Slúchadlá

Slúchadlá nájdete takmer v každej domácnosti. Sú obľúbené najmä u mladších generácií, ktoré ich používajú prakticky neustále. Možno ich kúpiť v mnohých rôznych podobách. Slúchadlá sú k dostaniu tiež v každom supermarkete. Hlavné kritériá výberu sú často dizajn a cena.

Ak sa však chcete vyhnúť nákupu nekvalitných výrobkov, ktoré majú veľmi obmedzenú životnosť, mali by ste pri výbere prihliadnuť k dôležitým parametrom. Nie je vhodné podceňovať ani značku a slúchadlá vyberať skôr v elektro predajniach alebo tam, kde máte istotu, že kúpite sice drahší, ale kvalitnejší výrobok.

Pri výbere slúchadiel sa zamerajte na parametre ako kvalita počúvania, konštrukcia, odolnosť, možné funkcie a cena.

Porovnať ceny slúchadiel

Typy

Slúchadlá je možné rozdeliť do niekoľkých skupín. Podľa spôsobu používania sa delia na uzavreté a otvorené. Uzavreté slúchadlá potláčajú zvuky okolitého prostredia, čo však môže spôsobovať určité skreslenie zvuku. Sú ideálne pre činnosti, ktoré sú náročné na koncentráciu. Naopak, nie sú vhodné pri športovaní.

Otvorené slúchadlá zvuk neizolujú, čo znamená, že vás môžu rušiť zvuky okolia a naopak, okolie bude rušené napríklad počúvanou hudbou.

S hlavovým mostom

Tieto slúchadlá sa nasádzajú cez hlavu. Možno ich nájsť v dvoch typoch.

Circumaurálne

Tieto slúchadlá majú pohodlné polstrovanie a ľahko obopínajú celé uši, mávajú kvalitnejší zvuk a používajú sa aj na profesionálnej úrovni. Nevýhodou je ich väčší rozmer a možné potenie uší.

Supraaurálne

Tieto slúchadlá na uši doliehajú. Sú menšie, nevýhodou je však tlak, ktorý je na uši vyvýjaný. Slúchadlá tak dobre neizolujú ruchy okolia.

S tylovým mostom

Sú zastúpené v menšom množstve. Využijete ich najmä pri športovaní.

Intraaurálne

Slúchadlá bez pevnej konštrukcie, vkladajú sa priamo do uší. Sú k dostaniu v podobe špuntov. Ich výhodou je malý rozmer, hmotnosť a tiež skutočnosť, že poskytujú dobrú izoláciu od okolitých ruchov. V súčasnej dobe patria k najrozšírenejšiemu typu.

Ďaľšie delenie

Ďalej je možné slúchadlá rozdeliť do ďalších kategórií:

Napájanie

Drôtové

Drôtové slúchadlá fungujú v kombinácii s iným zariadením. Ponúkajú kvalitný zvuk a nemusíte myslieť na ich opätovné nabíjanie. U drôtových slúchadiel ste obmedzení dĺžkou kábla. Je teda vhodné voliť dĺžku v závislosti od využitia.

V prípade počítačových slúchadiel oceníte dlhší kábel, naopak u slúchadiel športových alebo vhodných na cesty kratší kábel, ktorý vám nebude nikde prekážať.

Bezdrôtové

V súčasnej dobe patria k veľmi obľúbeným, najmä pre voľnosť a komfortné používanie. Signál je prenášaný pomocou technológie bluetooth. Dnešné bezdrôtové slúchadlá sú rovnako kvalitné ako slúchadlá drôtové. Nevýhodou bezdrôtových slúchadiel je nutnosť nabíjania.

Výdrž batérie

Každý typ má inú výdrž batérie, pred nákupom teda nezabudnite ani na tento parameter. V prípade špuntových slúchadiel je výdrž najčastejšie cca 5 hodín, väčšie slúchadlá môžete využívať na jedno nabitie až 20 hodín.

Použitie

Slúchadlá je možné používať v rôznych situáciách. Slúchadlá určené na šport by vás nemali obmedzovať v pohybe a mali by držať pevne v ušiach. Pre šport sú najvhodnejšie slúchadlá so špuntami alebo také, ktoré dobre držia vďaka pevnej konštrukcii.

U slúchadiel, ktoré využijete pri cestovaní, oceníte predovšetkým skladnosť a elimináciu vonkajších zvukov. Tieto parametre opäť spĺňajú predovšetkým špunty.

Frekvenčný rozsah

Tento parameter má jednotky uvádzané v Hz a udáva, aký rozsah zvukov vedia slúchadlá prenášať. Frekvencia by mala pokrývať všetky pásma počuteľné pre ľudské ucho, čo je rozsah 20 Hz – 20 KHz. Počítať musíte aj s určitou toleranciou, ktorá udáva, o koľko sa môžu uvedené rozsahy líšiť od skutočnosti.

Citlivosť

Týmto pojmom sa označuje maximálna hlasitosť slúchadiel. Za postačujúce sa považuje 100 db, kvalitnejšie majú citlivosť 105 db.

Impedancia

Jedná sa o odpor obvodu v slúchadlách. Impedancia do 100 Ω sa vyznačuje vyššou hlasitosťou, ale aj väčším skreslením. Impedancia 250 – 600 Ω sa naopak prejavuje nižšou hlasitosťou a menším skreslením.

Skreslenie

Skreslenie udáva mieru degradácie signálu od zdroja zvuku po výstup slúchadiel. Kvalitné slúchadlá majú 1% skreslenia, najlepšie modely majú len 0,1% skreslenia.

Ďalšie vlastnosti

Pri výbere špuntových slúchadiel sa zamerajte na modely, ktoré majú v príslušenstvo viac veľkostí štupľov. Vďaka tomu si budete môcť slúchadlá prispôsobiť svojim potrebám.

Väčšina slúchadiel umožňuje prepojenie s iným zariadením pomocou 3,5 mm konektorom. Lepšie slúchadlá potom môžu disponovať 6,3 mm konektorom. Tento konektor umožňuje pripojenie zosilňovača alebo iných audio zariadení.

Ďalšia možnosť ponúka slúchadlá s USB alebo USBC konektorom.

Active Noise Control

Táto funkcia je schopná redukovať hluky z okolia. Túto funkciu oceníte vo chvíľach, keď nechcete byť rušení. Nie je však vhodná pre slúchadlá, ktoré bežne používate pri pobyte vonku alebo na cestách. V tomto prípade môžete prepočuť zvuk prichádzajúceho automobilu alebo budete ohrození v iných situáciách.

Značka

Slúchadlá sú zastúpené veľkým počtom výrobcov. Menovať môžeme Sony, Philips, JBL, Panasonic, Beats, Urbanears, Samsung  a mnoho ďalších.

Cena

Najlacnejšie slúchadlá je možné kúpiť do 20 eur. Sú k dostaniu v drôtovej i bezdrôtovej podobe. Už aj táto kategória ponúka pomerne kvalitné výrobky, ktoré je možné používať v mnohých rôznych situáciách.

Do 40 eur kúpite slúchadlá, ktoré splnia nároky aj náročnejších užívateľov. Zastúpené sú výrobky všetkých typov a výber je naozaj obrovský.

Pre domáce využitie je možné kúpiť aj slúchadlá vo vysokej kvalite, ktorých cena je v rozmedzí 40 – 80 eur. Okrem všetkých možností sa pýšia tiež nevšedným dizajnom. Cena najdrahších výrobkov sa môže šplhať až k 400 eur. Jedná sa predovšetkým o modely na profesionálnej úrovni.

Porovnať ceny slúchadiel

Otázky a odpovede

Škodia slúchadlá zdraviu?

Všeobecne sa dá povedať, že slúchadlá používané rozumnú dobu zdraviu nijako neškodia. Nebezpečný je však vysoký hluk, ktorý poškodzuje bunky sluchovej sústavy. Z tohto dôvodu by sa nemali slúchadlá používať dlhšie ako 3 hodiny.

Aký dosah majú bezdrôtové bluetooth a rádiofrekvenčné slúchadlá?

Všeobecne majú slúchadlá využívajúce bluetooth kratší a horší dosah. Oproti rádiofrekvenčným sú však cenovo dostupnejšie a obľúbenejšie. Rádiofrekvenčné slúchadlá môžu mať dosah mnoho stoviek metrov a sú vhodné predovšetkým pre profesionálov.

Záver

Technické špecifikácie, ktoré sú u jednotlivých výrobkov uvádzané, je nutné brať s určitou rezervou. V tomto prípade výrobcovia hodnoty často nadhodnocujú alebo sú používané rôzne hodnoty merania. Z tohto dôvodu je vhodné zamerať sa pri výbere tiež na recenzie jednotlivých výrobkov.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.datart.sk, www.axdata.sk, www.kytary.sk, www.nay.sk, www.mall.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

1 Comment
  1. Váš článok sa mi veľmi páči. Ďakujem.

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo