Cestné elektrobicykle

Elektrobicykle sú v obchodoch zastúpené hneď niekoľkými rôznymi modelmi. Pokiaľ sa rozhodne investovať do elektrobicykla, mali by ste v prvom rade vedieť, po akom teréne budete chcieť jazdiť. Od toho sa odvíjajú ďalšie technické parametre, ktoré sú pre dané kolo typické. Cestný elektrobicykel je najnovším typom elektrobicyklov a je určený predovšetkým pre rýchlu jazdu po pevnej komunikácii.

Gravel cestovné bicykle ako sú tieto kolesá často označované, sú tiež výnimočné svojou nízkou hmotnosťou a líšia sa aj tvarom riadidiel. Nízka váha sa však podpisuje na výkone motora a kapacite batérii. Cestné bicykle mávajú v porovnaní s ostatnými typmi kolies oveľa menší dojazd. Kapacita batérie sa najčastejšie pohybuje okolo 250 Wh.

Postup výberu cestného elektrobicykla sa nijako nelíši od výberu iného typu bicykla s elektrickým pohonom. Aj tu vás bude pravdepodobne najviac zaujímať dojazd a výkon motora. Zvoliť musíte bicykel správnej veľkosti, ktorý vás navyše zaujme svojou kvalitou, vzhľadom a pochopiteľne aj obstarávacou cenou.

Porovnať ceny elektrobicyklov

Typy

Cestné bicykle je možné rozdeliť do niekoľkých skupín podľa toho, v akom teréne ich budete môcť používať. Niektoré kolesá sú stavané iba na jazdu po hladkom asfalte, iné vám umožnia jazdu v miernom teréne alebo po štrku.

Cestné bicykle

Cestný bicykel využijete pri jazde na spevnenej ceste. Toto kolo je tým najzákladnejším typom, vyznačuje sa ľahkým rámom, úzkymi plášťami a zatočenými riadidlami, ktorým sa hovorí barany. Výhodou tohto tvaru je, že vám umožní zaujať jazdu v aerodynamickej polohe. Cestný bicykel je ideálny na diaľkové vychádzky, ale využiť ho môžete aj pri dochádzaní do práce.

Gravel bicykle

Vďaka terénnej úprave môžete gravel bicykel používať aj na nespevnených cestách. Na jazdu terénom je koleso vybavené silnejšími plášťami a širšími riadidlami. Vďaka tomu sú pohodlnejšie aj stabilnejšie. Súčasťou kolesa sú aj kvalitnejšie kotúčové brzdy.

Cyklokrosové bicykle

Svojím vzhľadom pripomínajú cestné bicykle, ale v niekoľkých parametroch sa predsa len líšia. Vďaka širším plášťom ich využijete aj pri jazde v teréne. Tiež súčasťou týchto kolies sú kvalitné kotúčové brzdy.

Triatlonové bicykle

Jedná sa o rýchle závodné kolesá s aerodynamickým rámom a nízkou hmotnosťou. Rám kolies je vyrobený z karbónu a kolesá sú navyše vybavené ďalšími komponentmi v špičkovej kvalite. Toto všetko sa potom podpisuje na vysokej obstarávacej cene. Pretekárske koleso je určené iba pre jazdu na pevnom povrchu, v teréne je koleso veľmi nepohodlné.

Veľkosť

Cestné elektrobicykle sú dostupné v niekoľkých veľkostiach. Zvoliť správnu veľkosť je pre jazdný komfort absolútne nevyhnutné. Pri výbere správnej veľkosti vás bude zaujímať veľkosť rámu, ktorá sa štandardne uvádza v palcoch alebo v bežných veľkostiach S – XL. To, aké veľké koleso budete potrebovať, sa odvíja od výšky vašej postavy. Potom už môžete na výber použiť veľkostné tabuľky výrobcov.

Oveľa lepšie však urobíte, ak si koleso vyskúšate priamo na predajni. Nie vždy totiž veľkostná tabuľka bude zodpovedať priamo vašim potrebám.

Materiál

Na kvalitu aj cenu má vplyv aj výrobný materiál rámu a ďalších komponentov. Cestné elektrobicykle môžu byť vyrobená zo zliatin hliníka alebo karbónu. Hliníkové rámy sa pýšia vysokou odolnosťou a nízkou hmotnosťou. Tento materiál je tiež cenovo dostupnejší a používa sa na výrobu bežne využívaných kolies.

Pri páde sa môže rám z hliníka ohnúť. Rámy z karbónu majú športovejšie kolesá, ktoré sa používajú aj v teréne. Aj tento materiál je veľmi odolný, ale zároveň krehký. Pri kolízii môže dôjsť k jeho prasknutiu.

Motor

Cestné elektrobicykli májú najčastejšie motor umiestnený v zadnom náboji. Pri cestných elektrobicykloch je motor využívaný skôr výnimočne a vďaka uloženiu v zadnom náboji môžete ísť na elektrobicykli rovnako ako na klasickom gravel bicykli. Druhou možnosťou je kúpiť cestný elektrobicykel s motorom v strede kolesa. Umiestnenie motora v strede kolesa je výhodné predovšetkým z hľadiska efektivity výkonu.

Batérie

O dokonalé vyváženie sa postará batéria, ktorá je zabudovaná v ráme kolesa. Rám kolesa je vďaka tomu robustnejší a nebudete ho môcť používať na umiestnenie nápoja do držiaka. Nevýhodou tohto umiestnenia je aj komplikovanejšia údržba či výmena batérie.

Batérie do elektrobicyklov sa ďalej líšia svojou životnosťou a dobou opätovného napájania. Spravidla budete na nabitie potrebovať okolo 5 hodín, pričom životnosť sa pohybuje v rozmedzí 800 – 1 000 nabíjacích cyklov.

Dojazd

Cestné bicykle majú v porovnaní s inými typmi menší dojazd. Ten môže byť v rozmedzí 30 – 80 km. Výnimočne môžete naraziť aj na kolesu s väčším dojazdom a dá sa predpokladať, že v budúcnosti toho ponúknu cestné elektrobicykle ešte viac. Tento typ kolesá je pomerne nový, čo sa podpisuje na jeho nižšom zastúpení na trhu. Dojazd určuje kapacita batérie, ktorá sa uvádza vo Wh a pri tomto type kolesa je najčastejšie okolo 250 Wh.

Dojazd je pomerne komplikovaný parameter, ktorý ovplyvňuje niekoľko ďalších okolností. Výrobcom uvádzaný dojazd môže skrátiť profil terénu, hmotnosť jazdca, spôsob radenia aj úroveň asistencie. Negatívny vplyv môže mať aj členitejší terén či teplota vzduchu.

Aj pre cestné elektrobicykle platí obmedzenie maximálnej rýchlosti na 25 km/h. Pokiaľ koleso nepôjde na verejnej komunikácii, môžete využiť režim off-road, ktorý vám umožní ísť rýchlosťou okolo 27 km/hod. Túto funkciu však ponúka elektrobicykel skôr výnimočne, väčšina modelov je stavaná práve na obmedzenú rýchlosť 25 km/hod.

Ovládač

Neoddeliteľnou súčasťou elektrobicykla bude aj ovládací panel, ktorý umožňuje nastaviť nielen mieru asistencie motora, ale je doplnený o ďalšie praktické funkcie. Cestné bicykle môžu byť vybavené LED displejom alebo SMART systémom.

  • LED displej – je jednoduchším typom ovládača. Pomôcť displeja koleso zapnete a vypnete. Ovládať môžete aj osvetlenie av prípade drahších kolies môžete mať k dispozícii aj niekoľko bežných funkcií, ktoré ponúka aj klasický cyklopočítač.
  • SMART systémy – modernejšie kolesá je možné spárovať s mobilným telefónom. Tu potom máte viac možností a to vďaka mobilnej aplikácii. Výhodou môže byť napríklad funkcia GPS, zaznamenať môžete aj trasu.

Značka

Cestné elektrobicykle nie sú na trhu v takom zastúpení ako iné kolesá. Výber je tak oveľa menší a ani počet výrobcov nie je v tomto prípade nijako veľký. Väčší výber budete mať napríklad vďaka značke Lapierre, Capriolo alebo Merida.

Cena

Cestné elektrobicykle sú najdrahším typom elektrobicyklov vôbec. Za tie najlacnejšie, vhodné pre rekreačných cyklistov zaplatíte okolo 1486 – 2 132 eur. Cyklisti s väčšími nárokmi kúpia koleso za 4261 – 6 366 eur. Výnimkou však nie sú ani kolesá s cenou okolo 12 783 eur.

Porovnať ceny elektrobicyklov

Otázky a odpovede

V čom je cestný elektrobicykel špecifický?

Cestné bicykle sú stavané tak, aby ich bolo možné použiť na rýchlu jazdu po ceste alebo v miernom teréne. Tiež prevody sú pre rýchlu jazdu stavané. Plášte sú úzke, vďaka čomu môžete na kolese vyvinúť väčšie zrýchlenie.

Prečo má elektrobicykel menšiu batériu a motor?

Dôvodom je opäť určenie, cestné elektrobicykle patria všeobecne do kategórie závodných bicyklov, ktoré vám umožnia ísť rýchlosťou až 30 a viac km/hod. To isté platí aj pri elektrobicykli.

Na cestnom elektrobicykli sa budete najčastejšie pohybovať po bežných komunikáciách a motor využijete iba v kritickom úseku trasy, kedy budete potrebovať vyjsť strmý kopec, alebo budete bojovať so silnejším protivetrom. Pri cestných bicykloch je taktiež kladený väčší dôraz na nízku hmotnosť, čo vám opäť umožní menší motor a batérie.

Aké brzdy cestné elektrobicykle používajú?

Cestné bicykle sú najčastejšie vybavené kotúčovými brzdami. Tie môžete ovládať pomocou lanka, drahšie kolesá majú brzdy hydraulické. Hydraulické brzdy sú tými najúčinnejšími a bez obáv ich môžete použiť v akýchkoľvek poveternostných podmienkach bez toho, aby ste museli vyvíjať nejakú väčšiu silu.

Záver

Cestné bicykle sú tými najľahšími, najrýchlejšími a najaerodynamickejšími kolesami na trhu. Cestný bicykel je stavaný pre rýchlu jazdu najčastejšie na ceste alebo inom pevnom povrchu, ale vyjsť s ním môžete aj do rôzne náročného terénu. Pri výbere toho správneho typu najviac záleží na tom, kde všade sa mienite s bicyklom pohybovať.

Cestné elektrobicykle majú rovnako ako tie klasické nízko položené riadidlá, ktoré vám pri stúpaní poskytnú dobrú oporu. Na trhu sú cestné elektrobicykle zastúpené zatiaľ nižším počtom, avšak aj tu môžete vyberať medzi kolesy vhodnými pre rekreačných, športových a závodných cyklistov.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.wikipedia.org, www.kubicasport.eu

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo