Matrace

V prípade, že si do domácnosti kupujete novú televíziu alebo iný spotrebič, máte aspoň nejaké predstavy o tom, čo všetko od tohto výrobku požadujete. Pri kúpe nového matraca však mnoho užívateľov netuší, čo všetko treba pri jeho výbere zohľadniť a matrac vyberajú najmä podľa obstarávacej ceny.

Kvalitný spánok ovplyvňuje hneď niekoľko faktorov. Patrí k nim zatemnenie, hluk, čistota vzduchu a samozrejme matrac. Výroba matracov prešla veľkým vývojom a vybrať si tú správnu môže byť zložité. Dnešné matrace sú v drvivej väčšine plnené penou.

Pena je však v rôznej kvalite, treba teda venovať pozornosť typu a kvalite peny. Na správny spánok má vplyv aj tuhosť matraca. Tú treba vyberať s ohľadom na telesnú hmotnosť aj spôsob spánku. Správny matrac by mal byť vyrobený z príjemného a komfortného materiálu a dôležitá je tiež priedušnosť.

Porovnať ceny matracov

Typy

K dostaniu je niekoľko typov matracov. Kúpiť môžete pružinové, sendvičové, latexové a penové. Okrem týchto základných typov môžete vyberať aj medzi matracmi s kokosovým vláknom, matrace s konskými vláskami alebo zdravotnými matracmi. Tie spoznáte podľa certifikátu alebo pečate.

Matrace sú dodávané v rôznych rozmeroch, najpredávanejším typom je rozmer 90 x 200 cm. Ďalšie rozmery sú 80 x 200 cm, 85 x 195 cm, 80 x 195 cm, 90 x 190 cm, 100 x 200 cm, 120 x 200 cm, 140 x 200 cm, 160 x 200 cm, 180 x 20 cm 200 cm.

Pri výbere veľkosti matraca myslite na to, že by mala byť aspoň o 20 – 30 cm dlhšia ako je vaša výška. V prípade, že si z dostupných veľkostí nevyberiete, môžete si nechať vyrobiť matrac na mieru. To umožňuje mnoho kvalitných výrobcov.

Matrac s kokosovým vláknom

Tieto matrace veľmi dobre odvádzajú vlhkosť a poskytujú výbornú oporu chrbtici. Ďalej vynikajú veľkou tuhosťou a tvarovou stálosťou a majú pozitívny vplyv na odklon geopatogénnych zón. Kokosové matrace sú k dostaniu v rôznych veľkostiach. Často sú nimi vybavené detské postieľky, kúpiť ju môžete na jednolôžko aj manželskú posteľ.

Matrac s konskými vláskami

Radí sa medzi najluxusnejšie matrace. Ich hlavnou výhodou je výborný odvod vlhkosti, sú teda vhodné najmä pre tých, čo sa nadmerne potia. Majú vysokú priedušnosť a sú odolné voči roztočom a plesniam. Túto skutočnosť ocenia najmä alergici. Tieto matrace sú k dostaniu vo všetkých typoch. Môžete ich teda zakúpiť v podobe pružinových, sendvičových, latexových aj penových.

Pružinové

Pružinový matrac sú známe ako nie príliš pohodlné typy. Ani dnešné pružinové matrace nie sú príliš vhodné na pravidelné používanie. V týchto typov nemôžete vyberať tuhosť. K nevýhodám ďalej patrí neschopnosť prispôsobiť sa tvaru tela, k výhodám potom nižšia cena a vyššia nosnosť.

Pružinový matrac je ideálny kombinovať s pevným roštom, sú vyrábané v kombinácii s penou, dobre cirkulujú vzduch a sú tak vhodné aj na miesta, ktoré sa vyznačujú väčšou vlhkosťou.

K dostaniu sú v dvoch typoch:

Bonelové pružiny

Bonelové pružiny, sú vzájomne prepojené oceľovými drôtmi. Pokiaľ teda stlačíte jednu pružinu, dôjde tiež k čiastočnému stlačeniu okolitých pružín. Tieto matrace sa tak horšie prispôsobujú telu, majú však väčšiu nosnosť a využijú ich predovšetkým osoby s väčšou telesnou hmotnosťou.

Taštičkové pružiny

Tieto pružiny nie sú nijako prepojené. Každá pružina je uložená v samostatnej taštičke. Výhodou je teda lepšie prispôsobenie sa telu. Prispôsobivosť je daná počtom pružín. Kvalitný matrac by mal mať aspoň 150 pružín na m2. Aj tieto matrace majú dobrú priedušnosť a väčšiu nosnosť.

Latexové

Latexové matrace sa radia medzi najpružnejšie matrace, možno ich použiť v kombinácii s pevným podkladom aj roštom. Často sú rozdelené na niekoľko anatomických zón. Tie pomáhajú k správnemu rozloženiu telesnej váhy. Latexové matrace sú vyrábané v kombinácii prírodného a syntetického latexu. Vynikajú dlhou životnosťou a jednoduchou údržbou.

Latex je veľmi priedušný materiál, ktorý vďaka svojej štruktúre reguluje telesnú vlhkosť. Latexový matrac poskytuje telu vynikajúcu podporu, vďaka svojej pružnosti sú vhodné aj na polohovateľné lôžka. Latex pôsobí odpudivo na roztoče a iné organizmy, vďaka tomu je tento materiál vhodný pre alergikov alebo osoby trpiace rôznymi respiračnými problémami.

Penové

Tieto matrace patria k najobľúbenejším, sú vyrábané z teplej a studenej peny. Medzi teplé peny patrí molitan a pojená pena. Väčšiu kvalitu však ponúka studená pena. K dostaniu sú aj takzvané sendvičové matrace, ktoré sú zložené z niekoľkých vrstiev rôznych pien.

Výhodou tohto zloženia je predovšetkým to, že sendvičové matrace poskytujú viac stupňov tvrdosti. Vďaka tomu sa nestane, že vyberiete matrac s nevhodnou tuhosťou.

Tepelne modifikovaná PUR pena

PUR pena patrí k najmenej kvalitným. Poznať ju budete skôr pod názvom molitan. Nevýhodou molitanu je nižšia priedušnosť, čo je dané uzavretými pórmi. Tento materiál sa vyznačuje aj nižšou životnosťou a aj komfort spania nebude na molitane ideálny.

Pojená pena

Vyrába sa recykláciou zo zvyškov nového aj starého molitanu. Ten je najprv rozdrvený a potom tlakovo spojený. Aj tento materiál je menej kvalitný a vyznačuje sa rovnako ako v prípade molitanu nižšou cenou. Výhodou tohto materiálu je vyššia tvrdosť a väčšia hustota.

Nevýhodou je v tomto prípade výrobný materiál. Na výrobu tohto matraca je použitý akýkoľvek zvyškový alebo starý molitan, ktorý mohol byť predtým súčasťou sedačky alebo napríklad sedadla v aute. Vďaka tomu vlastne neviete, čo všetko váš nový matrac obsahuje.

Studená pena

Je materiál, ktorý bol špeciálne vyvinutý na výrobu matracov. Za názvom studená pena stojí opäť proces výroby. V tomto prípade sa pena vyrába pri nižších teplotách, vďaka čomu má lepšie vlastnosti. Hlavnou výhodou je priedušnosť, dlhá životnosť, väčší komfort a lepšia tvárnosť.

Viskoelastická alebo lenivá pena

Vzniká kombináciou studenej a pamäťovej peny. Táto pena vie obtvarovať tvar ľudskej postavy, doslova ho obtečie. Dôsledkom toho je mimoriadne komfortné spanie. Táto pena je vždy v kombinácii s nejakou nosnou penou, či už zo studenej alebo teplej peny. Väčší komfort a dlhšia životnosť vám prinesie kombinácia so studenou penou.

Objemová hmotnosť

Kvalita peny je závislá od objemovej hmotnosti. Všeobecne sa dá povedať, že čím je hustota väčšia, tým je matrac kvalitnejší a má dlhšiu životnosť. Životnosť je daná póry, ktoré sa nachádzajú vo vnútri matraca. V prípade väčšej hustoty sú steny pórov silnejšie a lepšie tak odolávajú každodennému deformovaniu.

Tvrdosť matracov sa uvádza v rozsahu 1 až 7. K najmäkším patria matrace vyrobené z latexu alebo studenej peny. Mäkké matrace sa dobre prispôsobujú telu, sú vhodné aj pre staršie alebo nemohúce osoby, pretože vďaka väčšej mäkkosti zamedzujú otlakom. Mäkké matrace majú tuhosť v rozmedzí 1 – 3.

Najviac obľúbené sú stredne tuhé matrace, čo sa materiálu týka, môžete ich zakúpiť v podobe latexu, peny aj pružín. Možno ich kúpiť aj v kombinácii s prírodnými materiálmi, teda s kokosom aj konskými vláskami. Tieto materiály majú vplyv na tuhosť, sú veľmi priedušné a vhodné aj pre alergikov. Stredné matrace majú tuhosť v rozmedzí 2 – 4.

Matrac s najväčšou tuhosťou využijú najmä osoby s väčšou telesnou hmotnosťou. Tieto matrace spadajú do skupiny 3 – 5. Tvrdšie matrace sú všeobecne vhodnejšie aj pre deti do 15 rokov. Takýto matrac poskytne patričnú oporu ich vyvíjajúcej sa chrbtici. Do manželských postelí sú najvhodnejšie matrace s dvojakou tuhosťou.

S tvrdosťou úzko súvisí aj nosnosť. Matrace majú nosnosť 90 – 150 a viac kg. Osoby s hmotnosťou do 90 kg majú, čo sa týka výberu tuhosti, väčšej možnosti a môžu matrac vyberať podľa vlastného pocitu alebo zohľadniť najčastejšiu polohu, ktorú v spánku zaujímajú. Ak patríte k tým, ktorých váha je vyššia ako 90 kg, vyberajte matrace s tuhosťou v rozsahu 3 – 5.

To ako tvrdý matrac využijete, závisí aj od toho, v akej polohe najčastejšie spíte. Na spanie na chrbte sú najvhodnejšie tvrdšie matrace, ktoré poskytujú chrbtu a chrbtici stabilnú podporu. Tvrdšie matrace sú vhodné aj pre osoby, trpiace bolesťami v oblasti bedrovej chrbtice.

V prípade, že preferujete pri spaní polohu na bruchu, na boku, alebo počas spánku polohu často meníte, bude pre vás najvhodnejší stredne tvrdý matrac. Tá poskytuje dobrú oporu aj pohodlie.

Zónové matrace

Zónové matrace sú typy, ktoré majú po celej svojej dĺžke niekoľko 3 – 7 rôzne tvrdých úsekov. Tieto zóny majú rôznu tvrdosť, vďaka ktorej poskytujú pri spaní telu inú oporu. Týmto spôsobom sa zabráni v miestach väčšej záťaže preležaninám. Tvrdšia časť je spravidla v oblasti bedier, chrbta, šije a chodidiel, mäkšia časť potom v oblasti ramien a lýtok.

Sú určené predovšetkým osobám so zdravotnými problémami a neodporúčajú sa naopak deťom alebo osobám, ktoré merajú menej ako 150 cm. Osoby malého vzrastu na tieto zóny nedosiahnu a matrac tak bude naopak podopierať nesprávne časti tela.

Výška matraca

To ako vysoký matrac budete potrebovať, závisí od hmotnosti užívateľa ale aj od rámu postele. Bežná výška matracov je 15 cm. Osoby s väčšou telesnou hmotnosťou budú potrebovať vyššie matrace, ktoré im poskytnú patričné ​​pohodlie. Naopak deti a osoby s nízkou hmotnosťou môžu používať matrace s výškou 10 cm.

Správnu výšku spoznáte aj podľa toho, akú vysokú máte posteľ. Výška postele aj s matracom by mala byť cca 50 cm, staršie osoby by mali mať výšku postele asi 60 cm. Táto výška im umožní pohodlnejšie vstávanie aj líhanie. K dostaniu sú aj matrace, ktorých výška je aj 30 cm.

Značka

Matrac ponúka mnoho výrobcov. Obľúbené sú matrace Interiér-Stejskal, Matrac za hubičku, Ecomatrace a Dormeo. Kvalitný matrac a zákaznícky servis vám poskytnú značky ako Matrace Best, MPO Matrace, svetovým lídrom je potom značka Magniflex. Drahšie matrace sú často doplnené o certifikácie a pečate.

Cena

Pri výbere matraca hrá stále najdôležitejšiu úlohu cena. Mnoho spotrebiteľov cenu uprednostňujú pred vlastným zdravím a pohodlím. Najlacnejšie matrace je možné zaobstarať za menej ako 80 eur. Pokiaľ je pre vás dôležitejšie pohodlie a pri výbere uprednostňujete dôležité faktory, budete sa pri výbere pohybovať v cenovej kategórie 200 a viac eur.

Záleží predovšetkým na materiáli, z ktorého je matrac vyrobený. Cena vysoko kvalitných matracov začína na cca 360 eur a môže dosahovať až niekoľko desiatok tisíc korún.

Porovnať ceny matracov

Údržba

Matrac sa odporúča meniť každých 8 rokov. Toto pravidlo však dodržuje len malá časť používateľov. Pokiaľ chcete, aby vám matrac slúžil čo možno najdlhšie, nezabúdajte na pravidelnú starostlivosť a údržbu. Dôležité je obstaranie chrániča, ktorý predlžuje životnosť matraca.

Chránič vstrebáva vlhkosť aj pot a chráni ju aj pred ďalším znečistením. Chránič je možné prať v práčke. Kvalitný matrac by mal umožniť prať aj jeho samotný poťah.

Dôležité je aj správne odvetrávanie matraca, ktoré by mal zaistiť rošt postele. Odporúča sa aj každodenné vetranie, vďaka ktorému zbavíte matrac vlhkosti. Čas od času je vhodné matrac vyluxovať.

Otázky a odpovede

Ako často by sa mal matrac meniť?

Všeobecne sa odporúča meniť matrac každých 8 rokov, najmä z hygienických dôvodov a taktiež vplyvom opotrebovania.

Ako vyberať matrac na manželskú posteľ?

Na manželskej posteli spia dvaja úplne odlišní ľudia. Každý môže mať celkom rôzne predstavy o komforte a môže teda mať na matrac úplne iné požiadavky. Vo väčšine prípadov sa tak matrac vyberá cestou kompromisu. Muži a ženy majú väčšinou úplne odlišné predstavy o komforte spánku.

Ženy uprednostňujú mäkší, anatomický matrac, čo je dané stavbou jeho tela. Ženy majú širšie boky a menej svalovej hmoty. Mužom zase vyhovuje skôr tvrdší matrac. Riešenie prináša matrac s tzv. duálnym komfortom. Tento matrac má vo vnútri dve jadrá. Každé jadro má mäkšiu a tuhšiu stranu a záleží na vás, ktorú stranu uprednostníte.

Aký je vhodný matracový chránič?

Matrace sú vybavené snímateľným poťahom, ktoré je možné prať v práčke. Pred znečistením však nemožno ochrániť jadro matraca. Na tieto účely je vhodné zaobstarať matracový chránič.

Chránič tvorí funkčnú vrstvu, ktorá neprepustí dovnútra matraca vlhkosť, pot alebo šupinku z kože, ktorá slúži ako potrava pre roztoče. Matracový chránič je k dostaniu v niekoľkých typoch. Najmenšia priedušnosť vám zaručí chránič vyrobený z PVC, zlatou strednou cestou je polyuretánový chránič, najlepšiu priedušnosť vám zaručí napríklad chránič značky Velfont.

Záver

Aby mohlo vaše telo správne regenerovať, treba, pri výbere matraca zájsť do nejakého špecializovaného obchodu. Tu by vám mal byť k dispozícii poradca, ktorý s vami najskôr preberie váš zdravotný stav a po zistení všetkých dôležitých informácií vám umožní vyskúšať niektorý z typov matraca.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Zdroje: www.prespanok.sk, www.ja-a-matrac.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo