladnička bude stále v prevádzke. Zamerať sa musíte tiež na kapacitu chladničky, ktorá býva o niečo menšia ako kapacita voľne stojacich chladničiek.

Pri voľbe veľkosti je potrebné prihliadnuť na počet členov domácnosti, ale aj typ potravín, ktoré v chladničke bežne skladujete. Súčasťou vstavanej chladničky môže byť aj mraznička, ktorá môže byť v spodnej i hornej časti chladničky. Moderná chladnička ponúka množstvo praktických funkcií, taktiež k nim by ste mali pri výbere chladničky prihliadnuť.

Porovnať ceny chladničiek

Typy

Vstavané chladničky majú niekoľko podôb. Jednotlivé typy sa líšia konštrukčným prevedením. Vyberať môžete z 3 rôznych typov. Stále najobľúbenejšie sú kombinované chladničky, druhou možnosťou sú chladničky monoklimatické. Tretím typom sú malé chladničky, ktoré sú v predaji v oboch prevedeniach.

Kombinované chladničky

Tieto kombinované chladničky sa v domácnostiach nachádzajú najčastejšie. Súčasťou chladničky je aj malá mraznička, ktorá môže byť umiestnená pod alebo nad chladničkou. Jednotlivé časti sú oddelené a každá časť má aj svoje dvere. Vďaka tomu môžete ušetriť energiu a ochránite aj uskladnené potraviny.

  • Mraznička dole – kombinované chladničky v tomto prevedení sú k dostaniu v oveľa väčšom počte.
  • Mraznička hore – v tomto prípade je výber výrazne menší.

Monoklimatické chladničky

Súčasťou monoklimatickej chladničky nie je mraznička. Ide teda o jednodverovú chladničku s veľkým vnútorným priestorom. Jedná sa o dobrú voľbu pre veľké rodiny, ktoré však vlastnia samostatnú mrazničku. Ak vám to priestor v kuchyni umožní, môžete zaobstarať mrazničku rovnakej značky a zostaviť si vlastnú podobu americkej chladničky, čo znamená, že chladnička a mraznička budú v kuchyni stáť vedľa seba.

Malá vstavaná chladnička

Menšie rodiny alebo tí, ktorí sú obmedzení priestorom, môžu zaobstarať vstavanú chladničku menšej veľkosti. Malou chladničkou môžete vybaviť chalupu alebo napríklad obytný automobil. Súčasťou malej chladničky môže byť aj mraznička. Záleží iba na vás, ktorej variante dávate prednosť.

Veľkosť

Veľkosť chladničky sa musí odvíjať od veľkosti vstavby. Konštrukčné prevedenie vstavaných chladničiek sa výrazne líši od konštrukcie chladničiek voľne stojacich. Vstavané chladničky majú špeciálne upravené steny a líšia sa aj otváraním dverí, ktoré sú zabudované do kuchynskej linky. Nevhodne zvolená chladnička vám nemusí umožniť otvoriť dvere dokorán.

Z týchto dôvodov je vhodné poradiť sa pred nákupom s výrobcami linky, ktorí vám presne povedia, akú veľkú chladničku budete potrebovať.

  • Výška – vstavané chladničky majú rôznu výšku. Tento rozmer je individuálny a vyberať ho budete s ohľadom na svoje potreby. Pri tomto parametri je dôležitá aj dispozícia linky. V súvislosti s výškou mávajú obvykle výrobcovia chladničky rozdelené do niekoľkých kategórií. Výška najmenších chladničiek býva do 89 cm. V ďalšej skupine nájdete chladničky s výškou 90 – 177 cm a najvyššie chladničky začínajú výškou 177 cm.
  • Šírka – šírka vstavaných chladničiek býva najčastejšie v rozmedzí 54 – 60 cm. Pri voľbe šírky je vhodné prihliadnuť na veľkosť skriniek. V opačnom prípade by mohol výsledný vzhľad linky pôsobiť trochu rušivo.
  • Hĺbka – obvyklá hĺbka chladničiek je v rozmedzí 45 – 55 cm.

Vnútorný objem

Veľmi dôležitým parametrom je vnútorný úžitkový objem. Parametre sa líšia v závislosti od typu chladničky. Kombinované chladničky uvádza zvlášť vnútorný objem chladničky aj mrazničky. V prípade monoklimatických chladničiek sa uvádza objem chladiacej časti. Vnútorný objem voľte podľa počtu osôb v domácnosti.

V domácnosti s 1 – 2 členmi si vystačia s menšími chladničkami s objemom 100 – 250 litrov. Chladničky s objemom 250 – 350 litrov budú dostačujúce pre 3 – 4 člennú domácnosť.

Energetická trieda

Vstavaná chladnička bude rovnako, ako každá iná, v prevádzke nepretržite. Z tohto dôvodu nie je možné prehliadať energetický štítok. Na ňom sú uvedené všetky dôležité parametre, ktoré súvisia s prevádzkou.

Najdôležitejším parametrom je trieda energetickej činnosti. Ďalej je tu uvedený údaj týkajúci sa ročnej spotreby energie. Nájdete aj údaj o vnútornom úžitkovom priestore a posledný údaj sa týka hlučnosti chladničky.

  • Energetická trieda – určuje, do ktorej skupiny v súvislosti na spotrebe je chladnička zaradená. Tento údaj je odvodený od prevádzky počas ideálnych podmienok a pri okolitej teplote 20 °C. Pri teste je chladnička zaplnená na cca 70%. Vstavané chladničky bežne spadajú do energetickej triedy A – D. S úsporou súvisí aj obstarávacia cena, spornejšie chladničky bývajú drahšie.

Klimatická trieda

Tento údaj súvisí s umiestnením chladničky. Pre klimatickú triedu je dôležitá okolitá teplota vzduchu. Pokiaľ chladničku umiestnite do nevhodného klimatického prostredia, prejaví sa to na vyššej spotrebe energie.

Klimatické triedy sú celkom 4, pričom niektoré chladničky budú spoľahlivo fungovať v niekoľkých klimatických triedach.

  • Klimatická trieda SN – SN je skratka pre subnormálne teploty. Teplotný rozsah je v rozmedzí +10 – +32 °C.
  • Klimatická trieda N – teda chladnička do normálnej teploty. Teplotný rozsah je v rozmedzí +16 – +32 °C.
  • Klimatická trieda ST – chladnička do subtropických teplôt. Teplotný rozsah je v rozmedzí +18 – +38 °C.
  • Klimatická trieda T – chladnička, ktorá nevadí tropické teploty. Teplotný rozsah je v rozmedzí +18 – +43 °C.

Mraziaci výkon

K tomuto údaju by mali prihliadnuť tí, ktorí sa rozhodli pre kúpu vstavanej chladničky s mrazničkou. Tu sa uvádzajú dva rôzne údaje.

  • Mraziaci výkon – parameter uvádzajúci, koľko kg potravín dokáže mrazničku zmraziť za 24 hodín.
  • Výkon mrazenia – tento parameter uvádza, na akú najnižšiu teplotu môže mraznička potraviny zamraziť. Tento parameter je tiež uvedený rôznym počtom hviezdičiek pod pojmom trieda mrazenia.
  • 1 hviezdička – potraviny sú zmrazené na – 6 °C a je nutné ich spotrebovať v priebehu niekoľkých málo dní.
  • 2 hviezdičky – potraviny sú zmrazené na – 12 °C a je nutné ich spotrebovať v priebehu niekoľkých týždňov.
  • 3 hviezdičky – potraviny sú zmrazené na – 18 °C av mrazničke môžu zostať aj niekoľko mesiacov.
  • 4 hviezdičky – potraviny sú zmrazené na – 24 °C av mrazničke môžu byť uskladnené dlhodobo.

Počet okruhov

Aj tento parameter sa týka iba kombinovaných chladničiek. Za ideálne sa považujú chladničky s 2 okruhmi, umožňujúce regulovať chladničku aj mrazničku samostatne. V každej časti tak môžete teplotu nastavovať zvlášť, čo je praktická pri odmrazovaní mrazničky alebo čistení chladničky. Jednu časť môžete vyčistiť, zatiaľ čo druhá zostane stále v prevádzke.

Väčšina týchto chladničiek disponuje jediným kompresorom, ktorý slúži chladiacej aj mraziacej časti. Kvalitnejšie sú chladničky s kompresorom invertorovým, ktorý je efektívnejší a zároveň tichší.

Hlučnosť

Vstavaná chladnička je nielen súčasťou kuchynskej linky, ale veľmi často aj obývacej miestnosti. Z tohto dôvodu vás bude pravdepodobne zaujímať aj hlučnosť. Ako už bolo povedané, údaj o hlučnosti je uvedený na energetickom lístku každej chladničky. Všeobecne je hlučnosť okolo 40 dB, takéto spotrebiče je možné považovať za tiché. Možno však kúpiť aj chladničky, ktorých hlučnosť je menšia ako 37 dB.

Funkcia

O vašu absolútnu spokojnosť sa starajú rôzne funkcie, ktoré jednotlivé chladničky ponúkajú. Vďaka nim je možné potraviny uskladniť na dlhšiu dobu bez toho, aby sa to nejako výrazne podpísalo na ich kvalite. Ďalšia z funkcií súvisí so spotrebou či držbou. Dnešné spotrebiče toho ponúka skutočne veľa, avšak s počtom rôznych funkcií stúpa aj obstarávacia cena.

  • NoFrost – vďaka tomu, že vo vnútri chladničky cirkuluje suchý studený vzduch, môže chladnička udržať konštantnú teplotu. Na stenách tak nebude vznikať typická námraza. Drahšie chladničky môžu ponúknuť aj NoFrost DualAdvance, čo je dvojitá cirkulácia vzduchu.
  • Nulová zóna – táto funkcia býva označovaná rôzne. Stretnúť sa môžete s označením fresh balance, biofresh, perfekt fresh a pod. Jedná sa o oddelený priestor, ktorý vám umožní znížiť teplotu na 0 °C. Do tohto priestoru sa najčastejšie umiestňuje zelenina a ovocie, pretože si tu zachová dlhšie svoju chuť a čerstvosť. Zároveň však nestratia vitamíny.
  • Super mrazenie – krátkodobé prudké zníženie teploty.
  • Super chladenie – funkciu využijete pred tým, než do chladničky začnete vkladať väčšie množstvo potravín. Teplota vo vnútri chladničky rýchlo klesne a potraviny sa rýchlejšie ochladia.
  • Ionizátor – zabráni množeniu baktérií a mikroorganizmov. Vďaka ionizátoru sa taktiež neutralizuje zápach.

Technológia

Pri výrobe chladničiek sa používajú stále nové a lepšie technológie. Kúpiť môžete chladničku s antibakteriálnym povrchom, vďaka ktorému sa vo vnútri nebudú tvoriť plesne ani baktérie. O dokonalý rozvod studeného vzduchu sa postará kvalitná ventilácia. Tá zaistí, že sa v hornej časti nebude udržiavať teplý vzduch, ale v celom priestore bude teplota vzduchu konštantná.

Obľúbené sú chladničky so 6. zmyslom. Aj vďaka nemu predĺžite trvanlivosť potravín. Najmodernejšie chladničky je možné ovládať na diaľku pomocou mobilnej aplikácie. Energiu môžete ušetriť vďaka možnosti využívať prázdninový režim.

Značka

Chladničku na trh dodáva celý rad preverených výrobcov. V súčasnej dobe patrí k najobľúbenejším chladničky značiek Candy, AEG, Electrolux, Gorenje, Whirlpool, Liebherr, Siemens, Miele alebo Bosch.

Cena

Cenu určuje predovšetkým veľkosť chladničky. Tie najmenšie možno zaobstarať za cenu okolo 214 eur. Menej nároční užívatelia kúpia chladničky bez nadštandardných funkcií za cenu v rozmedzí 340 – 637 eur. Oveľa viac vám toho ponúkne chladnička s cenou od 637 eur viac. Hoci vás bude pri výbere obstarávacia cena limitovať, nemala by pri výbere hrať hlavnú rolu.

Porovnať ceny chladničiek

Otázky a odpovede

Na čo myslieť pri návrhu kuchynskej linky?

Zamerať by ste sa mali na smer otvárania dverí. Najlepšou možnosťou sú chladničky s voliteľným otváraním. V tomto prípade sú pánty umiestnené na pravej aj ľavej strane.

Ako zvoliť vnútorný objem chladničky?

Voľba vnútorného priestoru je však skôr individuálnou záležitosťou. V každej domácnosti postupujú pri nákupe iným spôsobom. Niektoré domácnosti nakupujú pravidelne v intervale 1 – 2 dní, iní vyrážajú na veľký nákup 1 x za týždeň.

Aj to sa treba pri voľbe vnútorného objemu zohľadniť. Okrem toho, každý je zvyknutí v chladničke skladovať niečo iné. Milovníci údenín si vystačia s menšou chladničkou. Tí, ktorí nakupujú prevažne zeleninu, budú potrebovať priestor viac. Väčšie miesto budú potrebovať aj v domácnostiach, ktoré bežne varia na niekoľko dní dopredu.

Čo určuje akumulačná doba?

Ďalší dôležitý a praktický údaj vás informuje o dobe, po ktorej zostanú uskladnené potraviny zamrazené v prípade výpadku elektrickej energie. Parameter súvisí s kvalitou izolácie. Ak mávate s výpadkami častejšie problémy, zamerajte sa na chladničky s vyšším číselným údajom.

Záver

Vstavané chladničky sú v súčasnej dobe veľmi obľúbené. Zakomponovať ich môžete do kuchynskej linky, čo je nielen elegantné, ale aj praktické. Medzi vstavanými a voľne stojacimi chladničkami nie je z hľadiska možností žiadny zásadný rozdiel. Aj tu je možné kúpiť chladničku s mrazničkou alebo bez mrazničky. Vyberať môžete z niekoľkých veľkostí ak dispozícii sú v niekoľkých energetických triedach. Jednotlivé chladničky sa líšia aj počtom funkcií.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.wikipedia.org, www.mall.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo