Set-top boxy

Set top boxy sú prístroje, ktoré slúžia na príjem digitálneho vysielania. Najčastejšie sa kupujú k starším modelom televízorov, ktoré podporujú iba analógový signál.

V tomto prípade sa zariadenie zapojí medzi televíziu a anténu. Nové typy televízií sú už vybavené digitálnym signálom a toto zariadenie teda nepotrebujú. Potrebovať ho nebude ani v prípade, že pre príjem signálu používate satelitný prijímač či káblovú televíziu.

Set-top boxov je na trhu celý rad, najlacnejšie typy využijete iba na prenos signálu, drahšie modely majú niekoľko funkcií a môžu byť vybavené pevným diskom. Pozornosť je potrebné venovať aj konektorom, ktoré umožňujú pripojiť ďalšie zariadenia.

Porovnať ceny set-top boxov

Typy

Set-top boxy sú malé krabičky predávané najčastejšie v čiernej alebo striebornej farbe, vďaka tomu zapadnú do každého interiéru.

K dostaniu je niekoľko typov týchto pomerne jednoduchých zariadení, ktoré sa líšia typom vysielania, funkciami i cenou. Medzi najzásadnejšie patrí typ vysielania, to môže byť pozemné, satelitné a digitálne.

Základné

Prvou skupinou sú jednoduché zariadenia, ktoré premieňajú digitálny signál na analógový, ktorý potom prenáša do televízie. Tieto set top boxy prijímajú digitálny DVB-T a satelitný DVB-S signál.

V prípade, že budete chcieť set top box využiť na prenos satelitného vysielania, budete musieť investovať aj do satelitnej antény a koaxiálneho kábla.

S dvoma tunermi

Twin set-top boxy umožňujú prijímať dva programy. Vďaka tomu môžete sledovať televíziu jeden na televíziu a druhý nahrávať pomocou DVD alebo HDD rekordéra. Tieto prístroje majú vyššiu obstarávaciu cenu.

Kombinované

Tieto výrobky majú dva tunery. Jeden je určený na príjem pozemného vysielania DVB-T a druhý na príjem satelitného vysielania DVB-S. Vďaka tomu môžete sledovať televízne aj satelitné vysielanie.

PVR

Set top boxy označené skratkou PVR umožňujú nahrávanie relácií, vďaka zabudovanému pevnému disku. Tieto prijímače sú k dostaniu s jedným aj dvoma tunermi. Pri týchto modeloch sa vám bude hodiť funkcia Time Shift. Vďaka nej môžete sledovať film, ktorý sa práve nahráva od začiatku bez toho, aby ste nahrávanie prerušili.

Pre PC

K dostaniu sú aj špeciálne set top boxy, ktoré je možné prepojiť s počítačom. Aj tieto prístroje umožňujú nahrávanie na pevný disk.

Rozdelenie podľa typu vysielania

Aby všetko fungovalo, tak ako má, je nutné, aby set top box podporoval vysielanie, ktoré využívate.

  • DVB-T2 – pre pozemné vysielanie využijete klasickú anténu, toto vysielanie je dostupné zadarmo.
  • DVB-S2 – tento set-top box podporuje satelitné vysielanie. K tomuto typu budete potrebovať aj dekódovaciu kartu.
  • DVB-C – v tomto prípade sa jedná o platené káblové vysielanie.
  • IPTV – tieto set-top boxy podporujú internetové vysielanie. Aj táto služba je platená.
  • Kombinované – v tomto prípade je možné kombinovať viac typov vysielania. Zariadenie je možné vyberať vo viacerých rôznych kombináciách.

Zapojenie

Pri výbere je nutné zohľadniť aj spôsob prepojenia s televíziou. Spôsob prepojenia sa odvíja predovšetkým od veku televízora, ktorý vlastníte. U tých najstarších budete potrebovať anténny vstup a budete sa musieť uspokojiť s horšou kvalitou obrazu. S anténnym vstupom sa však už takmer nestretnete.

Väčšina starších televízií disponuje SCART vstupom. Aj toto prepojenie prinesie menej kvalitný obraz. U najnovších televízorov využijete pripojenie cez HDMI. V tomto prípade bude obraz kvalitnejší.

Ovládanie

Ku každému se-top boxu dostanete aj diaľkové ovládanie. Kvalitné ovládače sú vybavené LCD displejom. Set-top boxy bývajú vybavené aj tlačidlami, vďaka ktorým ich môžete ovládať aj ručne, čo sa hodí v prípade, že sa diaľkovému ovládaču vybijú batérie alebo sa vám niekde stratí. Tiež pri set-top boxe by nemal chýbať displej, ktorý zobrazuje aktuálny kanál.

Pevný disk

Pevným diskom sú vybavené prístroje, ktoré umožňujú nahrávanie programov. Pri pevnom disku je potrebné venovať pozornosť jeho kapacite. Pokiaľ vám žiadna veľkosť pevného disku nevyhovuje, vyberajte set-top boxy vybavené USB vstupom, vďaka ktorému môžete pripojiť flashdisk alebo externý pevný disk.

Firmvér

Pri set-top boxe je dôležitý softvér, v tomto prípade skôr firmware prijímača, ktorý má vplyv na jeho funkčnosť. Ten je možné občas aktualizovať. Aktualizácia sa zvyčajne vykonáva niekoľkými spôsobmi. Môžete si ho aktualizovať sami, postačí iba stiahnuť firmware z internetu, nahrať ho na pamäťovú kartu a vykonať aktualizáciu.

V prípade, že si na to doma netrúfnete, môžete prístroj zaniesť do servisu. Pri pokročilejších prístrojoch s pripojením na internet sa potom tieto aktualizácie vykonávajú automaticky.

Inštalácia

Inštalácia prístroja je jednoduchá, stačí ho iba pomocou kábla prepojiť s televízorom. Po spustení televízie set-top box naladí automaticky všetky dostupné programy. Drahšie prístroje môžu sami pridávať nové dostupné kanály, pri tých menej kvalitných ich môžete pridávať pomocou opätovného spustenia automatického ladenia.

Funkcia

Tieto prístroje sú vybavené mnohými funkciami. Ich počet stúpa s cenou prístroja. Či už vyberáte akýkoľvek model, uprednostnite tie, ktoré sú naprogramované v slovenskom jazyku. Kvalitné výrobky musia podporovať štandard kódovania ISO 6937 alebo ISO 8859-2.

  • EPG – jedná sa o programového sprievodcu, ktorý vám poskytne prehľad o programe všetkých naladených staníc.
  • Nahrávanie – túto funkciu ponúka zariadenie vybavené pevným diskom.
  • Internetové pripojenie – je najčastejšie v podobe Wi-Fi
  • HBBTV – kombinuje digitálne a internetové pripojenie.
  • DLNA – vďaka tejto funkcii prenášať filmy, videá, alebo obrázky z počítača i mobilu cez internet. Túto funkciu môžu mať prístroje, ktoré umožňujú pripojenie k internetu.
  • TimeShift – funkcia, ktorú sme už spomenuli. Umožňuje sledovanie programu s oneskorením.
  • Prehrávanie z USB – vďaka nej môžete v televízii prezerať fotky, počúvať hudbu alebo sledovať videá

Značka

Set-top boxy je možné zakúpiť cez internet. Pokiaľ si výberom nie ste istí, vyplatí sa vám jeho obstaranie v špecializovaných predajniach, kde vás poradí s výberom, ale tiež zodpovie všetky otázky.

Vami vybraný model vám potom môžu aj predstaviť v prípade, že si nebudete vedieť rady s jeho zapojením. Medzi obľúbené patria prijímače značky Sencor, Emos, Tesla, Vivax, GoSAT a ďalšie.

Cena

Najlacnejšie prístroje, ktoré využijete iba na prenos signálu, môžete kúpiť už za cca 26 eur. Väčšie možnosti vám ponúknu modely, ktoré je možné zaobstarať za cca 64 eur a cena najkvalitnejších typov s pevným diskom a radom funkcií vás vyjde na 64 a viac.

Porovnať ceny set-top boxov

Otázky a odpovede

Je možné set-top box používať pre viacero televízorov?

Aby bolo možné využitie prístroja pre dve televízie, musí mať set-top box k dispozícii viac ako jeden tuner a príslušný počet konektorov.

Prečo sa prešlo na DVB-T2?

Za všetkým stojí snaha poskytnúť signál v lepšej kvalite.

Záver

Set-top box potrebujete v prípade, že vaša televízia nie je vybavená DVB-T2 tunerom a pri sledovaní využívate pozemný digitálny signál. Ak vlastníte novú televíziu, využívate satelitné vysielanie, káblovú alebo internetovú televíziu prístroj zhotovovať nemusíte.

Set-top boxy sú jednoduché zariadenia, ktoré je možné zaobstarať za priaznivú cenu a vďaka nim, môžete ďalej používať staršiu a dobre fungujúcu televíziu, čo sa oplatí najmä starším užívateľom a všetkým, ktorí nechcú investovať do nového televízora.

V prípade, že vaša stará televízia neslúži tak, ako by mala, oplatí sa vás skôr investícia do novej, ktorá pre svoj chod set-top box nepotrebuje.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo