Americké chladničky

Americkú chladničku pozná každý zo zahraničných filmov. Táto veľká chladnička sa v nich objavuje veľmi často. Americké chladničky si získavajú svojich priaznivcov prakticky po celom svete a záujem o nich rastie aj v našich končinách. Tento typ chladničky je oveľa náročnejší na priestor a naplno ho ocenia predovšetkým vo väčších rodinách. Nevýhodou chladničky amerického typu je tiež o niečo vyššia spotreba elektrickej energie. V porovnaní s klasickou chladničkou vás prevádzka tej americkej môže vyjsť aj 3 x drahšie.

Súčasťou americkej chladničky obvykle býva mraznička. Ten môže byť umiestnený vedľa chladiacej časti a má aj rovnakú veľkosť. Druhou možnosťou je chladnička s mrazničkou v dolnej časti. Od bežných chladničiek sa americký typ líši aj funkciami. Medzi vôbec najžiadanejšie patria chladničky s výrobníkom ľadu alebo dávkovačom vody.

Pri výbere americkej chladničky však nie sú funkcie tým jediným, čo by vás malo zaujímať. Veľmi dôležité sú aj rôzne technické parametre, ako napríklad spotreba energie, vnútorný objem. Zvoliť si musíte umiestnenie mrazničky a dôležitý je aj samotný výrobca. Ten ovplyvní jej kvalitu, cenu a životnosť.

Porovnať ceny chladničiek

Objem

Americké chladničky ponúkajú značne veľký vnútorný priestor, objemovo sú chladničky cca 2x ako chladničky klasické. Ďalšie úložné priestory nájdete aj na dverách. Najmenšie americké chladničky majú objem chladiacej časti od 230 – 300 litrov. Stredne veľké chladničky majú objem od 300 – 400 litrov a najväčšie chladničky ponúknu priestor o veľkosti viac ako 500 litrov. Aby bola prevádzka takto veľkej chladničky čo najšetrnejšia, odporúča sa ju plniť maximálne z 2/3.

Energetická trieda

Energetickým štítkom je vybavená každá chladnička. Na energetickom štítku sú veľmi prehľadne uvedené všetky dôležité technické parametre, ktoré súvisia s prevádzkou chladničky. Nejdete tu uvedenú energetickú účinnosť, ročnú spotrebu energie, súčet vnútorného priestoru chladiacou aj mraziacou časťou a tiež údaj o hlučnosti.

 • Energetická trieda – zaraďuje chladničky do jednej z energetických tried. Energetická trieda súvisí so spotrebou energie. Energetická trieda sa určuje pri okolitej teplote 20 °C a pri 70% naplnení chladničky. Najdrahšie chladničky spadajú do triedy A, väčší výber však ponúka energetická trieda B alebo C.

Výkon mrazenia

Výkon mrazenia je parameter, ktorý udáva, ako dlho môžu potraviny v mrazničke zostať bez toho, aby došlo k ich znehodnoteniu. Výkon mrazenia je znázornený pomocou rôzneho počtu hviezdičiek, pričom platí.

 • 1 hviezdička – mraznička potraviny zmrazí maximálne na -6°C a je teda nutné spotrebovať ich v priebehu niekoľkých dní.
 • 2 hviezdičky – mraznička potraviny zmrazí maximálne na -12°C a je potrebné ich spotrebovať v priebehu niekoľkých týždňov.
 • 3 hviezdičky – mraznička potraviny zmrazí maximálne na -18 ° C, pri tejto teplote vydrží aj niekoľko mesiacov.
 • 4 hviezdičky – mraznička potraviny zmrazia maximálne na -24 ° C a uskladnené môžu byť dlhodobo.
 • Mraziaci výkon – ďalší dôležitý parameter určuje, koľko kilogramu potravín budete môcť zamraziť za 24 hodín.
 • Akumulačná doba – určuje, ako dlho vydržia potraviny mrazené, ak dôjde k výpadku elektrickej energie.

Okruhy chladenia

Súčasťou americkej chladničky bývajú 2 kompresory, ktoré na sebe nie sú závislé. Vypnúť tak kedykoľvek môžete chladničku alebo mrazničku. Toto riešenie je ideálne najmä počas čistenia chladničky alebo odmrazovania mrazničky. Pokiaľ sa budete zdržovať dlhšiu dobu mimo domova a v chladničke nebudú uskladnené potraviny, môžete ju jednoducho vypnúť. To isté platí aj pre mrazničku.

Hlučnosť

Americká chladnička má svoje miesto v kuchyni a určite nebudete chcieť, aby vás počas prevádzky nejakým spôsobom rušila. Tieto chladničky patria navyše k hlučnejším a tomuto parametru je preto nutné venovať patričnú pozornosť. Zatiaľ čo hluk bežných chladničiek väčšinou neprekročí 40 dB, môže hlučnosť amerických chladničiek stúpnuť až k 50 dB. Nájdete však aj tichšie modely. Všeobecne sa odporúča zamerať sa na chladničky s hlučnosťou okolo 40 dB.

Funkcia

Americkú chladničku si nie každý zaobstaráva kvôli veľkému priestoru. Veľmi obľúbené sú aj pre svoje nadštandardné funkcie. Vďaka nim bude váš život o niečo príjemnejší. Najžiadanejšími sú chladničky, ktoré disponujú výrobníkom ľadu a dávkovačom studenej vody.

Tieto doplnky môže využívať každý, stačí iba zvoliť jeden zo systému, ktorý vám bude vyhovovať viac:

 • Chladničky bez pripojenia na vodu – súčasťou chladničky je integrovaný dávkovač, ktorý je nutné pravidelne dopĺňať. Inštalácia chladničky nebude nijako náročná, avšak neustále doplňovanie vody nemusí byť každému príjemné.
 • Chladničky s pripojením na vodu – v tomto prípade je nutné chladničku napojiť k vodovodnému poriadku. Inštalácia je zložitejšia, avšak počas chodu sa nebudete musieť o nič ďalšie starať. Tieto chladničky sú navyše vybavené filtrom, ktorý z vody odstráni chlór a ďalšie nežiaduce zložky.
 • Výrobník ľadu – ďalším prvkom chladničky býva výrobník ľadu, vďaka ktorému budete mať kedykoľvek k dispozícii ľadové kocky, prípadne ľadovú triešť.
 • Vinotéka – niektoré chladničky ponúkajú aj zabudovanú vinotéku prípadne minibar. Všetko môžete z tohto priestoru vytiahnuť bez toho, aby ste museli otvárať dvere.
 • Inteligentné ovládanie – rad drahších chladničiek je možné ovládať na diaľku pomocou mobilnej aplikácie.
 • Zvukový alarm – jedná sa o základnú funkciu, ktorý vás upozorní na nedovreté dvere.
 • NoFrost – beznámrazový systém vás ochráni pred pravidelným odmrazovaním mrazničky. Vďaka nemu budú potraviny dlhšie čerstvé a nebude dochádzať k vyššej spotrebe energie.
 • Ionizátor – vzduch vo vnútri chladničky je obohatený o záporné ióny. Vďaka nim sa v priestore netvoria baktérie, zápach a potraviny zostanú dlhšie čerstvé.
 • CrisperBox – je špeciálny box na zeleninu a ovocie.
 • 6. zmysel – technológia, ktorá uvádza do prevádzky kompresor. Kompresory sa spustia iba v prípade, keď vo vnútri chladničky dôjde k zvýšeniu teploty.

Jednotlivých funkcií je však oveľa viac. Všetko čo chladnička ponúka, by malo byť uvedené v popise každého spotrebiča.

Značka

Čo sa týka výrobcov, je výber pomerne pestrý. Na trhu nájdete stovky chladničiek amerického typu od veľmi kvalitných a obľúbených výrobcov. Veľký výber budete mať v prípade značky Hisense, Samsung, Concept alebo Haier. K dostaniu sú aj modely obľúbených značiek akými sú LG, Liebherr, Bosch, Gorenje, Smeg, Philco alebo Beko.

Cena

Väčší rozmer chladničky ovplyvňuje pochopiteľne aj obstarávaciu cenu. Tá začína pri týchto chladničkách na hranici 637 eur. Za túto cenu je možné kúpiť základné modely, ktoré spravidla nemajú výrobník ľadu.

Prvá chladnička s výrobníkom je možné kúpiť za cca 853 eur. Ani táto cenová kategória však mnoho variantov neponúka. Oveľa väčší výber máte v prípade cenového rozmedzia 853 – 1 279 eur. Tu je výrobník ľadu už pomerne bežnou funkciou. Za chladničky v prémiovej kvalite budete musieť zaplatiť viac ako 1 279 eur.

Porovnať ceny chladničiek

Otázky a odpovede

Aká náročná je americká chladnička na spotrebu energie?

Chladnička amerického typu je na spotrebu náročnejšia. Zatiaľ čo prevádzka klasickej chladničky vyjde ročne cca na 500 Sk, v prípade americkej chladničky je potrebné počítať s výdavkom okolo 1 500 Sk. Najviac sa na spotrebe podpíše výrobník ľadu, ktorý na svoj chod potrebuje oveľa výkonnejší motor.

Akým spôsobom môže byť umiestnená mraznička?

Americké chladničky ponúka hneď niekoľko možností umiestnený. Najväčší výber budete mať v prípade, keď bude mraznička tvoriť jednu polovicu chladničky a bude umiestnená zvisle rovnakým spôsobom ako chladiaca časť. V tomto prípade sa bude jednať o dvojdverovú chladničku. Druhou možnosťou je chladnička štvordverová. Táto varianta je doplnená mrazničkou v dolnej časti. Najmenší počet modelov má troje dvere a mraznička je tvorená prostrednou najužšou časťou.

Je možné kúpiť vstavanú americkú chladničku?

Drvivá väčšina amerických chladničiek patrí do skupiny voľne stojacich. Napriek tomu sa na trhu objavujú aj prvé vstavané varianty. V súčasnej dobe je možné kúpiť vstavanú americkú chladničku Liebherr alebo Therford.

Záver

Americká chladnička je dobrou voľbou pre rodiny s viacerými členmi, ktoré v kuchyni neobmedzuje priestor. Vďaka veľkému priestoru bude v chladničke všetko prehľadne uložené a k dispozícii navyše môžete mať množstvo praktických funkcií, ktoré vám iný typ chladničiek neponúkne. K najobľúbenejším patrí chladnička typu Side By Side, teda dvojdverová chladnička. Ďalším typom je Fresch Doors – štvordverová chladnička. Vďaka rozdelenému mraziacemu priestoru nemusíte skladovať zeleninu dohromady s mäsom.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

1 Comment
 1. Pre mňa sú lepšie americké chladničky oproti slim, vstavaných a pod.. Mala som pred rokmi americkú chladničku od značky LG, ale nebola taká dobrá akú máme teraz od Samsungu.

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo