Elektrobicykle

Najobľúbenejšie typy elektrobicyklov

Najobľúbenejšie značky elektrobicyklov

Obľuba elektrobicyklov v súčasnej dobe strmo stúpa, vďaka asistencii elektromotora vyjdete každý kopec a na bicykli tak môžete navštíviť mnoho vzdialených miest, na ktoré by ste sa s klasickým bicyklom nepozreli. S elektrickým kolesom zvládnete prejsť niekoľko desiatok kilometrov.

Elektrobicykel budete vyberať podľa účelu používania, k dostaniu sú bicykle do mesta i náročného terénu, najväčšiu obľubu však majú univerzálne elektrobicykle, ktoré zvládnu rovné povrchy aj menej náročný terén. Pri výbere bicykla vás bude zaujímať aj veľkosť rámu, typ a umiestnenie batérie, výkon a umiestnenie motora.

Porovnať ceny elektrobicyklov

Typy

Elektrobicykle je možné rozdeliť, rovnako ako klasické kolesá, do niekoľkých skupín v závislosti na tom, kde ich budete používať. Vďaka tomu môže elektrické koleso využívať používateľ akéhokoľvek veku pri jazde v rôzne členitom teréne.

Mestské bicykle

Sú určené predovšetkým na jazdu po ceste, hodia sa ako do mesta, tak aj na pevné cyklotrasy. Tieto bicykle sú lacnejšie, dojazd býva v rozmedzí 50 – 70 km. Niektoré kolesá je možné aj zložiť, čo oceníte, pokiaľ budete cestovať MHD.

Výhodou skladacích bicyklov sú aj menšie rozmery a teda menšie nároky na uskladnenie. Výhodou mestských bicyklov je vďaka nízkej rámovej trubke ľahké nastupovanie a vystupovanie. Bicykel tak môžu používať aj staršie osoby.

Crossové bicykle

Použiť ich môžete na cyklotrasách a zvládnu aj ľahký terén, ich výhodou je teda univerzálne využitie. Nie sú však vhodné na extrémnu jazdu. Dojazd u týchto kolies môže byť až 140 km, typické sú pre nich užšie pneumatiky. Tieto bicykle sú drahšie a ťažšie ako bicykle do mesta.

Horské bicykle

Hodí sa na jazdu v náročnom teréne. Horské bicykle majú odpružené vidlice, silné brzdy aj citlivé ovládanie motora. Tieto kolesá majú pevný a odolný rám, odolné musia byť aj ostatné časti kolesa. Vďaka kvalitnému výrobnému materiálu patria horské bicykle k najdrahším. Dojazd býva najčastejšie v rozmedzí 60 – 180 km.

Veľkosť rámu

Veľkosť rámu pri elektrobicykli je totožná s veľkosťou rámu klasického bicykla. Ak máte s jazdou na bicykli skúsenosti, nebude pre vás výber rámu ničím ťažkým. Všeobecne sa odporúča vyberať veľkosť rámu na základe výšky postavy. Pokiaľ sa budete týmto odporúčaním riadiť, môžete postupovať nasledovne:

Pre výšku v rozmedzí 165 – 175 cm sú určené kolesá s veľkosťou rámu 17 – 18“. Postavy s výškou 175 – 185 cm, by mali vyberať medzi 19 – 20“ rámami. Ak je vaša výška v rozmedzí 185 – 195 cm, budete vyberať medzi kolesami s výškou rámu 21 – 22“, a tie, ktorých výška je viac ako 195 cm sa môžu spoľahnúť na veľkosť 23 – 24“.

Veľkosť rámu však môžete vyberať aj podľa pozície, ktorú pri jazde na bicykli zaujmete. Niekomu vyhovuje jazda vo vzpriamenej pozícii, iní uprednostňujú športový posed. Z tohto dôvodu je vhodnejšie pred nákupom vyskúšať niekoľko rôznych veľkostí a elektrobicykel vyberať na základe komfortu jazdy.

Pohon

Motor je určený na poháňanie bicykla, je teda na mieste, venovať mu pri výbere patričnú pozornosť. Motor je u elektrobicyklov umiestnený na rôznych miestach.

Umiestnenie na prednom kolese

Toto umiestnenie nie je príliš obvyklé, naraziť naň môžete skôr náhodne. Nevýhodou je horšia ovládateľnosť, výhodou potom nižšia cena.

Umiestnenie na zadnom kolese

Toto umiestnenie poskytuje dobrý prenos krútiaceho momentu, pretože koleso je vždy v priamom smere. Tento spôsob umiestnenia je častý pri mestských aj crossových bicykloch. Nevýhodou je väčšie opotrebenie zadného kolesa a náročnejšia práca pri výmene pneumatiky.

Motor v strednej časti

Vďaka tomuto umiestneniu nedochádza k zmene ťažiska bicykla. Bicykel je dobre vyvážený, čo oceníte pri športových bicykloch.

Výkon motora

Výkon motora sa meria vo wattoch. Výkon býva najčastejšie okolo 250 – 350 W. Výkon 350 W nie je dostačujúci na vyjazdenie kopca, v tomto ohľade je potrebné voliť silnejšie motory s výkonom až 500 W. Najvýkonnejšie motory majú výkon až 750 W.

Dojazd

Informáciu o dojazde nájdete spravidla pri každom výrobku. Tento parameter je však nutné brať s určitou rezervou. Na dojazd má vplyv terén, hmotnosť jazdca atď. Najväčší dojazd vám zaistí jazda po rovnom teréne.

Dojazd býva uvádzaný vo veľkom rozpätí, niektorí výrobcovia uvádzajú objektívny dojazd, iní ho potom značne nadhodnocujú.

Všeobecne je možné sa riadiť nasledujúcim:

  • Batéria s kapacitou 9 – 11 AH s motorom umiestneným v náboji kolesa, má dojazd od 40 – 70 km.
  • Batéria s kapacitou 11 – 13 AH s motorom v náboji kolesa, má dojazd od 70 – 90 km.
  • Kapacita 13 – 16 AH a motor umiestnený v náboji kolesa, dojazd 90 a viac km.
  • Kapacita 11 – 14 Ah so stredovým motorom, má dojazd od 70 – 140 km.

Jazdný model

Elektrobicykle majú niekoľko jazdných modelov:

  • Konštantná – energiu dodáva konštantne alebo vôbec.
  • Progresívne – motor sa prispôsobuje šliapaniu jazdca, čím viac budete šliapať, tým viac bude motor zaberať.
  • Úrovňová asistencia – jedná sa o kombináciu oboch predchádzajúcich typov.

Batérie

Motor je poháňaný batériou. Tú môžete kúpiť v rôznych veľkostiach a tvaroch. Niektoré kolesá majú špeciálnu batériu, a nie je možné použiť batériu iného výrobcu. Iné kolesá majú batériu štandardných tvarov aj veľkostí, a vy tak môžete použiť aj inú značku, ktorá vám bude viac vyhovovať. Aj batéria býva umiestnená na rôznych miestach.

  • Rámová – je umiestnená na ráme kolesa, v mieste kde býva štandardne umiestnený aj držiak na fľašu. Takto umiestnená batéria nenarúša ťažisko bicykla, má kompaktný dizajn a splýva s rámom. Nevýhodou tohto umiestnenia je nemožnosť na bicykel umiestniť aj fľašu na vodu.
  • Nosičová – batéria umiestnená na nosiči vám umožní ľahšiu manipuláciu. Takto umiestnená batéria však narúša ťažisko. Také umiestnenie je typické pre mestské bicykle.
  • Sedlová – je umiestnená za sedlovou tyčou najlepšie splýva s dizajnom kolesa a na prvý pohľad si ju tak nemusíte všimnúť. Ani takto umiestnená batéria nemá vplyv na ťažisko bicykla.

Typ batérie

Batérie sú k dostaniu v niekoľkých typoch, ktoré sa líšia váhou, životnosťou aj cenou. Najlacnejšia je olovená batéria, ktorá je najťažšia a vydrží cca 300 – 400 nabití. Najdrahšie sú Li-Pol batérie, ktoré sú súčasne najľahšie a životnosť je v rozmedzí 600 – 1 500 nabití.

Zlatú strednú cestu tvorí Li-Ion batéria, ich obstarávacia cena je vyššia, váha optimálna a batéria vydrží 600 – 1 200 nabití. Kapacita batérie je najčastejšie okolo 570 Wh.

Značka

K popredným výrobcom elektrických bicyklov patrí Crussis, Author, Leader Fox, Lapierre, Apache, Haibike, KTM, Merida, Scott a ďalšie.

Cena

Cena elektrokolola je oproti bežným bicyklom oveľa vyššia. K najlacnejším patria mestské bicykle, ktorých cena sa pohybuje v rozmedzí 790 – 1 570 eur. Univerzálne kolo, ktoré využijete v meste aj pri jazde v ľahkom teréne kúpite za cenu od 1 180 – 1 960 eur, cena horských začína na cca 1 570 eur a môže šplhať aj k 3 920 eur.

Niektorí predajcovia môžu ponúkať aj lacnejšie bicykle, kedy sa cena pohybuje už na hranici 590 eur. Tieto bicykle však nie sú nijak kvalitné a ich nákup nie je dobrou investíciou.

Porovnať ceny elektrobicyklov

Údržba

O elektrobicykel sa treba starať rovnako ako o klasický bicykel. Doma môžete nafúknuť pneumatiky, nastaviť brzdy alebo premazať reťaz. Čo sa týka elektroinštácie, je vhodnejšie nechať údržbu na kvalifikovaného pracovníka. Garančný servis by ste mali navštevovať ideálne po najazdení cca 300 km.

Otázky a odpovede

Ako sa elektrické koleso ovláda?

Súčasťou elektrických kolies je displej v LED alebo LCD podobe. Displej vás informuje o stave batérie, najazdených kilometroch atď. Pomocou displeja môžete meniť elektrickú asistenciu a to obvykle v niekoľkých úrovniach.

Je možné motorom vybaviť aj klasický bicykel?

Ak vlastníte bicykel bez motora, ktorý vám vyhovuje, a chceli by ste pridať iba motor, môžete si v špecializovaných servisoch túto prestavbu zariadiť. Výhodou je predovšetkým nižšia cena, ktorú budete musieť investovať. Stačí si len vybrať vhodnú prestavbovú sadu.

Záver

Cena elektrobicykla nie je zanedbateľná, pokiaľ to však s kúpou myslíte vážne, nie je vhodné uvažovať o podozrivo lacných bicykloch. Bicykel je nutné pred nákupom vyskúšať, tento výrobok tak nie je možné kupovať podľa užívateľských recenzií.

Bicykel tak kupujte vždy v špecializovaných obchodoch, kde vám jednotlivé modely predstavia a na základe vašich požiadaviek pomôžu s výberom. Kvalitný predajca by vám mal tiež umožniť absolvovať testovaciu jazdu.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.alza.sk, www.mtbiker.sk, www.ebajk.sk, www.mountfield.skwww.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo