Skladacie elektrobicykle

Bicykle sú neodmysliteľnou súčasťou mnohých domácností. Vo veľkom sa využívajú ako dopravný prostriedok aj športové náčinie. Bicykle majú mnoho podôb, jedným typom sú práve skladacie elektrobicykle.

Skladacie elektrobicykle vás rovnako ako klasické elektrobicykle odvezú z miesta A do miesta B bez väčšej námahy. Ich najväčšou výhodou je potom ľahká prenositeľnosť, ponúka totiž veľmi jednoduchý systém zloženia. To oceníte najmä pri pohybe po meste. Práve pre neho sa tento typ bicykla využíva najčastejšie. Tieto bicykle sa všeobecne hodia na jazdu v menej náročnom, skôr spevnenom teréne. Ich nevýhodou je aj skutočnosť, že je stavané skôr pre kratšie presuny.

Skladacie elektrobicykel sa na rozdiel od klasických elektrobicyklov nedelí do ďalších skupín. Nájsť ho môžete iba v jednom prevedení. Vyberať ho tak budete predovšetkým podľa kapacity batérie as ňou spojeným maximálnym dojazdom. Pri výbere by vás z praktického hľadiska mala zaujímať aj hmotnosť bicykla.

Porovnať ceny elektrobicyklov

Batérie

Veľmi dôležitou súčasťou bicykla je pochopiteľne batéria. Tá môže byť umiestnená na ráme, alebo na nosiči. Bicykle s vyššou hmotnosťou mávajú batériu pod sedlom. V súvislosti s batériou sa zaujímajte o jej kapacitu a tým aj dojazd.

  • Dojazd – skladacie elektrobicykle sa dojazdom pomerne značne líšia. S vyšším dojazdom však všeobecne rastie aj obstarávacia cena. Preto voľte veľmi dobre, pre akú veľkú vzdialenosť bicykel potrebujete. Dojazd týchto kolies sa najčastejšie pohybuje v rozmedzí 70 – 120 km, pričom môžete pochopiteľne naraziť na bicykel s menším alebo naopak väčším dojazdom.

Priemer kolies

Obvyklý priemer týchto bicyklov je od 12 – 20″. Tieto bicykle sú teda menšie, avšak pre presun po meste úplne vyhovujúce. Elektrobicykel, ktoré budete používať aj pri vychádzkach miernym terénom, by malo mať kolesá o veľkosti aspoň 18“.

Kapacita batérie

Batéria ponúka rôznu kapacitu. Kapacitu batérie voľte opäť podľa toho, na aké dlhé trasy budete pravidelne vyrážať. Skladacie elektrobicykle ponúkajú kapacitu od 8 – 20 AH.

  • 10Ah – ak si vystačíte s dojazdom od 50 – 70 km, bude vám stačiť nižšia kapacita batérie.
  • 15Ah – vďaka tejto kapacite bude bicykel schopný prejsť až 100 km.

V súvislosti s kapacitou sa zaujímajte aj o dobu, ktorú batéria potrebuje na svoje opätovné nabitie. Na ďalšiu cestu budete môcť obvykle vyraziť po uplynutí 4 – 5 hodín.

Konštrukcia

Skladacie bicykle sú považované za veľmi bezpečné, napriek tomu sa nájdu takí, ktorí skladačkám jednoducho neveria.

  • Nestabilná konštrukcia – prvé, čo mnohí záujemcovia o toto kolo riešia, je stabilita konštrukcie. Nie každý považuje konštrukciu za dostatočne stabilnú a mnohí sa obávajú krátkej životnosti bicykla. Pravdou však je, že na výrobu elektrobicyklov sa používajú veľmi kvalitné a odolné materiály, ktoré sa používajú na výrobu každého komponentu. Ak budete bicykel vyberať medzi overenými značkami, budete sa naň môcť spoľahnúť v každej situácii.
  • Nízka rýchlosť – iní zase oponujú, že skladacie elektrobicykle nie sú dostatočne rýchle. Rýchlosť týchto bicyklov je však porovnateľná s rýchlosťou iných typov elektrobicyklov. Tento typ bicyklov ponúka všetky benefity elektrických dopravných prostriedkov. Spoľahnúť sa môžete na pohodlnú ekologickú jazdu bez zbytočnej námahy.
  • Údržba – obávať sa nemusíte ani zložitej údržby. Ani v tomto ohľade sa skladacie elektrobicykel od klasických bicyklov nijako výrazne nelíši. Najväčšiu pozornosť je nutné venovať batérii, ktorú musíte pravidelne nabíjať av zimných mesiacoch by ste ju mali uskladniť na teplejšom mieste. V opačnom prípade môžete výrazne znížiť jej životnosť. Pred každou jazdou sa taktiež odporúča skontrolovať brzdy, reťaz a plášť.
  • Náročná jazda – posledný mýtus sa týka náročnej jazdy. Mnohí sa domnievajú, že vďaka systému skladania musí mať bicykel oveľa ťažšiu konštrukciu, čo sa odráža na náročnejšej jazde. Pri šliapaní do kopca vám však prácu zjednodušia batérie. Obávať sa nemusíte ani vysokej hmotnosti, pretože elektrobicykle sú konštruované tak, aby bolo jednoduché ich prenášať alebo prevážať z miesta na miesto.

Značka

Pri každom bicykle je veľmi dôležité vybrať dostatočne kvalitného výrobcu. Ten vám zaručí, že na výrobu bicykla boli použité dostatočne kvalitné, odolné a pritom ľahké materiály. Na našom trhu sú tieto kolesá zastúpené značkami ako Leader Fox, LOVELEC, GOCYCLE, TERN, Agogs, EOVOLT a ďalších.

Cena

Všeobecnou nevýhodou elektrobicyklov je vyššia obstarávacia cena. Tá sa odvíja predovšetkým od typu bicykla. Elektrobicykle sú však dostupné iba v jedinom prevedení a cenové rozdiely tak v ich prípade nie sú také vysoké, ako tomu býva u kolies klasických. Väčšinu kolies možno zaobstarať za cenu v rozmedzí 853 – 1279 eur.

Drahšie sú bicykle, ktoré majú výrazne vyšší dojazd alebo je ich súčasťou odpruženie prednej vidlice. Najdrahšie bežné skladacie elektrobicykle kúpite za cenu okolo 1705 eur, k dostaniu sú aj drahšie bicykle, ktoré vám už umožnia jazdu náročnejším terénom. Tieto bicykle sa líšia aj veľkosti a na prvý pohľad pripomínajú klasický horský bicykel.

Porovnať ceny elektrobicyklov

Otázky a odpovede

Akú hmotnosť majú skladacie elektrobicykle?

Skladacie elektrobicykle sa vyznačujú menšou a menej robustnou konštrukciou, ktorá je vhodná na jazdu na spevnenej komunikácii. Vďaka tejto konštrukcii je však koleso pomerne ľahké a jeho prenášanie v zloženom stave nie je teda nijako ťažké. Zvyčajná hmotnosť bicykla je okolo 20 kg, menšie kolesá však môžu mať ešte nižšiu hmotnosť.

Aké príslušenstvo elektrobicykel ponúka?

K skladaciemu elektrobicyklu budete môcť prikúpiť rôzne príslušenstvo. Tým základným je osvetlenie alebo zámok na bicykel. V meste sa vám bude hodiť príslušenstvo určené na prevážanie vecí. Jedná sa o tašku na bicykel, košík atď. Niektoré kolesá vám umožnia vymeniť sedlo kolesa. Kúpiť môžete také, ktoré vám budú dokonale vyhovovať.

Ponúka elektrobicykel nadštandardnú výbavu?

Drahšie modely môžu byť odpružená. Jazda tak bude oveľa pohodlnejšia. Odpružená býva predná vidlica. Nevýhodou odpružených kolies je už spomínaná vysoká obstarávacia cena.

Záver

Elektrické skladacie bicykle využijete predovšetkým pri jazde rovným terénom, najčastejšie sú tieto bicykle k videniu v rušnej mestskej premávke. Na elektrobicykli sa jednoducho dostanete do cieľa rýchlejšie ako v aute. V ich prípade nemusíte riešiť ani to, kde bicykel zaparkujete. Bicykle jednoducho zložíte a vziať si ho môžete všade so sebou.

Výhodou bicyklov je aj pomerne nízka hmotnosť a dostatočná nosnosť. Bicykel obvykle uvezie jazdca s hmotnosťou do 110 kg. Skladacie elektrobicykel spoznáte na prvý pohľad podľa menšej veľkosti, kolesá môžu mať priemer maximálne 20“. Nevýhodou je menší dojazd, batéria obvykle vydrží cca 80 km. Aby skladacie elektrobicykel uspokojilo všetky vaše predstavy, mali by ste ho pred nákupom vždy vyskúšať.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.mall.sk, www.alza.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo