Televízia

Takmer každá domácnosť je vybavená aspoň raz televíziou. Vo väčšine prípadov však domácnosť vlastnú prijímačov viac. Technológia televízorov ide rýchlo dopredu.

V dnešnej dobe nie je určená iba na sledovanie televíznych programov, ale môže slúžiť aj ako multifunkčné centrum. To znamená, že na televízii je bežne dostupný internet a na televíziu tak môžete púšťať aj videá uložené v mobilnom telefóne, tabletu atď. Televíziu využijú tiež hráči počítačových hier.

Pri výbere televízie je potrebné zohľadniť potreby televízneho diváka, veľkosť uhlopriečky, rozlíšenie, funkcie a mnoho ďalších parametrov.

Porovnať ceny televízorov

Typy

Televízory, ktoré sú na našom trhu dostupné, je možné rozdeliť do niekoľkých skupín.

Klasické

Využijete je predovšetkým na sledovanie dostupných televíznych staníc, nie sú vybavené žiadnymi funkciami. Tieto televízii využijú prevažne menej nároční užívatelia.

Smart TV

Súčasťou je operačný systém, ktorý má svoje vlastné funkcie a aplikácie. Tieto televízie sa môžu pripojiť k internetu a môžete ich tak využívať ako multimediálne centrum. Vďaka možnosti pripojenia k internetu máte voľný prístup ku kanálom, medzi ktoré patrí Netflix alebo YouTube. Televízia využijete aj pre hranie hier.

Smart TV s android

Tieto televízie patrí k tomu najlepšiemu, čo dnešný trh ponúka. Dá sa povedať, že táto televízia je vlastne interaktívny nástroj s mnohými možnosťami využitia. Medzi prednosti android televíziou je plynulé ovládanie, využiť môžete aj ovládanie hlasom.

V prípade, že je televízia prepojená s internetom, je možné do nej inštalovať všetky dostupné aplikácie. Vďaka tomu môžete sledovať filmy na HBO alebo počúvať hudbu na Spotify Music.

späť na obsah ↑

Veľkosť

Veľkosť televízia je pravdepodobne ten prvý parameter, ktorý vás bude pri výbere zaujímať. Veľkosť uhlopriečky je udávaná v palcoch, 1 palec je 2,5 cm. To ako veľkú televíziu budete preferovať, záleží na potrebách každého užívateľa. Inú veľkosť budete zhotovovať do obývacej izby, inú napríklad do detskej izby atď.

Veľkosť televízie je úzko spätá s rozlíšením a pozorovacie vzdialenosťou. Čím väčšia televízie, tým väčšia by malo byť rozlíšenie. Ak budete sledovať televíziu na vzdialenosť 1,5 metra, mali by ste vyberať Pri rozlíšení FULL HD veľkosť uhlopriečky 32 “, ak bude televízor s rozlíšením 4 K, je možné kúpiť televíziu s uhlopriečkou 55 “.

späť na obsah ↑

Stojan

Jednotlivé televízory sú opatrené rôznymi podstavci. Každý podstavec je iný a je dobré pred nákupom zmerať stôl alebo priestor, na ktorom bude televízor umiestnený.

Niektoré výrobky majú nohy od seba, zaujímajú tvar písmena V, iné televízie majú nôžky na krajoch a posledným riešením sú stredové stojančeky. Tie sa hodia pre umiestnenie na menšie podstavca.

Ak budete chcieť televízor nainštalovať na stenu, sú súčasťou balenia vešiačiky a ďalšie diely, ktoré budete pri montáži potrebovať. V tomto prípade už by ste nemali nič iné dokupovať. Ak preferujete televízor na zavesenie, mala by byť múr ideálne tehlová, aby televízor uniesla. V žiadnom prípade sa neodporúča inštalovať televíziu do sadrokartónové steny.

späť na obsah ↑

Rozlíšenie

Predtým bolo štandardom rozlíšenie v HD alebo FULL HD. Tak dnešný klasické televízory disponujú najčastejšie FULL HD rozlíšením. Vďaka nemu môžete sledovať všetky programy vo vysokej kvalite obrazu. Smart televízory majú štandardne rozlíšenie v 4 K.

Toto rozlíšenie využijete najmä pri sledovaní nadštandardných kanálov ako je Netflix, YouTube atď., Ktoré toto rozlíšenie podporujú. Ďalej potom môžete sledovať filmy uložené na pevnom disku alebo flash disku, ktoré môžete k televízii pripojiť. Vysoko kvalitné televízory sa chvália 8 K rozlíšením.

späť na obsah ↑

Frekvencia obrazu

Frekvencia obrazu má vplyv na plynulosť obrazu. Výrobcovia televízorov považujú tento parameter za to najdôležitejšie, na čo by ste sa mali pri výbere zamerať. Frekvencia obrazu je udávaná v Hz. Čím je frekvencia väčšia, tým je obraz plynulejší.

Dnešné televízory ponúka 50 a 100 Hz frekvenciu. Frekvencia 50 Hz je dostačujúce pre klasické televízory. Kvalitnejšie televízory by potom mali mať frekvenciu 100 Hz, ktorú oceníte pri sledovaní filmov, športových prenosov alebo hranie hier.

späť na obsah ↑

Jas a kontrast

Jas vyjadruje svietivosť televízie pri zobrazení bielej farby. Čím je hodnota jasu vyššia, tým je výsledný obraz kvalitnejší. Jas sa udáva v jednotkách svietivosti kandelách a býva dôležitým parametrom iba za svetelných podmienok. Pri večernom sledovaní môže byť vysoký jas skôr nežiaduce.

Kontrast zobrazuje pomer v zobrazovaní čiernej a bielej farby. Tiež kontrast hrá dôležitú úlohu pri sledovaní televízie za denného svetla a vyjadruje sa v lúmenoch. Aj v prípade kontraste platí, že čím je jeho hodnota vyššia, tým sú farby jasnejšie.

späť na obsah ↑

Technológia obrazu

V súčasnej dobe sú najobľúbenejšie televízia s LED technológiou, vďaka špeciálnemu podsvietenie patrí k úsporným a menej ekologicky náročnejší, pretože pri ich výrobe sa nepoužíva ortuť. Medzi ďalšie výhody patrí menšia hmotnosť a dlhšiu životnosť. Podsvietenie je riešené pomocou jednotlivých diód.

Z LED technológia vychádza QLED technológia, ktorá je schopná zobraziť veľké spektrum farieb vo všetkých úrovniach jasu. Túto technológiu využijete najmä pri hraní hier.

OLED technológii je potom najlepšie ak je televízia určená najmä pre sledovanie filmov. Táto technológia umožňuje najlepšie zobrazenie čiernej farby.

späť na obsah ↑

Typy zobrazovacieho panelu

Tento parameter nebýva bežne uvádzaný, napriek tomu je pri výbere televízie pomerne dôležitý.

VA technológia

Je vylepšená skorší TN technológie, ktorá sa v dnešnej dobe nepoužíva. Panely s VA technológiou majú lepší kontrast a farby a je tak obľúbená predovšetkým u filmových fanúšikov.

Televízory s VA technológií sú lacnejšie, nevýhodou je však horšie pozorovacie uhly, vďaka ktorému je možné televízii sledovať iba z jednej strany.

IPS technológia

IPS technológia sa vyznačuje nielen výborným jasom ale aj pozorovacím uhlom. Televíziu tak môžete sledovať z akejkoľvek strany. Televízor s touto technológiou budete môcť sledovať bez zatemnenie aj za slnečných dní.

späť na obsah ↑

Konektory

Konektory umožňujú prepojenie televízie s ďalším zariadením. Každá televízia je vybavená niekoľkými HDMI konektory, vďaka ktorým môžete pripojiť hernú konzolu, počítač atď.

Ďalej by ste mali nájsť USB konektor, vďaka ktorému môžete pripojiť pevný disk, flash disk, fotoaparát alebo mobilný telefón. Pomocou LAN môžete využívať drôtový internet. Bezdrôtovo prepojíte televíziu s internetom pomocou WIFI.

späť na obsah ↑

Funkcia

Inteligentné televízory sú vybavené radom funkcií. Vyberať môžete medzi multimediálnymi a smart funkciami.

 • AMBILIGHT – opticky rozšíri obraz vďaka osvetlenie priestoru za televíziou.
 • Herný režim – táto funkcia minimalizuje dĺžku odozvy obrazovky.
 • Local Dimmning – dokáže ztemnit podsvietenie LED diódami a tým skvalitniť zobrazenie čiernej farby.
 • Prehnutie – V tomto prípade je televízna obrazovka prehnutá, pri sledovaní filmov má umocňovať pocit, že vás obraz obklopuje.
 • 3D – novšie televízory už touto funkciou nie sú vybavené. Táto funkcia umožňuje sledovať filmy s 3D okuliarmi.
 • PIP – vďaka tejto funkcii môžete sledovať viac zdrojov obrazu naraz.

SMART funkcie

 • Červené tlačidlo – táto funkcia je označovaná skratkou HbbTV a dokáže kombinovať televízny signál s internetom.
 • Google asistent – zodpovie vám veľa otázok v slovenskom jazyku.
 • Ovládanie gestami – televízor je možné ovládať pomocou gest.
 • Webový prehliadač – využijete pri hľadaní v internete.
 • Šikovný ovládač – televízor je možné ovládať pohybom ovládača.
 • Ovládanie hlasom – televízor je možné ovládať hlasom.
 • Prehrávanie 360 ​​° – obraz je premietaný všade okolo vás.
späť na obsah ↑

Značka

Televízory môžete kúpiť od značiek ako Samsung, ECG, TCL, LG, Sharp, Sony, Philips, Panasonic, JVC, Orava a ďalšie.

späť na obsah ↑

Cena

Obrovský výber rôznych modelov ponúka už cenové rozhranie 200 – 400 EUR. Jedná sa o televízory s menšími rozmermi, dostupné idú v FULL HD ale možno nájsť aj 4 K rozlíšení.

Televíziu s viacerými funkciami ponúka cenové rozmedzie 400 – 790 EUR. Tu sa už jedná iba o inteligentné televízory umožňujúce pripojenie k internetu. Táto kategória uspokojí potreby aj náročnejších užívateľov. Ak máte na televízor ešte väčšie nároky, môžete vyberať medzi modelmi, ktorých cena šplhá k 1180 a viac. Televíziu s 8 K rozlíšením možno kúpiť za viac ako 3920 EUR.

Porovnať ceny televízorov

späť na obsah ↑

Otázky a odpovede

Čo je Upscaling obrazu?

Využijete u televízorov s 4 K rozlíšením. Vďaka nemu je možné sledovať filmy natočené vo FULL HD v 4 K kvalite. Dá sa teda povedať, že televízia dokáže dopočítať pôvodnej FULL HD video do 4 K. Táto funkcia nie je bežná a musíte tak počítať s vyššou obstarávacou cenou.

Ako je na tom televízia so zvukom?

Súčasťou televízorov sú zabudované reproduktory. Ani tie najdrahšie televízie vám však neposkytnú nijako kvalitný zvuk. Aby bol pôžitok pri sledovaní filmov čo možno najlepšie, nevyhnete sa investíciu do domáceho kina alebo Soundbar.

späť na obsah ↑

Záver

Pri výbere televízory zohľadnite používateľa, ktorý bude televíziu využívať. Starším osobám, ktoré nevyužijú možnosť pripojenia k internetu, postačí klasická televízia. Aj tu je obrovský výber a televízia poskytnú kvalitný obraz. Ostatné využijú skôr možností, ktoré ponúka smart a android TV.

Veľkosť uhlopriečky závisí na tom, v akej vzdialenosti od sediaceho bude televízia umiestnená. 4K televízie môžu mať veľkú uhlopriečku a možno ich umiestniť na cca 1 meter od sediaceho diváka.

V prípade FULL HD rozlíšení budete musieť vyberať menšie rozmery. Veľkosť frekvencie aj inteligentných televízorov by mala byť vždy 100 Hz. Lepšie obraz vám poskytne technológie OLED.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

   Budeme radi za váš komentár. Píšte prosím slušne a s pridanou hodnotou. Komentáre schvaľuje správca.


  Komentáre / diskusie / hodnotenie

  GDPR: Sme správcami údajov a chránime osobné údaje v súlade so zákonom 101/2000 Z. z. o ochrane osobných údajov a zásadami obsiahnutými v smernici EÚ 95/46/ES. Po odoslaní komentára spracúvame tieto údaje - meno, e-mail a IP adresu. E-mail používame na odoslanie informačnej správy o tom, že niekto odpovedal na vašu požiadavku. Na iné účely ho nepoužívame. IP adresu sledujeme na ochranu pred spamom. Ak chcete odstrániť svoje údaje, kontaktujte nás na adrese info@recenzer.sk