Chladničky

Najobľúbenejšie typy chladničiek

Najobľúbenejšie značky chladničiek

Domácnosť bez chladničky je to isté ako jahody bez šľahačky, skrátka to nie je ono. Výber takéhoto spotrebiča vyžaduje dôkladné pátranie a hlavne prečítanie mnohých recenzií chladničiek. Najmä pokiaľ ide o kombinované chladničky, musíte si premyslieť, ktorá bude najviac vyhovovať.

Čo sa týka objemu, pre chladiacu aj mraziacu časť, to je individuálne podľa toho, koľko členov tvorí domácnosť. My sme pre vás zostavili taký jednoduchý univerzálny manuál, ktorý vám s obstaraním novej chladničky pomôže a urýchli jej nákup v prípade, že váš starý spotrebič doslúži.

Porovnať ceny chladničiek

Vyberáme novú chladničku

Zaobstarali ste si nový byt či dom a potrebujete vybrať novú chladničku, ktorá bude do vašej kuchyne pasovať rovnako ako pokrievka na hrniec? Alebo máte tú smolu, že ste prišli domov z práce a zistili, že sa vaša milovaná a už takmer historická chladnička odobrala na večnosť? Potom vám zostáva jediné a to je kúpa nového spotrebiča.

Existuje niekoľko dôležitých parametrov či skôr kritérií, na ktoré by ste sa mali pri nákupe zamerať. Premýšľajte o tom, koľko ľudí bude chladničku užívať, aký typ budete potrebovať, ktoré funkcie by mala vedieť, akú má spotrebu, aká je hlučná a či sa dá ľahko ovládať a nie je s ňou príliš veľa práce v podobe údržby. Podľa čoho vlastne chladničku vyberať? Pozrime sa na to spoločne.

Typy chladničiek

Nie je to jednoduché rozhodovanie, pretože aj keď sa vám môže páčiť akákoľvek chladnička, vždy sa z nejakého dôvodu musíte držať základných parametrov. Do malej kuchyne si napríklad nekúpite americkú chladničku, pod kuchynskú linku pre zmenu nenapcháte kombinovanú chladničku a takto by sme mohli pokračovať ďalej. Každý typ chladničky upotrebíte v určitých priestoroch za jasných podmienok.

Jednočlenná domácnosť si vystačí s malou chladničkou, zatiaľ čo veľká rodina môže zvoliť kombináciu alebo americkú chladničku. Čo sa týka typov chladničiek, na výber máte americké, kombinované, monoklimatické, pultové a jednodverové. Ktorá bude tá vaša?

Monoklimatické chladničky

Tento typ chladničiek nemá žiadnu mraziacu časť, zato obrovský priestor pre chladené potraviny. Predtým sa v domácnostiach príliš nevyskytovali, pretože ak nemáte samostatne stojacu mrazničku, nie sú v podstate k ničomu.

Avšak v posledných rokoch si cestu do našich kuchýň našli a získali obľubu ako tzv. vinotéky. Inak na ne môžete naraziť najmä v rôznych predajniach či gastronomických zariadeniach. Ak si takú chladničku budete chcieť zaobstarať, počítajte ešte s kúpou druhého spotrebiča v podobe mrazničky.

KLADY
  • veľký úžitkový priestor na uchovanie potravín
  • čistá kapacita býva až 395 litrov
  • celý vnútorný priestor je k dispozícii na chladenie
  • pri kúpe samostatnej mrazničky, je možné zostaviť chladničku side-by-side

ZÁPORY
  • chýba mraznička či mraziaci box

Jednodverové chladničky

Tiež ich môžete nájsť pod názvom – malé s mraziacim boxom. Sú to štandardné malé chladničky, ktoré sa dajú zabudovať pod pult alebo pracovnú dosku kuchynskej linky, skrátka všade tam, kde je len malý priestor vhodný na umiestnenie chladničky. Určite už ste sa s nimi stretli v niektorej hotelovej izbe, prípadne ju máte na chate či chalupe.

Hoci sa na trhu vyskytujú aj vo väčšom prevedení, stále majú k dispozícii iba jednoduchý mraziaci priestor, čo mraziaci pultík alebo priehradka. Do plnohodnotnej mrazničky má samozrejme ďaleko. Nevýhodou je, že keď chcete otvoriť mraziaci priestor, otvárate aj chladiacu časť, takže strácate drahocenný studený vzduch, čím sa značne zvyšuje spotreba elektrickej energie.

Pultové chladničky

Na výšku mávajú len 50 až 80 centimetrov, takže úžitkový objem chladiacej časti je veľmi malý, mraziaci box je priam miniatúrny. Napriek tomu sa tento typ chladničky hojne využíva najmä na tých miestach, kde je pre chladničku vyhradený len obmedzený priestor, čo sú napríklad chalupy, kancelárie a podobne. Na pár drobných potravín to bohato postačí. Chladničky síce zaobstaráte za vcelku nízke ceny, ale zase počítajte s väčšou hlučnosťou.

KLADY
  • kompaktné rozmery do obmedzených priestorov
  • minimálna spotreba elektrickej energie
  • nízka obstarávacia cena

ZÁPORY
  • vcelku vysoká hlučnosť, ktorá sa pohybuje nad 42 dB
  • malý mraziaci box aj priestor pre chladené potraviny

Kombinované chladničky

Tieto chladničky patria k najvyhľadávanejším typom zo všetkých. Sú obľúbené vďaka rozdeleniu na chladiacu a mraziacu časť v pomere 2:1. Samostatná mraznička, ktorá je vo väčšine prípadov vybavená tromi mraziacimi boxmi, je umiestnená najčastejšie v spodnej časti, ale predávajú sa aj s opačným umiestnením.

Kombinované chladničky mávajú jeden alebo dva kompresory, čo poznáte aj podľa ceny, pretože tie s dvoma kompresormi majú vyššiu obstarávaciu cenu. Výhodou je, že sú dnes už maximálne úsporné, takže šetria energiu a tým aj vašu peňaženku, navyše disponujú veľkým množstvom zaujímavých funkcií a technológií.

KLADY
  • chladnička aj mraznička sú oddelené a majú samostatné dvere
  • chladiaca časť máva kapacitu až 444 litrov, mraziacu až 174 l
  • hodí sa do bežných aj početnejších domácností
  • možnosť výberu chladničky s mrazničkou hore alebo dole
  • disponujú najmodernejšími funkciami a technológiami
  • bohatý výber rôznych veľkostí i cenových relácií

ZÁPORY
  • menší objem mrazničky
  • chýba automat na vody aj výrobník ľadu

Americké chladničky

Pri amerických chladničkách je typický veľký priestor a takmer nadštandardná výbava. Pre jednotlivcov síce zbytočnosť, avšak pre veľkú rodinu ideálna. Samozrejme, že aj jednotlivec si takú chladničku môže zaobstarať, pokiaľ na nej má však dostatočne veľkú kuchyňu.

Americké chladničky sú známe tým, že majú v hojnej miere chytré funkcie, čo je ich imidž. Vo výbave tak často nájdete výrobník ľadu, ten je veľmi populárny a tiež dávkovač vody či skôr nápojový automat. Tieto pomocníkov využijete síce po celý rok, ale najviac ich oceníte v horúcich letných dňoch, kedy príde osviežujúci chladný nápoj s ľadovou triešťou určite vhod.

Jedinou nevýhodou týchto chladničiek býva spotreba elektrickej energie, pretože najmä výrobník ľadu, prostredníctvom ktorého uteká studený vzduch z chladničky, zvyšuje spotrebu. Navyše si pred kúpou musíte vyčleniť veľký priestor a to aj na výšku, pretože americká chladnička má väčšinou výšku okolo 170 až 180 cm a to už je poriadny macek.

KLADY
  • oddelená chladiaca a mraziaca časť
  • chladnička side-by-side
  • maximálny úložný priestor – chladiaca časť má až 560 litrov, zatiaľ čo mraziaca až 300l.
  • najmodernejšie technológie a funkcie
  • štýlový dizajn
  • výrobník ľadu a ľadovej triešte
  • nápojový automat s filtrom na vodu, prípadne domáci bar

ZÁPORY
  • vyššia spotreba energie
  • vysoká obstarávacia cena
  • zaberie veľa priestoru
  • má veľkú váhu
  • náročná inštalácia

Chladnička voľne stojaca alebo vstavaná?

Voľne stojace chladničky síce na trhu prevládajú, napriek tomu však môžete zaobstarať aj vstavané. Výber záleží na vašej finančnej situácii, vkuse, dizajne kuchyne i priestoru, ktorý pre novú chladničku vyhraníte. Pokiaľ máte v kuchyni aj ostatné spotrebiče vstavané, zvoľte v tomto duchu pokojne aj chladničku, ale nikde nie je napísané, že takáto kuchyňa neznesie voľne stojaci spotrebič na uchovanie potravín.

Vstavané chladničky sú špeciálne upravené tak, aby boli kompatibilné s kuchynskou linkou. Všetko je upravené tak, vrátane otvárania dverí, aby sa dala chladnička inštalovať do linky bez toho, aby hrozilo, že dvierka nepôjdu otvoriť dokorán. K nevýhodám patrí bezpochyby vysoká obstarávacia cena, navyše inštaláciu musí vykonať odborník.

Voľne stojace chladničky zoženiete aj vo veľmi lacných verziách, ktorých obstarávacia cena je úplne minimálna. Inštalácia je jednoduchá, skrátka sa len vybalí, postaví na miesto, nechá pár hodín aklimatizovať a je hotovo.

Možnosť premiestňovania voľne stojaceho spotrebiča uvítate najmä pri rôznych prestavbách, rekonštrukcii či sťahovaní do nového domu či bytu. Navyše majú tieto druhy chladničky oveľa viac funkcií aj technológiu, vrátane skvelej výbavy a veľkého ukladacieho priestoru.

Energetický štítok

Napriek tomu, že najčastejšie venujeme pri nákupe spotrebičov pozornosť cene, pri chladničke je zásadný úplne iný parameter. Vzhľadom na to, že každá chladnička je v prevádzke 24 hodín denne / 7 dní v týždni, je dôležité sledovať jej spotrebu.

Na to slúži energetický štítok, ktorý dostane každá chladnička do výbavy a je možné si ho preštudovať už pri výbere vhodného typu/modelu. Na tomto štítku toho nájdete veľa, sú tu totiž informácie o spotrebe, objeme, hlučnosti daného modelu atď. Je bežné, že chladnička s vyššou obstarávacou cenou ponúka nízku ročnú spotrebu energie.

Vďaka tomu viete presne, aký spotrebič kupujete a koľko vás odhadom bude stáť jeho prevádzka. Energetický štítok na sebe musí mať každá chladnička, pretože to stanovuje zákon. Je dobré spomenúť, že reálna spotreba sa môže od tej na štítku líšiť, pretože ten obsahuje základnú spotrebu, ktorá bola vypočítaná za bežných podmienok prevádzky.

Avšak pôsobením rôznych faktorov sa ľahko spotreba zvýši. Vplyv na väčšiu spotrebu elektrickej energie má napríklad jej umiestnenie pri kúrení, sporáku alebo na mieste, kam celý deň praží slniečko. Zo všeobecného hľadiska možno povedať, že čím chladnejšie je miesto, kde chladnička stojí, tým ste na tom s jej spotrebou lepšie. Jednotlivé energetické triedy sú na štítku označené v prvom rade farebnými pruhmi v ľavej hornej štvrtine a potom aj písmenom v čiernom poli.

Napriek tomu, že sú energetické triedy označené písmenami od A, ktoré značia najlepšiu triedu až po G predstavujúcu tú najhoršiu triedu, je veľká časť modelov vyskytujúcich sa na trhu zaradená do energetických tried E a F.

V menšej miere je tiež zastupovaná trieda D. Dá sa povedať, že do najlepšej energetickej triedy sa v súčasnej dobe dostanú len naozaj výnimky medzi chladničkami, pretože tie lepšie/vyššie triedy sú nachystané pre tie druhy/modely chladničiek, ktoré ešte len prídu a pri ktorých sa počíta, že budú ešte úspornejšie ako tie, čo sa už predávajú.

Táto zásadná zmena v energetických triedach nastala počas roku 2021, pričom do tohto roku sa všetky najlepšie chladničky označovali triedou A, k tomu sa pridávalo +, ++ alebo +++, teda čím úspornejšie, tým viac plusov. Ako však vyšlo najavo, tento spôsob bol značne chaotický a nedostatočne reagoval na zmeny v podobe znižujúcej sa spotreby pri modernejších modeloch.

Vo finále tak nezostal vôbec žiadny priestor na označenie najúspornejších spotrebičov a na trhu tak prevažná časť chladničiek zapadla do skupiny A++ alebo A+++, čo tak úplne nezodpovedalo ich aktuálnej minimálnej spotrebe.

Mraziaci výkon a akumulačná doba

Mraziaci výkon udáva, koľko kilogramov čerstvo vložených potravín dokáže mrazničku zamraziť počas 24 hodín. Štandardne majú kombinované chladničky mraziaci výkon v rozmedzí 2 až 33 kg za 24 hodín. Samostatné mrazničky zvládnu aj viac ako 40 kilogramov / 24 hodín.

Dôležitá je aj akumulačná doba, čo je informácia, ktorá sa vám bude hodiť, až vypadne prúd. Udáva totiž dobu, počas ktorej zostanú mrazené potraviny uchované bez hrozby rozmrazenia vo chvíli, keď mraznička nemá prísun elektrickej energie. Bežne sa pohybuje od 10 hodín vyššie.

Výkon mrazenia

Veľa ľudí si ho mýli s mraziacim výkonom, ale výkon mrazenia udáva akú teplotu a skladovacie možnosti môže mraziaca časť či samostatná mraznička ponúknuť, čo sa u niektorých chladničiek označuje hviezdičkami alebo ako trieda mrazenia.

  • * = teplota -6°C – krátkodobé skladovanie v rádoch dní
  • ** = teplota -12°C – krátkodobé skladovanie v rádoch týždňov
  • *** = teplota -18 ° C – dlhodobé skladovanie v rádoch mesiacov
  • **** = teplota -24°C – dlhodobé skladovanie hlboko zamrazených potravín

Hlučnosť

Vďaka nepretržitej prevádzke chladničky, musíte pri jej výbere počítať tak s produkciou určitého množstva hluku, ktorý sa v technických parametroch uvádza pod označením dB, čo sú jednotky decibelov. Zvlášť dôležitý je tento údaj v prípade, že bude chladnička umiestnená na miesto, kde by vás jej hluk mohol akokoľvek rušiť. V dnešnej dobe už je štandardné, že pri kvalitnejších chladničkách nepresiahne hlučnosť 40 dB.

Klimatická trieda

Tá je vyjadrená pomocou skratiek – T, ST, N, SN. Každá táto skratka značí optimálnu teplotu prostredia, v ktorom bude chladnička umiestnená. Všeobecne platí, že keď je vonkajšia teplota v mieste, kde chladnička stojí mimo odporúčaného rozsahu, zvyšuje to spotrebu elektrickej energie, tým aj náklady a zároveň tiež nie je chladničke umožnené fungovať tak, ako má.

Keď je na spotrebiči vyznačených viac písmen, tzn. viac klimatických tried, znamená to, že bude bez problémov pracovať v celom rozsahu uvedených teplôt. Chladnička, na ktorej sú vyznačené napríklad triedy SN, N a ST, môže bez problémov bežať pri teplotách od 10 do 38 °C.

Klimatické triedy:

  • SN – teplota okolia +10 až +32 °C
  • N – teplota okolia +16 až +32 °C
  • ST – teplota okolia +18 až +38 °C
  • T – teplota okolia +18 až +43 °C

Funkcie a technológie

Parametre chladničiek sú síce dôležité, ale keď už sa začnete zaujímať o to, akú chladničku vybrať, určite by ste nemali prehliadnuť aj funkcie, ktoré ponúka. Vybavenie, technológia aj funkcie značne vylepšia využitie chladničky a uľahčia jej údržbu, navyše bude stále čistá.

Nulová zóna

Špeciálne oddelená priehradka v chladiacej časti umožňuje nastavenie teploty na 0°C a vlhkosť 90 %. Vďaka tomu sa v chladničke vytvoria dokonalé podmienky na skladovanie ovocia, zeleniny, syrov atď. Táto zóna zaisťuje minimálne množenie nežiaducich mikroorganizmov, čo predlžuje čerstvosť všetkých uložených potravín.

Prázdninový režim (Holiday)

Táto funkcia vám umožní bezproblémový režim počas vašej dovolenky. Vnútorná teplota zostáva udržiavaná zhruba okolo 12 ° C (záleží na type chladničky), takže sa nebudú kaziť trvanlivé potraviny a zároveň sa netvorí nepríjemný zápach. V tomto režime ušetríte za elektrickú energiu a pritom nie je nutné chladničku vypínať.

Fresh Air Flow

Jedná sa o špeciálny vákuový systém, ktorý má na starosť vnútornú cirkuláciu vzduchu, ktorá zaistí, že budú potraviny dlhšie čerstvé aj chutné.

IonAir

Zaistí mikroklímu predlžujúcu čerstvosť aj trvanlivosť potravín, ničí baktérie vo vnútri chladničky a hlavne sa v chladničke nedrží nepríjemný zápach z niektorých príliš aromatických potravín.

AdaptTech

Ušetrí vám elektrickú energiu, bráni tomu, aby potraviny dostali teplotný šok a predlžuje ich trvanlivosť. Dokáže koordinovať teplotu pri častejšom otváraní dverí, zamedzí výkyvom teplôt atď.

MultiFlow 360 °

Pomocou 14 ventilačných otvorov, udržuje stálu a nemennú teplotu v celom priestore chladničky, aktívne vyrovnáva vlhkosť vzduchu a rovnomerne rozvádza ionizovaný vzduch.

No Frost

Tento beznámrazový systém ušetrí váš čas, ktorý by ste museli venovať manuálnemu odmrazovaniu chladničky, a taktiež znižuje spotrebu elektrickej energie.

SuperFreeze

Supermrazenie je ideálna funkcia umožňujúca rýchle zamrazenie akéhokoľvek množstva čerstvých potravín, naraz vložených do mraziacej časti.

Ďalšie zaujímavé funkcie a technológie

  • AdaptCool
  • FRESH Balancer
  • NatureFresh
  • FRESH Converter
  • BigBox
  • ChillerBox
  • CrisperBox
  • Super Cool
  • flexShelf
  • LowFrost
  • coolBox
  • True No Frost
  • CoolSelect

Cena

Ako som už spomenula predtým, cena je pre množstvo spotrebiteľov kľúčovým parametrom, podľa ktorého sa rozhodujú pri nákupe. Najčastejšie štartujú ceny chladničiek 214 eur a prekračujú hranicu 853 eur. Máte chladničky, ktoré môžu stáť aj 1705 eur. Ceny sa líšia podľa jednotlivých obchodov i akcií, ktoré v týchto obchodoch prebiehajú.

Niekto má zľavovú akciu na posledné kusy, iný vypredáva chladničky v rámci tzv. Black Friday, potom tu máme povianočné výpredaje a množstvo ďalších akčných ponúk. Skrátka je dobré si tieto akcie strážiť, a pokiaľ to je možné, nakupovať so zľavou. Dobrou pomôckou je napríklad internetový porovnávač, ktorý vám po zadaní požadovaných parametrov porovná niekoľko chladničiek naraz a pomôže nájsť obchod, kde sa dá zohnať najlacnejšie.

Cena do 214 eur

Sem patria najmä menšie jednodverové chladničky, ktoré sa umiestňujú do kancelárií alebo na chalupu, dokonca na ne môžete naraziť aj v hoteloch na izbe. Vybavenie ani funkcie nie sú žiadna sláva, sú väčšinou celkom obyčajné, navyše ich hlučnosť prekračuje 40 dB.

Energetická trieda je síce A+, prípadne A++, ale inak to nie je žiadna sláva. Rozhodne by sme túto chladničku neodporučili pre početnejšiu domácnosť.

Cena od 214 eur do 427 eur

Možno vás to prekvapí, ale už aj veľmi slušnú kombinovanú chladničku dokážete zohnať aj v cene do 427 eur. U niektorých už je v cene antibakteriálna ochrana či funkcia No Frost, záleží na značke. Hlučnosť je o niečo nižšia, dokonca pri určitých kusoch aj pod 40 dB.

Dá sa kúpiť kombinácia vhodná aj pre rodinu s viacerými členmi, ale nečakajte nijako úsporný model. Podľa nás je lepšie investovať o niečo vyššiu cenu, ktorú vám chladnička vynahradí úsporou za energiu rádovo až 10 rokov, čo táto cenová kategória rozhodne nie je, energetická trieda býva stále A+.

Cena od 427 eur do 853 eur

V tejto kategórii sa už dajú zohnať úspornejšie modely energetickej triedy A++ aj A+++, najmä kombinované chladničky s dvojitými dverami. Pre rodiny je tento typ chladničiek úplne ideálny. Určite tu nehľadajte luxusnejšie modely, ktoré vynikajú najmä designom, ale ani americké chladničky, to je predsa len vyššia trieda. Aj keď už sme zažili aj rôzne výpredajové akcie, kedy sa obchody zbavovali starších modelov a dala sa zohnať aj americká chladnička bez koruny za 853 eur, ale nebýva to veľmi časté.

Cena nad 853 eur

Chcete dávkovač ľadu, domáci bar, nulová zóna, No Frost systém a množstvo ďalších úžasných technológií? Pokiaľ je vaša odpoveď áno, tak ste práve našli svoju ideálnu cenovú kategóriu. Tu sú americké chladničky, ale aj úchvatné kúsky s tými najmodernejšími funkciami, technológiami a najmä špičkovou výbavou. Stačí si len vybrať tú správnu, na čo vám poslúži naša recenzia.

Porovnať ceny chladničiek

Ako sa o chladničku správne starať?

  • nevystavujte ju priamym zdrojom tepla, ako je sporák, radiátor či slnečné lúče
  • snažte sa mať chladničku zaplnenú aspoň na optimálnych 70 %
  • všetko, čo ukladáte do chladničky, má mať minimálne izbovú teplotu
  • otvárajte chladničku len, keď je to nutné a nie príliš na dlho, zároveň nenechávajte dvere zbytočné dokorán
  • zeleninu s ovocím pred vložením do chladničky omývajte
  • potraviny, ktoré sú príliš aromatické, vložte do uzatvárateľnej nádoby alebo do vrecka z mikroténu (musíte z neho vytlačiť vzduch)
  • v dolnej časti je vždy chladnejšie
  • maslo a ostatné najpoužívanejšie potraviny majte vždy po otvorení chladničky na úrovni očí
  • ak chladnička nemá technológiu, ktorá bráni tvorbe námrazy, musíte ju pravidelne odmrazovať ručne
  • neskladujte prešlé potraviny, ani akokoľvek napadnuté (to sa týka najmä ovocia a zeleniny)

Ak ste dočítali až sem, potom už na 100% viete, ako správne vyberať chladničku, na ktoré parametre sa zamerať, aké zvoliť funkcie, skrátka ste plne pripravení zaobstarať si vysnívanú chladničku. V rozhodovaní vám pomôže náš test chladničiek.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.wikipedia.org, www.datart.sk, www.alza.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

1 Comment
  1. Potrebovala som si kúpiť novú chladničku, tá stará mi odišla. Vyznať sa v značkách a modeloch je pre mňa zložité. Hľadala som na internete a narazila som na váš článok. Veľa ma zaujal, aký bol obsiahly. Všetko som v článku našla a zvolila som značku Samsung. Mám ju konečne doma a som spokojná s výberom.

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo