Strunové kosačky

Strunová kosačka je špeciálnym typom kosačky na trávu. Tieto malé a pomerne ľahké pomocníkov využijete najmä na dokončovacie úpravy alebo kosenie trávy v neprístupných miestach, kam by ste sa s veľkou kosačkou nedostali. Neprístupné miesta je možné začistiť aj s obyčajnými nožnicami na trávu, vďaka strunovej kosačke však bude práca o poznanie rýchlejšia a jednoduchšia.

Strunové kosačky sú známe aj ako vyžínače alebo krovinorezy, hoci by sa malo jednať o jeden a ten istý stroj, nie je tomu tak. Jednotlivé výrobky sa predsa len líšia. Tým najzásadnejším je typ pohonu, ktorý určuje výkon, hmotnosť aj samotný vzhľad strunovej kosačky.

Preto pred výberom dobre zvážte, čo všetko budete chcieť strunovou kosačkou udržiavať. Okrem motora je dôležitá aj šírka záberu, ktorá ovplyvňuje rýchlosť práce.

Porovnať ceny kosačiek

Typy

Strunová kosačka, vyžínač alebo krovinorez? Na trhu v súčasnej dobe nájdete hneď niekoľko typov strunových kosačiek. Najmenšie a najmenej výkonné sú vyžínače, ktoré sa hodia na začisťovanie trávy. Strunová kosačka si poradí aj s menším krovím alebo odolnejšími trávami, krovinorez je veľmi výkonný a pri práci ho nezastavia ani menšie dreviny. To, čo všetko budete môcť pomocou strunovej kosačky pokosiť, určuje typ pohonu.

Elektrická kosačka

Tieto strunové kosačky a vyžínače nie sú nijak náročné na prevádzku a ich obstarávacia cena je nízka. S elektrickou kosačkou môžete udržiavať malé aj stredne veľké záhrady, podľa výkonu si kosačka poradí aj s odolnejšou trávou alebo drobnejšími kríkmi.

Výhodou elektrického pohonu je bezúdržbovosť, kosačku stačí pripojiť k elektrike a môžete začať ihneď pracovať. Nevýhodou je však prívodný kábel, ktorý sa vám bude pri práci pliesť a na ktorý je nutné dávať po celú dobu pozorný pozor.

Akumulátorová kosačka

V súčasnej dobe sú oveľa obľúbenejšie dobíjacie kosačky a vyžínače. Aj pri týchto typoch je nutné počítať s menším výkonom, kosačky si obvykle poradia iba s rôznou trávou alebo drobnejšími kríkmi.

V prípade akumulátorovej kosačky sa zaujímajte o kapacitu batérie aj to, ako dlho bude kosačka schopná na jedno nabitie pracovať. Zatiaľ čo lacné modely zvládnu iba niekoľko minút, tie drahšie vydržia 30 a viac minút. Ani akumulátorová kosačka nepotrebuje žiadnu zvláštnu starostlivosť.

Benzínová kosačka

K najvýkonnejším patria benzínové krovinorezy. Pomocou týchto strojov zvládnete pokosiť väčšie plochy divoko zarasteného pozemku. Krovinorez si poradí so silnými drevnatými stonkami aj kríkmi. Nevýhodou benzínového motora je však hlučnosť aj zložitejšia údržba. Pravidelne budete musieť dolievať olej aj benzín a premazávať namáhané časti. Počítať musíte aj s vyššou obstarávacou cenou a hmotnosťou.

Výkon

Výkon motora ovplyvňuje typ pohonu. Pri výbere výkonu je však dobré prihliadnuť aj na veľkosť pozemku. Okrem toho je nutné vedieť, že veľkosť výkonu ovplyvňuje aj hmotnosť a obstarávaciu cenu stroja.

  • Do 700 W – najmenej výkonné elektrické a akumulátorové kosačky využijete pri udržiavaní malých záhrad. Tieto stroje si obvykle poradia s menšou trávou.
  • Od 700 – 2 000 W – výkonnejšie kosačky využijete na stredne veľkých záhradách. Stroje si už poradia aj so silnejšími stonkami.
  • Od 2 000 – 3 000 W – najvýkonnejšie sú benzínové kosačky, ktoré sú ideálne na veľké pozemky porastené silnejšími drevinami. Práca s týmito strojmi je však vďaka vyššej hmotnosti náročnejšia.

Počet otáčok

Tento parameter súvisí s výkonom kosačky. Počet otáčok určuje, koľkokrát za minútu sa kosiaca hlava otočí.

  • Do 7 000 otáčok/minútu – kosačky určené na údržbu bežných záhrad
  • 7 000 otáčok / minútu a viac – kosačka si poradí aj s rôznymi drevinami

Šírka záberu

Rovnako ako pri klasickej kosačke, je aj tu vhodné zamerať sa na šírku záberu. Strunové kosačky majú obvykle šírku záberu v rozmedzí 30 – 50 cm, ale je možné kúpiť aj menšiu kosačku so šírkou záberu 20 – 25 cm. Tieto modely pracujú oveľa precíznejšie a sú ideálne na udržiavanie okrasných záhrad.

  • Nastavenie hlavy – pri novších a drahších kosačkách máte možnosť podľa potreby nastavovať uhol žacej hlavy. Vďaka tejto funkcii bude obsluha kosačky komfortná pre osoby rôzneho vzrastu.

Materiál

Strunové kosačky majú kovovú konštrukciu. Z kovu by mala byť vyrobená aj hriadeľ, ktorá spája žaciu hlavu a motor kosačky. Madlá sú potom vyrobené z plastu, z tohto materiálu sa vyrábajú aj riadidlá kosačky.

  • Kryt – je umiestnený na žacej hlave. Zvoliť môžete kosačku s plastovým alebo kovovým krytom. Vo väčšine prípadov majú kosačky kryt plastový. Kovový nájdete len pri tých najvýkonnejších modeloch.

Struna

Strunová kosačka trávu kosí pomocou struny a odstredivej sily. Struna je spotrebný tovar, počas práce sa bude postupne skracovať a z času na čas budete musieť zaobstarať strunu novú. Ani výber struny však nie je jednoduchý, výrobkov je veľké množstvo a rozdiely medzi nimi markantné. Jednotlivé struny sa líšia priemerom, výrobným materiálom aj dĺžkou.

  • Priemer – najmenší priemer je 1,2 mm, najkvalitnejšie struny potom môžu mať priemer 4 mm. Pri výbere strunovej kosačky si overte, akú kvalitnú a silnú strunu môžete používať. Ideálne je voliť aspoň zlatú strednú cestu, čo je priemet od 1, 7 – 2,5 mm. Taká struna sa nepretrhne hneď po tom, čo príde do kontaktu s odolnejším materiálom. Najväčšie priemery využijete iba pri kosačkách s najväčším výkonom.
  • Materiál – najlacnejšie struny s najmenšou výdržou budú vyrobené zo silikónu. Väčšiu odolnosť ponúkajú struny vyrobené z nylonu a najkvalitnejšie struny sú vyrobené z termoplastov.
  • Profil – struny majú okrúhly, hranatý alebo hviezdicový prierez. Najefektívnejšie kosenie ponúkne struna hviezdicového profilu.

Odvíjanie struny

Struna sa môže odvíjať poloautomaticky aj automaticky. Najlacnejšie prístroje túto funkciu nemajú a strunu budete musieť po skrátení odvinúť ručne.

  • Poloautomatické odvíjanie struny – struna sa odvinie po kliknutí hlavy stroja o pevnú podložku.
  • Automatické odvíjanie struny – po skrátení sa struna na potrebnú dĺžku odvinie automaticky. Odvíjanie môže byť tiež jednostrunové alebo dvojstrunové.
  • Jednostrunové – struna sa odvíja iba na jednom konci, počítať musíte s rýchlejším opotrebovaním.
  • Dvojstrunové – struna sa odvíja na oboch koncoch. Kosenie je efektívnejšie a struna sa opotrebováva pomalšie.

Rukoväť

Tvar rukoväte má vplyv na komfortné držanie kosačky. Stretnúť sa môžete s rukoväťou tvaru D alebo T. Niektoré kosačky potom majú kombinovanú rukoväť. Pri modeloch, ktoré budete častejšie prenášať, oceníte možnosť rukoväť zložiť. Taká kosačka je aj menej náročná na uskladnenie.

  • Tvar D – tento tvar ponúka menšie a menej výkonné kosačky. Tie sú ideálne pri precíznej údržbe okrasných záhrad.
  • Tvar T – práca s kosačkou pripomína prácu s klasickou kosou. Tento tvar nájdete pri veľkých a výkonných krovinorezoch. Aby bola práca s ťažkým strojom jednoduchšia, nechýba ani popruh, na ktorý je možné kosačku zavesiť.

Značka

Výrobcov strunových kosačiek je pomerne veľké množstvo. Kvalitný výrobca je v tomto prípade naozaj dôležitý, pretože sa postará o potrebný servis stroja alebo prípadný nákup náhradných dielov. Na kvalitu stroja upozorní aj dĺžka záruky. Medzi kvalitné patrí strunová kosačka Stihl, Profi Tools, Hecht, Güde, Black & Decker, Riwall alebo DeWalt.

Cena

Zaobstaranie strunovej kosačky nie je tak náročné ako nákup klasickej kosačky. Veľký výber menších vyžínačov ponúka už cena do 86 eur. Tieto stroje sú úplne dostačujúce pri začisťovaní menších i stredne veľkých pozemkov. Ak na záhrade využijete výkonnejší stroj, budete vyberať medzi modelmi s cenou od 86 – 214 eur. Cena benzínových krovinorezov začína na cca 214 eur a šplhať môže až k 427 eur.

Porovnať ceny kosačiek

Otázky a odpovede

Aký dôležitý je uhol žacej hlavy?

Niektoré kvalitnejšie vyžínače umožňujú nastavovať uhol žacej hlavy. Táto funkcia uľahčí používanie kosačky jednotlivým členom rodiny. Práca s kosačkou bude komfortná pre osoby rôzneho vzrastu. Hlavu je často možné otočiť až o 90 °. Okrem otočnej hlavy je praktická aj teleskopická rukoväť, vďaka ktorej nastavíte potrebnú dĺžku kosačky.

Čo ešte možno pri strunovej kosačke využívať?

Strunové kosačky sú na rozdiel od bežných kosačiek jednoduchšie a veľa toho neponúkajú. Okrem už spomínanej možnosti zmeniť uhol žacej hlavy alebo využiť teleskopickú rukoväť, môžete kúpiť kosačku s prídavnými kolieskami. Výkonnejšie kosačky bývajú vybavené antivibračným systémom a praktický je aj deliteľný hriadeľ.

Kedy postačí elektrická strunová kosačka?

Elektrické aj akumulátorové kosačky sú určené skôr na občasné a menej náročné používanie. Ak však budete s kosačkou pracovať pravidelne, je rozumnejšie kúpiť kosačku s benzínovým pohonom.

Záver

Strunovú kosačku využije každý, kto potrebuje vysekať trávu na menej prístupných častiach záhrady. Ideálne je na vyžínanie trávy okolo plotov, stromov alebo kamennej. Pomôže vám pri obsekávaní trávy v okolí rôznych záhradných stavieb alebo rôznych ostrých predmetov. Strunová kosačka kosí trávu pomocou struny, nemusíte sa tak obávať stupenia nožov.

Strunová kosačka alebo tiež vyžínač máva spravidla elektrický alebo akumulátorový pohon. Tieto menej výkonné stroje využijete pri bežnej údržbe väčších aj menších plôch. Pri kosení zarastenejšieho veľkého pozemku sa vám bude hodiť skôr veľmi výkonný benzínový krovinorez.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.alza.sk, www.mountfield.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo