Mestské elektrobicykle

Elektrobicykle dali cyklistike nový rozmer av súčasnej dobe ich obľuba aj napriek vyššej obstarávacej cene stále stúpa. Elektrobicykel môžete stretnúť prakticky kdekoľvek, pretože sa v obchodoch ponúka v rôznych podobách. Elektrobicykel je žiadaným pomocníkom aj pri prejazde upchaným mestom.

Mestský elektrobicykel uspeje aj pri jazde na akejkoľvek spevnenej komunikácii, je však nutné vedieť, že aj toto koleso má svoje špecifiká. Pri týchto kolesách je nutné počítať s kratším dojazdom, na druhú stranu vám však umožní prikúpiť rôzne príslušenstvo, ktoré môžete využiť nielen na bezpečnú mestskú prevádzku. Elektrobicykel do mesta je vybavený pohodlným sedlom a ženy ho môžu bez obáv používať aj v kombinácii so sukňou.

Elektrobicykel treba vyberať na mieru. Na trhu sú elektrobicykly rozdelené na dámske a pánske, pričom sa líšia aj veľkosťou rámu. Pri výbere elektrobicykla je najdôležitejšie zamerať sa na batériu. Tá určuje kapacitu a maximálny dojazd kolesa na jedno nabitie. Elektrobicykle sa ďalej líšia umiestnením batérie a dĺžkou dobíjania. Zvoliť môžete aj typ a výkon motora. Mestský elektrobicykel by mal byť čo možno najľahšie, aby ste ho mohli v prípade potreby prevážať MHD. Na hmotnosť a životnosť kolesa má vplyv výrobný materiál konštrukcie. Spoľahlivý servis a možnosť zakúpiť náhradné diely vám umožní kvalitný výrobca.

Porovnať ceny elektrobicyklov

Typy

Do mesta môžete vyraziť priamo na mestskom elektrobicykli, alebo môžete dať prednosť skladaciemu elektrobicyklu. Oba typy kolies sú stavané skôr na jazdu po spevnenej komunikácii, ale zvládnu aj ľahší terén.

Mestské elektrobicykle

Tieto kolesá sú priamo určené pre kratšiu a menej náročnú jazdu po meste. Vyjsť na ňom môžete aj na spevnené cesty. Pre mestské elektrobicykle je typický znížený rám, ktorý vám uľahčí nasadanie a vysadanie. Mestské elektrobicykle môžu vďaka tomu využívať aj osoby s rôznym zdravotným obmedzením. Mestskému bicyklu obvykle nechýbajú ani rôzne doplnky v podobe nosiča, blatníka, osvetlenia či zakrytovania reťaze. Výhodou je aj nižšia hmotnosť kolesa, avšak počítať musíte s kratším dojazdom.

Skladacie elektrobicykle

Tieto kolesá majú skladaciu konštrukciu, ktorá vám umožní koleso ľahko prevážať mestskou hromadnou dopravou. V tomto jedinom parametri sa koleso líši od klasickej mestskej verzie. Ostatné parametre sú prakticky rovnaké, opäť sa jedná o koleso s ľahkou konštrukciou, ktorá však býva predsa len menej odolná. Dojazd je skôr kratší a výkon kolesa nižší. Pokiaľ však potrebujete koleso naozaj skôr do mesta, nemali by byť tieto skutočnosti žiadnou prekážkou.

Rám

Elektrobicykel musí byť v prvom rade pohodlné. Na trhu sú kolesá rozdelené na pánske, dámske a univerzálne a všetky varianty sú k dostaniu v niekoľkých veľkostiach. Správnu veľkosť kolesa je treba vyberať podľa výšky postavy jazdca.

Najmenšie kolesá sú vhodné pre osoby s výškou okolo 150 cm, tie najväčšie budú pohodlné aj pre osoby s výškou do 200 cm. Podľa výšky postavy sa elektrobicykle delia do veľkostnej tabuľky, kde sú podľa udávaného rozmeru rámu rozdelené do veľkostí XS – XL. Každý výrobca môže mať trochu iné parametre a je teda vhodné riadiť sa danou tabuľkou.

