Kosačky

Najobľúbenejšie typy kosačiek

Najobľúbenejšie značky kosačiek

Pri výbere vhodnej kosačky je potrebné zohľadniť veľkosť a členitosť záhrady. Dôležitá je aj skutočnosť, akú veľkú trávu budete najčastejšie kosiť. Na väčšie plochy budete potrebovať benzínovú kosačku väčšieho výkonu, pre údržbu menších záhrad si vystačíte s elektrickou kosačkou. Ak sekanie nepatrí medzi práce, ktoré by ste chceli robiť každý týždeň, bude vám najviac vyhovovať robotická kosačka.

Okrem výkonu a veľkosti záhrady by ste sa mali zaujímať o komfort pri kosení. Dnešné kosačky sú vybavené radom komfortných prvkov. Medzi tieto vychytávky patrí napríklad elektrický štartér, vertikálne skladovanie atď.

Porovnať ceny kosačiek

Druh pohonu

Podľa druhu motora sa kosačky delia na benzínové, elektrické, akumulátorové, robotické a tie najlacnejšie pracujú na ručný pohon.

Elektrické kosačky

Sú vhodné najmä do menších záhrad s veľkosťou od 300 – 400m2. Elektrické kosačky vyžadujú pripojenie k elektrickému prúdu za pomoci prívodového kábla. Vďaka tejto skutočnosti je manipulácia ťažšia.

Benzínové kosačky

Benzínové kosačky využijete vo väčších záhradách. Pri práci nebudete limitovaní káblom. Sú vhodné aj do náročného terénu, ich nevýhodou je však náročnejšia údržba, ktorá spočíva v dopĺňaní oleja a benzínu.

Akumulátorové kosačky

Aj tento typ kosačky je vhodný pre údržbu veľkých záhrad. Sú obľúbené najmä vďaka tichému chodu, bezemisnej prevádzky a bezúdržbového motora. Aku kosačky sú dodávané s nabíjacím akumulátorom.

Akumulátory sú kompatibilné s ostatnými prístrojmi rovnakej značky. Aj tieto typy sú vybavené pojazdom, ktorý možno využiť pri sekaní, ale tiež pri premiestňovaní.

Robotické kosačky

Obľuba robotických kosačiek stále rastie. Sú vhodné pre záhrady všetkých veľkostí. Robotická kosačka pracuje bez vašej asistencie, možno ju ovládať pomocou mobilných aplikácií.

Ručné kosačky

Tieto kosačky nemajú žiadny motor a sú vhodné pre údržbu malých záhrad. Pracujú na princípe nožnicového strihu. Vo väčšine prípadov umožňujú meniť výšku spodného noža. Niektoré ručné kosačky sú k dostaniu s košom, iné sú veľmi jednoduché a kôš nie je k dispozícii. Výhodou týchto kosačiek je nízka obstarávacia cena a prakticky nulová údržba.

Typ sekania

Na základe typu kosenia sa kosačky delia na rotačné, bubnové a lištové.

Rotačné

Rotačné kosačky patria k najrozšírenejším a najobľúbenejším typom. Tieto kosačky trávu kosia za pomoci rotačného noža. Sú vhodné na údržbu trávy v rozmedzí od 3 – 8 cm. Nemožno ich použiť na prerastenú trávu. Súčasťou väčšiny rotačných kosačiek je zberný kôš. K dostaniu sú tiež kosačky s mulčovačom.

Lištové

Tieto kosačky majú žacie ústrojenstvo, ktoré je tvorené lištou s pohyblivými nožmi a deflektorom k bočnému položeniu posekanej trávy. ¨

Bubnové

Bubnové kosačky sú vhodné najmä na kosenie prerastenej trávy. Nemajú zberný kôš. Kosačky majú veľký výkon, vďaka ktorému si poradia nielen s veľkou trávou, ale aj krovím. Nevýhodou je väčšia hmotnosť.

Vretenové

V tomto prípade sa tráva strihá za pomoci vretenového noža. Ten trávu odstrihne o protiostrie. Rez je tak ostrý a čistý, nedochádza k žltnutiu koncov trávy. Tento typ kosenia sa používa na vysoko kvalitné trávniky.

Záber

Tento parameter je jedným z najdôležitejších. Šírka záberu má vplyv na rýchlosť sekania. Čím je šírka záberu väčšia, tým väčšia a ťažšia je celá kosačka. S menšou kosačkou budete kosiť trávu dlhšiu dobu, je však jednoduchšia na ovládanie a manipuláciu v prípade obsekávánia stromov alebo kríkov.

  • Na plochu do 250 m2 je vhodná šírka záberu 30 cm.
  • V prípade veľkosti do 500 m2 využijete aj kosačku o šírke záberu do 45 cm.
  • Do 1000 m2 kúpite kosačku sa šírkou záberu do 50 cm a nad 1 000 m2 potom typy so šírkou záberu nad 50 cm.

Nastavenie výšky kosenia

Každá kosačka by mala umožňovať nastaviť rôznu výšku kosenia. Stretnúť sa môžete s niekoľkými možnosťami, ako výšku nastaviť. Pri lacnejších kosačkách musíte zvlášť nastaviť výšku každého kolieska. Častejšie sa však výška nastavuje za pomoci centrálneho nastavenia všetkých koliesok naraz.

Motor

Motory u elektrických kosačiek sa vyznačujú pomerne tichým chodom. Výkon sa pohybuje najčastejšie v rozmedzí od 1 – 2 kW. Motory u benzínových kosačiek majú obsah od 120 – 190 cm³ a výkon je v rozmedzí od 1,8 – 3 kW.

Za pomoci tohto výkonu pokosíte trávu s výškou niekoľkých centimetrov. Ak chcete kosačku používať aj na prerastenú trávu, poobzerajte sa po kosačke s väčším výkonom.

Benzínové kosačky majú štvortaktný motor, vďaka čomu odpadá problém s miešaním oleja a benzínu. Ďalej disponujú automatickým sytičom, možno ich tak naštartovať pomocou ťažného lanka. Drahšie typy sa štartujú za pomoci kľúčika alebo štartovacieho tlačidla.

Hmotnosť

Kosačky majú hmotnosť v rozmedzí od 10 – 70 kg. K najľahším patria jednoduché ručné, elektrické a akumulátorové kosačky, naopak k najťažším sa radia motorové vretenové kosačky. Hmotnosť bubnových a lištových sa pohybuje okolo 50 kg. Benzínové kosačky majú hmotnosť najčastejšie v rozmedzí od 20 – 30 kg.

Hlučnosť

Hlučnosť vás bude zaujímať v prípade motorových kosačiek. Hlučnosť je najčastejšie v rozmedzí od 93 – 100 dB. Robotické kosačky sú o poznanie ťažšie, hlučnosť sa v tomto prípade pohybuje okolo 60 dB.

Konštrukcia šasi

Výrobcovia kosačiek používajú pre konštrukciu šasi najčastejšie tri materiály. Najlacnejším materiálom je AB plast. Kosačky vyrobené z tohto materiálu sú ľahšie a majú kratšiu životnosť. Najčastejšie sa s ním stretnete pri elektrických kosačkách.

Šasi vyrobená z kovu je robustnejšia a nájdete ju u základných benzínových kosačkách. Výrobným materiálom najdrahších kosačiek sú rôzne zliatiny, ktoré kombinujú všetky výhody. Najodolnejším materiálom je tlakovo liaty hliník.

Objem zberného koša

V prípade, že je súčasťou kosačky zberný kôš, bude vás zaujímať aj jeho objem. Čím je kôš väčší, tým väčšiu plochu budete môcť na jedno naplnenie pokosiť. Najčastejšie sú k dostaniu koše s objemom od 50 – 75 litrov.

Nevýhodou lacnejších kosačiek je možné upchávanie vstupného otvoru veľkou a mokrou trávou. Vďaka tomu sa kôš úplne nezaplní. Kvalitný nôž by mal byť schopný trávu nasekať na malé kúsky a za pomoci väčšej rýchlosti tráve umožniť rovnomerné zaplnenie celého koša.

Lacnejšie kosačky vás na nutnosť vyprázdnenia koša žiadnym spôsobom neupozornia. Súčasťou drahších sú potom rôzne podoby ukazovateľov zaplnenia koša.

Pojazd

Pojazdom by mala byť vybavená každá kvalitná kosačka. U pojazdových kosačiek sa zamerajte aj na pojazdnú rýchlosť. Rýchlosť sa najčastejšie pohybuje okolo 3 km / h.

V niektorých prípadoch je rýchlosť až 5 km / h. Za pomoci vyššej rýchlosti skrátite dobu sekania, ale vyššiu trávu nemusí pri tejto rýchlosti noža správne spracovať. Kosačky často umožňujú nastavenie rôznymi spôsobmi viac rýchlostí.

Kolesá

Vďaka väčším kolieskam zvládne kosačka aj náročnejší terén a manipulácia bude v tomto prípade ľahšia. U koliesok si overte, že majú guličkové ložiská. Tie majú vplyv na dlhšiu životnosť.

Funkcia

V tomto prípade ani tak nejde o prídavné funkcie, skôr o komfort sekania, ktorý vám kosačka môže priniesť.

Elektrický štartér

Nájdete ho najmä pri motorových kosačkách. Štartér umožňuje kosačku naštartovať jednoduchým stlačením tlačidla.

Variátor

Variátor umožňuje plynulú zmenu pojazdu.

Centrálne nastavenie výšky

Centrálne nastavenie výšky za pomoci jednej paky, nastavíte výšku kosenia.

Mulčovanie

Kosačky umožňujú vloženie mulčovacej záslepky do vyhadzovacieho otvoru. Tráva je nasekaná na veľmi malé kúsky, ktoré sa prirodzene menia na prírodné hnojivo.

4v1

Kosačky umožňujú zbierať trávu do koša, ďalej umožňujú mulčovanie, využívať môžete bočné a zadné odhody trávy.

Vertikálne skladovanie

Touto funkciou sú vybavené iba niektoré typy. Kosačku je možné pri uskladnení postaviť na zadnú časť a tým ušetriť priestor.

Značka

Aj v prípade kosačiek, môžete vyberať z mnohých kvalitných značiek. K obľúbeným značkám patrí Vega, Scheppach, Husqvarna, Riwall, Patriot, AL-KO, Hecht, Stiga, Stihl, Gardena a rad ďalších.

Cena

Cena by u kosačky nemala hrať tú najdôležitejšiu úlohu. Pri výbere je vhodné zamerať sa na iné parametre. Akonáhle budete mať jasno, čo všetko od kosačky požadujete, je možné zohľadniť aj cenu.

Kosačky je možné kúpiť už za niekoľko desiatok eur. Jedná sa o menšie a nie príliš výkonné typy. Najobľúbenejšie cenové rozpätie sa u bežných domácich kosačiek pohybuje okolo 320 – 590 EUR. Drahšie typy využijete pri údržbe veľkých záhrad. Cenu môžu značne znížiť rôzne zľavové akcie i nákup mimo sezónu.

Porovnať ceny kosačiek

Otázky a odpovede

Akú dlhú výdrž má batéria aku kosačky?

Akumulátorové kosačky sú schopné na jedno nabitie pracovať až 2 hodiny. Ak vlastníte veľkú záhradu, je možné zaobstarať 2 akumulátory, ktoré počas práce vymeníte. Druhou možnosťou je zakúpenie rýchlonabíjačky, ktorá výrazne skráti čas potrebný na nabitie akumulátora.

Ktorý typ je najnáročnejší na údržbu?

Elektrické a akumulátorové kosačky je potrebné po kosení zbaviť iba zvyškov trávy, ideálne suchým spôsobom. To znamená, že nie je vhodné kosačku omývať prúdom vody. Na údržbu sú najnáročnejšie benzínové kosačky. U tých je potrebné pravidelne kontrolovať hladinu oleja a samozrejme tiež dolievať benzín.

Záver

Pri výbere kosačky hrá dôležitú úlohu kvalita, dostupný servis aj možnosť zakúpenia náhradných dielov.

Ak ste pri výbere kosačky limitovaní obstarávacou cenou, obráťte sa na kvalifikovaného predajcu, ktorý vám pomôže s výberom kosačky vhodnéj pre veľkosť a členitosť vašej záhrady. Výber týchto výrobkov je veľmi veľký a nie je nutné sa zameriavať len na najznámejšieho výrobcu.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.mall.sk, www.mountfield.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

1 Comment
  1. Veľmi mi tento článok pomohol s výberom kosačky. Ďakujem moc.

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo