Multimediálne centrá

Multimediálne centrá sú vhodné pre tých, ktorí nevlastnia SmartTV a napriek tomu by chceli využívať mnoho šikovných funkcií, ktorými sú vybavené najmodernejšou televízie. Multimediálne centrá využijete pri prehrávaní hudby, obľúbených programov a možno ich tiež pripojiť na internet. Vďaka tomu môžu nahradiť mnoho jednotlivých zariadení ako satelit, rádio, DVD prehrávač atď.

Pri výbere treba myslieť na to, čo všetko budete od multimediálneho centra očakávať. Využijete ich len pri sledovaní televízie, bude sa vám hodiť možnosť pripojenia na internet, alebo vás láka tiež možnosť hrania hier, prehrávanie fotografií a ďalšie funkcie?

Porovnať ceny multimediálnych centier

Typy

Multimediálne centrá sa delia do dvoch typov podľa toho, či umožňujú pripojiť interný HDD.

Multimediálne centrá umožňujúce vloženie interného HDD

Patrí k kompetentnejšími a teda drahším. Do týchto typov je nutné zaobstarať pevný disk. V súčasnej dobe sú k dostaniu disky s pamäťou do 3 TB. To, aký vnútorný disk je jednotlivým zariadeniam určený sa dozviete z manuálu.

Na vnútornej disk potom môžete nahrávať ľubovoľné programy, filmy alebo hudbu. Centrá umožňujú tiež prístup k internetu, vďaka čomu môžete prehrávať relácie tiež z počítača cez WiFi alebo pomocou sieťového kábla.

Multimediálne centrá neumožňujúce vložiť interný HDD

Jedná sa o jednoduchšie a lacnejšie zariadenia. S pomocou týchto zariadení môžete prehrávať videá či fotografie uložené na flash disku alebo na externom disku. Táto dodatočná zariadenie môžete k centru pripojiť napríklad pomocou USB kábla. Aj v tomto prípade je možné využívať internet.

späť na obsah ↑

Operačný systém

Operačný systém je dôležitou súčasťou, ktorá má vplyv na jednoduchú obsluhu. Ďalej má vplyv aj na funkcie, ktorými jednotlivé zariadenia disponujú.

Opäť máte na výber z dvoch možností a to Android TV a Apple TV. Je vhodné uprednostniť systém, s ktorým už máte skúsenosti napríklad vďaka mobilnému telefónu alebo inému zariadeniu.

Android TV

Android TV býva štandardným vybavením chytrých telefónov. Vyznačuje sa predovšetkým prehľadnosťou a jednoduchým ovládaním. Súčasťou je rovnako ako v prípade telefónov Google Play, vďaka ktorému môžete ľubovoľne pridávať rôzne programy aj všetky dostupné aplikácie.

Apple TV

Druhou možnosťou je obstaranie centra s Apple TV, ktorá býva súčasťou iPhonov alebo MacBook. Aj v tomto prípade máte k dispozícii rad aplikácií. Systém ponúka jednoduché ovládanie a vyniká najmä rýchlosťou.

späť na obsah ↑

Procesor a grafická karta

Procesor je veľmi dôležitou súčasťou, ktorá prijíma vstup a vysiela výstup. Aby bolo možné prehrávať záznamy bez sekania, je treba voliť procesor s vysokým výkonom. Ak patríte k náročnejším používateľom, vyberajte medzi viacjadrovým procesormi s frekvenciou aspoň 2,0 GHz.

späť na obsah ↑

Vstupy a výstupy

Jednotlivé multimediálne centrá sú vybavené rôznym počtom vstupov a výstupov. Všeobecne je možné povedať, že ideálne je čo najväčší počet výstupov, vďaka ktorým môžete pripojiť väčšie množstvo ďalších prvkov. Je však nutné zohľadniť aj vstupy a výstupy, ktorými disponuje vaša televízia.

HDMI

Základ tvorí výstup HDMI, ktorý umožňuje prenášať vysoko kvalitný obraz a zvuk. Často sa stretnete s väčším počtom týchto výstupov.

USB

Vďaka tomuto výstupu je možné pripojiť pevné disky, a ďalšie zariadenia ako fotoaparát, klávesnicu, kameru alebo herný ovládač.

AV vstup

Umožňuje prenášať zvuk i obraz. Je však potrebné počítať s horšou kvalitou

SCART

Aj tento výstup využijete v prípade, že chcete centrum prepojiť so staršou televíziou.

WIFI, LAN

Vďaka možnosti WIFI môžete používať internet bez nutnosti prepojenia zariadení káblom. LAN potom umožňuje používať internet pomocou priameho pripojenia. Pre pripojenie internetu môžete využiť aj Bluetooth.

Čítačka pamäťových kariet

V tomto prípade máte možnosť do multimediálneho centra vložiť SD kartu a prezerať napríklad fotografie atď.

Koaxiálny vstup

Je určený pre digitálne a analógové pripojenie zvukovej techniky

3,5mm jack

3,5mm jack umožňuje k zariadeniu pripojiť napríklad slúchadlá.

späť na obsah ↑

Funkcia

Už sme spomenuli, že multimediálne centrá umožňujú využívať všetky dostupné aplikácie. Ďalej by ste sa mali zaujímať o podporované formáty. Centrá dokážu prehrať väčšinu bežných formátov videí ako AVI, MP4, DivX, MPEG a MKV. Prehrávať hudbu môžete pomocou formátu MP3. Funkcií a možností týchto zariadení je ale oveľa viac.

Čo sa týka ovládania, možno využívať štandardne diaľkové ovládanie, ktoré je súčasťou balenia. Multimediálne centrum je však možné ovládať aj pomocou inteligentných telefónov. A novinkou je virtuálna asistent, vďaka ktorému je možné zariadenie ovládať hlasom.

S pomocou 3D technológie dostane sledovanie filmov nový rozmer.

Cez internet môžete televíziu pripojiť k TV Skyling, Netflix, YouTube atď.

Väčšina multimediálnych centier podporuje Full HD rozlíšenie, tie drahšie potom 4K. Najkvalitnejší obraz aj zvuk vám umožní 8K rozlíšenie.

späť na obsah ↑

Značka

Medzi najobľúbenejšie značky patrí Google, Evolveo, Xiao, Apple, Openbox, Umax, Strong alebo napríklad Tesla.

späť na obsah ↑

Cena

Cenové rozpätie týchto zariadení je široké, záleží na náročnosti spotrebiteľa a tiež tým, čo všetko od centra vyžadujete.

Lacnejšie typy je možné kúpiť od cca 1 – 2 000 EUR. Aj tieto modely ponúka rad možností. Medzi dostupné systémy patria najmä Android TV, samozrejmosťou je možnosť prehrávať rôzne formáty a prístup k internetu. Rozlíšenie je predovšetkým vo Full HD. Najdrahší centra je možné kúpiť za cca 5 – 7 000 EUR. Tieto modely splní požiadavky aj náročných užívateľov.

Porovnať ceny multimediálnych centier

späť na obsah ↑

Otázky a odpovede

Ako ťažké je sprevádzkovanie multimediálneho centra?

Čo sa týka inštalácie a nastavenia, nie je nutné sa báť nejakých obtiažnosťou. Všetko hravo zvládnete pomocou priloženého postupu. V ideálnom prípade vám všetky vaše otázky zodpovie predajcu.

Možno centrum kúpiť ku každej televízii?

Všeobecne je možné povedať, že či je vaša televízia opatrená portom HDMI, nie je problém centrum pripojiť.

späť na obsah ↑

Záver

Vďaka multimediálnemu centru budete mať legálne prístup k aplikáciám, medzi ktoré patria Netflix, YouTube, Twinch, Spofity atď. Už aj lacnejšie zariadenia vám ponúknu veľké množstvo aplikácií a možností. Pri výbere zohľadnite funkcie, ktoré u zariadení využijete.

Venujte pozornosť jednotlivým vstupom a výstupom, vďaka ktorým budete môcť pripojiť ďalšie zariadenia. Zohľadnite aj veľkosť pamäte a najmä dostatočný výkon procesora. Pri výbere uprednostnite kvalitného výrobcu, u ktorého budete mať istotu, že všetko bude fungovať tak, ako má.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

1 komentár
  1. Reagovať
    Alexej 23.9.2021 v 13:42

    Váš článok mi veľmi pomohol s výberom. Moc ďakujem.

    Budeme radi za váš komentár. Píšte prosím slušne a s pridanou hodnotou. Komentáre schvaľuje správca.


Komentáre / diskusie / hodnotenie

GDPR: Sme správcami údajov a chránime osobné údaje v súlade so zákonom 101/2000 Z. z. o ochrane osobných údajov a zásadami obsiahnutými v smernici EÚ 95/46/ES. Po odoslaní komentára spracúvame tieto údaje - meno, e-mail a IP adresu. E-mail používame na odoslanie informačnej správy o tom, že niekto odpovedal na vašu požiadavku. Na iné účely ho nepoužívame. IP adresu sledujeme na ochranu pred spamom. Ak chcete odstrániť svoje údaje, kontaktujte nás na adrese info@recenzer.sk