Dojazd

Každý elektrobicykel je vybavený batériou, ktorá má určitú kapacitu. Kapacita je parameter, ktorý je uvádzaný vo Watt hodinách pod skratkou Wh. Mestské elektrobicykle mávajú kapacitu okolo 600 Wh, čo vám umožní uraziť cca 100 – 150 km. Výsledný dojazd kolesa však ovplyvňuje niekoľko ďalších parametrov.

Kratší dojazd môžete očakávať v prípade náročnejšieho terénu, nízkych teplôt, väčšej hmotnosti jazdca aj častejšieho zastavovania a brzdenia. Na svojich cestách tak vždy počítajte s určitou rezervou, vďaka ktorej vás neprekvapí vybitá batéria.

Batérie

Dnešné elektrobicykle bývajú väčšinou vybavené kvalitnou lítiovou batériou. Tá môže byť umiestnená na niekoľkých miestach. Batéria môže byť umiestnená na pevno, alebo ju budete môcť z kolesa vybrať.

Druhá možnosť vám uľahčí opätovné dobíjanie, batériu môžete za nepriaznivého počasia skladovať aj v teple domova, čo bude mať pozitívny vplyv na jej životnosť. Obvyklá životnosť sa pohybuje do 500 nabíjacích cyklov, avšak iba za predpokladu, že sa budete o batériu správne starať.

  • Rámová batéria – veľmi obľúbené sú kolesá s batériou na ráme. Výhodou tohto umiestnenia je dobrá stabilita a ovládateľnosť kolesa, pretože batéria nijako nenaruší ťažisko kolesa.
  • Nosič – pre mestské kolesá je viac typická batéria umiestnená na nosiči. V tomto prípade je nutné počítať s o niečo horšou stabilitou a ovládateľnosťou. Voľná rámová oblasť vám však umožní voziť na kolesu fľašu s pitím.

Elektromotor

Elektrobicykle sa líšia aj umiestnením motora. Motor môže byť umiestnený na stred šliapania, predný alebo zadný náboj. Okrem umiestnenia je vhodné staviť na kvalitné značkové motory. Medzi jedny z najkvalitnejších patria motory Shimano, Bosch, Brose alebo Yamaha.

  • Predný náboj – práve toto umiestnenie je typické pre mestské elektrobicykle. Umiestnenie na prednom náboji je možné vidieť aj pri niektorých krosových elektrobicykloch. Toto umiestnenie bude vyhovovať pokojnejšej jazde po stabilnom pevnom podklade.
  • Zadný náboj – niektoré mestské elektrobicykle môžu mať motor umiestnený aj v zadnom náboji. Nevýhodou umiestnenia v prednom aj zadnom náboji je horšia ovládateľnosť bicykla. Na druhú stranu sú tieto kolesá obľúbené vďaka dobrému pomeru cena/výkon.
  • Stred šliapania – ako najvhodnejší je variant motora v strede šliapania. Toto umiestnenie optimálne rozloží hmotnosť a uľahčí ovládanie bicykla. Toto umiestnenie je však možné vidieť najčastejšie pri horských a niektorých trekových elektrobicykloch.

Konštrukcia

Kvalita rámu a komponentov ovplyvňuje životnosť elektrobicykla. Mestské elektrobicykle sú stavané na pokojnejšiu jazdu, čo sa odráža na menej kvalitných rámoch. Na výrobu sa najčastejšie používajú rôzne kvalitné zliatiny hliníka. Výhodou hliníka je nízka hmotnosť, ale aj dostatočná pevnosť.

Elektrobicykle do mesta mávajú väčšinou menej kvalitné odpruženie prednej vidlice, ktoré je však pri jazde mestom úplne dostačujúce. Pri mestských elektrobicykloch by vás mala zaujímať aj hmotnosť. Tá obvykle neprekročí 25 kg.

Značka

Výrobcov mestských elektrobicyklov je viac, toho správneho voľte aj s ohľadom na dostupnosť a kvalitu servisu, náhradných dielov či doplnkov. Jednými z najobľúbenejších sú elektrobicykle značky Crussis. Obľúbené sú aj bicykle Leader Fox, Lovelec, Levit, Liberty či Lectron. Od všetkých výrobcov je možné kúpiť klasické mestské elektrobicykel, k dostaniu sú skladacie aj krosové bicykle.

Cena

Ak sa rozhodnete pre akékoľvek elektrobicykel, musíte počítať s trochu vyššou investíciou. Mestské bicykle patria k tým najlacnejším variantom, cena začína na cca 700 eur. Za túto cenu je možné kúpiť mestský aj skladací koleso. Väčší výber a viac možností budete mať v prípade kolies s cenou od 850 – 1 300 eur.

Za elektrobicykel s dlhším dojazdom a kvalitnejším rámom môžete zaplatiť 1 300 – 2 200 eur. Za túto cenu je možné už zaobstarať aj prvé trekové bicykle.

Porovnať ceny elektrobicyklov

Otázky a odpovede

V čom sa líši mestský bicykel od ostatných verzií elektrobicyklov?

Elektrobicykle sa delia do niekoľkých skupín, okrem mestského možno zaobstarať horský či trekový bicykel. Horské bicykle sú ideálne do terénu, vyznačujú sa celoodpruženou konštrukciou a pevným rámom.

Trekový bicykel je stavaný na jazdu po spevnených aj nespevnených cestách, jedná sa o najobľúbenejší variant elektrobicyklov. Vyznačujú sa pevnou konštrukciou a dlhším dojazdom. Mestské elektrobicykle patria medzi najlacnejšie, vystačiť si musíte s kratším dojazdom aj nižším výkonom. Rámy kolies sú tiež menej odolné, než tomu býva pri terénnych bicykloch.

Je nutné pri jazde mestom dodržiavať nejaké pravidlá?

Mestské bicykle sú stavané tak, aby podliehali platnej legislatíve. Tá určuje, že po meste sa môžete pohybovať rýchlosťou najviac 25 km/hod, pričom výkon kolesa nesmie prekročiť 250 W. Na výkonnejšie bicykle už budete potrebovať vodičské oprávnenie a povinné ručenie.

Pravidlá pre používanie elektrobicyklov sa však môžu rôzne meniť a je vhodné mať o aktuálnych pravidlách aspoň nejaký prehľad. Bicykel by mal mať aj všetku povinnú výbavu. Medzi ne patria blatníky, svetlá, praktickým doplnkom je potom stojan a nosič.

Akým spôsobom sa elektrobicykel nabíja?

Na opätovné dobitie batérie budete potrebovať iba nabíjačku, ktorá je vždy súčasťou bicykla. Nabíjačku je možné použiť v kombinácii s klasickou zásuvkou, čo vám umožní nabíjať bicykel všade tam, kde bude voľná zásuvka k dispozícii.

Obvyklá doba nabíjania býva okolo 4 hodín, na 60% kapacitu bude bicykel nabitý za cca 2 hodinu. Dobu nabíjania vám pomôže skrátiť rýchlonabíjačka, ktorú je možné prikúpiť.

Záver

Kúpiť mestský elektrobicykel nie je v dnešnej dobe nijako zložité, a to vďaka pomerne veľkej ponuke na trhu. Dôležité však je, vybrať to správné koleso, ktoré splní všetky vaše očakávania. Preto si pred výberom veľmi dobre ujasnite, kde všade budete chcieť s bicyklom jazdiť.

Do mesta a na spevnené cesty môžete bez obáv vyjsť na mestskom elektrobicykli, ktoré ponúkne kratší dojazd. Pokiaľ hodláte koleso prevážať v aute alebo prostredníctvom verejnej dopravy, bude vhodnejšie zamerať sa na kolesá skladacie. Jazdu terénom si môžete užiť vďaka trekovému alebo tiež krosovému bicyklu, ktorý je univerzálny a hodí sa do mesta i terénu.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.alza.cz, www.najsport.sk, www.endorphinrepublic.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo