Krovinorezy

Najobľúbenejšie typy krovinorezov

Najobľúbenejšie značky krovinorezov

Krovinorezy sú špeciálne kosačky určené na dosekávanie, kosenie vysokej trávy a celkovému dočisteniu trávnikov. S pomocou rôznych nástavcov môže pokosiť krovie alebo vyrúbať stromček s priemerom kmeňa až 10 cm.

Krovinorezov je k dostaniu veľké množstvo, pri výbere treba zohľadniť spôsob využitia. Na kosenie trávy a celkové dočisťovanie vám postačí krovinorez s menším výkonom. V prípade, že budete kosiť aj rôzne dreviny, budete sa zameriavať na stroje s väčším výkonom.

Okrem výkonu by ste sa mali zaujímať o jednoduché používanie. Štartovanie vám uľahčí dekompresný ventil, vďaka antivibračnému systému predídete otrasom pri práci. Pri motore oceníte digitálne zapaľovanie, vďaka ktorému si bude krovinorez dávkovať palivo podľa potreby.

Dôležité sú aj ergonomické a ľahko nastaviteľné riadidlá, súčasťou ktorých býva zmäkčená rukoväť. Dôležitý je aj kvalitný výrobca, ktorý vám poskytne niekoľkoročnú záruku a veľkú úlohu zohráva aj obstarávacia cena.

Pred výberom zvážte, ako často a na čo budete krovinorez využívať. Spôsob využívania má vplyv na jeho tip aj výkon. Na zváženie je aj otázka, kde ho budete používať a či bude práca s krovinorezom rušiť okolie, podľa toho sa zameriate na elektrické alebo benzínové stroje. A v neposlednom rade je vhodné zohľadniť jeho hmotnosť, ťažké stroje môžu používať prevažne muži, ľahší je určený aj ženám.

Porovnať ceny krovinorezov

Typy

Krovinorez je k dostaniu v dvoch typoch podľa spôsobu využitia.

Vyžínač

Využijete iba na dosekávání záhrady v miestach, kam sa nedostanete bežnou kosačkou na trávu. Trávu je možné kosiť iba pomocou struny, a vyžínače sú vďaka tomu známe ako strunové kosačky.

Súčasťou vyžínača nie sú riadidlá, ale tzv. rúčka alebo tiež madlo. Tá vám uľahčí manipuláciu a umožní kosenie aj na menej prístupných miestach. Vyžínače sú ľahké a prácu s nimi zvládnu aj ženy.

Krovinorez

Je určený na kosenie vyššej trávy, typická je pre nich T rukoväť. Rukoväť sa drží ako klasická kosa a vy tak budete pri kosení robiť rovnaký pohyb ako pri kosení trávy.

Krovinorezy sú o poznanie väčšie a ťažšie, aby bola práca pohodlnejšia, je možné krovinorez pripevniť na popruhy, ktoré si navlečiete na telo. Tieto stroje umožňujú dokúpiť ďalšie nástavce a vy ich tak môžete využiť mnohými rôznymi spôsobmi.

Pokiaľ budete krovinorez často prevážať v aute, môžete zakúpiť model, ktorý umožňuje delenie hriadeľa a namiesto T rukoväte je vybavený madlom. Vďaka tomu nebude zaberať veľa miesta v aute. Aj tieto typy sú väčších rozmerov a umožňujú používať rôzne nástavce. Madlo môže vyhovovať aj skúsenejším sekáčom, jeho výhodou je lepšia skladnosť.

Motor

Krovinorez je poháňaný motorom. Tu môžete vyberať medzi elektrickým, akumulátorovým a benzínovým strojom.

Elektrický

Elektrický patrí k lacnejším, výkon môže ich v rozmedzí 400 – 1400 W. Lacnejšie s troje s najnižším výkon využijete iba na dosekávání. Drahšie stroje s vyšším výkonom umožňujú meniť kotúče a môžete tak používať struhu alebo nôž. Nevýhodou je v tomto prípade kábel, ktorý vám bude pri práci prekážať.

Akumulátorové

Je obdoba elektrického av súčasnej dobe patrí k obľúbenejším, vďaka skutočnosti, že sa pri práci nemusíte starať o prívodný kábel. Výhodou akumulátorového stroja je tichý chod aj šetrnosť k životnému prostrediu. Parametre akumulátorovej motorovej kosy sú rovnaké, ako v prípade elektrických strojov. V tomto prípade je nutné zohľadniť výdrž batérie.

V prípade používania na väčších plochách je na zváženie, či nie je vhodná investícia do náhradnej batérie, pretože po vybití tej pôvodnej, budete musieť prácu na niekoľko hodín prerušiť. Z tohto dôvodu je súčasťou niektorých krovinorezov rýchlonabíjačka, ktorá dobu dobitia výrazne skráti. A niektoré kosy sú dodávané aj s náhradnou batériou.

Benzínové

Tieto kosy patria k najviac využívaným. Ich výhodou je veľký výkon, možnosť meniť nástavce a stroj vďaka tomu využívať mnohými spôsobmi. Nevýhodou je vyššia hmotnosť, hlučný chod a nutnosť starostlivosti o stroj. Benzínový motor je 2 alebo 4 taktné.

Obľúbenejšie sú motorové kosy so 4 taktným motorom. Sú tichšie, ich zvuk je príjemnejší. Sú aj ekologickejšie a produkujú menšie množstvo splodín. Tieto typy sú jednoduchšie na údržbu aj obsluhu a majú dlhšiu životnosť.

Objem motora

Tento parameter sa týka iba benzínových strojov a má vplyv na spôsob štartovania. Stroje s menším výkonom majú aj menší objem motora a je možné ich naštartovať ľahko. Prácu s kosou tak zvládnu aj ženy. Naopak v prípade strojov s najvyšším výkonom a teda aj najvyšším objemom je naštartovanie vďaka vysokej kompresy ťažké.

Pri ľahkých strojoch, ktoré sú určené na domáce používanie a majú nižší výkon, je objem motora do 27 cm³.

Stredne výkonné krovinorezy, ktoré zvládnu aj menšie dreviny, majú objem motora v rozmedzí 30 – 40 cm³. A v prípade profesionálnych strojov sa objem motora pohybuje nad hodnotou 50 cm³.

Výkon

Výkon má vplyv na kvalitu a rýchlosť práce. S výkonom potom súvisí aj počet otáčok. Stroje s vyšším výkonom majú vyšší počet otáčok a poradia si aj vo veľmi náročnom teréne.

Na dočistenie plôch môžete vyberať vyžínače s výkonom v rozmedzí 0,65 – 1 kW. Využijete ich na bežné kosenie, poradia sa bežným terénom, nezvládnu pokosiť väčšie zarastenejšie alebo neprístupné plochy.

Na bežné domáce používanie je možné využiť krovinorezy, ktorých výkon je v rozmedzí 1,1 – 2,1 kW. Výkon je nutné brať s ohľadom na terén, slabšie stroje zvládnu zarastenejšie plochy, silnejšie si poradia aj s krovím alebo drevinami. Najvýkonnejšie elektrické krovinorezy majú výkon do 1,7 kW.

Pri profesionálnych strojoch dosahuje výkon do výšky až 3 kW hodiny. To či tieto stroje využijete aj na bežné používanie je na zváženie. Nevýhodou je náročná prevádzka s väčšou spotrebou aj veľká hmotnosť stroja. K výhodám patrí najmä skutočnosť, že si takto výkonné motorové kosy poradia takmer s každým terénom.

Nástavce

Krovinorez je univerzálny nástroj a umožňuje používať veľké množstvo rôznych nástavcov. Okrem nich treba myslieť aj na bezpečnosť, ktorú vám zaistia ochranné pomôcky v podobe rôznych okuliarov a štítov.

Pri práci s ťažkými motorovými strojmi môžete použiť aj rukavice a sluch je vhodné chrániť pomocou klasických chráničov alebo špuntov do uší.

Strunová hlava

Strunová hlava je určená na vyžínanie trávy. V ponuke sú struny so šírkou 2 – 3,3 mm. Dôležité je aj správny výber materiálu, nylonové struny patria k menej odolným. Struny vyrobené z odolných monofilamentných materiálov zvládnu aj náročnejší terén.

Na kvalitu má vplyv aj vyššia obstarávacia cena. Strunové hlavy sa líšia aj šírkou záberu, najčastejšie sú zastúpené v dĺžke 3 – 5 cm.

Kotúče

Rôzne kotúče sa od seba líšia počtom zubov. Využiť môžete trojzubé, dvadsiatich a osemdesiatizubé. Vo väčšine prípadov sú vyrobené z kvalitnej ocele, špecifický je iba plastový kotúč s 8 zubami, ktorý je vodný na kosenie starej suchej trávy, rákosia aj krovín.

Prerezávacia píla

Niektoré stroje umožňujú použitie prerezávacej píly, ktorú využijete pri prerezávaní vetiev aj krovia. Pri vyberaní prerezávacej píly je nutné zohľadniť značku výrobku kvôli kompatibilite a tiež priemer rúrky.

Plotové nožnice

Plotové nožnice sú určené na tvarovanie živých plotov, zastrihávanie kríkov atď. Aj v tomto prípade je možné nožnice použiť len v kombinácii s určitými výrobkami, pokiaľ ich teda na svojej záhrade využijete, zistite si ešte pred nákupom stroja, aká značka ich použitie umožňuje.

Funkcie a možnosti

Prácu vám najmä pri ťažších a výkonnejších strojoch uľahčia rôzne funkcie.

Antivibračným systémom sú vybavené predovšetkým poloproffesionálne a profesionálne krovinorezy. Vďaka nemu nebudete pri práci vystavení veľkým vibráciám.

Automatické odvíjanie struny je funkcia častá aj pri menej výkonných vyžínačoch aj krovinorezoch. V prípade, že dôjde k pretrhnutiu strunu, dôjde automaticky k jej odvinutiu. Vďaka tomu nebudete musieť prácu prerušiť.

U benzínových oceníte aj dekompresný ventil, ktorý vám uľahčí štartovanie stroja. Neoceniteľný je najmä v prípade, že budú krovinorez používať ženy.

Hriadeľ je dôležitá na životnosť stroja. Najčastejšie sa stretnete s priemerom 24 – 30 mm. Pri menej využívaných strojoch si vystačíte s menším priemerom, viac využívané by potom mali disponovať priemerom čo najvyšším. Niektoré kosy umožňujú rozdelenie hriadeľa. Deliteľná hriadeľ je výhodou u motorových kôs, ktoré budete často prevážať.

Značka

Na vyžínače a krovinorezy sa špecializujú značky ako Makita, Riwall, AL-KO, Bosch, Gardena, Hecht, Stihl, Husqvarna a mnoho ďalších. Vždy uprednostňujte známeho výrobcu, ktorý vám umožní nákup príslušenstva, poskytne niekoľkoročnú záruku a umožní prípadný servis.

Cena

Cena sa odvíja od veľkosti a typu stroja. Menej výkonné elektrické a akumulátorové vyžínače kúpite za necelé 86 eur. V rozmedzí 86 – 129 eur je okrem výkonnejších elektrických možné kúpiť aj prvé menej výkonné benzínové stroje.

S vyššou cenou končí ponuka elektrických a naopak rastie množstvo benzínových krovinorezov. Pre domáce využitie je možné využiť stroje do cca 427 eur. Tie drahšie potom ocenia skôr profesionáli.

Porovnať ceny krovinorezov

Údržba

Údržba je jednoduchá, pozornosť je potrebné venovať iba vzduchovému filtru, ktorý by sa mal pravidelne čistiť. Ďalej postačí občas namazať mazaciu hlavu uhlového prevodu.

Elektrické a akumulátorové stroje sú prakticky bezúdržbové a je tak nutné vykonávať iba očistenie stroja ihneď po kosení. O tom, akú údržbu váš stroj vyžaduje, sa viac dočítate v návode od výrobcu.

Otázky a odpovede

Akú rukoväť uprednostniť?

Vyžínače disponujú madlom, vďaka tomu sa s ním dostanete aj do menej prístupných miest, kedy budete obsekávať trávu v rôznych zákutiach záhrady. Vyžínače sú ľahké a nemusia sa pri práci zavesovať na popruh.

Pri krovinorezoch narazíte na madlo aj rukoväť, ktorá svojim tvarom pripomína riadidlá. Tu treba zvážiť terén aj spôsob používania. Madlo je praktické pri strojoch, ktoré budete často prevážať. Tieto kosy sú ľahšie a skladnejšie.

Na druhú stranu v prípade rukoväte, bude ovládanie pohodlnejšie. S váhou vám potom pomôžu popruhy, na ktoré je možné stroje zavesiť. K dostaniu sú jednoduché ramenné popruhy a stabilnejšie postroje.

Akú majú motorové kosy hmotnosť?

Najľahšie sú jednoduché vyžínače, tu sa hmotnosť najčastejšie pohybuje v rozmedzí 3 – 5 kg. U mňa výkonných krovinorezov je hmotnosť v rozmedzí 5 – 8 kg av prípade profesionálnych strojov sa môže hmotnosť pohybovať okolo 10 kg.

Záver

Krovinorez je vhodné zakúpiť v kamennej predajni, kde si môžete stroj vyskúšať. Popruhy musia dobre sedieť, dôležitá je váha a celkové ovládanie. V špecializovaných predajniach vám kvalifikovaní pracovníci krovinorez nastavia tak, aby ste ho mohli doma iba naštartovať a začať pracovať.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.alza.sk, www.mall.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo